Google ile Paylaş Twitter ile Paylaş Linkedin ile Paylaş Facebook ile Paylaş

Çekmeköy Kampüsü


Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü mimarı projesi Cambridge ve Princeton Üniversitesi kampüsünde bulunan bazı binaların da tasarımına imza atan dünyanın önde gelen bir mimarlık firması tarafından çizilmiştir.

Özyeğin Üniversitesi kampüsü inşa edilirken doğa dostu bir kampüs olma hedefiyle inşa edilmiştir. Bütün akademik binalarda güneş enerjisinden maksimum seviyede faydalanacak şekilde bir tasarım felsefesi takip edilmiştir. Tüm binalar akıllı sistemlerle yönetilmekte ve bu sistemler sayesinde tüketilen enerji ve su miktarları en düşük seviyede tutulmaya çalışmaktadır.

Kampüste bulunan akademik binaların çatılarına yerleştirilen güneş enerjisi panellerinden elektrik üretimi de yapılmaktadır. 378 Kw kapasiteye sahip bu Güneş Enerjisi Santrali ile bina bazında gerçekleşen elektrik tüketiminin yaklaşık %25’i güneş enerjisinden karşılanmaktadır.

Özyeğin Üniversitesi kampüsünde bulunan 1. Akademik Bina, 2. Akademik Bina ve Öğrenci Merkezi Uluslararası Yeşil Binaları Sertifikalandırılan kurulun denetiminden geçmiş ve her üç bina GOLD seviyesinde LEED Sertifikası almaya hak kazanmıştır. Özyeğin Üniversitesi’nin amacı tüm akademik binalarında LEED Sertifikasyon sürecinden başarıyla geçmesini sağlamaktır.

Çekmeköy Kampüsü toplamda 200.000 m2 (200 dönüm) alana kurulmuştur. Bu alanın  82.993 m2’lik bölümü yeşil alan olarak değerlendirilmektedir.  Kampüste bulunan 4 akademik bina içerisinde 2 adet 330+ kapasiteli Oditoryum, 147 Sınıf ve 70 Sessiz Çalışma alanı bulunmaktadır. Yabancı Diller Yüksekokulu (SCOLA) tarafından kullanılan bina dışındaki tüm akademik binalarda araştırma laboratuvarları ve uygulama atölyeleri bulunmaktadır.