Özyeğin Üniversitesi, Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mahallesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul

Telefon : +90 (216) 564 90 00

Fax : +90 (216) 564 99 99

info@ozyegin.edu.tr

3 Lisans Mezunu

3 Lisans Mezunu

İnşaat Mühendisliği

Lisans eğitimini Özyeğin Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde tamamlayan mezunlarımızın güncel başarı hikayelerini bu sayfadan sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Yıldıray Yılmaz

Yıldıray Yılmaz (CE), lisans eğitimini yüksek onur öğrencisi olarak 3.70 not ortalaması ile tamamlamıştır. 2020 mezuniyet sınıfında en yüksek ortalamaya sahiptir. Lisans eğitimi sırasında Özyeğin Üniversitesi inşaat kulübünü, kurucu üyelerle birlikte kurmuş ve kulübün iki yıl başkanlığını yürütmüştür. İnşaat kulübü başkanlığı döneminde kulüp 200'den fazla üyeye ulaşmış ve 20'den fazla etkinlik düzenlemiştir.

Lisans eğitimi sırasında 4 ayrı staj deneyiminin yanı sıra, ‘Oregon State University’ de bir dönem değişim öğrencisi olarak bulunmuştur. Bitirme projesi çalışmalarının üstüne inşa edilen araştırmalar, özgün bir akademik makale olarak alanında saygın bir dergi olan ‘Building and Environment’da ‘Mapping the scientific research of the life cycle assessment in the construction industry: A scientometric analysis’ başlığı ile yayınlanmıştır.

Yüksek lisans eğitimine paralel olarak Ekim 2021'de Metsims Sustainability Consulting firmasına katılan Yıldıray, bir yılı aşkın süredir sürdürülebilirlik danışmanı olarak çalışmaktadır. Görev tanımı ürünlerin ve binaların çevresel performanslarını yaşam döngüsü perspektifinden analiz etmek ve modellemektir. Şimdiye kadar 20'den fazla inşaat yapı malzemesinin ve bir konut, bir fabrika binasının çevresel etkilerini modellemiş ve değerlendirmiştir. Çevresel performans modellemesinin yanı sıra, şu anda dünyada yapı malzemeleri alanında en kapsamlı veri tabanlarının birinde aktif geliştirme/iyileştirme çalışmalarında rol almaktadır.

Fatmanur Şahin Danış

2020 yılında mezun olan Fatmanur (CE), Özyeğin serüveninde birçok yurt içi ve yurt dışı projeye katıldı. Özyeğin Üniversitesi Güzel Sanatlar Kulübü’nün kuruluşunda rol oynadı, aynı zamanda bir süre Yapı Kulübü’nde yönetim ekibine dahil oldu. Amerika Deprem Mühendisliği Araştırma Enstitüsü tarafından düzenlenen Depreme Dayanıklı Bina Tasarım Yarışmasına katıldı ve Fatmanur’un Takım Kaptanı olduğu ekip Kaliforniya’da ülkemizi temsil eden tek Türk takımı oldu.

3 farklı derste araştırma asistanlık yapan Fatmanur, öğrenciylen sözleşme yönetimine duyduğum ilgi sebebiyle gönüllü olarak gittiği Kartal Anadolu Adliyesi’nde İnşaat Hukuku alanında kendini geliştirdi. Meslek hayatıma T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Kentiçi Raylı Sistemler Dairesi Başkanlığı’nda Müşavir Mühendis olarak devam ediyor. Şu an ülkemizdeki raylı sistem projelerinin yönetimi ve denetimi üzerine çalışıyor.

Atacan Barutçu

Atacan Barutçu (CE), çalışmalarını 3 Boyutlu Yapı Modelleme ve Proje Yönetimi alanında sürdürmektedir. Üniversiteye başladıktan kısa bir süre sonra, İnşaat sektörünün görsele dayalı proje yönetim metotlarına merak sarmış, 3 boyutlu yapı modelleme üzerine hem üniversitede aldığı bilgisayar destekli teknik çizim dersleri hem de boş vakitlerine modelleme becerilerini geliştirmiş, bu modellerin kullanım alan ve amaçları üzerine profesyonel hayatında çalışma kararı almıştır. 3 boyutlu modelleme ve görsel düşünebilme becerilerini hayatının farklı alanlarında da kullanmaya ve üniversitede aldığı farklı ders ve projelerde de kullanmaya çalışmıştır. 3 boyutlu modelleme becerilerini hobilerine de taşımış ve 3D yazıcılar ile baskılar alarak kendine eğlenceli bir meşgale oluşturmuştur. Daha sonrasında bu öğrendiği bilgileri bitirme projesine bile taşıyarak, 3D Beton Yazıcılar ve Beton Harcı Özellikleri konusunda tezini yazmıştır.

Profesyonel hayatına Yapı Bilgi Modellemesi alanında, inşaat proje yönetimi, doküman ve iş süreçleri yönetimi, 3 boyutlu model destekli maliyet hesapları, iş planları ve çakışma analizleri vb. metotlar üzerinde çalışarak başlamıştır. Aktif olarak BIM (Yapı Bilgi Modellemesi) Modeller olarak çalışmalarını sürdürmektedir.