Özyeğin Üniversitesi, Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mahallesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul

Telefon : +90 (216) 564 90 00

Fax : +90 (216) 564 99 99

info@ozyegin.edu.tr

Hakkında

Hakkında

 


Özyeğin Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Lisans Programı'nın ana amacı günümüz teknolojik gelişmelerini iyi bilen ve bu bilgilerini inşaat mühendisliği uygulamalarına yansıtabilecek, hem tasarım açısından hem de uygulama açısından seçmiş oldukları uzmanlık dalında kapsamlı bilgilere sahip ve aynı zamanda düşünebilen, sorgulayabilen, kendi kendine öğrenebilen, insani ve toplumsal değerleri önde tutan inşaat mühendisleri yetiştirmektir.  Bu şekilde eğitilmiş inşaat mühendisleri, uzmanlık gerektiren inşaat mühendisliği uygulamalarında ve yarının değişken dünyasında iş bulma açısından ayrıcalıklı bir konumda olacaklardır.

Mezunlarımız

• Temel mühendislik ve en ileri teknolojiler hakkında güçlü bir donanıma sahip,
• Araştırmacı, yenilikçi ve girişimci,
• Etkili bir şekilde ekip çalışması yürütebilen, liderlik yapabilen,
• Kendini sürekli yeni ve doğru bilgi ve becerilerle donatabilen,
• Etik değerlere her zaman uyan bireylerdir.

Akademik Program

Birinci sınıfta öğrenciler mühendislik icin gerekli temel bilgileri elde edecekleri matematik, fizik, kimya, teknik resim ve bilgisayar programlama dersleri alırlar. Bunun yanısıra her donem birer ders öğrencilerin inşaat mühendisliği kavramlarına giriş yapmalarını sağlar. İkinci sene temel muhendislik becerileri geliştirilir ve insaat muhendisliginin temel dersleri verilir. Bunun yaninda yapi isletmesi, ulastirma gibi alanlar uzerine bilgi edinilir.
ÖzÜ İnşaat Mühendisliği öğrencileri, ikinci senelerinin sonunda yaz stajı yaparlar. Staj sırasında bir şirkette belirli bir sektörü tanımaya yönelik çalışmalarda bulunabilir veya ilgi alanlarına göre öğretim görevlilerinin araştırma projelerine yardımcı olabilirler.
Öğrencilere üçüncü sene, yapi statigi, betonarme, zemin mekanigi, temel insaati gibi zorunlu dersleri verilir. Ogrenciler ayrica çeşitli uzmanlık alanlarında detaylı seçmeli dersler almaya ve inşaat mühendisliği laboratuvarlarında da eğitim görmeye başlar. Bu sınıf sonunda öğrenciler kendilerine yaz stajı için kolaylıkla uygun pozisyon bulacak ve stajlarında yeni mezun bir mühendis kadar etkili olacak seviyeye gelirler. Üçüncü sınıfta ayrıca İngilizce konuşma ve yazma becerilerinin gelişmesini sağlayan iletişim dersleri ile ek işletme dersleri verilir. Dördüncü sınıftaki gelişmiş tasarım dersleri ve kendilerini ilgi alanları doğrultusunda geliştirebilecekleri ileri seviye seçmeli dersler de öğrencilerimizi gelecege hazırlayacaktır.

Alanlar

İnşaat mühendisliği bölümümüz ilk aşamada yapı, geoteknik, yapı İşletmesi, ve ulaştırma dallarında uzmanlaşmaya imkan verecek bir oluşum benimsenmiştir.  Yapı mühendisliği ülkemizde en geniş uygulama alanı olan ve özellikle depremler sırasında meydana gelen yapı hasarlarını, can ve mal kayıplarını en aza indirgemeyi amaçlayan çok önemli bir mesleki uygulama alanıdır.  İstanbul başta olmak üzere bir çok kentimizde önem kazanan deprem güçlendirme ve rehabilitasyon çalışmaları ve hızlı yapılaşmanın yapı mühendisliğine olan talebi arttırması doğaldır.  Geoteknik, yapı işletmesi, ve ulaştırma dalları da hızla büyüyen şehirlere ekonomik ve yaşanabilir çözümler üreten inşaat mühendisliği alanlarıdır. Akademik kadromuz bu alanlarda öncü araştırmacılardan oluşmaktadır.