Özyeğin Üniversitesi, Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mahallesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul

Telefon : +90 (216) 564 90 00

Fax : +90 (216) 564 99 99

info@ozyegin.edu.tr

ROBOKAMP 2012

ROBOKAMP 2012

Robotlar, her geçen gün dünyamıza daha fazla giren ve yaşamımızı kolaylaştıran akıllı makinelerdir. Robotlar, sensörler aracılığıyla içinde bulundukları ortamdan veri toplar, bu verileri içlerinde bulunan donanım üzerinde koşan akıllı yazılımlar ile işler ve mekanik parçaları vasıtasıyla çevrelerine tepki verir, vazifelerini gerçekleştirirler.

Robotlar çok çeşitli amaçlarla kullanılır. Filmlerde gördüğümüz insana benzer robotlar (androidler) robot dünyasının aslında küçük bir parçasını oluşturur.

Robotlar, en çok imalat sanayiinde kullanılır. Ürün başına harcanan süreyi, dolayısıyla maliyeti azaltır, hata oranlarını düşürürler. Robotlar olmasa, gerek uzay, gerekse derin deniz araştırmalarının bir bölümü insanlar için büyük bir risk teşkil edecek veya olanaksız bir hal alacaktı. Öteki taraftan askeri işlevler ve polis için robotlar (örneğin bomba ve mayın imha amaçlı) artık olmazsa olmazlar arasındadır. Doğal afetler sonrasındaki kurtarma faaliyetlerinde de robotlar kullanılır hale gelmiştir. İnsanların giremedikleri yerlere girip, afetzede arayan robotlar da vardır. Robotları artık evlerde ve daha olağan ortamlarda görmek de mümkündür. Temizlik robotları, işe gitmediğiniz zaman sizin ayaklı yüzünüz olan ve sizin yerinize toplantılara katılan video konferans robotları bunlara örnek olarak verilebilir. Sporculara antreman yaptıran robotlar da dahil olmak üzere örnekler çok çeşitlendirilebilir.

Tüm robotların insana benzemediği ve hatta mobil bile olmadığı, sadece sensörlü, yazılımlı kısacası akıllı makinelerin robot olarak değerlendirilebileceği düşünülürse, siz de çevremizde çok sayıda robot olduğunu farkedeceksiniz.

25 Haziran –  6 Temmuz 2012 tarihleri arasında düzenlenecek olan RoboKamp 2012 ile liseli gençleri robot mühendisliğinin temelleri ile tanıştırmayı hedefliyoruz!

Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü’nde ücretsiz olarak gerçekleştirilecek olan RoboKamp 2012'ye katılacak öğrenciler ÖzÜ Mühendislik Fakültesi’nin uzman ve deneyimli öğretim üyeleriyle birlikte çalışma imkanı bulacaklar. Ayrıca eğitim sonunda başarılı olan öğrenciler, LYS sonrasında Özyeğin Üniversitesi Elektrik - Elektronik Mühendisliği programına ilk 6 tercihinizden yerleştirilmiş olmak kaydıyla tam burs kazanma imkanına da sahip olacaklar!

Kimler başvurabilir?

RoboKamp’a robot bilimine ve mühendisliğe ilgi duyan lise 11. ve 12. sınıf öğrencileri başvurabilir. Öğrencilerin hayal güçlerini ve yaratıcı düşünme kapasitelerini de geliştirecek olan kampa, yapılan başvurular arasından seçilen 30 öğrenci kabul edilecek.

Başvuru için lütfen /imgken/new/ROBOKAMP/Basvuru-Formu adresindeki başvuru formunu doldurunuz.
 

Unutmayın, son başvuru tarihi: 21 Mayıs 2012

İstanbul dışından katılan katılımcılar, Özyeğin Üniversitesi Konukevi veya öğrenci yurdunda ücretsiz konaklama imkanından faydalanabilirler.

RoboKamp’ta sizi neler bekliyor?

Özyeğin Üniversitesi’nin Çekmeköy Kampüsü'nde düzenlenecek olan RoboKamp 2012 iki hafta sürecek. Kamp süresince elektronik, mekanik ve programlama konusunda eğitim alacaksınız. Kampın ana konseptini ise "çizgi izleyen minyatür robot" yapımı oluşturacak. Sizlere verilecek eğitim ve parçalar aracılığıyla, siyah ya da beyaz zemin üzerine çizilmiş çizgileri izleyen robotlar tasarlayacaksınız.

Kamp süresince tasarlanan robotlar bir antreman pistinde yarıştırılacak, kamp sonunda büyük bir pistte kıyasıya bir final yarışı ve ardından da bir ödül töreni olacak!

RoboKamp 2012 kapsamındaki etkinlikler sadece bunlarla sınırı değil! Atölyenin ilk hafta sonu bir İstanbul Gezisi de sizleri bekliyor olacak!

Detaylı bilgi için: 0216 564 9 564
tanitim.basvuru@ozyegin.edu.tr