Özyeğin Üniversitesi, Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mahallesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul

Telefon : +90 (216) 564 90 00

Fax : +90 (216) 564 99 99

info@ozyegin.edu.tr

Hakkında

Hakkında

Özyeğin Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, biri Otel Yöneticiliği diğeri Gastronomi ve Mutfak Sanatları olmak üzere, alanlarında türünün tek örnekleri olan, uluslararası saygınlığa sahip iki ayrı lisans programı (dört yıllık) sunmaktadır.

Türkiye’de bir ilk olan Özyeğin Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Otel Yöneticiliği Lisans Programı, 2020 yılı itibariyle dünyanın en iyi 20 akademik programı arasında yer alma hedefiyle kurulmuş ve bu nihai hedefini kuruluşu sırasında kamuoyuna duyurmuştur.

Özyeğin Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Otel Yöneticiliği  Lisans Programı ile Swissôtel Hotels and Resorts  arasında imzalanan iş birliği protokolü ise, öğrencilere stajlarını Swissôtel  Hotels and  Resorts’un dünyanın dört bir yanındaki farklı tesislerinde tamamlayabilme ve mezun olduktan sonra işe alınma sürecinde mülakatlarını öncelikli olarak Swissôtel Hotels and Resorts ile gerçekleştirebilme şansı vermiş, bu alanda eşsiz bir iş birliğinin de başlangıcı olmuştur.

Sektör ile bağlantımızı güçlendirmek amacıyla Özyeğin Üniversitesi Otel Yöneticiliği Programı ve The Marmara Collection Group ile, öğrencilerimize aynı  imkanları sağlayan, ikinci bir iş birliği protokolü imzalanmıştır.

Özyeğin Üniversitesi Otel Yöneticiliği Programı, kuruluş evresinde, 12 kişiden oluşan Danışma Kurulu’nu 16 Temmuz 2009 tarihinde oluşturmuş; turizm ve otelcilik sektörlerinin duayenlerinden oluşan bu kurul, bilahare ilk toplantısını gerçekleştirip çalışmalara başlamıştır.

Öte yandan Le Cordon Bleu International ile münhasır bir ortaklık gerçekleştiren Gastronomi ve Mutfak Sanatları Programı’mız da Eylül 2012’de eğitime başlamıştır.

Programın amacı, gastronomi ve mutfak sanatları alanında bir mükemmeliyet örneği teşkil ederek,  2023 yılına kadar dünyanın en iyi 5 akademik programı arasında yer almaktır.

Bu hedefi gerçekleştirme konusundaki kararlılığımızın bir göstergesi olarak, Nisan 2013 tarihinde Gastronomi ve Mutfak Sanatları programımız için yiyecek ve içecek sektörünün liderlerinden ve tanınmış girişimcilerinden oluşan 12 kişilik ikinci bir Danışma Kurulu oluşturulmuştur.

Otel Yöneticiliği ve Gastronomi ve Mutfak Sanatları programları yapısı itibariyle çağdaş kuramsal ve pratik uygulamaların birbiriyle harmanlanmasını gerektirir. Bu nedenle öğrencilerimize vaka çalışmaları, profesyonel otel yönetimi yazılımları,  öğrencilerin pratik becerilerini geliştirmeye yönelik mutfak/laboratuvar çalışmaları, interaktif simülasyon programları, projeler, stajlar, seçmeli dersler ve Rusça, Çince, Almanca ve İspanyolca gibi ikinci yabancı diller içeren, multimedya tabanlı bir eğitim sunulmaktadır.

Her iki programın da nihai amacı, otel yöneticiliği ve/veya mutfak sanatları alanında, mezuniyetlerinden sonra kendi işlerini kurabilecek ve uluslararası otel ve restoran zincirlerinde üst düzey yönetici pozisyonlarına yükselebilecek  başarılı ve uluslararası itibara sahip profesyoneller yetiştirmektir.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Programı öğrencilerimize mezuniyetlerinden sonra, mutfak sanatları derslerini  bizzat Le Cordon Bleu eğitmen şeflerinden aldıklarını ve Le Cordon Bleu tekniklerini Le Cordon Bleu’nün eğitim materyallerini kullanarak öğrendiklerini gösteren, Le Cordon Bleu International tarafından imzalanmış bir belge sunulacaktır.

Öğrencilerimiz, eğitimleri süresince gerek profesyonel olarak tasarlanmış örnek otel odalarında, ön büro ve rezervasyon alanlarında çalışarak, gerek kampüste bulunan Mükemmeliyet Merkezi’nin modern mutfaklarında yiyecek hazırlayarak, gerekse hazırladıkları yiyecekleri uygulama restoranında misafirlerin beğenisine sunarak,  kendilerini geliştirecek ve bu arada, gelecekte topluma önderlik edebilecek, çevreye duyarlı ve toplum bilincine sahip bireyler haline geleceklerdir.