Google ile Paylaş Twitter ile Paylaş Linkedin ile Paylaş Facebook ile Paylaş

Özyeğin Çünkü


Yaşamla iç içe, yenilikçi, yaratıcı ve girişimci bir öğrenim merkezi olarak topluma hizmet vermek amacıyla 2007 yılında Hüsnü M. Özyeğin Vakfı tarafından kurulan Özyeğin Üniversitesi, yükselen mesleklerde derinlemesine bilgi sahibi, yabancı dile hâkim, iletişim ve bilgi teknolojileri kullanımında yetkin, uygulama becerisi olan, girişimci, çevresinde ve çalışacağı kurumlarda fark yaratacak bireyler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Başarılı öğrencinin, şartları ne olursa olsun kaliteli eğitime ulaşabilmesi gerektiğine inanan Özyeğin Üniversitesi, ilk 5 yılda öğrencilerine 200 milyon TL karşılıksız burs sağladı. 2015-2016 akademik yılında kayıtlı lisans öğrencilerinin % 87’si burslu öğrenim gören üniversite, 6 fakülte ve 2 yüksekokul çatısı altında, toplam 23 lisans programıyla; 2 enstitü bünyesinde 31 lisansüstü programla eğitim vermektedir. 5.891’i lisans, 902’si lisansüstü olmak üzere toplam 6.793 öğrencisi ve 463 öğretim elemanı ile İstanbul Çekmeköy’ de bulunan çevreci kampüsünde, toplam 280 bin metrekare alanda öğrencilerini hayata hazırlamakta; sadece “profesyoneller” değil, girişimciler yetiştirmeyi hedeflemektedir.
 
Araştırma üniversitesi
Özyeğin Üniversitesi’nde Teknoloji Transfer Ofisi (TTO), öğretim üyelerine sunduğu tam destekle kendi bünyesinde bilgi ve yeniliğin 3 ana unsuru olan, yükseköğrenim, araştırma ve sektörleri bir araya getirerek çalışmalarını sürdürmektedir. Bu nedenle Özyeğin Üniversitesi’nde gerçekleştirilen araştırmalar üniversitenin hedef ve misyonlarının gerçekleşmesinde vazgeçilmez önemde bir role sahiptir. Özyeğin Üniversitesi’nin kümülatif araştırma hacmi 2015 yılında 51,3 milyon TL'ye ulaşmıştır.
  32 Avrupa Birliği Projesi
  94 TÜBİTAK proje desteği
  11 Sanayi ve Ticaret Bakanlığı San-Tez 
  103 Üniversite Sanayi İşbirliği Projeleri ve Ödüller
  138 akademisyen patenti, üniversite adına  30 patent başvurusu
 
İş Dünyasıyla Entegre Bir Staj Modeli: “Kredisiz Yaz Stajları”
ÖzÜ öğrencilerinin tümü, daha ilk yıllarından itibaren özel olarak kurgulanmış farklı yaz stajı programlarıyla profesyonel iş hayatını tecrübe etmeye başlamaktadır. Başarılı ÖzÜ öğrencilerinin tamamı yurtiçinde sıcak satış ve farklı birimlerin gözlemlendiği ofis stajları ile birlikte yurtdışında da ücretli staj fırsatlarından yararlanabilmektedir.
 
Sektörlerle İç içe, Uygulamalı Öğrenim
Özyeğin Üniversitesi’nin  “sektörlerle iç içe eğitim”  felsefesi doğrultusunda tasarlanan sektörel eğitim modeli kapsamında her ÖzÜ öğrencisi 2. Sınıftan itibaren aldığı Sektörel Çözümler dersleriyle farklı sektörleri yakından gözlemleme, derinlemesine araştırma ve ilgilendiği sektörleri bizzat deneyimleme olanağına sahip olmaktadır.

ÖzÜ Öğrencileri İş Dünyasının Liderleriyle Tanışıyor
Özyeğin Üniversitesi’nde yıl boyunca düzenlenen çeşitli etkinliklerde öğrenciler iş dünyasının lider isimleriyle buluşmaktadır. Sektörel Çözümler dersi, Sectoral Orienteering, öğrenci kulüplerinin faaliyetleri ve diğer etkinlikler kapsamında öğrenciler, hem başarılı profesyonellerin ve girişimcilerin deneyimlerini dinleme hem de onlarla bizzat tanışma şansı yakalamaktadır.

Uluslararası Akademik Kadro
Özyeğin Üniversitesi’nin öğretim üyeleri, öncü, uluslararası hakemli dergilerde akademik yayın, ödül ve patent sahibidir. Doktorası yurtdışından olan öğretim elemanlarının oranı %63; yabancı uyruklu tam zamanlı öğretim elemanı oranı %13’ tür.
 
Maddi yönden erişilebilir üniversite
Özyeğin Üniversitesi, başarılı her öğrencinin şartları ne olursa olsun, kaliteli eğitime ulaşabilmesi gerektiğine inanmaktadır. Giriş Bursları, Girişte Sağlanan Bursu Yükseltme
Olanağı, Akademik Başarı Bursları,  Spor Bursu ve Kısmi Zamanlı Çalışma Olanağı gibi her bir öğrencinin yararlanabileceği çeşitlendirilmiş destekler sunmaktadır.
 
Bu desteklere ek olarak eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanmasına katkıda bulunmak üzere ilk kez geçtiğimiz yıl başlatılan “Özyeğin Üniversitesi Eğitimde Fırsat Eşitliği Burs Programı” ile başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan öğrenciler, Özyeğin Üniversitesi’nin tüm imkânlarından tam burslu olarak yararlanabilmektedir.
 
30 ülkeden 100’e yakın üniversite ile işbirliği
Özyeğin Üniversitesi’nin 30 ülkeden 78 kurumla 105 Erasmus anlaşması, 19 kurumla global değişim anlaşması bulunmaktadır. 

Sporda Türkiye’nin en başarılı ikinci üniversitesi
Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu 147 üniversite arasında yaptığı sportif başarı sıralamasında, 13 kupa ve 100’ün üzerinde madalya alan Özyeğin Üniversitesi’ni 2015 yılında “Spor alanında en başarılı ikinci üniversite” ilan etmiştir.

13.000 m2’lik spor merkezi
Çekmeköy Kampüsü’nde bulunan spor merkezi, 1.500 seyirci kapasitesine sahip 1.500 m2’lik kapalı spor salonu, yarı olimpik yüzme havuzu ve 450 m2’lik fitness salonuyla ÖzÜ öğrencilerine sporla iç içe bir yaşam sunmaktadır.