Özyeğin University, Çekmeköy Campus Nişantepe District, Orman Street, 34794 Çekmeköy - İSTANBUL

Phone : +90 (216) 564 90 00

Fax : +90 (216) 564 99 99

E-mail: info@ozyegin.edu.tr

B.Sc. in Aviation Management

BSATM - Required Courses
ACCT 201.A Financial Accounting, DİĞDEM DİKKAYA KOLOĞLU Tuesday 08:40 - 11:30
Thursday 08:40 - 11:30
AVM 303.A Air Traffic and Weather Services, MEHMET ERTÜRK Thursday 09:40 - 12:30
Wednesday 13:40 - 16:30
AVM 405.A Safety Management Systems, HÜSEYİN ÖNDER ALDEMİR Wednesday 09:40 - 12:30
Monday 13:40 - 16:30
AVM 408.A Forecasting and Optimization in Aviation, CEM ERSÖZ Tuesday 12:40 - 15:30
Thursday 12:40 - 15:30
BUS 102.A Introduction to Business II (Entrepreneurship), JASON NICK SHING LAU Tuesday 08:40 - 11:30
ECON 101.A Microeconomics, GÖNÜL ŞENGÜL Wednesday 08:40 - 11:30
Thursday 08:40 - 11:30
ECON 102.A Macroeconomics, GÖNÜL ŞENGÜL Monday 08:40 - 11:30
Thursday 12:40 - 15:30
ENG 101.A English I, MEHMET DEMİR Thursday 15:40 - 17:30
Monday 12:40 - 15:30
Tuesday 12:40 - 15:30
ENG 101.B English I, BEDRA BETÜL ŞENOL Thursday 10:40 - 12:30
Wednesday 11:40 - 14:30
Tuesday 15:40 - 18:30
ENG 101.C English I, SELEN YILDIZ Monday 09:40 - 12:30
Wednesday 09:40 - 12:30
Thursday 09:40 - 11:30
ENG 101.D English I, AYLA YALÇIN DUMAN Wednesday 09:40 - 12:30
Friday 10:40 - 12:30
Tuesday 12:40 - 15:30
ENG 102.A English II, ZEYNEP ŞEBNEM BAYRAKTAR Monday 12:40 - 15:30
Tuesday 13:40 - 16:30
Thursday 15:40 - 17:30
ENG 102.B English II, AYŞE NESLİHAN SABUNCU Monday 08:40 - 11:30
Tuesday 15:40 - 18:30
Thursday 15:40 - 17:30
ENG 102.C English II, BURAK ŞENEL Wednesday 09:40 - 12:30
Thursday 09:40 - 11:30
Monday 09:40 - 12:30
ENG 102.D English II, İLKAY TUZCU TIĞLI Tuesday 10:40 - 13:30
Friday 10:40 - 12:30
Wednesday 13:40 - 16:30
ENG 102.E English II, ÖMER MAHİR SARIGÜL Monday 12:40 - 15:30
Tuesday 13:40 - 16:30
Thursday 15:40 - 17:30
ENG 102.F English II, EMİNE ZEYNEP TİRYAKİ BAYOĞLU Thursday 16:40 - 18:30
Friday 15:40 - 18:30
Tuesday 15:40 - 18:30
FIN 202.A Finance, GÖZDE ESEN Tuesday 09:40 - 12:30
Friday 09:40 - 12:30
HIST 201.A Principles of Ataturk and History of the Turkish Republic I, ÖNDER UÇAR Monday 18:40 - 20:30
Wednesday 18:40 - 20:30
HIST 201.B Principles of Ataturk and History of the Turkish Republic I, ÖNDER UÇAR Tuesday 18:40 - 20:30
Thursday 18:40 - 20:30
HIST 202.A Principles of Ataturk and History of the Turkish Republic II, SEDA ÖZDEMİR ŞİMŞEK Wednesday 18:40 - 20:30
Monday 18:40 - 20:30
HIST 202.B Principles of Ataturk and History of the Turkish Republic II, SEDA ÖZDEMİR ŞİMŞEK Tuesday 18:40 - 20:30
Thursday 18:40 - 20:30
MATH 101.A Mathematics for Social Sciences I, BERKAY ANAHTARCI Monday 09:40 - 12:30
Tuesday 09:40 - 12:30
MATH 102.A Mathematics for Social Sciences II, UĞUR DOĞAN Monday 15:40 - 18:30
Wednesday 11:40 - 14:30
MGMT 202.A Organizations, ESRA PAÇA Monday 08:40 - 11:30
Wednesday 08:40 - 11:30
MKTG 201.A Marketing, ZEYNEP MİNA SERAJ AKŞİT Wednesday 11:40 - 14:30
Tuesday 14:40 - 17:30
TLL 101.A Turkish Language and Literature I, EZGİ HAMZAÇEBİ Friday 14:40 - 18:30
TLL 102.A Turkish Language and Literature II, İBRAHİM ÖZTÜRK Friday 14:40 - 18:30
TLL 102.B Turkish Language and Literature II, İBRAHİM ÖZTÜRK Friday 08:40 - 12:30
BSATM - Non-Aviation Elective
MGMT 302.A International Business, ERGÜN ÖNÖZ Wednesday 08:40 - 11:30
Thursday 09:40 - 12:30
SOC 201.A Introduction to Social Sciences, ALPKAN BİRELMA Wednesday 08:40 - 11:30
Thursday 08:40 - 11:30
SOC 201.B Introduction to Social Sciences, SUSAN BETH ROTTMANN Thursday 08:40 - 11:30
Wednesday 08:40 - 11:30
BSATM - Free Elective
ART 301.A An Introduction to New Media Art, EDA SÜTUNÇ Wednesday 14:40 - 17:30
Tuesday 12:40 - 15:30
CHN 201.A Chinese III, LALE GÜNER Monday 12:40 - 15:30
Wednesday 14:40 - 17:30
Thursday 14:40 - 16:30
ENG 303.A Technical Communication, ALI NEZAMI Thursday 08:40 - 11:30
Monday 09:40 - 12:30
ENG 303.B Technical Communication, MARIJA VELLA Thursday 08:40 - 11:30
Monday 09:40 - 12:30
FRE 202.A French IV, EUGENE GIOVANELLI Tuesday 09:40 - 12:30
Friday 10:40 - 12:30
Wednesday 12:40 - 15:30
GER 102.A German II, TİJEN BAYAR KULİĞ Monday 10:40 - 13:30
Tuesday 11:40 - 14:30
Wednesday 11:40 - 13:30
GER 201.A German III, NURAN UYSAL DUMAN Monday 13:40 - 16:30
Wednesday 14:40 - 17:30
Thursday 14:40 - 16:30
GER 202.A German IV, HANDA YILDIZ Monday 11:40 - 14:30
Thursday 12:40 - 14:30
Wednesday 13:40 - 16:30
HIST 103.A History of Civilization I, RAMİZ ÜZÜMÇEKER Monday 13:40 - 16:30
Wednesday 14:40 - 17:30
HIST 103.B History of Civilization I, RAMİZ ÜZÜMÇEKER Tuesday 12:40 - 15:30
Thursday 12:40 - 15:30
HIST 104.A History of Civilization II, YENER KOÇ Monday 15:40 - 18:30
Wednesday 15:40 - 18:30
HIST 104.B History of Civilization II, OYA İKLİL SELÇUK Monday 15:40 - 18:30
Wednesday 15:40 - 18:30
IE 201.A Operations Research I, MEHMET ÖNAL Tuesday 14:40 - 17:30
Monday 15:40 - 18:30
IE 246.A Programming for Operations Research, UMUT BEŞİKCİ Tuesday 11:40 - 14:30
Monday 12:40 - 15:30
IE 301.A Operations Research II, ÜMMÜHAN AKBAY Tuesday 08:40 - 11:30
Wednesday 08:40 - 11:30
IE 302.A Productions Systems Analysis, ERTAN YAKICI Tuesday 14:40 - 17:30
Wednesday 15:40 - 18:30
IE 325.A Simulation Modelling and Analysis, İSMAİL BAŞOĞLU Wednesday 08:40 - 11:30
Thursday 08:40 - 11:30
IR 101.A Introduction to Political Science, CEREN MERT TRAVLOS Wednesday 08:40 - 11:30
Friday 08:40 - 11:30
IR 314.A International Migration, DENİZ SERT Monday 11:40 - 14:30
Wednesday 12:40 - 15:30
IR 327.A Urban Politics: A Sociological Reading of Cities, CEREN MERT TRAVLOS Friday 14:40 - 17:30
Wednesday 15:40 - 18:30
ITA 202.A Italian IV, ARCO JANNUZZİ Monday 13:40 - 16:30
Tuesday 13:40 - 16:30
Thursday 14:40 - 16:30
LAW 241.A Islamic Law and the Modern World, JOCELYNE ALAYAN Monday 17:40 - 21:30
LAW 447.A International Trade Law, AYÇA UÇAR Thursday 08:40 - 12:30
MATH 104.A Calculus for Engineering II, UĞUR DOĞAN Thursday 16:40 - 19:30
Tuesday 12:40 - 15:30
MATH 112.A Discrete Mathematics, MEHMET ÖZ Friday 09:40 - 12:30
Monday 13:40 - 16:30
MATH 201.A Probability for Social Sciences, BILIANA STEFANOVA GYUNER Tuesday 11:40 - 14:30
Thursday 11:40 - 14:30
Friday 10:40 - 11:30
MATH 202.A Statistics for Social Sciences, BILIANA STEFANOVA GYUNER Tuesday 14:40 - 17:30
Thursday 14:40 - 17:30
Friday 14:40 - 15:30
MATH 211.A Linear Algebra, ÇAĞATAY EDEMEN Monday 08:40 - 12:30
Wednesday 08:40 - 12:30
MATH 212.A Differential Equations, BERKAY ANAHTARCI Thursday 08:40 - 12:30
Wednesday 14:40 - 18:30
MATH 216.A Applied Statistics, MEHMET GÜRAY GÜLER Tuesday 08:40 - 11:30
Wednesday 11:40 - 14:30
MGMT 302.A International Business, ERGÜN ÖNÖZ Wednesday 08:40 - 11:30
Thursday 09:40 - 12:30
OPER 202.A Operations Management, NAGİHAN ÇÖMEZ DOLGAN Monday 11:40 - 14:30
Wednesday 12:40 - 16:30
PHYS 101.A Physics I, ALPER HAYRETER Thursday 11:40 - 15:30
Wednesday 12:40 - 16:30
PHYS 102.A Physics II, BORA IŞILDAK Tuesday 08:40 - 12:30
Thursday 12:40 - 16:30
PHYS 104.A Physics for Professional Flight II, MEHMET BURÇİN ÜNLÜ Tuesday 08:40 - 12:30
PSY 100.A General Psychology, ALPER AÇIK Thursday 12:40 - 15:30
Tuesday 12:40 - 15:30
RUS 202.A Russian IV, OLGA MİRELİ Tuesday 11:40 - 14:30
Thursday 12:40 - 14:30
Friday 09:40 - 12:30
SOC 201.A Introduction to Social Sciences, ALPKAN BİRELMA Wednesday 08:40 - 11:30
Thursday 08:40 - 11:30
SOC 201.B Introduction to Social Sciences, SUSAN BETH ROTTMANN Wednesday 08:40 - 11:30
Thursday 08:40 - 11:30
SPA 102.A Spanish II, JOSE RAMON CRUZ ESCUDERO Wednesday 09:40 - 12:30
Monday 14:40 - 17:30
Friday 15:40 - 17:30
SPA 201.A Spanish III, ERVIN DALETH OSTOS SANTOS Monday 13:40 - 16:30
Wednesday 14:40 - 17:30
Thursday 14:40 - 16:30
SPA 202.A Spanish IV, MELTEM MICHELE MARTINEZ VELASCO Thursday 14:40 - 17:30
Tuesday 15:40 - 18:30
Friday 16:40 - 18:30
TURK 102.A Turkish for Foreigners II, ASLI BEKTAŞ Friday 14:40 - 16:30
Tuesday 18:40 - 20:30
Thursday 18:40 - 20:30