Özyeğin University, Çekmeköy Campus Nişantepe District, Orman Street, 34794 Çekmeköy - İSTANBUL

Phone : +90 (216) 564 90 00

Fax : +90 (216) 564 99 99

E-mail: info@ozyegin.edu.tr

B.Sc. in Gastronomy and Culinary Arts

BSGCA Required Courses
BUS 101.A Introduction to Business I (Decision Making), JASON NICK SHING LAU Tuesday 14:40 - 16:30
BUS 101.B Introduction to Business I (Decision Making), JASON NICK SHING LAU Tuesday 16:40 - 18:30
ENG 101.A English I, MEHMET DEMİR Wednesday 11:40 - 13:30
Friday 10:40 - 12:30
ENG 101.AA English I, İLKAY TUZCU TIĞLI Wednesday 12:40 - 14:30
Monday 15:40 - 17:30
ENG 101.AB English I, SANİYE ÇANCI ÇALIŞANELLER Wednesday 14:40 - 16:30
Friday 14:40 - 16:30
ENG 101.AC English I, SANİYE ÇANCI ÇALIŞANELLER Monday 12:40 - 14:30
Thursday 08:40 - 10:30
ENG 101.AD English I, SANİYE ÇANCI ÇALIŞANELLER Monday 16:40 - 18:30
Wednesday 09:40 - 11:30
ENG 101.AE English I, BEDRA BETÜL ŞENOL Wednesday 14:40 - 16:30
Friday 14:40 - 16:30
ENG 101.AF English I, BEDRA BETÜL ŞENOL Monday 14:40 - 16:30
Thursday 16:40 - 18:30
ENG 101.AG English I, BEDRA BETÜL ŞENOL Monday 08:40 - 10:30
Friday 08:40 - 10:30
ENG 101.AH English I, SELEN YILDIZ Wednesday 14:40 - 16:30
Friday 14:40 - 16:30
ENG 101.AI English I, SELEN YILDIZ Monday 14:40 - 16:30
Thursday 16:40 - 18:30
ENG 101.AJ English I, SELEN YILDIZ Monday 16:40 - 18:30
Wednesday 09:40 - 11:30
ENG 101.AK English I, ÖMER MAHİR SARIGÜL Tuesday 16:40 - 18:30
Thursday 14:40 - 16:30
ENG 101.B English I, MEHMET DEMİR Thursday 08:40 - 10:30
Monday 12:40 - 14:30
ENG 101.C English I, MEHMET DEMİR Monday 08:40 - 10:30
Wednesday 16:40 - 18:30
ENG 101.D English I, ASLI LİDİCE GÖKTÜRK SAĞLAM Wednesday 11:40 - 13:30
Friday 10:40 - 12:30
ENG 101.E English I, ASLI LİDİCE GÖKTÜRK SAĞLAM Monday 12:40 - 14:30
Thursday 08:40 - 10:30
ENG 101.F English I, ASLI LİDİCE GÖKTÜRK SAĞLAM Monday 08:40 - 10:30
Wednesday 16:40 - 18:30
ENG 101.G English I, NİL ALGAN BİLEN Wednesday 11:40 - 13:30
Friday 10:40 - 12:30
ENG 101.H English I, NİL ALGAN BİLEN Monday 12:40 - 14:30
Thursday 08:40 - 10:30
ENG 101.I English I, NİL ALGAN BİLEN Monday 08:40 - 10:30
Wednesday 16:40 - 18:30
ENG 101.J English I, BURAK ŞENEL Wednesday 11:40 - 13:30
Friday 10:40 - 12:30
ENG 101.K English I, BURAK ŞENEL Monday 12:40 - 14:30
Thursday 08:40 - 10:30
ENG 101.L English I, BURAK ŞENEL Monday 08:40 - 10:30
Wednesday 16:40 - 18:30
ENG 101.M English I, ECE BETİL ARPACIOĞLU Thursday 11:40 - 13:30
Tuesday 11:40 - 13:30
ENG 101.N English I, ECE BETİL ARPACIOĞLU Monday 14:40 - 16:30
Thursday 15:40 - 17:30
ENG 101.O English I, ECE BETİL ARPACIOĞLU Monday 08:40 - 10:30
Thursday 09:40 - 11:30
ENG 101.P English I, MERVE ELBİRLİK TÜLEK Tuesday 11:40 - 13:30
Thursday 11:40 - 13:30
ENG 101.Q English I, MERVE ELBİRLİK TÜLEK Monday 14:40 - 16:30
Thursday 15:40 - 17:30
ENG 101.R English I, MERVE ELBİRLİK TÜLEK Monday 16:40 - 18:30
Wednesday 16:40 - 18:30
ENG 101.S English I, AYLA YALÇIN DUMAN Tuesday 11:40 - 13:30
Thursday 11:40 - 13:30
ENG 101.T English I, AYLA YALÇIN DUMAN Thursday 14:40 - 16:30
Monday 14:40 - 16:30
ENG 101.U English I, AYLA YALÇIN DUMAN Thursday 16:40 - 18:30
Monday 08:40 - 10:30
ENG 101.V English I, KHOSRO VAHABI Tuesday 11:40 - 13:30
Thursday 11:40 - 13:30
ENG 101.W English I, KHOSRO VAHABI Monday 14:40 - 16:30
Thursday 15:40 - 17:30
ENG 101.X English I, KHOSRO VAHABI Friday 08:40 - 10:30
Monday 12:40 - 14:30
ENG 101.Y English I, İLKAY TUZCU TIĞLI Wednesday 14:40 - 16:30
Friday 14:40 - 16:30
ENG 101.Z English I, İLKAY TUZCU TIĞLI Monday 12:40 - 14:30
Thursday 08:40 - 10:30
ENG 102.A English II, AYŞE NESLİHAN SABUNCU Monday 08:40 - 10:30
Friday 10:40 - 12:30
ENG 102.B English II, AYŞE NESLİHAN SABUNCU Monday 16:40 - 18:30
Friday 08:40 - 10:30
ENG 102.C English II, AYŞE NESLİHAN SABUNCU Monday 10:40 - 12:30
Thursday 16:40 - 18:30
ENG 102.D English II, ZEYNEP ŞEBNEM BAYRAKTAR Wednesday 14:40 - 16:30
Friday 10:40 - 12:30
ENG 102.E English II, ZEYNEP ŞEBNEM BAYRAKTAR Monday 16:40 - 18:30
Thursday 12:40 - 14:30
ENG 102.F English II, ZEYNEP ŞEBNEM BAYRAKTAR Friday 14:40 - 16:30
Wednesday 11:40 - 13:30
ENG 102.G English II, SEVGÜL AKBUZ EZGİN Monday 08:40 - 10:30
Wednesday 08:40 - 10:30
ENG 102.H English II, SEVGÜL AKBUZ EZGİN Monday 16:40 - 18:30
Wednesday 11:40 - 13:30
ENG 102.I English II, SEVGÜL AKBUZ EZGİN Tuesday 14:40 - 16:30
Friday 16:40 - 18:30
ENG 102.J English II, PETEK ŞİRİN Friday 08:40 - 10:30
Monday 08:40 - 10:30
ENG 102.K English II, PETEK ŞİRİN Monday 14:40 - 16:30
Thursday 16:40 - 18:30
ENG 102.L English II, SAADET TIKAÇ Monday 11:40 - 13:30
Friday 16:40 - 18:30
ENG 102.M English II, SAADET TIKAÇ Monday 14:40 - 16:30
Friday 14:40 - 16:30
ENG 102.N English II, SERKAN ARAS Monday 08:40 - 10:30
Friday 10:40 - 12:30
GARM 103.A Safety and Hygiene, CELALE KIRKIN Monday 13:40 - 16:30
GARM 121.A Food Science, CELALE KIRKIN Friday 09:40 - 12:30
GARM 122.A Fundamentals of Gastronomy, ÖZGE SAMANCI Monday 11:40 - 14:30
Tuesday 08:40 - 11:30
GARM 204.A Nutrition, GİZEM KÖSE Friday 08:40 - 11:30
GARM 221.A Essentials of Classical Baking and Pastry Techniques and Skills, ASLI ZULUĞ Monday 15:40 - 18:30
Monday 08:40 - 11:30
Tuesday 11:40 - 15:30
Tuesday 15:40 - 18:30
GARM 221.B Essentials of Classical Baking and Pastry Techniques and Skills, TEKİN ERTAN Tuesday 08:40 - 11:30
Monday 08:40 - 11:30
Tuesday 11:40 - 15:30
Wednesday 08:40 - 11:30
GARM 221.C Essentials of Classical Baking and Pastry Techniques and Skills, ÖZGE SAMANCI Thursday 08:40 - 11:30
Monday 08:40 - 11:30
Tuesday 11:40 - 15:30
Wednesday 08:40 - 11:30
GARM 222.A International Cuisines, MEHMET FEHMİ SAMANCI Thursday 08:40 - 14:30
GARM 222.B International Cuisines, MEHMET FEHMİ SAMANCI Wednesday 08:40 - 14:30
GARM 223.A Wine and Beverage Management, AYSELİ İZMEN Wednesday 12:40 - 15:30
GARM 224.A Food and Sustainability, CANDAN TÜRKKAN Monday 09:40 - 12:30
GARM 321.A Traditional Culinary Techniques and Skills through Regional Cuisines, CANDAN TÜRKKAN Tuesday 11:40 - 15:30
Wednesday 11:40 - 15:30
Monday 11:40 - 15:30
Tuesday 08:40 - 11:30
Wednesday 08:40 - 11:30
Monday 15:40 - 18:30
GARM 321.B Traditional Culinary Techniques and Skills through Regional Cuisines, ÖZGE SAMANCI Tuesday 15:40 - 18:30
Monday 11:40 - 15:30
Tuesday 08:40 - 11:30
Wednesday 08:40 - 11:30
Monday 18:40 - 21:30
Wednesday 15:40 - 18:30
GARM 322.A Á La Carte Cookery, CELALE KIRKIN Thursday 16:40 - 21:30
Friday 15:40 - 21:30
Wednesday 15:40 - 21:30
GARM 324.A Facilities Management and Design, ANTHONY BETTS Thursday 08:40 - 11:30
GARM 361.A Turkish Culinary Heritage and Practices, ÖZGE SAMANCI Monday 08:40 - 11:30
Thursday 11:40 - 14:30
GARM 361.B Turkish Culinary Heritage and Practices, ÖZGE SAMANCI Friday 08:40 - 11:30
Thursday 11:40 - 14:30
GARM 361.C Turkish Culinary Heritage and Practices, ÖZGE SAMANCI Thursday 11:40 - 14:30
Thursday 16:40 - 19:30
GARM 421.A Entrepreneurship and Innovation in Gastronomy, ASLI ZULUĞ Wednesday 12:40 - 15:30
Wednesday 12:40 - 15:30
GARM 423.A Culinary Exhibitions and Seminars, CELALE KIRKIN Tuesday 08:40 - 11:30
GARM 423.B Culinary Exhibitions and Seminars, CELALE KIRKIN Tuesday 12:40 - 15:30
HIST 201.A Principles of Ataturk and History of the Turkish Republic I, BAŞAK AKGÜL KOVANKAYA Friday 10:40 - 12:30
HIST 201.B Principles of Ataturk and History of the Turkish Republic I, ÖZKAN AKPINAR Thursday 14:40 - 16:30
HIST 201.C Principles of Ataturk and History of the Turkish Republic I, ÖZKAN AKPINAR Thursday 16:40 - 18:30
HIST 201.D Principles of Ataturk and History of the Turkish Republic I, ÖZLEM DİLBER Friday 10:40 - 12:30
HIST 201.E Principles of Ataturk and History of the Turkish Republic I, ÖZKAN AKPINAR Wednesday 14:40 - 16:30
HIST 201.F Principles of Ataturk and History of the Turkish Republic I, ÖZKAN AKPINAR Wednesday 16:40 - 18:30
HIST 201.G Principles of Ataturk and History of the Turkish Republic I, ALİ SİPAHİ Monday 16:40 - 18:30
HIST 201.H Principles of Ataturk and History of the Turkish Republic I, ALİ SİPAHİ Friday 10:40 - 12:30
HIST 201.J Principles of Ataturk and History of the Turkish Republic I, ÖZLEM DİLBER Friday 14:40 - 16:30
HIST 201.K Principles of Ataturk and History of the Turkish Republic I, ALPKAN BİRELMA Thursday 11:40 - 13:30
HIST 201.L Principles of Ataturk and History of the Turkish Republic I, BAŞAK AKGÜL KOVANKAYA Thursday 11:40 - 13:30
HIST 201.M Principles of Ataturk and History of the Turkish Republic I, ÖZLEM DİLBER Monday 16:40 - 18:30
HIST 202.A Principles of Ataturk and History of the Turkish Republic II, ÖZLEM DİLBER Wednesday 16:40 - 18:30
HIST 202.B Principles of Ataturk and History of the Turkish Republic II, ALPKAN BİRELMA Thursday 16:40 - 18:30
HIST 202.C Principles of Ataturk and History of the Turkish Republic II, ALPKAN BİRELMA Monday 16:40 - 18:30
HIST 202.D Principles of Ataturk and History of the Turkish Republic II, BAŞAK AKGÜL KOVANKAYA Friday 16:40 - 18:30
HIST 202.E Principles of Ataturk and History of the Turkish Republic II, FAİK GÜR Friday 10:40 - 12:30
HIST 202.F Principles of Ataturk and History of the Turkish Republic II, BAŞAK AKGÜL KOVANKAYA Friday 14:40 - 16:30
SAS 101.A Hospitality Industry, AYDIN BEYHAN Monday 10:40 - 13:30
SAS 102.A Financial Accounting for Hospitality, NİDA TÜREGÜN Friday 14:40 - 18:30
SAS 103.A Business Mathematics, ASLI ZULUĞ Thursday 10:40 - 12:30
SAS 201.A Service Marketing, AYDIN BEYHAN Wednesday 15:40 - 18:30
SAS 202.A Managerial Accounting and Finance for Hospitality, NİDA TÜREGÜN Tuesday 11:40 - 15:30
SAS 203.A Food and Beverage Management and Services, ALP NUMANOĞLU Monday 13:40 - 15:30
Thursday 10:40 - 14:30
SAS 203.B Food and Beverage Management and Services, ALP NUMANOĞLU Monday 13:40 - 15:30
Wednesday 10:40 - 14:30
SAS 203.C Food and Beverage Management and Services, SİNEM KARAPINAR Monday 13:40 - 15:30
Wednesday 17:40 - 21:30
Thursday 17:40 - 21:30
Friday 17:40 - 21:30
SAS 205.A Applied Economics, ÖZCAN CEYLAN Thursday 11:40 - 14:30
SAS 301.A Planning and Control for Food and Beverage Operations, DEFNE ERTAN TÜYSÜZOĞLU Friday 11:40 - 12:30
Thursday 08:40 - 10:30
SAS 302.A Legal Aspects of Lodging Operations, IŞIL BAYTOK Friday 08:40 - 11:30
SAS 303.A Managing Global Hospitality Workforce, AYŞIN PAŞAMEHMETOĞLU Friday 14:40 - 17:30
SAS 402.A Industrial Project , ANTHONY BETTS Thursday 18:40 - 21:30
SAS 402.B Industrial Project , ANTHONY BETTS Friday 18:40 - 21:30
TLL 101.A Turkish Language and Literature I, GÜNEŞ SEZEN Tuesday 16:40 - 18:30
TLL 101.AA Turkish Language and Literature I, ALİ SERDAR Tuesday 08:40 - 10:30
TLL 101.AB Turkish Language and Literature I, SENEM TİMUROĞLU BOZKURT Wednesday 12:40 - 14:30
TLL 101.AC Turkish Language and Literature I, EZGİ HAMZAÇEBİ Monday 16:40 - 18:30
TLL 101.AD Turkish Language and Literature I, EZGİ HAMZAÇEBİ Thursday 16:40 - 18:30
TLL 101.B Turkish Language and Literature I, FATMA DAMAK Monday 16:40 - 18:30
TLL 101.C Turkish Language and Literature I, FATMA DAMAK Thursday 14:40 - 16:30
TLL 101.D Turkish Language and Literature I, FATMA DAMAK Thursday 16:40 - 18:30
TLL 101.E Turkish Language and Literature I, ESRA DERYA DİLEK Tuesday 16:40 - 18:30
TLL 101.F Turkish Language and Literature I, ESRA DERYA DİLEK Monday 16:40 - 18:30
TLL 101.G Turkish Language and Literature I, ESRA DERYA DİLEK Thursday 14:40 - 16:30
TLL 101.H Turkish Language and Literature I, ESRA DERYA DİLEK Thursday 16:40 - 18:30
TLL 101.I Turkish Language and Literature I, EGEM ATİK Tuesday 08:40 - 10:30
TLL 101.J Turkish Language and Literature I, EGEM ATİK Wednesday 12:40 - 14:30
TLL 101.K Turkish Language and Literature I, EGEM ATİK Thursday 14:40 - 16:30
TLL 101.L Turkish Language and Literature I, EZGİ HAMZAÇEBİ Monday 14:40 - 16:30
TLL 101.M Turkish Language and Literature I, GÜNEŞ SEZEN Tuesday 08:40 - 10:30
TLL 101.N Turkish Language and Literature I, GÜNEŞ SEZEN Wednesday 12:40 - 14:30
TLL 101.O Turkish Language and Literature I, EZGİ HAMZAÇEBİ Thursday 14:40 - 16:30
TLL 101.P Turkish Language and Literature I, GÜNEŞ SEZEN Monday 14:40 - 16:30
TLL 101.Q Turkish Language and Literature I, EZGİ HAMZAÇEBİ Monday 12:40 - 14:30
TLL 101.R Turkish Language and Literature I, İBRAHİM ÖZTÜRK Tuesday 12:40 - 14:30
TLL 101.S Turkish Language and Literature I, İBRAHİM ÖZTÜRK Tuesday 14:40 - 16:30
TLL 101.T Turkish Language and Literature I, İBRAHİM ÖZTÜRK Friday 08:40 - 10:30
TLL 101.U Turkish Language and Literature I, FATMA DAMAK Monday 12:40 - 14:30
TLL 101.V Turkish Language and Literature I, ÇİMEN GÜNAY ERKOL Friday 10:40 - 12:30
TLL 101.W Turkish Language and Literature I, SENEM TİMUROĞLU BOZKURT Thursday 14:40 - 16:30
TLL 101.X Turkish Language and Literature I, FATMA DAMAK Friday 08:40 - 10:30
TLL 101.Y Turkish Language and Literature I, ALİ SERDAR Wednesday 14:40 - 16:30
TLL 101.Z Turkish Language and Literature I, ÇİMEN GÜNAY ERKOL Wednesday 12:40 - 14:30
TLL 102.A Turkish Language and Literature II, FATMA DAMAK Monday 14:40 - 16:30
TLL 102.B Turkish Language and Literature II, SENEM TİMUROĞLU BOZKURT Wednesday 08:40 - 10:30
TLL 102.C Turkish Language and Literature II, ESRA DERYA DİLEK Monday 14:40 - 16:30
TLL 102.D Turkish Language and Literature II, ESRA DERYA DİLEK Thursday 12:40 - 14:30
TLL 102.E Turkish Language and Literature II, EGEM ATİK Wednesday 14:40 - 16:30
TLL 102.F Turkish Language and Literature II, EGEM ATİK Wednesday 16:40 - 18:30
TLL 102.G Turkish Language and Literature II, GÜNEŞ SEZEN Wednesday 14:40 - 16:30
TLL 102.H Turkish Language and Literature II, ÇİMEN GÜNAY ERKOL Wednesday 09:40 - 11:30
TLL 102.I Turkish Language and Literature II, İBRAHİM ÖZTÜRK Wednesday 12:40 - 14:30
TLL 102.J Turkish Language and Literature II, İBRAHİM ÖZTÜRK Friday 16:40 - 18:30
TLL 102.K Turkish Language and Literature II, ALİ SERDAR Wednesday 12:40 - 14:30
TLL 102.L Turkish Language and Literature II, EGEM ATİK Thursday 16:40 - 18:30
TLL 102.M Turkish Language and Literature II, EZGİ HAMZAÇEBİ Wednesday 16:40 - 18:30
TLL 102.N Turkish Language and Literature II, ALİ SERDAR Monday 11:40 - 13:30
TLL 102.O Turkish Language and Literature II, İBRAHİM ÖZTÜRK Wednesday 16:40 - 18:30
TLL 102.P Turkish Language and Literature II, GÜNEŞ SEZEN Wednesday 16:40 - 18:30
BSGCA Internship
SAS 400.A Advanced Internship , HANIM KADER ŞANLIÖZ ÖZGEN
BSGCA Elective Course - Gastronomy and Culinary Arts
GARM 362.A Food Events and Communication, GÜZİN YALIN Thursday 11:40 - 14:30
GARM 466.A Creative Techniques on Plate Presentation and Food Pairing 1, ÖZGE SAMANCI Monday 15:40 - 18:30
Tuesday 15:40 - 18:30
Wednesday 15:40 - 18:30
GARM 467.A Creative Techniques on Plate Presentation and Food Pairing 2, ÖZGE SAMANCI Monday 18:40 - 21:30
Tuesday 18:40 - 21:30
Wednesday 18:40 - 21:30
GARM 473.A Local Ingredients of Anatolia and Their Place in Gastronomy, TANGÖR TAN Monday 12:40 - 15:30
GARM 474.A Restaurant Feasibility Studies, ANTHONY BETTS Thursday 11:40 - 14:30
GARM 479.A Food Styling for Visual Media, OYA KARABAL RAPAYAZDIÇ Monday 09:40 - 12:30
GARM 481.A Food Culture in Films, CANDAN TÜRKKAN Tuesday 09:40 - 12:30
Wednesday 09:40 - 12:30
Tuesday 09:40 - 12:30
Wednesday 09:40 - 12:30
SAS 351.A Finance, ÖZCAN CEYLAN Thursday 08:40 - 11:30
Friday 11:40 - 12:30
SAS 452.A Senior Project, CANDAN TÜRKKAN Friday 18:40 - 21:30
SAS 453.A Music, ECE GÖKSU ÇANKAYA Tuesday 09:40 - 12:30
BSGCA Free Elective Courses
ACCT 301.A Managerial Accounting, TURGAY SAKİN Thursday 11:40 - 14:30
ACCT 301.B Managerial Accounting, TURGAY SAKİN Thursday 08:40 - 11:30
ACCT 412.A Independent Auditing , MÜJDE ASLAN Thursday 11:40 - 14:30
ARB 101.A Arabic I, SALMA JEHAD AWAD ALAMASSI Wednesday 16:40 - 18:30
Monday 08:40 - 10:30
ARB 102.A Arabic II, SALMA JEHAD AWAD ALAMASSI Monday 14:40 - 16:30
Friday 16:40 - 18:30
ARB 201.A Arabic III, SALMA JEHAD AWAD ALAMASSI Monday 16:40 - 18:30
Wednesday 13:40 - 15:30
ARCH 404.A Project Management, EBRU KARAHAN Wednesday 13:40 - 17:30
ARCH 423.A Sustainable Design and Environment through Biomimicry, SEVİL YAZICI Tuesday 08:40 - 10:30
ARCH 438.A Re-Reading The City Through Critical Mapping, DEMET MUTMAN Thursday 14:40 - 16:30
ARCH 442.A Industrial Heritage Conservation and Reuse, MEHMET SANER Tuesday 08:40 - 10:30
ARCH 444.A Introduction to Islamic Art, MELİS TANER Wednesday 08:40 - 10:30
ARCH 445.A Islamic Architecture, MELİS TANER Wednesday 10:40 - 12:30
ART 101.A Painting I, MARTIN HARRISON Friday 15:40 - 18:30
ART 101.B Painting I, MARTIN HARRISON Thursday 15:40 - 18:30
ART 301.A An Introduction to New Media Art, EDA SÜTUNÇ Tuesday 15:40 - 18:30
CE 210.A Fluid Mechanics, EMİNE BEYHAN YEĞEN Tuesday 14:40 - 18:30
CE 302.A Soil Mechanics, MUSTAFA ATİLLA ANSAL Monday 12:40 - 14:30
Wednesday 14:40 - 16:30
CE 307.A Steel Structures, GÜLAY ALTAY Monday 14:40 - 16:30
Wednesday 12:40 - 14:30
CE 310.A Transportation Engineering, MURAT ERGÜN Tuesday 10:40 - 13:30
CE 391.A Construction Materials (Certificate Elective), ZEYNEP BAŞARAN BUNDUR Monday 09:40 - 12:30
CE 420.A Geotechnical Earthquake Engineering, MUSTAFA ATİLLA ANSAL Thursday 13:40 - 16:30
CE 489.A Green Building Project Delivery Processes, SENEM SEYİS KAZAZOĞLU Friday 08:40 - 11:30
CHN 101.A Chinese I, LALE GÜNER Wednesday 16:40 - 18:30
Monday 08:40 - 10:30
CHN 102.A Chinese II, LALE GÜNER Monday 11:40 - 13:30
Thursday 11:40 - 13:30
CHN 201.A Chinese III, LALE GÜNER Monday 16:40 - 18:30
Wednesday 18:40 - 20:30
COD 312.A Icon Design, CAN BORA SEZER Thursday 13:40 - 16:30
COD 316.A Narrative Structures, METİN ÇAVUŞ Monday 13:40 - 16:30
COD 322.A Role Playing for Design, SİMGE ORHUN Monday 13:40 - 16:30
COD 323.A Essentials of Noise Pattern, SALİH ALP TUĞAN Tuesday 13:40 - 16:30
CS 100.A Introduction to Programming, ATHAR KHODABAKHSH Monday 08:40 - 10:30
Tuesday 14:40 - 16:30
CS 100.B Introduction to Programming, ATHAR KHODABAKHSH Monday 10:40 - 12:30
Tuesday 12:40 - 14:30
CS 397.A Introduction to Blockchain, UĞUR ACAR Wednesday 08:40 - 11:30
CS 409.A Advanced C++ Programming, MUSTAFA FURKAN KIRAÇ Tuesday 12:40 - 15:30
CS 418.A Networked Entertainment, ALİ CENGİZ BEĞEN Thursday 12:40 - 15:30
CS 434.A Advanced Object-Oriented Programming, EMRE KAPLAN Wednesday 16:40 - 19:30
CS 442.A Network Security, HÜSEYİN ULUSOY Wednesday 13:40 - 16:30
ECON 101.A Microeconomics, GÖNÜL ŞENGÜL Monday 12:40 - 15:30
ECON 101.B Microeconomics, GÖNÜL ŞENGÜL Wednesday 13:40 - 16:30
ECON 101.C Microeconomics, BEGÜM GÜNEY Monday 12:40 - 15:30
ECON 101.D Microeconomics, BEGÜM GÜNEY Wednesday 13:40 - 16:30
ECON 201.A Advanced Microeconomics, BAŞAK ALTAN ÖZENER Wednesday 12:40 - 15:30
ECON 204.A Game Theory, BAŞAK ALTAN ÖZENER Monday 12:40 - 15:30
ECON 301.A Econometrics I, MEHTAP BEYZA POLAT Wednesday 15:40 - 18:30
ECON 402.A Turkish Economy, GİZEM ÖZTOK ALTINSAÇ Wednesday 09:40 - 12:30
ECON 403.A Independent Study - ECON, ATAKAN YALÇIN
EDU 201.A Learning to Learn, EBRU KILIÇ BEBEK Thursday 15:40 - 18:30
EE 202.A Circuit Analysis, AHMET TEKİN Monday 10:40 - 13:30
EE 393.A Phyton for Engineers, ORHAN GÖKÇÖL Tuesday 08:40 - 10:30
EE 474.A Optimization for Engineers, GÖKTÜRK POYRAZOĞLU Monday 09:40 - 12:30
EE 483.A Microwave Engineering, AHMED HALİD AKGİRAY Thursday 15:40 - 18:30
EE 486.A Quantum Information Technologies, KADİR DURAK Friday 08:40 - 11:30
ENG 303.A Technical Communication, ELİF KANDEMİR Friday 08:40 - 11:30
ENG 303.B Technical Communication, AZRA NİHAL YILMAZ Wednesday 15:40 - 18:30
ENG 303.C Technical Communication, ELİF KANDEMİR Monday 08:40 - 11:30
ENG 303.D Technical Communication, ELİF KANDEMİR Thursday 12:40 - 15:30
ENG 303.E Technical Communication, AZRA NİHAL YILMAZ Friday 08:40 - 11:30
ENG 303.F Technical Communication, ELİF KANDEMİR Thursday 08:40 - 11:30
ENG 303.G Technical Communication, AZRA NİHAL YILMAZ Monday 08:40 - 11:30
ENG 303.H Technical Communication, HAMDUNE NERGİZ ENMUTLU Wednesday 08:40 - 11:30
ENG 303.I Technical Communication, ALI NEZAMI Wednesday 15:40 - 18:30
ENG 303.K Technical Communication, ALI NEZAMI Thursday 12:40 - 15:30
ENTR 403.A Social Entrepreneurship, Social Innovation and Innovating Social Change, MERİÇ BIÇAKCIOĞLU Monday 12:40 - 15:30
ENTR 407.A Contemporary Management in Family Businesses , SEVGİ PEREK Thursday 14:40 - 17:30
ENTR 409.A Entrepreneurial Finance, ONUR YURTSEVER Tuesday 10:40 - 13:30
FIN 202.A Finance, SÜREYYA BURCU AVCI Monday 12:40 - 15:30
FIN 202.B Finance, CANSU İSKENDEROĞLU ŞAHİN Monday 08:40 - 11:30
FIN 403.A Independent Study - FIN, ATAKAN YALÇIN
FRE 101.A French I, EUGENE GIOVANELLI Monday 12:40 - 14:30
Thursday 16:40 - 18:30
FRE 102.A French II, EUGENE GIOVANELLI Monday 14:40 - 16:30
Friday 16:40 - 18:30
FRE 201.A French III, EUGENE GIOVANELLI Friday 10:40 - 12:30
Tuesday 08:40 - 10:30
FRE 202.A French IV, EUGENE GIOVANELLI Monday 08:40 - 10:30
Thursday 13:40 - 15:30
GER 101.A German I, HANDA YILDIZ Monday 08:40 - 10:30
Wednesday 12:40 - 14:30
GER 101.B German I, PINAR AKKOÇ Tuesday 10:40 - 12:30
Thursday 11:40 - 13:30
GER 101.C German I, TİJEN BAYAR KULİĞ Wednesday 16:40 - 18:30
Friday 08:40 - 10:30
GER 101.D German I, TİJEN BAYAR KULİĞ Monday 08:40 - 10:30
Thursday 08:40 - 10:30
GER 102.A German II, PINAR AKKOÇ Thursday 16:40 - 18:30
Monday 14:40 - 16:30
GER 102.B German II, HANDA YILDIZ Monday 13:40 - 15:30
Thursday 13:40 - 15:30
GER 102.C German II, TİJEN BAYAR KULİĞ Wednesday 14:40 - 16:30
Friday 14:40 - 16:30
GER 201.A German III, HANDA YILDIZ Wednesday 08:40 - 10:30
Friday 10:40 - 12:30
GER 201.B German III, PINAR AKKOÇ Tuesday 08:40 - 10:30
Friday 09:40 - 11:30
GER 201.C German III, TİJEN BAYAR KULİĞ Monday 11:40 - 13:30
Wednesday 11:40 - 13:30
GER 202.A German IV, PINAR AKKOÇ Monday 10:40 - 12:30
Thursday 08:40 - 10:30
GER 202.B German IV, HANDA YILDIZ Wednesday 14:40 - 16:30
Friday 14:40 - 16:30
HIST 103.A History of Civilization I, FERAY COŞKUN Tuesday 13:40 - 16:30
HIST 104.A History of Civilization II, FERAY COŞKUN Thursday 13:40 - 16:30
HIST 104.B History of Civilization II, MERİH EROL Monday 10:40 - 13:30
HIST 104.C History of Civilization II, OYA İKLİL SELÇUK Thursday 09:40 - 12:30
HIST 104.D History of Civilization II, OYA İKLİL SELÇUK Monday 10:40 - 13:30
HIST 303.A Principles of Ataturk and History of the Turkish Republic I (for Foreigners), MERİH EROL Tuesday 18:40 - 20:30
HMAN 131.A Tourism Sociology, EBRU TEKİN BİLBİL Monday 13:40 - 16:30
HMAN 132.A Rooms Division Management and Technologies, HANIM KADER ŞANLIÖZ ÖZGEN Wednesday 08:40 - 09:30
Tuesday 11:40 - 14:30
HMAN 134.A Nutrition, Hygiene and Food Safety , ASLI ZULUĞ Friday 08:40 - 11:30
HMAN 304.A Catering and MICE, SİNEM KARAPINAR Wednesday 13:40 - 16:30
HMAN 331.A New Media Management for Hospitality, AYDIN BEYHAN Monday 13:40 - 16:30
HMAN 333.A Managing Revenue and Online Distribution Channels in Hotels, HANIM KADER ŞANLIÖZ ÖZGEN Monday 08:40 - 12:30
HMAN 336.A History of Art, ŞEBNEM DÖNBEKCİ Friday 14:40 - 17:30
HMAN 435.A Hospitality Seminars, TEKİN ERTAN Thursday 14:40 - 16:30
HMAN 456.A EU Regulations and Turkish Tourism, EBRU TEKİN BİLBİL Monday 09:40 - 12:30
HMAN 460.A Debates on Tourism and Hotel Industries, SELİM GEÇİT Tuesday 13:40 - 16:30
HMAN 461.A Organizational Behavior in Hotels, AYŞIN PAŞAMEHMETOĞLU Friday 08:40 - 11:30
HMAN 462.A Integrated Marketing Communication and Public Relations in Hospitality, YEŞİM DOĞUKAN Wednesday 09:40 - 12:30
HUM 319.A Philosophy Goes to the Movies: Introduction to Philosophy, SİBEL OKTAR THOMAS Tuesday 08:40 - 11:30
HUM 323.A Feminist Theory: Literature, Culture and Society, SERHAT UYURKULAK Tuesday 08:40 - 11:30
HUM 353.A Literature and Modernism, ÇİMEN GÜNAY ERKOL Tuesday 08:40 - 11:30
IBUS 101.A Intercultural Communication Workshop I, ERDOĞAN EMRE KESKİN Wednesday 14:40 - 16:30
IE 246.A Programming for Operations Research, UMUT BEŞİKCİ Thursday 12:40 - 15:30
IE 246.B Programming for Operations Research, UMUT BEŞİKCİ Thursday 08:40 - 11:30
IE 304.A Cost Analysis, ELVİN ÇOBAN GÖKTÜRK Tuesday 08:40 - 11:30
IE 357.A Energy Insights, EMRAH ÖZSAVAŞCI Monday 09:40 - 12:30
IE 389.A Productivity Measurement and Management, YASEMİN CLAİRE ERENSAL Wednesday 08:40 - 11:30
IE 395.A Agile Management (Certificate Elective), ELİF ÖZDEMİR ÜNLÜÇERÇİ Friday 08:40 - 11:30
IE 396.A Agile Software and Product Development, ERKAN SARIKAYA Thursday 17:40 - 20:30
IE 397.A Business Process Management, ÖZGÜR AKSOY Wednesday 13:40 - 16:30
IE 420.A Change Management in Organizations, ÖZLEM ARISOY AZİM Monday 16:40 - 19:30
IR 101.A Introduction to Political Science, DENİZ SERT Tuesday 09:40 - 12:30
IR 205.A Introduction to International Relations, SAMARJIT GHOSH Tuesday 15:40 - 18:30
IR 209.A Political Ideologies, ARDA GÜÇLER Thursday 08:40 - 11:30
IR 314.A International Migration, DENİZ SERT Tuesday 15:40 - 18:30
IR 315.A Peace and Conflict Studies, KONSTANTINOS TRAVLOS Thursday 15:40 - 18:30
IR 319.A Middle East Politics, TÜLAY DENİZ ERKMEN Tuesday 11:40 - 14:30
IR 325.A Current Issues in Turkish Foreign Policy, EVREN BALTA PAKER Monday 12:40 - 15:30
IR 329.A Democracy and Democratization, EVREN BALTA PAKER Tuesday 08:40 - 11:30
IR 401.A International Political Economy, EBRU ERTUGAL ÖZVEREN Monday 09:40 - 12:30
IR 407.A International Development, ALPER YAĞCI Friday 15:40 - 18:30
IR 413.A Comparative Political Institutions: Political Parties and Electoral Systems, ERZEN ÖNCEL YÜKLEYEN Thursday 08:40 - 11:30
ITA 101.A Italian I, ARCO JANNUZZİ Monday 12:40 - 14:30
Thursday 16:40 - 18:30
ITA 102.A Italian II, ARCO JANNUZZİ Monday 14:40 - 16:30
Friday 16:40 - 18:30
ITA 201.A Italian III, ARCO JANNUZZİ Friday 10:40 - 12:30
Tuesday 08:40 - 10:30
ITA 202.A Italian IV, ARCO JANNUZZİ Monday 08:40 - 10:30
Thursday 13:40 - 15:30
LAW 102.A Law and Ethics, TUĞRUL ÖZKARACALAR Tuesday 10:40 - 12:30
LAW 134.A Legal Philosophy, KURTUL GÜLENÇ Monday 11:40 - 13:30
LAW 202.A New Media and Law, TUĞRUL ÖZKARACALAR Tuesday 08:40 - 10:30
LAW 227.A Legal Writing and Translation, MÜJDEM AKSOY ÇEVİK Thursday 08:40 - 10:30
LAW 301.A Environmental Law, TUĞRUL ÖZKARACALAR Tuesday 14:40 - 16:30
LAW 304.A International Transport Law, AYÇA UÇAR Monday 10:40 - 12:30
LAW 343.A Introduction to American Law, MUSTAFA YİĞİT ÖRNEK Wednesday 12:40 - 14:30
LAW 345.A European Union Economic Law, MEHMET BEHÇET PİKER Monday 08:40 - 10:30
LAW 443.A Artificial Intelligence and Robot Law, ÖZLEM ARMAĞAN Thursday 10:40 - 12:30
LAW 447.A International Trade Law, AYÇA UÇAR Wednesday 08:40 - 10:30
MATH 112.A Discrete Mathematics, MEHMET ÖZ Monday 12:40 - 14:30
Tuesday 12:40 - 14:30
MATH 112.B Discrete Mathematics, MEHMET ÖZ Monday 08:40 - 10:30
Tuesday 08:40 - 10:30
MATH 113.A Mathematics for Engineering, BERKAY ANAHTARCI Monday 10:40 - 12:30
Wednesday 14:40 - 16:30
MATH 113.B Mathematics for Engineering, BERKAY ANAHTARCI Monday 14:40 - 16:30
Wednesday 10:40 - 12:30
MATH 113.C Mathematics for Engineering, HANDAN BORLUK Monday 10:40 - 12:30
Wednesday 14:40 - 16:30
MATH 113.D Mathematics for Engineering, HANDAN BORLUK Monday 14:40 - 16:30
Wednesday 10:40 - 12:30
MATH 113R.A Calculus for Engineering I - Recitation, ŞERMİN ÇAM ÇELİK Thursday 12:40 - 14:30
MATH 113R.B Calculus for Engineering I - Recitation, ŞERMİN ÇAM ÇELİK Thursday 14:40 - 16:30
MATH 113R.C Calculus for Engineering I - Recitation, FATİH KANGAL Thursday 12:40 - 14:30
MATH 113R.D Calculus for Engineering I - Recitation, FATİH KANGAL Thursday 14:40 - 16:30
ME 405.A Human-centered Design and Mechanism Applications, RAMAZAN ÜNAL Wednesday 12:40 - 15:30
ME 413.A Robotics I, REGAİP BARKAN UĞURLU Thursday 12:40 - 14:30
Tuesday 14:40 - 16:30
Thursday 12:40 - 14:30
Tuesday 14:40 - 16:30
ME 419.A Computational Methods For Engineers, ALTUĞ MELİK BAŞOL Wednesday 08:40 - 10:30
Thursday 10:40 - 12:30
ME 423.A Thermodynamics II, MEHMET ARIK Friday 08:40 - 10:30
Monday 08:40 - 09:30
Monday 08:40 - 09:30
Friday 08:40 - 10:30
ME 428.A Materials Characterization with X-ray Diffraction, HANDE ÖZTÜRK Monday 15:40 - 18:30
MGMT 302.A International Business, ALI ALIPOUR Monday 09:40 - 12:30
MGMT 302.B International Business, ALI ALIPOUR Tuesday 12:40 - 15:30
MGMT 317.A Business Ethics, SİBEL OKTAR THOMAS Wednesday 11:40 - 14:30
MKTG 201.A Marketing, BİGE SAATÇİOĞLU Monday 09:40 - 12:30
MKTG 201.B Marketing, BİGE SAATÇİOĞLU Friday 09:40 - 12:30
MKTG 201.C Marketing, CEREN HAYRAN ŞANLI Monday 09:40 - 12:30
MKTG 201.D Marketing, CEREN HAYRAN ŞANLI Friday 09:40 - 12:30
MKTG 315.A International Marketing, XIAOHAN WEN Monday 13:40 - 16:30
MKTG 403.A Independent Study - MKTG, ATAKAN YALÇIN
OPER 202.A Operations Management, EYLEM KOCA Tuesday 10:40 - 13:30
Monday 08:40 - 09:30
OPER 202.B Operations Management, DAMLA DURAK UŞAR Tuesday 13:40 - 16:30
Thursday 17:40 - 18:30
Tuesday 13:40 - 16:30
Thursday 17:40 - 18:30
PE 101.A Tennis, BARKIN YALÇINKALE Tuesday 15:40 - 17:30
PE 101.B Tennis, BARKIN YALÇINKALE Tuesday 17:40 - 19:30
PE 101.C Tennis, BARKIN YALÇINKALE Thursday 15:40 - 17:30
PE 101.D Tennis, BARKIN YALÇINKALE Thursday 17:40 - 19:30
PE 102.A Swimming, SELÇUK OKSAL ÖZDÖL Friday 08:40 - 10:30
PE 102.B Swimming, SELÇUK OKSAL ÖZDÖL Friday 10:40 - 12:30
PE 102.C Swimming, DOĞUCAN BİLGETÜRK Friday 14:40 - 16:30
PE 104.A Billiards I, OSMAN FURKAN KINLI Friday 14:40 - 16:30
PE 104.B Billiards I, OSMAN FURKAN KINLI Friday 16:40 - 18:30
PE 105.A Sailing, ÜZEYİR ERSİN GENÇTÜRK Tuesday 08:40 - 10:30
PE 105.B Sailing, ÜZEYİR ERSİN GENÇTÜRK Thursday 08:40 - 10:30
PE 105.C Sailing, ÜZEYİR ERSİN GENÇTÜRK Friday 08:40 - 10:30
PE 105.D Sailing, ÜZEYİR ERSİN GENÇTÜRK Friday 10:40 - 12:30
PE 106.A Fencing I, GABRİELA DUMİTRU Friday 08:40 - 10:30
PE 107.A Chess, ERSİN BAYSAN Thursday 17:40 - 19:30
PE 115.A Equestrianism, FERHAT DOĞAN SİYOK Tuesday 08:40 - 10:30
PE 115.B Equestrianism, FERHAT DOĞAN SİYOK Thursday 08:40 - 10:30
PE 115.C Equestrianism, FERHAT DOĞAN SİYOK Tuesday 15:40 - 17:30
PE 115.D Equestrianism, FERHAT DOĞAN SİYOK Thursday 15:40 - 17:30
PE 117.A Yoga, ÜLKÜ GÜRSOY Tuesday 17:40 - 19:30
PE 119.A Temel Fitness Eğitimi, SEÇKİN ALAY Friday 08:40 - 10:30
PE 119.B Temel Fitness Eğitimi, SEÇKİN ALAY Friday 10:40 - 12:30
PE 121.A Life Saving in Water and First Aid, ŞAHİN ÖZEN Tuesday 15:40 - 17:30
PE 121.B Life Saving in Water and First Aid, ŞAHİN ÖZEN Tuesday 17:40 - 19:30
PHYS 101.A Physics I, ALPER HAYRETER Tuesday 10:40 - 12:30
Thursday 10:40 - 12:30
PHYS 101.B Physics I, ALPER HAYRETER Wednesday 10:40 - 12:30
Friday 10:40 - 12:30
PHYS 101.C Physics I, HÜSEYİN DAĞ Wednesday 14:40 - 16:30
Friday 14:40 - 16:30
PHYS 101.D Physics I, KORAY DÜZTAŞ Tuesday 10:40 - 12:30
Thursday 10:40 - 12:30
PHYS 101.E Physics I, KORAY DÜZTAŞ Wednesday 10:40 - 12:30
Friday 10:40 - 12:30
PHYS 101.F Physics I, GÜRAY ERKOL Wednesday 14:40 - 16:30
Friday 14:40 - 16:30
PHYS 104.A Physics for Professional Flight II, MEHMET BURÇİN ÜNLÜ Tuesday 08:40 - 10:30
PHYS 111.A Physics I, ALPER HAYRETER Tuesday 10:40 - 12:30
Thursday 10:40 - 12:30
PHYS 111.B Physics I, ALPER HAYRETER Wednesday 10:40 - 12:30
Friday 10:40 - 12:30
PHYS 111.C Physics I, HÜSEYİN DAĞ Wednesday 14:40 - 16:30
Friday 14:40 - 16:30
PHYS 111.D Physics I, KORAY DÜZTAŞ Tuesday 10:40 - 12:30
Thursday 10:40 - 12:30
PHYS 111.E Physics I, KORAY DÜZTAŞ Wednesday 10:40 - 12:30
Friday 10:40 - 12:30
PHYS 111.F Physics I, GÜRAY ERKOL Wednesday 14:40 - 16:30
Friday 14:40 - 16:30
PHYS 111L.A1 Physics I - Lab., HÜSEYİN DAĞ Wednesday 10:40 - 12:30
PHYS 111L.B1 Physics I - Lab., HÜSEYİN DAĞ Tuesday 10:40 - 12:30
PHYS 111L.C1 Physics I - Lab., HÜSEYİN DAĞ Wednesday 14:40 - 16:30
PHYS 111L.D1 Physics I - Lab., HÜSEYİN DAĞ Thursday 10:40 - 12:30
PHYS 111L.E1 Physics I - Lab., HÜSEYİN DAĞ Tuesday 14:40 - 16:30
PSY 100.A General Psychology, DUYGU KARATAŞ Tuesday 15:40 - 18:30
PSY 100.B General Psychology, GİZEM ARIKAN Friday 08:40 - 11:30
PSY 327.A Natural and Artifical Intelligence, HAKAN KARŞILAR Wednesday 09:40 - 12:30
PSY 417.A Self and Identity, GÖKÇE TARCAN KUMKALE Tuesday 09:40 - 12:30
RUS 101.A Russian I, OLGA MİRELİ Monday 08:40 - 10:30
Wednesday 12:40 - 14:30
RUS 101.B Russian I, ELENA NAPOLNOVA DEMİRİZ Tuesday 10:40 - 12:30
Thursday 11:40 - 13:30
RUS 102.A Russian II, ELENA NAPOLNOVA DEMİRİZ Monday 14:40 - 16:30
Thursday 16:40 - 18:30
RUS 102.B Russian II, OLGA MİRELİ Monday 13:40 - 15:30
Thursday 13:40 - 15:30
RUS 201.A Russian III, OLGA MİRELİ Wednesday 08:40 - 10:30
Friday 10:40 - 12:30
RUS 201.B Russian III, ELENA NAPOLNOVA DEMİRİZ Tuesday 08:40 - 10:30
Friday 09:40 - 11:30
RUS 202.A Russian IV, ELENA NAPOLNOVA DEMİRİZ Monday 10:40 - 12:30
Thursday 08:40 - 10:30
RUS 202.B Russian IV, OLGA MİRELİ Wednesday 14:40 - 16:30
Friday 14:40 - 16:30
SAS 351.A Finance, ÖZCAN CEYLAN Thursday 08:40 - 11:30
Friday 11:40 - 12:30
SAS 452.A Senior Project, CANDAN TÜRKKAN Friday 18:40 - 21:30
SAS 453.A Music, ECE GÖKSU ÇANKAYA Tuesday 09:40 - 12:30
SEC 201.A Introduction to Sectors, DUDU YEŞİM İNCE Monday 19:40 - 20:30
Monday 19:40 - 20:30
SEC 202.A Skills Management, EBRU KILIÇ BEBEK Monday 18:40 - 19:30
Monday 18:40 - 19:30
SEC 301.A Sectoral Solutions: Global Expertise, NESİM AVİĞDOR Tuesday 13:40 - 15:30
SEC 301.B Sectoral Solutions: Global Expertise, NESİM AVİĞDOR Tuesday 10:40 - 12:30
SEC 402.A Business Integration, EMRE KARALİ Thursday 08:40 - 11:30
SEC 405.A Artificial Intelligence: Impact on Humanity, Society and Business , REYHAN AYDOĞAN Tuesday 15:40 - 18:30
SPA 101.A Spanish I, JOSE RAMON CRUZ ESCUDERO Monday 08:40 - 10:30
Wednesday 12:40 - 14:30
SPA 101.B Spanish I, ERVIN DALETH OSTOS SANTOS Tuesday 10:40 - 12:30
Thursday 11:40 - 13:30
SPA 101.C Spanish I, MELTEM MICHELE MARTINEZ VELASCO Friday 08:40 - 10:30
Wednesday 16:40 - 18:30
SPA 101.D Spanish I, MELTEM MICHELE MARTINEZ VELASCO Monday 08:40 - 10:30
Thursday 08:40 - 10:30
SPA 102.A Spanish II, ERVIN DALETH OSTOS SANTOS Thursday 16:40 - 18:30
Monday 14:40 - 16:30
SPA 102.B Spanish II, JOSE RAMON CRUZ ESCUDERO Monday 13:40 - 15:30
Thursday 13:40 - 15:30
SPA 102.C Spanish II, MELTEM MICHELE MARTINEZ VELASCO Wednesday 14:40 - 16:30
Friday 14:40 - 16:30
SPA 201.A Spanish III, JOSE RAMON CRUZ ESCUDERO Wednesday 08:40 - 10:30
Friday 10:40 - 12:30
SPA 201.B Spanish III, ERVIN DALETH OSTOS SANTOS Tuesday 08:40 - 10:30
Friday 09:40 - 11:30
SPA 201.C Spanish III, MELTEM MICHELE MARTINEZ VELASCO Wednesday 11:40 - 13:30
Monday 11:40 - 13:30
SPA 202.A Spanish IV, ERVIN DALETH OSTOS SANTOS Monday 10:40 - 12:30
Thursday 08:40 - 10:30
SPA 202.B Spanish IV, JOSE RAMON CRUZ ESCUDERO Wednesday 14:40 - 16:30
Friday 14:40 - 16:30
TURK 101.A Turkish for Foreigners I, ASLI BEKTAŞ Thursday 13:40 - 16:30
TURK 101.B Turkish for Foreigners I, ASLI BEKTAŞ Tuesday 16:40 - 19:30
TURK 101.C Turkish for Foreigners I, SULTAN DÜZENLİ Wednesday 16:40 - 19:30
TURK 101.D Turkish for Foreigners I, TUĞBA YILDIRIM Monday 16:40 - 19:30
TURK 101.E Turkish for Foreigners I, ASLI BEKTAŞ Thursday 16:40 - 19:30
TURK 102.A Turkish for Foreigners II, ASLI BEKTAŞ Wednesday 16:40 - 19:30
TURK 201.A Turkish for Foreigners III, ASLI BEKTAŞ Wednesday 14:40 - 16:30
Friday 14:40 - 16:30
BSGCA Elective Courses - Social Sciences
HIST 103.A History of Civilization I, FERAY COŞKUN Tuesday 13:40 - 16:30
HIST 104.A History of Civilization II, FERAY COŞKUN Thursday 13:40 - 16:30
HIST 104.B History of Civilization II, MERİH EROL Monday 10:40 - 13:30
HIST 104.C History of Civilization II, OYA İKLİL SELÇUK Thursday 09:40 - 12:30
HIST 104.D History of Civilization II, OYA İKLİL SELÇUK Monday 10:40 - 13:30
HMAN 131.A Tourism Sociology, EBRU TEKİN BİLBİL Monday 13:40 - 16:30
HUM 319.A Philosophy Goes to the Movies: Introduction to Philosophy, SİBEL OKTAR THOMAS Tuesday 08:40 - 11:30
HUM 323.A Feminist Theory: Literature, Culture and Society, SERHAT UYURKULAK Tuesday 08:40 - 11:30
HUM 353.A Literature and Modernism, ÇİMEN GÜNAY ERKOL Tuesday 08:40 - 11:30
IR 319.A Middle East Politics, TÜLAY DENİZ ERKMEN Tuesday 11:40 - 14:30
PSY 100.A General Psychology, DUYGU KARATAŞ Tuesday 15:40 - 18:30
PSY 100.B General Psychology, GİZEM ARIKAN Friday 08:40 - 11:30
PSY 327.A Natural and Artifical Intelligence, HAKAN KARŞILAR Wednesday 09:40 - 12:30