Özyeğin Üniversitesi, Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mahallesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul

Telefon : +90 (216) 564 90 00

Fax : +90 (216) 564 99 99

info@ozyegin.edu.tr

Beyza
ŞAT

Dr. Öğr. Üyesi (ÜAK Doçent)


Doktora

Peyzaj Mimarlığı, İstanbul Üniversitesi, 2009

Yüksek Lisans

Peyzaj Mimarlığı, İstanbul Üniversitesi, 2002

Lisans

Peyzaj Mimarlığı, İstanbul Üniversitesi, 1999Biyografi

Dr. Beyza Şat, 1999 yılında İstanbul Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümünden birincilikle mezun olduktan sonra sırası ile 2002 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Programında yüksek lisans ve 2009 yılında da doktora programını tamamlamıştır.

Peyzaj analizi, peyzaj planlama, ekolojik planlama konuları uzmanlık alanlarını oluşturmaktadır. 20 yılı aşkın bir süredir vakıf ve devlet üniversitelerinde görev almış, sürdürülebilirlik ve ekoloji konularında dersler vermiştir. Bitkisel materyal, sürdürülebilir peyzaj tasarımı ve koruma planlama konularında deneyimlidir. Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü kurucularından olan Beyza Şat, 2014 yılında “The Relation Between Environmental Protection Consciousness and Plant Identification in Urban Parks” başlıklı araştırma proje önerisi ile Toledo Üniversitesi Çevre bilimleri departmanından burs almaya hak kazanmış ve misafir öğretim üyesi olarak çalışmıştır.

Mesleki alanda TMMOB’a bağlı PMO üyeliği, IALE (International Association of Landscape Ecology), üyelikleri bulunmaktadır, ayrıca alanında prestijli bir  uluslararası dergi olan “Ecological Processes” dergisinde 2017 den beri yardımcı editörlük görevine devam etmektedir. İlgi alanları içerisinde halk dansları yer almaktadır. Halk dansları kapsamında uluslararası festivallere katılmış ve ödül almıştır (1993 Polonya, 1994 İspanya-Sevilla).