Özyeğin Üniversitesi, Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mahallesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul

Telefon : +90 (216) 564 90 00

Fax : +90 (216) 564 99 99

info@ozyegin.edu.tr

Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Özyeğin Üniversitesi’ni kazandım, yurtta konaklamak istiyorum, kaydımı ne zaman ve nasıl yaptırabilirim?
Yurt başvuruları üniversite kayıt haftası ile birlikte başlayacak olup başvurular ile ilgili ayrıntıları link üzerinden takip edebilirsiniz.

Yurtlarınıza başvuru yaparken oda arkadaşımı seçebilir miyim?
Yurtlarımıza SIS üzerinden başvurunuz esnasında birlikte kalmak istediğiniz arkadaşınızın öğrenci numarasını belirttiğiniz takdirde, olanaklarımız ve yerleşim önceliklerimiz esas alınarak talebiniz karşılanabilir. Aynı talebin, birlikte kalmak istediğiniz arkadaşınız tarafından da yapılması ve tercih sıralamalarınızın da aynı olması gerekmektedir. Ayrıca Yıllık Kayıt opsiyonunu seçmeniz, seçtiğiniz arkadaşınız ile aynı odada kalma olasılığınızı arttıracaktır. Birlikte kalma taleplerinin karşılanabilmesi için, talep sahiplerinin hepsine aynı oda tipinin çıkmış olması gerekmektedir. Konaklanacak oda tipine göre tercih edilecek oda arkadaşı sayısı değişiklik göstermektedir. (Örneğin, 3 kişilik odada kalmak isteyen her öğrenci, arkadaş tercihinde birbirlerini seçip, yukarıdaki koşullar sağlandıktan sonra aynı odada kalabilir.)

ÖSYM’nin yapmış olduğu yerleştirme işlemleri sonucunda yurt bursu kazandım. Hangi tip odalarda konaklayabiliyorum?
2017 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda da belirtildiği üzere, ilk altı tercihinizden birisine tam burslu kontenjandan yerleşip, yerleştiğiniz puan türünde Türkiye sıralamanız ilk 1.000 içinde ise 2 kişilik banyolu oda (Yurt 4) ücretinden muafiyet kazanıyorsunuz. Eğer yerleştirildiğiniz puan türündeki sıralamanız 1.001-10.000 arasında ise en düşük oda tipi ücretinden (4 kişilik banyosuz oda) muaf oluyorsunuz. Farklı oda tipinde kalmak isteyen öğrenciler müsaitlik olması halinde aradaki farkı ödeyerek başkatip odada konaklayabilirler.

Yurtta oda arkadaşımla anlaşamadığım takdirde oda değişikliği yapabilir miyim?
Her dönem bir defaya mahsus olmak üzere yurt@ozyegin.edu.tr adresine mail atarak oda değişimi konusunda müracaat edebilirsiniz. Oda değişimi sebebinizin geçerli olması durumunda olanaklar dahilinde mümkün olan en kısa süre içerisinde talebiniz karşılanmaya çalışılacaktır.

Yurtlara hangi tarihte girebilirim? Yurtlardan hangi tarihte ayrılabilirim?
Yurtlara giriş ve çıkış tarihleri her yıl akademik takvime göre Konaklama Hizmetleri Müdürlüğü tarafından belirlenmektedir. Yurt başvurusu olumlu sonuçlanan öğrenciler Konaklama Hizmetleri Müdürlüğü’nün belirttiği şekilde ve zamanda yurt kayıt işlemlerini yerine getirmiş olarak gerekli formları imzalayıp, sağlık raporlarını teslim ederek yurda giriş yapabilirler. Yurtlardan son çıkış tarihi her dönemin sonunda gönderilen duyurularda belirtilmektedir. Bunların dışında öğrenciler çeşitli sebeplerden dolayı da çıkış işlemlerini yaparak yurttan ayrılabilirler.

Yurt başvuru tarihlerini kaçırdığım takdirde ne yapmalıyım, daha sonra başvuru şansım var mı?
Başvuru tarihini kaçıran öğrencilerimiz için uygunluk durumuna göre yeni başvurular açılır. Öğrencilerimiz yurt başvurularını MyÖzÜ üzerinden veya ozu uzantılı mail hesapları aracılığıyla takip edebilirler.

Sağlık raporumu geçen yıl vermiştim bu yılda yenilemem gerekir mi? Sağlık raporumu nereye, ne zaman vermem gerekiyor?
Önceki yıldan sağlık raporu olan öğrenciler sağlık raporlarını her sene yenilemek zorunda olup yurda giriş yapacağı gün Konaklama Hizmetleri Ofisi'ne teslim etmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde yurt girişine izin verilmemektedir.

Güz döneminde yurtta kalırken Bahar Dönemi için tekrar yurt başvurusu yapmalı mıyım?
Yalnızca başvuru sırasında Yıllık Kayıt opsiyonunu seçen ve yıllık kayıt bedelini ödeyen öğrencilerimiz yıl boyunca aynı tip odada kalma imkanına sahiptirler. Yıllık Kayıt opsiyonunu seçmeyen öğrencilerimizin ise Bahar Döneminde tekrar başvuru yapmaları gerekmektedir.

Yaz tatili dönemlerinde yurtlarda kalabilir miyim?
Yaz dönemi için; yaz okulu öğrencileri, staj yapacak öğrenciler ve üniversite bünyesinde bazı özel çalışmalara katılacak öğrenciler yurtlarımızda konaklayabilmektedirler. Staj ve özel çalışmalar  için kalacak öğrencilerimiz için fakülte onayı istenmektedir. Yaz dönemi konaklama için başvuru tarihleri ve yapılacak işlemler öğrencilere mail yoluyla duyurulmaktadır.

Başvurumun olumsuz sonuçlanması durumunda depozito ücretim ne olacak?
Süreç sonunda yurda yerleştirilememeniz durumunda, depozito ücretiniz belirteceğiniz banka hesabınıza iade edilecektir. İadenin gerçekleşebilmesi için Konaklama Hizmetleri Ofisi’nden temin edebileceğiniz Ücret İade Formu’nun doldurulması gerekmektedir.

Yurttan çıkmak için hangi  işlemleri yapmalıyım?

  • Odanızı boşalttıktan sonra Konaklama Hizmetleri Ofisi’ne gelerek gerekli çıkış belgelerini imzalamanız ve oda kartınızı teslim etmeniz gerekmektedir.

Yurtlardan çıkış işlemi yapmadan gidersem ne olur?
Yurt çıkış işlemlerini belirtilen tarihler arasında ve ilgili hükümler uyarınca yapmayan öğrencilerin eşyaları, Konaklama Hizmetleri Müdürlüğü tarafından toplatılarak Duyarlı ÖzÜ’ye gönderilir. Konaklama Hizmetleri Müdürlüğü öğrenciler tarafından bırakılan eşyalardan sorumlu değildir. Ayrıca çıkış işlemlerini yapmayan öğrencilerimize Yurt Yönergesi gereğince 2 ceza puanı verilir.

Odamı tamamen boşalttım. Hiç eşyam kalmadı ama acelem olduğu için kartımı oda arkadaşıma bırakıp, çıkış formunu imzalamadan gittim. Bir sorun yaratır mı?
Öğrencimiz odasını boşaltmış olsa bile çıkış işlemini kendisi gerçekleştirmekle yükümlüdür. Bu sorumluluk başkasına devredilemez.

Yurt ücretini ödememe ile ilgili yaptırımlar nelerdir? Zamanında ödeme yapmazsam ne olur?
Her eğitim öğretim yılına ait yurt ücretlerini, belirtilen son ödeme tarihine kadar ödemeyen öğrencilerin yurtlarla ilişiği kesilir. Yurtlara yerleşim için gelen öğrenciler, istenen sağlık belgelerini yanlarında getirmek ve ödemeyi yapmış olmak zorundadırlar. Önceden belirtilen tarihlerde yurt ücret ödemesini yapmayan öğrencilerimizin Konaklama Hizmetleri Müdürlüğü’nce yurtlarla ilişiği kesilerek yurt hakkı yedekte bekleyen öğrencilere devredilir.

Yurda yerleşmek üzere gelirken kişisel eşyalarım dışında neler getirmeliyim?
Yurt odalarında yatak, alez, yatak mobilyaları, elbise dolabı, çalışma masası ve sandalyesi, buzdolabı, koltuk (bazı oda tiplerinde bulunmamaktadır) ve masa lambası mevcuttur. Yastık, nevresim, havlu, yorgan gibi tekstil malzemelerini öğrenciler kendileri temin etmektedirler.

Eşyalarımı taşımamda bana yardımcı olunabilir mi?
Konaklama Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde eşya taşıyabilecek kişiler bulunmamaktadır. Eşya taşınması için tüm öğrencilerimizin kullanımına açık olan taşıma arabalarımız mevcuttur, öğrencilerimiz taşıma arabalarını kullanarak eşyalarını kendileri taşıyabilmektedirler.

Kaldığım bina/kat/oda/oda arkadaşı ile ilgili sorunlarım var. Bunların çözülmesi için öncelikle kime/kimlere başvurmalıyım?
Konaklama Hizmetleri Ofisleri 24 saat açık olup karşılaştığınız her türlü sorununuz için ofise gelerek yetkililerle görüşebilir veya yurt@ozyegin.edu.tr adresine mail atabilir ya da 0216 564 9190 - 9189 numaralı telefonlardan Konaklama Hizmetleri Müdürlüğü'ne ulaşabilirsiniz.

Oda kartımı kaybettiğimde ne yapmalıyım?
Yurtta konaklayan öğrencilerimiz oda kartlarını  kaybetmeleri durumunda, Konaklama Hizmetleri Ofislerine gelerek yeni oda kartı talebinde bulunabilirler. Öğrencilerimizin kaybettikleri oda kartı bedeli 20 TL olup SIS üzerinden borç ataması yapıldığında ödemelerini online olarak ya da Fibabanka aracılığıyla nakit olarak yapabilirler.

Yurtta kalan bir arkadaşımın oda numarasını öğrenebilir miyim?
Öğrencilerimize ait hiçbir bilgi başkası ile paylaşılamaz. Bu bilgiyi yalnızca istediği takdirde arkadaşınızın kendisinden alabilirsiniz.

Yazın yurttan ayrılırken depozitomu geri alabilir miyim?
Öğrencilerimiz yurtlar ile tamamen ilişiğini kesiyor ise, Ücret İade Formu doldurarak depozito ücretlerini iade alabilmektedirler.

Okuldan herhangi bir sebeple uzaklaştırma cezası aldığımda bu durum yurtlarda kalmamı etkiler mi?
Okuldan uzaklaştırma cezası alan yurt öğrencileri uzaklaştırma süresi boyunca yurtlarda da kalamazlar.

Okulun öğrencisiyim fakat aktif olarak okula devam etmemekteyim bu durumda yurtlarda konaklayabiliyor muyum?
Yurtlarımızda konaklama yapabilmeniz için kayıt durumunuzun kayıtlı ya da izinli olması gerekmektedir, aksi halde yurtta konaklamanız mümkün değildir.

Annem, babam, kardeşim veya arkadaşım odamda kalabilir mi?
Öğrencilerimizin odalarında kendileri dışında, aile bireyleri de dahil olmak üzere, kimsenin konaklamasına izin verilmez. Ancak öğrencilerimizin 1. dereceden yakınlarının (anne-baba-kardeş ) konaklama talepleri olduğunda konaklamayı talep ettikleri tarihlerdeki uygunluk durumuna göre belirli bir ücret karşılığında Misafirhanemizde konaklayabilmektedirler.

Bir arkadaşım çift kişilik odada kalıyor ve odadaki diğer yatak boş. Ben de yurt öğrencisi olduğuma göre bazen arkadaşımın odasındaki boş yatakta kalabilir miyim? 

Öğrenciler Konaklama Hizmetleri Müdürlüğü  tarafından yerleştirildikleri odalarda kalmak zorundadırlar. Herhangi bir sebeple başka bir odada kalamazlar.

Özyeğin Üniversitesi öğrencisi olup yurtta kalmayan bir arkadaşım sınav zamanı, kötü hava koşulları ya da parti akşamları odamda kalabilir mi?
Öğrencilerimizin odaları sadece kendileri için tahsis edilmiştir. Herhangi bir sebeple yurtta kalan/kalmayan kişilerin öğrencilerimizin odasında konaklamasına müsaade edilmez. Böyle durumlarda oda uygunluğuna göre belirli bir ücret karşılığında öğrencilerimize konaklayabilecekleri oda sağlanmaktadır.

Ben Özyeğin Üniversitesi’nde okuyorum, kardeşim de İstanbul’da başka bir Üniversite’yi kazandı. Özyeğin Üniversitesi yurtlarında birlikte kalabilir miyiz?
Özyeğin Üniversitesi yurtları yalnızca Özyeğin Üniversitesi öğrencilerine açıktır. Yurtlarımızda Özyeğin Üniversitesi öğrencisi dışında başka bir üniversitede okuyan öğrenci konaklayamaz. Öğrencilerimizin 1. dereceden yakınlarının (anne-baba-kardeş ) konaklama talepleri olduğunda konaklamayı talep ettikleri tarihlerdeki uygunluk durumuna göre belirli bir ücret karşılığında Misafirhanemizde konaklayabilmektedirler.

Yurtlarda odamda hayvan besleyebilir miyim?
Yurtlarımızda hayvan beslenmesine ve bulundurulmasına izin verilmemektedir.

Yurtlardaki pano ya da ortak alanlara afiş, duyuru, resim, poster v.s asabilir miyim?
Yurtlarda belirtilen yerlere, Konaklama Hizmetleri Müdürlüğü’ne başvurularak onayı alınmış ve Öğrenci Hizmetleri Direktörlüğü tarafından kaşelenmiş duyuru veya afiş asılmasına izin verilmektedir.

Herhangi bir sağlık sorunum nedeniyle Sağlık Merkezine başvurduğumda aileme haber verilir mi?
Sağlık ile ilgili konular tamamen nöbetçi doktorun inisiyatifindedir. Doktorun gerekli gördüğü haller dışında aileye bilgi verilmez. Bilgilendirme, nöbetçi doktor ya da Öğrenci Hizmetleri Direktörlüğü tarafından yapılır.

Yurt odalarındaki yangın dedektörleri hakkında bilgi edinebilir miyim?
Yurt odalarındaki dedektörler duman algılayıcı dedektörlerdir. Kontrol merkezine önce sessiz sonra sesli alarm olarak sinyal gitmektedir. Dedektörlerin oda kullanıcıları tarafından herhangi bir cisimle kapatılması ya da yerinden sökülmesi durumunda güvenliği tehlikeye atan davranışlar çerçevesinde değerlendirilerek cezai işlem uygulanır.

Yurtlardaki katlarda bulunan yangın tüpleri hakkında bilgi edinebilir miyim?
Katlardaki yangın tüpleri kuru kimyevi toz, mutfaklardaki yangın tüpleri karbondioksit gazı içeren tüplerdir. Amacı dışında kullanılmaları halinde güvenliği tehlikeye atan davranışlar çerçevesinde değerlendirilerek cezai işlem uygulanır.

Ortak alanlarda eşya bırakırsam/unutursam ne yapılır?
Ortak alanlar yurtlarda konaklayan öğrencilerimizin kullanımına 7/24 açık olduğu için bu alanlarda bırakılan/unutulan eşyaların sorumluluğu öğrencilerimize aittir. Konaklama Hizmetleri Müdürlüğü tarafından ortak alanda bulunan eşyalar Güvenlik Merkezi’ne teslim edilmektedir.

Ortak mutfaklarda kirli bulaşıklarımı bırakırsam ne yapılır?
Ortak mutfaklarda bırakılan/unutulan eşyaların sorumluluğu öğrencilerimize aittir ve bir gün süreyle sahip çıkılmayan mutfak gereçleri atılır. 

Çamaşırhanede eşya bırakırsam/unutursam ne yapılır?
Çamaşırhaneler yurtlarda konaklayan tüm öğrencilerimizin kullanımına 7/24 açık olduğu için çamaşırhanede bırakılan/unutulan eşyaların sorumluluğu öğrencilerimize aittir ve  bir gün süreyle sahip çıkılmayan çamaşırlar atılır.

Yurt kurallarına uymamanın yaptırımı nedir?
Yurt Yönergesi’nde belirtilen kurallara uymayan öğrenciler hakkında, Konaklama Hizmetleri Müdürlüğü  ve Yurt Disiplin Komisyonu tarafından gerekli uyarı ve cezai işlem yapılır. Kural ihlallerinin öğrenci tarafından bu uyarı/kınama cezalarına rağmen devam ettirilmesi durumunda öğrenci yurtlardan çıkarılabilir ve bir daha yurtlara yerleştirilmeyebilir.