Özyeğin Üniversitesi, Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mahallesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul

Telefon : +90 (216) 564 90 00

Fax : +90 (216) 564 99 99

info@ozyegin.edu.tr

Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Özyeğin Üniversitesi’ni kazandım, şehir dışından geleceğim. Yurtlara kaydımı ne zaman ve nasıl yaptırabilirim?

2017 - 2018 Güz Dönemi yurt başvurularınızı 14 Ağustos 2017 Pazartesi 10:00 ile 18 Ağustos 2017 Cuma 17:00 tarihleri arasında /imgken/kayit     linki üzerinden yapabilirsiniz.

Yurtlara kayıt alınması için öğrencinin öncelikle okul kaydını yaptırması gerekmektedir.
 
Yıllık  Kayıt Sistemi  nedir?

Yurt başvurularımızda “Yıllık Kayıt” ve “Dönemlik Kayıt”olarak iki farklı sistem bulunmaktadır. Ögrencilerimiz istedikleri sistemi seçerek basvurularını yapabilirler.
 
Yıllık Kayıt Sistemi,
 
-          Öğrencilerin yurt yerleşim kriterlerinde bir üst seviyeye çıkmasını sağlayarak tercih ettiği odanın çıkma olasılığını yükseltir,
-          Güz Dönemi sonunda Bahar Dönemi için yurt başvurusu yapmadan konaklamaya devam etmesini sağlar,
-          Yıllık Kayıt Sistemini seçen arkadaşları ile aynı odada kalma şansını artırır.

Bu sistemi tercih etmeyen ögrencilerimizin yurt yerleşim kriterleri “Yıllık Kayıt” yerleşimlerinden sonra gelir. Güz Dönemi’nin sonunda odalardan çıkıs yapma zorunlulugu vardır. Bahar Dönemi için SIS üzerinden tekrar başvuru gerektirir.

Burslu ve yabancı öğrencilerin “Yıllık Kayıt”tan bağımsız yerleşim öncelikleri vardır.
 
Önceki dönemde yurtlarda kaldım ve tekrar başvuru yapacağım. Hangi belgeleri getirmeliyim?

Yurtlarda kalan öğrencilerimizin SIS üzerinden başvuru formunu doldurarak kaydetmeleri yeterlidir.

.Yurt yerleştirmelerinde öncelik sırası nedir?

Öncelik sıralaması aşağıdaki gibidir: 

1.      Yurt burslu öğrenciler

2.      Uluslararası öğrenciler

3.      İstanbul dışı yeni öğrenciler (Yıllık Kayıt)

4.      İstanbul dışı yeni öğrenciler (Dönemlik Kayıt)
 
5.      İstanbul dışı mevcut öğrenciler (Yıllık Kayıt)

6.      İstanbul dışı mevcut öğrenciler (Dönemlik Kayıt)

7.      İstanbul içi yeni öğrenciler (Yıllık Kayıt)

8.      İstanbul içi yeni öğrenciler (Dönemlik Kayıt)
 
9.      İstanbul içi mevcut öğrenciler (Yıllık Kayıt)

10.    İstanbul içi mevcut öğrenciler (Dönemlik Kayıt)
 
 

  • İstanbul içinde ikamet eden öğrenciler için kullanılacak yerleştirme önceliği aşağıdaki gibidir:


1            Bölge: Arnavutköy, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Çatalca, Esenyurt, Silivri
2.           Bölge: Adalar, Avcılar, Başakşehir, Küçükçekmece, Pendik, Tuzla
3.           Bölge: Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Beykoz, Esenler, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kartal,Sultanbeyli, Sultangazi, Zeytinburnu
4.           Bölge: Bayrampaşa, Beyoğlu, Eyüp, Fatih, Maltepe, Sarıyer, Şişli
5.           Bölge: Beşiktaş, Kadıköy, Kağıthane, Üsküdar
6.           Bölge: Ataşehir, Çekmeköy, Sancaktepe, Şile, Ümraniye

Farklı kişilerin aynı tip odayı tercih etmeleri durumunda başvuru tarihi ve saatine göre yerleştirme yapılır.

Her öğrenci başvuru formunda belirttiği oda tipine yerleşebilir mi?

Yurtlarımızda bir, iki, üç ve dört kişilik  oda tipleri mevcuttur.Oda uygunluk durumu olması halinde , bir üst maddedeki kriterlere göre oda ataması yapılmaktadır. 

ÖSYM’nin yapmış olduğu yerleştirme işlemleri sonucunda yurt bursu kazandım. Hangi tip odalarda konaklayabiliyorum?

2017 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda da belirtildigi üzere, ilk altı tercihinizden birisine tam burslu kontenjandan yerleşip, yerleştiğiniz puan türünde Türkiye sıralamanız ilk 1.000 ise 2 kişilik banyolu oda (Yurt 4) ücretinden muafiyet kazanıyorsunuz. Eger yerleştirildiğiniz puan türündeki sıralamanız 1.001-10.000 arasında ise en düşük oda tipi ücretinden (4 kişilik banyosuz oda) muaf oluyorsunuz. Oda tipi, aradaki ücret farkı ödenerek yükseltilebilir.

Yurt başvuru tarihlerini kaçırdığım takdirde ne yapmalıyım, daha sonra başvuru şansım var mı?

Başvuru tarihini kaçıran öğrenciler için uygunluk durumuna göre yeni başvurular açılır. Öğrenciler başvurular hakkında özü uzantılı mail yoluyla bilgilendirilir.

Yurtlarınıza başvuru yaparken oda arkadaşımı seçebilir miyim?

Yurtlarımıza SIS üzerinden başvurunuz esnasında birlikte kalmak istediğiniz arkadaşınızın öğrenci numarasını belirttiğiniz takdirde, olanaklarımız ve yerleşim önceliklerimiz dahilinde talebiniz karşılanabilir.
Aynı talebin, birlikte kalmak istediginiz arkadasınız tarafından da yapılması ve tercih sıralamalarınızın da aynı olması gereklidir. Ayrıca Yıllık Kayıt’ı seçmeniz, seçtiğiniz arkadaşınız ile kalma olasılığını arttırır. Birlikte kalma taleplerinin karşılanabilmesi için, talep sahiplerinin hepsine aynı oda tipinin çıkmış olması gerekmektedir. Konaklanacak oda tipine göre tercih edilecek oda arkadaşı sayısı değişiklik göstermektedir
(Örneğin, 3 kişilik odada kalmak isteyen her öğrenci, arkadaş tercihinde birbirlerini seçip, yukarıdaki koşullar sağlandıktan sonra aynı odada kalabilir).

Yurtta oda arkadaşımla anlaşamadığım takdirde oda değişikliği yapabilir miyim?

Her dönem bir defaya mahsus olmak üzere  yurt@ozyegin.edu.tr  adresine mail atarak geçerli sebebini olması durumunda oda değişimi konusunda müracaat ettiğinizde, olanaklar dahilinde mümkün olan en kısa süre içerisinde talebiniz karşılanmaya çalışılacaktır.

Yurtlara hangi tarihte girebilirim? Yurtlardan hangi tarihte ayrılabilirim?

Yurtlara giriş ve çıkış tarihleri her yıl akademik takvime göre Konaklama Hizmetleri Müdürlüğü tarafından belirlenir. Yurt başvurusu olumlu sonuçlanan öğrenciler Konaklama Hizmetleri Müdürlüğü’nün belirttiği şekilde ve zamanda yurt kayıt işlemlerini yerine getirmiş olarak gerekli formları imzalayıp yurda giriş yapabilirler.
Yurtlardan son çıkış tarihi her dönemin sonunda gönderilen duyurularda belirtilmektedir. Bunların dışında öğrenciler çeşitli sebeplerden dolayı da çıkış işlemlerini yaparak yurttan ayrılabilirler.

Başvurumun olumsuz sonuçlanması durumunda depozito ücretim ne olacak?

Süreç sonunda yurda yerleştirilememeniz durumunda, depozito ücretiniz belirteceğiniz banka hesabınıza iade
edilecektir. İadenin gerçeklesebilmesi için Konaklama Hizmetleri Ofisinden temin edebileceğiniz Ücret İade Formunun doldurulması gerekmektedir.

Yurttan ayrılırsam ödediğim ücret geri verilir mi?

.  Kendisine atanan odayı en geç Akademik Takvim başlangıcından bir gün önce iptal eden öğrencinin oda ücreti iade edilir.
.  Akademik Takvimde belirtilen derslerin başlamasını izleyen dördüncü haftanın sonuna kadar, yurttan ayrılan öğrencilere dönemlik ücretin  50%’si iade edilir.
·   Dördüncü haftadan sonra öğrencilere yurt ücreti iade edilmez.
.  Yıllık Kayıt için güz döneminde ödenecek olan 1500 TL’lik ücret, Bahar Dönemi öğrenci yurtta kalmadığı takdirde iade edilmez.
· Yurtlardan uzaklaştırma cezası alan öğrencilere ücret iadesi yapılmaz.

Yurttan çıkmak için hangi  işlemleri yapmalıyım?
- Oda çıkışınızı gerçekleştirmeden önce, lms.ozyegin.edu.tr üzerinden hasar tespiti için randevu almanız,

-Randevu saatinizde odanızda bulunmanız ve Konaklama Hizmetleri Görevlisi tarafından doldurulan hasar mutabakat formunu imzalamanız,

-Odanızı boşalttıktan sonra Konaklama Hizmetleri Ofisine gelerek gerekli çıkış belgelerini imzalamanız ve oda kartınızı teslim etmeniz gerekmektedir.

Depozito iadesi: Yurttan çıkış işlemlerini tamamlayıp oda kartını teslim eden öğrencilerin Konaklama Hizmetleri Ofisine gelerek, Ücret İade Formunu doldurmaları gerekmektedir. Öğrenci kaldığı oda ve eşyasına hasar vermiş ise, hasar bedeli düşüldükten sonra kalan depozito tutarı, hasar verilmemiş ise depozitonun tamamı ödenir.

Ben Özyeğin Üniversitesi’nde okuyorum, kardeşim de İstanbul’da başka bir Üniversite’yi kazandı. Özyeğin Üniversitesi yurtlarında birlikte kalabilir miyiz?

Özyeğin Üniversitesi yurtları yalnızca Özyeğin Üniversitesi öğrencilerine açıktır. Yurtlarımızda Özyeğin Üniversitesi öğrencisi dışında öğrenci/öğrenci misafiri kalamaz.

Özyeğin Üniversitesi öğrencisi olup yurtta kalmayan bir arkadaşım sınav zamanı, kötü hava koşulları ya da parti akşamları odamda kalabilir mi?

Öğrencilerimizin odaları sadece kendileri için tahsis edilmiştir. Herhangi bir sebeple yurtta kalan/kalmayan kişilerin konaklamasına müsaade edilmez. Böyle durumlarda oda uygunluğuna göre belli bir ücret karşılığında öğrencimize konaklayabilecekleri oda sağlanabilir.

Odada kullanmadığım kişisel eşyalarımı nerede tutabilirim?

Öğrencilere ait kullanılmayan eşyaların dönem içinde muhafaza edilebileceği depo vb. bir kullanım alanı bulunmamaktadır. Her dönem sonunda geçerli olmak üzere öğrencilerin koli teslim formunu imzalayarak 2 adet koli bırakma hakkı vardır. Bir sonraki dönem başladığında kolilerin teslim alınması zorunludur. Bildirilen tarihe kadar teslim alınmayan kolilerden Konaklama Hizmetleri Müdürlüğü sorumlu tutulamaz.

Eşyalarımı taşımamda bana yardımcı olunabilir mi?

Eşya taşıyabilecek veya bu konuda asli görevi bulunan kişiler Konaklama Hizmetleri Müdürlüğü kadrosunda bulunmamaktadır.  Tüm öğrencilerimizin kullanımına açık olan taşıma arabalarını kullanarak her öğrenci kendi eşyasını taşır.

Yaz tatili dönemlerinde yurtlarda kalabilir miyim?

Yaz dönemi içinde yaz okulu öğrencileri ile staj yapacak öğrenciler ve Üniversite bünyesinde bazı özel çalışmalara katılacak öğrenciler konaklayabilirler. Staj ve özel çalışmalar  için kalacak öğrencilerimiz için fakülte onayı istenmektedir. Başvuru tarihleri ve yapılacak işlemler öğrencilere mail yoluyla duyurulacaktır.

Annem, babam, kardeşim veya arkadaşım odamda kalabilir mi?

Öğrencilerimizin odalarında kendileri dışında, aile bireyleri de dahil olmak üzere, kimsenin konaklamasına izin verilmez. 

Sağlık sorunum olduğunda üniversitede başvurabileceğim bir yer var mı?

Kampüste Sağlık Merkezlerindeki hekim ve hemşirelerimiz 7/24  hizmet vermektedir. Sağlık personeli 07:00-19:00 saatleri arasında Öğrenci Merkezi’nde bulunan Sağlık Merkezinde, 19:00-07:00 saatleri arasında Yurt 3 binasında -1.kattaki Revirde hizmet vermektedirler. Özyeğin Üniversitesi’ne kayıtlı öğrenciler her türlü sağlık problemlerinde 0216 564 91 12 no.lu telefon numarasından Sağlık Merkezi’ne ulaşabilirler. Sağlık Merkezinde bulunan ambulans, gerekli olduğu takdirde tam teşekküllü hastanelere sevk için kullanılmaktadır.

İlk sene yurtlara yerleştirildikten sonra mezun olana dek aynı odamda kalabilir miyim?

Öğrencilerimiz "Yıllık Kayıt" seçmeleri durumunda Bahar Dönemi sonunda odalarını tamamen boşaltarak yurtlardan ayrılır. Dönemlik Kayıt yapmaları durumunda, her dönem sonu odalarını boşaltıp, yeni dönem için yurt başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Sistem tarafından yurt yerleştirme kriterlerine göre bir oda planlanır.

Güz döneminde yurtta kalırken Bahar Dönemi için tekrar yurt başvurusu yapmalı mıyım?

Yalnızca başvuru sırasında Yıllık Kayıt opsiyonunu seçen öğrencilerimiz yıl boyunca aynı tip odada kalma imkanına sahiptirler. Yıllık Kayıt opsiyonunu seçmeyen öğrenciler ise  Bahar Döneminde tekrar başvuru yapmalıdırlar.

Neden her senenin sonunda odamı tamamen boşaltmam gerekiyor? Eşyalarımı odamda bırakıp yaz dönüşü aynı odamda kalmaya devam edemez miyim ya da yaz dönüşü yeni odama taşınamaz mıyım?

Yurtlarımızın öğrencilerimize her sene bakımlı, düzenli ve yenilenmiş olarak hizmet verebilmesi için yazın doluluğun en düşük olduğu dönemlere, yurtların tadilat programları planlanmaktadır. Bu dönemde boya badana, temel bakım, temizlik, ilaçlama ve yenilenme gibi çalışmalar yapılmaktadır. Ayrıca öğrencilerimizin yurt planlamaları, yurt yerleştirme kriterleri doğrultusunda  her yıl yeniden sistem tarafından belirlenmektedir.

Önümüzdeki dönem Exchange öğrenci olarak yurt dışına gideceğim takip eden dönem için yurt başvurumu nasıl yapabilirim?

Exchange öğrenci olarak yurt dışına gidecek öğrencilerimiz yurt başvurularının başlangıç ve bitiş tarihlerini okulumuzun web sayfasındaki duyurulardan takip ederek, belirtilen tarih aralığında internet üzerinden başvurularını gerçekleştirebilirler.

Oda kartımı kaybettiğimde ne yapmalıyım?

Yurtta konaklayan öğrencilerimizin oda kartını  kaybetmeleri  durumunda, Konaklama Hizmetleri Ofisine gelerek yenisini talep edebilirsiniz. 20 TL ücret karşılığında oda kartınızın  yenisi temin edilmektedir

Yurtlarda elektronik ve teknik sorunla karşılaştığımda ne yapabilirim?

Yurtta konaklayan öğrencilerimizin karşılaştıkları elektronik ve teknik sorunları http://solutioncenter.ozyegin.edu.tr/ adresine bildirmeleri gerekmektedir.

Yurtlarda odamda hayvan besleyebilir miyim?

Yurtlarımızda hayvan beslenmesine ve bulundurulmasına izin verilmemektedir.

Odamda TV seyredip, müzik dinleyebilir miyim?

Odalarda, ses seviyesi başkalarını rahatsız etmeyecek şekilde müzik dinlenebilir, TV seyredilebilir.

Yurtlardaki pano ya da ortak alanlara afiş, duyuru, resim, poster v.s asabilir miyim?

Yurtlarda belirtilen yerlere, Konaklama Hizmetleri Müdürlüğü’ne başvurularak onayı alınmış ve Öğrenci Hizmetleri Direktörlüğü tarafından kaşelenmiş bir duyuru veya afiş asılmasına izin verilmektedir.

Yurt kurallarına uymamanın yaptırımı nedir?

Yurt Yönergesinde belirtilen kurallara uymayan öğrenciler hakkında, Konaklama Hizmetleri Müdürlüğü  ve Yurt Komisyonu tarafından gerekli uyarı ve cezai işlem yapılır. Kural ihlallerinin öğrenci tarafından bu uyarı/kınama cezalarına rağmen devam ettirilmesi durumunda öğrenci yurtlardan çıkarılabilir ve bir daha yurtlara yerleştirilmeyebilir.

Yurtlardan çıkarılırsam sonraki dönemde yine yurtlara yerleştirilebilir miyim?

Yurtlardan çıkartılan veya yurt kurallarına aykırı davranışları görülen öğrenciler, bir daha yurtlara alınmayabilir.

İhtiyaç halinde cep telefonumu kullanamadığım durumlarda yetkiliye nasıl ulaşabilirim?

Koridorlarda bulunan telefonları açtığınız anda direkt yönetim ofisine ulaşabilirsiniz. Hiçbir numara tuşlamanıza gerek yoktur, ofisten açılmadığı durumda telefon otomatik olarak güvenlik merkezine aktarılacaktır.

Yurda yerleşmek üzere gelirken kişisel eşyalarım dışında neler getirmeliyim?

Yurt odalarında yatak, alez, yatak mobilyaları, gardrop, çalışma masası ve sandalyesi, buzdolabı, koltuk(bazı oda tiplerinde bulunmamaktadır) ve masa lambası mevcuttur. Yastık, nevresim, havlu, isteğe göre yorgan gibi tekstil malzemelerini öğrenciler kendileri temin etmektedirler.

Şehir merkezine ulaşım var mı? Var ise nasıl yararlanabilirim?

www.ozyegin.edu.tr  adresinden ‘’Özü’de Yaşam’’> ‘’Çekmeköy Kampüsü Ulaşım’’> ‘’Shuttle Saatleri’’ sekmeleri aracılığı ile ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Yurt içerisinde alışveriş yapabileceğim yerler var mı?

Yurtlar Bölgesinde (Yurt 4)  bulunan markette 20.00-08:00 saatleri arasında öğrencilerimizin alışveriş yapması mümkündür. Tatil dönemlerinde çalışma saatlerinde yapılan değişiklikler mail yoluyla öğrencilere duyurulur.

Yazın eşyalarımı bırakabileceğim bir depo var mı?

Tüm öğrencilerimiz , yazın yurtlardan ayrılırken boyutları duyurular ile iletilen 2 adet koliyi depoya bırakabilmektedir. Bunun dışında herhangi bir depo hizmeti mevcut değildir. Her öğrenci yalnız 2 koli bırakma hakkına sahiptir.

Ödediğimiz yurt ücretlerinin kapsamı nedir?

Yurt ücretleri, tahsis edilen odada kalış, temizlik hizmetleri, ısınma, aydınlatma, sıcak su, ortak alanların kullanımı (çamaşırhane, mutfak, dinlenme odalarındaki TV vs.) ve sınırsız internet hizmetlerini kapsamaktadır. Yol, yemek vs. içermez.

Yurt ücretini ödememe ile ilgili yaptırımlar nelerdir? Zamanında ödeme yapmazsam ne olur?

Her eğitim öğretim yılına ait yurt ücretlerini, belirtilen son ödeme tarihine kadar ödemeyen öğrencilerin yurtlarla ilişiği kesilir. Yurtlara yerleşim için gelen öğrenciler, istenen sağlık belgelerini yanlarında getirmek ve ödemeyi yapmış olmak zorundadırlar. Önceden belirtilen tarihlerde yurt ücret ödemesini yapmadığı takdirde yurtlarla ilişiği kesilerek yurt hakkı yedekte bekleyen öğrencilere Konaklama Hizmetleri Müdürlüğü’nce devredilir.

Yurt ücretini aylara bölerek taksitlendirme imkanı var mı?

Öğrenciye tanımlanan odanın dönemlik ücreti, yurt yerleştirme sonuçları sırasında duyurulan tarihe kadar dönemlik ve peşin olarak ödenir. Kredi kartıyla yapılan ödemelerde taksitlendirme yapılabilmektedir. ( Taksit miktarı bankalara göre değişiklik gösterebilmektedir)

Yurt başvurumun değerlendirilmesi için internet üzerinden yapacağım başvuru dışında yapmam gerekenler var mı?

Yurt başvurusunun değerlendirilmesi için, yurt depozitosunun yatırılması gerekmektedir. Daha önceki yıllarda yurt depozitosunu yatıran ancak depozitosundan kesinti yapılan öğrencilerin, yurt depozitolarını 500 TL’ye tamamlamaları gerekmektedir. Bu işlemleri belirtilen süre içinde tamamlamayan öğrencilerin başvuruları dikkate alınmaz.

Yurt burslu öğrencilerin de depozito yatırmaları gerekiyor mu?

Yurtlarda kalan ya da kalmak için başvuru yapan burslu/burslu olmayan tüm öğrencilerin depozito yatırması gerekmektedir.

Yazın yurttan ayrılırken depozitomu geri alabilir miyim?

Öğrenci yurtlar ile tamamen ilişiğini kesiyor ise Ücret İade Formu doldurarak depozito iadesi talep edebilir.

Okuldan herhangi bir sebeple uzaklaştırma cezası aldığımda bu durum yurtlarda kalmamı etkiler mi?

Okuldan uzaklaştırma cezası alan yurt öğrencileri uzaklaştırma süresi boyunca yurtlarda da kalamazlar.

Yurt bursluyum, istediğim farklı bir oda tipinde konaklayabilir miyim?

Farklı oda tipinde kalmak isteyen öğrenciler müsaitlik olması halinde aradaki farkı ödeyerek başka tip odada konaklayabilirler.

Yurtlara ne zaman giriş yapabilirim?

Yurt ücretlerini yatırmış ve sağlık belgelerini getiren öğrencilerimiz Konaklama Hizmetleri Müdürlüğü tarafından duyurulan giriş tarihinden itibaren 7/24 yurtlara giriş yapabilirler.

Bir arkadaşım çift kişilik odada kalıyor ve odadaki diğer yatak boş. Ben de yurt öğrencisi olduğuma göre bazen arkadaşımın odasındaki boş yatakta kalabilir miyim?

Öğrenciler Konaklama Hizmetleri Müdürlüğü  tarafından yerleştirildikleri odalarda kalmak zorundadırlar. Herhangi bir sebeple başka bir odada kalamazlar.

Örneğin kütüphanede ders çalışırken başka bir arkadaşıma odamda bir saat dinlenebilmesi için oda kartımı verebilir miyim?

Oda kartının yurtta kalan kalmayan başka bir öğrenciye verilmesi kesinlikle yasaktır.

SIS nedir?

Öğrencilerin tüm bilgilerinin bulunduğu yazılım programının ismidir. Öğrencilerimiz Özyeğin Üniversitesi web sayfasından SIS’e girerek işlemlerini yapabilirler.

Yurtlardan çıkış işlemi yapmadan gidersem ne olur?

Yurt çıkış işlemlerini belirtilen tarihler arasında ve ilgili hükümler uyarınca yapmayan öğrencilerin eşyaları, Konaklama Hizmetleri Müdürlüğü tarafından toplatılarak Duyarlı Özü’ye gönderilir. Konaklama Hizmetleri Müdürlüğü öğrenciler tarafından bırakılan eşyalardan sorumlu değildir. Ayrıca çıkış işlemlerini yapmayan öğrencilerimiz için Yurt Yönergesi gereğince 2 ceza puanı verilir.

Konaklama Hizmetleri Müdürlüğü ile iletişime geçebileceğimiz mail adresi  nedir?

Her türlü istek, dilek, şikayet ve önerileriniz için  her zaman    yurt@ozyegin.edu.tr adresi ile iletişime geçebilirsiniz.

Odamı tamamen boşalttım. Hiç eşyam kalmadı ama acelem olduğu için kartımı oda arkadaşıma bırakıp, çıkış formunu imzalamadan gittim. Bir sorun yaratır mı?

Odasını boşaltmış dahi olsa her öğrenci kendi çıkış işlemini kendisi gerçekleştirmekle yükümlüdür. Bu sorumluluk başkasına devredilemez.

Yurtta kalan bir arkadaşımın oda numarasını öğrenebilir miyim?

Öğrencilerimize ait hiçbir bilgi başkası ile paylaşılamaz. Bu bilgiyi yalnızca istediği takdirde arkadaşınızın kendisinden alabilirsiniz.

Adıma gelen kargoyu veya kredi kartımı  nereden teslim alabilirim?

Adınıza gelen kargoyu Yurt 3 135 no.lu kargo odasından imza karşılığı teslim alabilirsiniz. Kredi kartları güvenlik açısından teslim alınmamaktadır.

Herhangi bir sağlık sorunum nedeniyle Sağlık Merkezine başvurduğumda aileme haber verilir mi?

Sağlık ile ilgili konular tamamen nöbetçi doktorun inisiyatifindedir. Doktorun gerekli gördüğü haller dışında aileye bilgi verilmez. Bilgilendirme, nöbetçi doktor ya da Öğrenci Hizmetleri Direktörlüğü tarafından yapılır.

Psikolojik/özel problemler yaşıyorum ve Konaklama Hizmetleri Görevlisi bu durumdan haberdar oldu; başkalarının da durumumu öğrenmesinden çekiniyorum. Böyle bir risk var mı?

Konaklama Hizmetleri Görevlileri öğrencilerin özel durumlarını gerekli görülen haller ve ilgili kişiler dışında hiç kimse ile paylaşmaz/paylaşamaz. Sorunlarınız doğrultusunda sizinle işbirliği yaparak Psikolojik Danışmanlık Birimi’ne ve/veya Öğrenci Hizmetleri Direktörlüğü’ne ve/veya Sağlık Merkezine yönlendirilmenizi gerçekleştirir. Bir öğrenci hakkında başka bir öğrenci ile kesinlikle bilgi paylaşımı yapılmaz.

Psikoloji Birimi ile paylaştığım bilgilerim başkası tarafından öğrenilebilir mi?

Gizlilik esastır.

Kaldığım bina/kat ile ilgili sorunlarım var. Bunların çözülmesi için öncelikle kime/kimlere başvurmalıyım?

Her türlü sorununuz için yurt@ozyegin.edu.tr adresine mail atabilir ya da 0216 564 9190 - 9189 numaralı telefonlardan Konaklama Hizmetleri Müdürlüğü'ne ulaşabilirsiniz.

Odamdaki gardrobun çekmecesi bozuldu ve attığım mail sonucunda görevli gelerek tamir etti. Depozitomdan kesinti yapılır mı?

Kullanıcı hatası ya da kasıtlı bir durum olmadığı takdirde inşai, mekanik, elektrik onarımlarında herhangi bir ücret kesintisi uygulanmamaktadır.

Odam haftada kaç kez temizlenir? Ekstra temizlik talebinde bulunmam mümkün mü?

Odalar haftada bir kez temizlenmektedir. Standart temizlik uygulamalarımızın dışında fazladan temizlik taleplerini karşılama yönünde uygulamamız mevcut değildir.

Yurt odalarındaki yangın dedektörleri hakkında bilgi edinebilir miyim?

Yurt odalarındaki dedektörler duman algılayıcı dedektörlerdir. Kontrol merkezine önce sessiz sonra sesli alarm olarak sinyal gitmektedir. Dedektörlerin oda kullanıcıları tarafından herhangi bir cisimle kapatılması ya da yerinden sökülmesi durumunda güvenliği tehlikeye atan davranışlar çerçevesinde değerlendirilerek cezai işlem uygulanır.

Yurtlardaki katlarda bulunan yangın tüpleri hakkında bilgi edinebilir miyim?

Katlardaki yangın tüpleri kuru kimyevi toz, mutfaklardaki yangın tüpleri karbondioksit gazı içeren tüplerdir. Amacı dışında kullanılmaları halinde güvenliği tehlikeye atan davranışlar çerçevesinde değerlendirilerek cezai işlem uygulanır.

Yurtlardaki internet hızı/arızası ile ilgili olarak kiminle bağlantı kurmalıyım?

Yurtlardaki internet problemleriyle IT birimi ilgilenmektedir. Her türlü probleminiz için solutioncenter@ozyegin.edu.tr adresinden IT birimine istek açarak yardım talep edebilirsiniz.

Okulunuzu burslu olarak kazandım. Yurtlarda da bursum oranında ücret indirimi yapılacak mı?

Okul bursu sadece okul ücretini kapsamaktadır. Ayrıca yurt bursu bulunmayan öğrenciler yurtlarda tam ücret ödeyerek kalabilmektedirler. Yurt bursu için detaylı bilgiyi Öğrenci Hizmetlerinden alabilirsiniz.

Acil durumlarda aramam gereken numaralar nelerdir?

Her katta acil durum telefonları mevcuttur. Telefonu açtığınız anda herhangi bir numara tuşlanmadan direk Konaklama Hizmetleri Ofisine bağlanabilirsiniz. Cevap verilmediği durumda telefon otomatik olarak güvenlik merkezine aktarılacaktır.

Bunun dışında
                    Konaklama Hizmetleri Ofisi     :0216 564 91 89
                    Güvenlik Noktası                      :0216 564 72 25
                    Sağlık Merkezi                          :0216 564 91 12
                     Güvenlik Merkezi                     :0216 564 91 55

Numaralı telefonlardan 7/24 aranabilir.
 

Mutfaklarda öğrenci kullanımı için konulmuş mutfak gereçleri nelerdir?

Mutfaklarımızda dörtlü elektrikli ocak,  mikrodalga fırın ile havalandırmayı sağlayan aspiratörler mevcuttur. Diğer tüm malzemeleri öğrencinin kendisi temin etmektedir. (Tencere, tabak, çatal, kaşık vs. gibi)

Ortak mutfaklarda kirli bulaşıklarımı bırakırsam ne yapılır?

Ortak mutfaklarda bırakılan/unutulan eşyaların sorumluluğu öğrencilerimize aittir ve bir gün süreyle sahip çıkılmayan mutfak gereçleri atılacaktır.
 
Yurt odama halı getirebilir miyim?

Öğrenciler oda arkadaşlarının da kabul etmesi halinde odalarına halı serebilirler. Yurt çıkışı sırasında öğrenciler halıyı odadan çıkarmakla yükümlüdür. Yurt çıkışı yapan öğrencilerin odada bıraktıkları eşyalar Konaklama Hizmetleri Müdürlüğü tarafından çöp olarak değerlendirilmektedir.
 
Sağlık raporumu geçen yıl vermiştim bu yılda yenilemem gerekir mi? Sağlık raporumu nereye, ne zaman vermem gerekiyor?

Önceki yıldan sağlık raporu olan öğrenciler sağlık raporlarını her sene yenilemek zorundadır. Yurda giriş yapılacağı zaman Konaklama Hizmetleri Ofisi'ne teslim edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde yurt girişine izin verilmemektedir.
 
Yurt odalarında buzdolabı var mı?

Tüm yurt odalarımızda buzdolabı mevcuttur.

Yurtlardaki çamaşır makinelerini kullanmak için ne yapmalıyım?

Tüm yurt binalarımızda çamaşırhane mevcuttur. Çamaşırhanelerdeki çamaşır yıkama/kurutma makineleri o binada kalan öğrencilerimizin kullanımına açık ve ücretsizdir. Öğrencilerimiz kullanacakları deterjanı kendileri temin etmektedir. Ütü yapmak isteyen öğrenciler çamaşırhanelerde bulunan ütü masalarını kullanabilirler.

Çamaşırhanede eşya bırakırsam/unutursam ne yapılır?

Çamaşırhaneler yurtlarda konaklayan tüm öğrencilerin kullanımına 7/24 açık olduğu için çamaşırhaneye bırakılan/unutulan eşyaların sorumluluğu öğrencilerimize aittir ve  bir gün süreyle sahip çıkılmayan çamaşırlar atılacaktır.