Özyeğin Üniversitesi, Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mahallesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul

Telefon : +90 (216) 564 90 00

Fax : +90 (216) 564 99 99

info@ozyegin.edu.tr

Mütevelli Heyeti

Mütevelli Heyeti

Hüsnü Özyeğin
Hüsnü M. ÖZYEĞİN
Mütevelli Heyeti Başkanı
1944 yılında doğdu. Hüsnü M. Özyeğin, 1963 yılında Robert Akademi’den mezun olduktan sonra, Oregon State University’de İnşaat Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. 1969 yılında, Harvard Business School’dan yüksek lisans derecesini aldı. 1974-1977 yılları arasında Pamukbank Yönetim Kurulu Üyesi, 1977-1984 yılları arasında Pamukbank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi, 1984-1987 yılları arasında Yapı ve Kredi Bankası Yönetim Kurulu Başkan Vekili, Murahhas Üyesi ve Genel Müdürü olarak görev yaptı. Ekim 1987’de Finansbank’ı kurdu ve 1987 - 2010 yılları arasında Finansbank A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptı. Halen, Fibabanka A.Ş. ve Credit Europe Bank (Rusya) Yönetim Kurulu Başkanı görevlerine devam etmekte olup, Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı ve Harvard Business School Dean’s Advisory Board üyesidir.
Hasan Pirkul
Prof. Dr. Hasan PİRKUL
Mütevelli Heyeti Üyesi
Lisans derecesini 1977 yılında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden aldı. Rochester Üniversitesi’nden Yönetim Bilimleri Yüksek Lisans ve Bilgisayar-Bilgi Sistemleri Doktora derecelerini aldı. Ohio Devlet Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde Bilgi Sistemleri Akademik Direktörü, Muhasebe ve Bilgi Sistemleri‘nde Profesör ve Yönetimde Bilgi Teknolojileri Merkezi Kurucu Direktörü olarak çalıştı. Dallas Indo-America Ticaret Odası tarafından verilen “Eğitime Üstün Katkılar Ödülü”nü, Dallas Asian-American Ticaret Odası tarafından verilen “Mükemmel Eğitimci Ödülü”nü ve Texas Technology Dergisi’nin Yılın Teknolojisti Ödülü’nü aldı. Dallas Ticaret Odası Teknoloji İşletme Konsulu Kurucu üyeliğini yaptı. 1996 senesinden bu yana, Teksas Üniversitesi Dallas Kampüsü’nde İşletme Fakültesi Dekanı olarak görev yapmaktadır.
Mehmet Toner
Prof. Dr. Mehmet TONER
Mütevelli Heyeti Üyesi
İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği lisans, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) Makina Mühendisliği yüksek lisans derecesini aldı. 1989 yılında Harvard-MIT Sağlık Bilimleri ve Teknolojisi Bölümü’nde Tıp Mühendisliği alanında doktora derecesini tamamladı. Halen Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ve Massachusetts General Hastanesi’nde Cerrahi Anabilim Dalı (MGH) Profesörü ve Harvard-Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde Sağlık Bilimleri ve Teknolojisi Profesörüdür. MGH Bio Mikro Elektro Mekanik Sistemler Merkezi Direktörü, Harvard Tıp Fakültesi Hastaneleri Biyomedikal Mühendisliği Doktorlara Yönelik Araştırma ve Eğitim Programlarının Direktörü olarak görev yapmaktadır. Ayrıca kurucusu olduğu çeşitli biyoteknoloji şirketlerinin yönetiminde de görev almaktadır.
Murat Özyeğin
Murat ÖZYEĞİN
Mütevelli Heyeti Üyesi
Murat Özyeğin, lisans eğitimini Carnegie Mellon Üniversitesi’nde Endüstri Yönetimi ve Ekonomi alanlarından çift ana dal diploması alarak 1998 yılında tamamladı. Aynı yıl Bear Stearns & Co. Yatırım Bankası’nın New York ofisinde Şirket Birleşme ve Satın Alma Grubu’nda Finansal Analist olarak iş hayatına başladı. 2000 yılında şirketin Londra ofisine Kıdemli Analist unvanıyla transfer oldu. 2003 yılında Harvard Üniversitesi’nde MBA eğitimini tamamlayıp Türkiye’ye dönerek aile şirketlerinin yönetiminde aktif rol üstlendi. Finansbank ve Fiba Holding’te Stratejik Planlama ve İş Geliştirme bölümlerini kurdu. FİBA Holding ve FİNA Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı üstlenmeden önce yönetim kurullarında üye olarak görev aldı. Grubun finans alanında en büyük iştiraki olan Credit Europe Bank’ın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı’nı, finans dışı tüm iştirak şirketlerinin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptı. Murat Özyeğin, Grup şirketlerindeki sorumluluklarının yanı sıra Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkan Yardımcılığı, DEİK/Türkiye-Hollanda İş Konseyi Başkanlığı, Global İlişkiler Forumu, Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyeliği, Hüsnü M. Özyeğin Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği, Harvard Üniversitesi Global Danışma Kurulu Üyeliği, Endeavor Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği, Doğal Hayatı Koruma Vakfı Mütevelli Heyeti Üyeliği, Enerji Verimliliği Derneği Başkan Vekilliği ve Singapur Fahri Konsolosluğu görevlerini sürdürmektedir.
Ayla Göksel
Ayla GÖKSEL
Mütevelli Heyeti Üyesi
Bath Üniversitesi’nde Ekonomi ve Politika lisans eğitimini tamamladıktan sonra, London School of Economics’te Kalkınma Ekonomisi alanında yüksek lisans derecesini aldı. John Hopkins Üniversitesi Institute of Policy Studies’de uluslararası araştırma bursu ile sektörlerarası ortaklıklar üzerine tezini tamamladı, konuk araştırmacı olarak da Harvard Üniversitesi Hauser Merkezi’nde çalışmalarda bulundu. AÇEV’in (Anne Çocuk Eğitim Vakfı) kuruluşu ile 1993 yılında çalışmalarına başladı ve halen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görevini sürdürmektedir. Hüsnü M. Özyeğin Vakfı’nın Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi, TOHUM Vakfı’nın Yönetim Kurulu Üyesi, Eğitim Reformu Girişimi’nin Yönetim Kurulu Üyesi’dir. 2008 yılında World Economic Forum tarafından Genç Küresel Lider, 2009 yılında Synergos Institute tarafından Senior Fellow seçilmiştir.
Muzaffer Akpınar
Muzaffer AKPINAR
Mütevelli Heyeti Üyesi
İş hayatına 1986 yılında Penta Tekstil’in kurucu ortağı olarak başlayan Akpınar, 1993 yılında KVK'da CEO görevini üstlenmiştir. Daha sonra MV Holding'in CEO’su olarak görev yapan Akpınar, Fintur Holding BV’nin de oluşum sürecinde aktif olarak rol almıştır. Muzaffer Akpınar, 1 Ocak 2002 tarihinden 2006 Temmuz ayına kadar Turkcell Genel Müdürlüğü görevini yürütmüştür. Muzaffer Akpınar iş hayatına, MV Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili, THY Yönetim Kurulu Üyesi, KVK Yönetim Kurulu Başkanı, Dost Enerji Yönetim Kurulu Başkanı ve Portmobil Yönetim Kurulu Başkanı olarak devam etmektedir. 1962 doğumlu, Saint Michel Fransız Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi mezunu olan Muzaffer Akpınar, evli ve iki çocuk babasıdır.
Hasan Arat
Hasan ARAT
Mütevelli Heyeti Üyesi
Hasan Arat, 1959 yılında Adana’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. Uzun yıllar tekstil ve gayrimenkul yatırımcılığı alanında faaliyet gösteren şirketlerde yöneticilik yapmıştır. Hasan Arat, FİBA Grubu’nda FİNA Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Beymen A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekilidir. Ayrıca, TGSD-Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanlığı, IAF-International Apparel Federation’unun Yönetim Kurulu Başkanlığı ve UNWTO-Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü İş Konseyi Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur.

TMOK–Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkan Yardımcısı, IOC (Uluslararası Olimpiyat Komitesi) Marketing Komisyonu Üyesi, EOC (Avrupa Olimpiyat Komitesi) Yönetim Kurulu Üyesi ve World Athletics İcra Kurulu Üyesi olarak görevlerini yürütmektedir.
Gülay Barbarosoğlu
Prof. Dr. Gülay BARBAROSOĞLU
Mütevelli Heyeti Üyesi
Dr. Gülay Barbarosoğlu, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünden 1978 yılında lisans derecesini, 1985 yılında doktora derecesi aldı. 1985-2000 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde sırasıyla Öğretim Görevlisi, Doktor Öğretim Üyesi ve Doçent olarak görev aldı. 2000 yılında Profesör olarak atanan Dr. Barbarosoğlu, 2000-2002 ve 2006-2007 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanlığı yaptı. 2002-2006 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü olarak görev aldı. 2008-2012 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Rektör Yardımcısı, 2012-2016 yılları arasında da Boğaziçi Üniversitesi Rektörü olarak görev aldı. 2001-2010 yılları arasında NATO-RTO’da Ülke Temsilciliği, 2003-2006 yılları arası EURO Başkan Yardımcılığı, 2013-2017 yılları arasında da EUA Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürüttü. EURO Hierarchical Organizational Planning EWG kurucu üyesi olan Dr. Barbarosoğlu’nun, INFORMS The Institute of Management Sciences ve APICS American Production and Inventory Control Society kurumlarında üyelikleri bulunmaktadır. Dr. Barbarosoğlu 2018 yılından beri Hisar Eğitim Vakfı’nda Genel Müdür görevini sürdürmektedir.
Prof. Dr. Esra Gençtürk
Prof. Dr. Esra GENÇTÜRK
Rektör
1977 yılında Robert Kolej ve 1981 yılında University of Southern California’dan mezun olduktan sonra İşletme Yüksek Lisans derecesini 1983 yılında, Pazarlama doktorasını 1990 yılında University of Minnesota’da tamamladı. 1989-1996 yılları arasında University of Texas, Austin’da Pazarlama ve Uluslararası İşletme öğretim üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Gençtürk, 1996- 2009 yılları arasında da Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde tam zamanlı öğretim üyesi olarak çalıştı. Ödül alan araştırmalarına ve uluslararası hakemli dergilerde yayımlanmış makalelerine ilaveten Journal of International Business Studies, Journal of International Marketing, Journal of International Management ve Advances in International Marketing dergilerinin yazı kurullarında yer aldı. Prof. Dr. Gençtürk, 2005-2010 yıllarında İletişim Başkan Yardımcısı olarak görev yaptığı American Marketing Association Global Special Interest grubunun 2011 yılında başkanı seçildi.