Özyeğin Üniversitesi, Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mahallesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul

Telefon : +90 (216) 564 90 00

Fax : +90 (216) 564 99 99

info@ozyegin.edu.tr

Mütevelli Heyeti

Mütevelli Heyeti

Hüsnü Özyeğin
Hüsnü M. ÖZYEĞİN
Mütevelli Heyeti Başkanı

Hüsnü M. Özyeğin, 1963 yılında Robert Akademi’den mezun olduktan sonra, Oregon State University’de İnşaat Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. 1969 yılında, Harvard Business School’dan yüksek lisans derecesini aldı. 1974-1977 yılları arasında Pamukbank Yönetim Kurulu Üyesi, 1977-1984 yılları arasında Pamukbank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi, 1984- 1987 yılları arasında Yapı ve Kredi Bankası Yönetim Kurulu Başkan Vekili, Murahhas Üyesi ve Genel Müdürü olarak görev yaptı. Ekim 1987’de Finansbank’ı kurdu ve 1987 - 2010 yılları arasında Finansbank A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptı. Halen, Fiba Holding A.Ş., Fibabanka A.Ş., Credit Europe Bank (İsviçre) Yönetim Kurulu Başkanı ve Credit Europe Bank (Rusya) Yönetim Kurulu Üyesi görevlerine devam etmektedir. Hüsnü M. Özyeğin Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı, Anne Çocuk Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, TESEV Danışma Kurulu Üyesi, Toplum Gönüllüleri Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi ve Harvard Business School Dean Advisory Board üyesidir.

Hasan Pirkul
Prof. Dr. Hasan PİRKUL
Mütevelli Heyeti Üyesi

Lisans derecesini 1977 yılında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden aldı. Rochester Üniversitesi’nden Yönetim Bilimleri Yüksek Lisans ve Bilgisayar-Bilgi Sistemleri Doktora derecelerini aldı. Ohio Devlet Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde Bilgi Sistemleri Akademik Direktörü, Muhasebe ve Bilgi Sistemleri‘nde Profesör ve Yönetimde Bilgi Teknolojileri Merkezi Kurucu Direktörü olarak çalıştı. Dallas Indo-America Ticaret Odası tarafından verilen “Eğitime Üstün Katkılar Ödülü”nü, Dallas Asian-American Ticaret Odası tarafından verilen “Mükemmel Eğitimci Ödülü”nü ve Texas Technology Dergisi’nin Yılın Teknolojisti Ödülü’nü aldı. Dallas Ticaret Odası Teknoloji İşletme Konsulu Kurucu üyeliğini yaptı. 1996 senesinden bu yana, Teksas Üniversitesi Dallas Kampüsü’nde İşletme Fakültesi Dekanı olarak görev yapmaktadır.

Mehmet Toner
Prof. Dr. Mehmet TONER
Mütevelli Heyeti Üyesi

İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği lisans, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) Makina Mühendisliği yüksek lisans derecesini aldı. 1989 yılında Harvard-MIT Sağlık Bilimleri ve Teknolojisi Bölümü’nde Tıp Mühendisliği alanında doktora derecesini tamamladı. Halen Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ve Massachusetts General Hastanesi’nde Cerrahi Anabilim Dalı (MGH) Profesörü ve Harvard-Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde Sağlık Bilimleri ve Teknolojisi Profesörüdür. MGH Bio Mikro Elektro Mekanik Sistemler Merkezi Direktörü, Harvard Tıp Fakültesi Hastaneleri Biyomedikal Mühendisliği Doktorlara Yönelik Araştırma ve Eğitim Programlarının Direktörü olarak görev yapmaktadır. Ayrıca kurucusu olduğu çeşitli biyoteknoloji şirketlerinin yönetiminde de görev almaktadır.

Erkut Yucaoğlu
Dr. Erkut YÜCAOĞLU
Mütevelli Heyeti Üyesi

Dr. Erkut Yücaoğlu, 1969 yılında Robert Kolej Makina Mühendisliği Bölümü’nü tamamladı. Stanford Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden 1971 yılında yüksek lisans, 1973 yılında doktora derecesi aldı. Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nün kurucusu olarak 1974-1976 yılları arasında Bölüm Başkanlığı yaptı. 1999-2000 yıllarında TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanlığı’nda bulundu. 2011-2014 yılları arası TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanlığı yapmıştır. Aynı zamanda MAP/TURKUAZ Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı’dır.

Murat Özyeğin
Murat ÖZYEĞİN
Mütevelli Heyeti Üyesi

Carnegie Mellon Üniversite’nde Endüstri Yönetimi ve Ekonomi eğitimi alan Murat Özyeğin 1998 yılında çift ana dal diploması ile mezun oldu. İş hayatına Bear Stearns & Co. yatırım bankasının New York ofisinde Şirket Birleşme ve Satın Alma Grubu’nda Finansal Analist olarak başlayan Özyeğin, 2000 yılında aynı firmanın Londra ofisine Şirket Birleşme ve Satın Alma grubuna Kıdemli Analist olarak transfer oldu. 2003 yılında Harvard Üniversitesi’nde MBA eğitimini tamamladıktan sonra, Türkiye’ye dönerek aile şirketlerinin yönetiminde aktif rol üstlendi, Fiba Holding ve Finansbank’ta Stratejik Planlama ve İş Geliştirme bölümlerini kurdu. 2006 yılından itibaren Fiba Holding Yönetim Kurulu üyesi olarak görevine devam etmektedir. Endeavor Türkiye, Doğal Hayatı Koruma Vakfı, Hüsnü M. Özyeğin Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği Üyeliği görevini yürütmektedir.

Ayla Göksel
Ayla GÖKSEL
Mütevelli Heyeti Üyesi

Bath Üniversitesi’nde Ekonomi ve Politika lisans eğitimini tamamladıktan sonra, London School of Economics’te Kalkınma Ekonomisi alanında yüksek lisans derecesini aldı. John Hopkins Üniversitesi Institute of Policy Studies’de uluslararası araştırma bursu ile sektörlerarası ortaklıklar üzerine tezini tamamladı, konuk araştırmacı olarak da Harvard Üniversitesi Hauser Merkezi’nde çalışmalarda bulundu. AÇEV’in (Anne Çocuk Eğitim Vakfı) kuruluşu ile 1993 yılında çalışmalarına başladı ve halen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görevini sürdürmektedir. Hüsnü M. Özyeğin Vakfı’nın Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi, TOHUM Vakfı’nın Yönetim Kurulu Üyesi, Eğitim Reformu Girişimi’nin Yönetim Kurulu Üyesi’dir. 2008 yılında World Economic Forum tarafından Genç Küresel Lider, 2009 yılında Synergos Institute tarafından Senior Fellow seçilmiştir.

Pınar Abay
Pınar ABAY
Mütevelli Heyeti Üyesi

Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nü yüksek şeref derecesiyle tamamlayan Pınar Abay, Harvard Business School’dan işletme alanında yüksek lisans derecesini aldı. 1998-2011 yılları arasında çalıştığı McKinsey & Company Türkiye’de bankacılık sektöründen sorumlu şirket ortağı olarak görev alan Pınar Abay, 13 yıllık danışmanlık kariyeri süresince İstanbul’un yanı sıra New York ve San Francisco Silikon Vadisi’nde global finans kuruluşlarına danışmanlık yaptı. 2011 yılından itibaren ING Bank Genel Müdürlüğü görevini üstlendi ve 2016 itibarıyla ING Belçika Yönetim Kurulu Üyeliği’ne atandı. 2015-2017 yılları arasında YASED Yönetim Kurulu’nda Başkan Yardımcılığı yapan Pınar Abay, 2016 yılı başından itibaren TÜSİAD Kurum İçi Girişimcilik Çalışma Grubu Başkanlığı görevini yürütmektedir.

Gülay Barbarosoğlu
Prof. Dr. Gülay BARBAROSOĞLU
Mütevelli Heyeti Üyesi

Dr. Gülay Barbarosoğlu, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünden 1978 yılında lisans derecesini, 1985 yılında doktora derecesi aldı. 1985-2000 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde sırasıyla Öğretim Görevlisi, Doktor Öğretim Üyesi ve Doçent olarak görev aldı. 2000 yılında Profesör olarak atanan Dr. Barbarosoğlu, 2000-2002 ve 2006-2007 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanlığı yaptı. 2002-2006 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü olarak görev aldı. 2008-2012 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Rektör Yardımcısı, 2012-2016 yılları arasında da Boğaziçi Üniversitesi Rektörü olarak görev aldı. 2001-2010 yılları arasında NATO-RTO’da Ülke Temsilciliği, 2003-2006 yılları arası EURO Başkan Yardımcılığı, 2013-2017 yılları arasında da EUA Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürüttü. EURO Hierarchical Organizational Planning EWG kurucu üyesi olan Dr. Barbarosoğlu’nun, INFORMS The Institute of Management Sciences ve APICS American Production and Inventory Control Society kurumlarında üyelikleri bulunmaktadır. Dr. Barbarosoğlu 2018 yılından beri Hisar Eğitim Vakfı’nda Genel Müdür görevini sürdürmektedir.

Prof. Dr. Esra Gençtürk
Prof. Dr. Esra GENÇTÜRK
Rektör

1977 yılında Robert Kolej ve 1981 yılında University of Southern California’dan mezun olduktan sonra İşletme Yüksek Lisans derecesini 1983 yılında, Pazarlama doktorasını 1990 yılında University of Minnesota’da tamamladı. 1989-1996 yılları arasında University of Texas, Austin’da Pazarlama ve Uluslararası İşletme öğretim üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Gençtürk, 1996- 2009 yılları arasında da Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde tam zamanlı öğretim üyesi olarak çalıştı. Ödül alan araştırmalarına ve uluslararası hakemli dergilerde yayımlanmış makalelerine ilaveten Journal of International Business Studies, Journal of International Marketing, Journal of International Management ve Advances in International Marketing dergilerinin yazı kurullarında yer aldı. Prof. Dr. Gençtürk, 2005-2010 yıllarında İletişim Başkan Yardımcısı olarak görev yaptığı American Marketing Association Global Special Interest grubunun 2011 yılında başkanı seçildi.