Özyeğin Üniversitesi, Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mahallesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul

Telefon : +90 (216) 564 90 00

Fax : +90 (216) 564 99 99

info@ozyegin.edu.tr

Mehmet
Arık

Profesör, Elektroniklerin Soğutulması


Doktora

Minnesota Üniversitesi, Yüksek Akılı Isı transferi ve MEMS, 2001

Yüksek Lisans

Miami Üniversitesi, Makine Mühendisliği, 1996

Lisans

İstanbul Teknik Üniversitesi, Makine Mühendisliği, 1991Araştırma Alanları

Elektroniklerin sogutulması, mikro-akışkan sistemler, enerji, medikal, savunma sistemleri, katı hal aydınlatma sistemleri (LED/OLED), fotonik sistemleri, ve Six Sigma


Biyografi

Dr. Mehmet Arık lisans derecesini İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bolümünden 1991 yılında almıştır. Master derecesini Miami Üniversitesi Makine Mühendisliğinden "Tek Fazlı Turbulanslı Akışların İncelenmesi" konusunda 1996 yılında almıştır. Doktora derecesini ise 2001 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde (ABD) Minnesota Üniversitesinden almiştır. Doktora esnasında "Yüksek Akılı Isı transferi ve MEMS" konularında çalışmıştır.

2000 yılında General Elektrik Evrensel Araştırma ve Geliştirme (GE GRC) uzman muhendis olarak calşmaya başlamıştır. Daha sonra proje müdürlügü gorevine getirilmiş ve global bir araştırma grubu kurmuştur (12 araştırmacı). Dr Arık'ın araştırma konuları arasında elektroniklerin sogutulması, mikro-akışkan sistemler, enerji, medikal, savunma sistemleri, katı hal aydınlatma sistemleri (LED/OLED), fotonik sistemleri, ve Six Sigma bulunmaktaadır.

Dr. Arık ASME ve IEEE profesyonel mühendislik kuruluşlarına üyedir. Ayrıca kendisi ASME şeref üyesidir. Kendisi 35 in üzerinde patente sahip olup , birçok patentide şuanda degerlendirme aşamasındadır. Kendisinin 80 in üzerinde uluslararası dergi ve konferans makalesi vardır.

Dr Arık. ASME TSEA ve IEE CPMT dergilerinde yardımcı editor olarak görev yapmaktadır.