Özyeğin Üniversitesi, Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mahallesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul

Telefon : +90 (216) 564 90 00

Fax : +90 (216) 564 99 99

info@ozyegin.edu.tr

Selenga
Gürmen

Selenga
Gürmen

Dr. Öğretim Üyesi, Çift ve Aile Terapisi


Doktora

University of Connecticut,Department of Human Development and Family Studies, 2015

Yüksek Lisans

University of Connecticut, Department of Human Development and Family Studies, 2012

Lisans

Boğaziçi Üniversitesi, Psikoloji Bölümü, 2010Araştırma Alanları

Romantik ilişkiler, ayrılık ve boşanma süreci, boşanma sonrası aile ilişkileri, işbirlikçi ebeveynlik, flört ve flört şiddeti, akıllı telefon ve sosyal medyanın ilişkiler üzerine etkileri


Biyografi

Dr. Öğretim Üyesi Selenga Gürmen, lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümünde bölüm birincisi olarak tamamladı (2010). Evlilik ve Aile Terapisi yüksek lisansını Amerika'da University of Connecticut'ta 2012 yılında tamamladı. 2015 yılının Mayıs ayında aynı uzmanlık alanında doktorasını bitirdi. Şuanda Özyeğin Üniversitesi Psikoloji bölümünde Yardımcı Doçent olarak görev yapmakta, hem Psikoloji lisans hem de Çift ve Aile Terapisi alanında yüksek lisans dersleri vermektedir.

Çift ve aile terapisi alanında gerçekleştirdiği araştırmaları ortak ebeveynlik ve boşanma konularında yoğunlaşmaktadır. Bu araştırmaların ışığında, velayet ve ortak ebeveynlik hususunda şiddetli geçimsizlik yaşayan çiftlerin (high-conflict couples) karşılaştığı problemleri inceleyip, onlara destek olmak üzere çeşitli terapi ve ebeveyn eğitim programları geliştirmektedir. Boşanma ve ortak ebeveynlik konularına ek olarak teknoloji ve ilişkiler üzerinde çalışmalar yapmaktadır. Sosyal medya ve akıllı telefon kullanımının romantik ilişkiler üzerindeki etkileri ile dijital çağda ebeveyn-çocuk ilişkileri üzerine araştırmalar yapmakta ve uygulama modelleri geliştirmektedir.

2010 senesinden itibaren ağırlıklı olarak çift terapisi yapmakta olup yetişkin birey, ergen, ve ailelerle de çalışmaktadır. Sevgili, evli, boşanmış, tekrar evlenmiş, LGBTIQ+ çiftler gibi çeşitli çift formlarıyla iletişim problemleri, aldatma ve güven sorunları, boşanmaya alışma süreci, işbirlikçi ebeveynlik, cinsel problemler, aile ve akraba ilişkileri gibi çeşitli konular üzerine terapi yapmaktadır. Expatlar ve göçmenlerle de yeni ortama alışma süreçleri üzerine terapi yapmaktadır. Klinik eğitimi ve deneyimine ek olarak süpervizyon eğitimi almış ve Amerikan Evlilik ve Aile Terapisi Derneği (AAMFT) onaylı süpervizör ünvanı almaya hak kazanmıştır.