Özyeğin Üniversitesi, Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mahallesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul

Telefon : +90 (216) 564 90 00

Fax : +90 (216) 564 99 99

info@ozyegin.edu.tr

Ara 04, 2021

Basında ÖzÜ - Özyeğin Üniversitesi, Uluslararası Girişimcileri Destekliyor

Dünya

Özyeğin Üniversitesi'nin HEIg'ht Projesi, uluslararası öğrencilerin girişimcilik farkındalıklarını ve kabiliyetlerini geliştirmelerine katkı sağlamak amacıyla tasarlandı.

Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Merkezi ve Girişim Fabrikası, uluslararası paydaşların girişimcilik ekosistemine katılımlarına katkı sağlayacak yeni bir destek programını hayata geçirdi. "Yüksek Öğretimde İııovasyon Büyümesi ve Eğitimi" isimli HEIght Projesi, Avrupa İnovasyon ve Teknoloji Enstitüsü (EIT) tarafından 2021 yılında ilk kez açılan Yükseköğretim Kurumları için İnovasyon Kapasitesi Geliştirme Programı (EIT HEI Initiative - Innovation Capacity Building for Higher Education) kapsamında destekleniyor. 1,2 milyon euro bütçeli proje, Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Merkezi ve İşletme Fakültesi'nin yer aldığı konsorsiyum tarafından yürütülüyor. Özyeğin Üniversitesinin yenilikçi ve girişimci yaklaşımının bir yansıması olan HEIght Projesi, uluslararası öğrencilerin girişimcilik farkındalıklarını ve kabiliyetlerini geliştirmelerine katkı sağlamak amacıyla tasarlandı. Ekosistemdeki çeşitliliğe katkı sunması ve ekosisteme yeni yeteneklerin katılımını teşvik etmesi hedeflenen projenin ilk fazına, Özyeğin Üniversitesi bünyesindeki uluslararası öğrenciler katılım gösterirken, ikinci fazına İstanbul genelindeki üniversitelerden uluslararası öğrencilerin dahil olması hedefleniyor.

Yirmiyi aşkın farklı ülke vatandaşı uluslararası öğrencinin başvuruda bulunduğu programın ilk fazında yenilikçi hizmet, donanım, mobil uygulama ve internet tabanlı iş geliştirme fikrine sahip öğrencilerin girişimcilik yetkinliklerinin gelişimine yönelik sınıf içi ve dışı eğitim, uygulama ve mentorluk içeren 12 haftalık bir program yürütülüyor. Program faaliyetlerine paralel olarak gerçekleştirilen etkinliklerle de Türkiye'deki girişimcilik ekosistemindeki uluslararası paydaşlara ve ekosisteme sağladıkları katkıya dikkat çekiliyor. Bu doğrultuda Türkiye girişimcilik ekosistemine katkı veren, Paraşüt'ün kurucu ortağı ve CEO'su Sean X Yu, Core Strateji Partneri Jason Lau ve defaro.io girişiminin kurucu ortağı Bahareh Vahidian'ın konuk olarak yer aldığı etkinlik serisi 8 -14 Kasım 2021 tarihleri arasında kutlanan Global Girişimcilik Haftası kapsamında gerçekleştirildi. Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Merkezi ve Girişim Fabrikası tarafından düzenlenen etkinliklere binin üzerinde katılımcı kayıt oldu ve etkinlikleri canlı yayınlar aracılığı ile takip etti. Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Merkezi ve Girişim Fabrikası, ulusal çapta TÜBİTAK ve İSTKA gibi kamu kuramlarının desteğiyle hayata geçirdiği projelerin yanı sıra, uluslararası destekli olarak yürüttüğü HEIg'ht Projesi'nin ikinci faz çalışmalarını da hayata geçirecek. Bu çalışmalar Türkiye'den Özyeğin Üniversitesi'yle birlikte İngiltere, Kıbrıs ve Malta'dan üniversitelerin de ortaklığıyla Ocak 2022'de başlayacak.