Özyeğin Üniversitesi, Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mahallesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul

Telefon : +90 (216) 564 90 00

Fax : +90 (216) 564 99 99

info@ozyegin.edu.tr

Kabul Şartları

Kabul Şartları

Tam bir başvuru paketi aşağıdakilerden oluşur:

 • Online Başvuru
 • Not Döküm Belgesi
 • Referans Mektupları
 • Özgeçmiş
 • TOEFL veya YDS (IELTS, YÖK (Milli Eğitim Bakanlığı) tarafından kabul edilmemektedir.)
 • Ek Bilgiler

Son Başvuru Tarihleri

Erken Başvurular için Son Başvuru Tarihi: 5 Mart 2017
İkinci Başvurular için Son Başvuru Tarihi: 2 Nisan 2017
Üçüncü Başvurular için Son Başvuru Tarihi: 21 Mayıs 2017
Son Başvurular için Son Başvuru Tarihi: 20 Ağustos 2017

20 Ağustos 2017'den sonra başvurular açık başvuru şeklinde kabul edilir.

Online Başvuru

Online Başvuru Formu’nu doldurmadan önce lütfen Öğrenci Kabulü bölümünü ve Başvuru Adımları’nı dikkatli okuyun. Online başvurunuzu istediğiniz zaman tamamlayabilirsiniz.

Not Döküm Belgesi

Adayların, zorlu bir akademik programı başarıyla sürdürebilecek yeterlilikte olduğunu kanıtlayacak kadar yüksek bir genel not ortalamasıyla, saygın bir yüksek öğretim kurumundan alınmış, dört senelik bir lisans diplomasına sahip olması gerekmektedir. Mezun olmuş olsanız da olmasanız da, öğrenim görmüş olduğunuz bütün yüksek okul ve üniversiteleri, başvuru formunda belirtmelisiniz. Ayrıca bu kurumların resmi adlarını, ve aldığınız bütün diplomaların ya da derecelerin tam adını ve yılını da eksiksiz olarak yazmalısınız.

ÖzÜ GSB, öğrenim görülen bütün yüksek öğretim kurumlarından alınmış resmi bir not döküm belgesi talep etmektedir (not döküm belgesi alınan dersleri, notları, dereceleri, mezuniyet sıralamasını veya varsa alınan onur derecelerini göstermelidir). Bu belgeler, öğrenim gördüğünüz okulun kayıt kabul ofisi veya arşiv görevlisinden temin edilebilir. Not döküm belgesinin resmi sayılması için, üzerinde söz konusu öğretim kurumunun resmi mührü ve imzası olması gerekir. Akademik kayıtların (noter onaylı) kopyaları kabul edilmez. Not döküm belgenizin orijinali, İngilizce veya Türkçe dillerinden birinde hazırlanmamışsa, belgenin İngilizce veya Türkçe yeminli bir çevirisini de eklemeniz gerekmektedir. Üniversitenizin not değerlendirme sistemi, not döküm belgesi üzerinde açıklanmamışsa, üniversitenizden bu bilgiyi içeren ayrı bir resmi açıklama/belge istemeniz gerekmektedir. Not döküm belgenizde aldığınız diploma belirtilmemişse, diplomalarınızın da onaylı asıl kopyalarını sunmanız gerekmektedir.

Not döküm belgeleri, başvuru formuyla birlikte gönderilebilir veya kayıt kabul ofisi veya üniversite/yüksek öğretim kurumu görevlisi tarafından doğrudan ÖzÜ Kabul Ofisi’ne gönderilebilir.

Öğrenim gördüğünüz bütün yüksek öğretim kurumlarından aldığınız akademik kayıtların asıl kopyalarını tarayıcıdan geçirip yüklemenizi tavsiye ederiz. Kayıtlar, İngilizce değilse veya tarayıcınız yoksa, bütün ders adlarını İngilizce’ye çevirdikten sonra bu not döküm belgelerini kendiniz de sunabilirsiniz. Resmi not döküm belgeleriniz ile, tarayıp gönderdiğiniz veya çevirip kendiniz sunduğunuz not döküm belgeleri arasında tutarsızlık olması durumunda, ÖzÜ GSB, kayıt kabul teklifini geri çekme hakkını saklı tutar.

Referans Mektupları

Adayların iki referans formu sunması gerekir. Bu formlardan biri tercihen bir öğretim üyenizden, diğeri ise geçmişte ya da halen tam zamanlı çalıştığınız işvereninizden alınmış olmalıdır. İki yılı aşkın bir iş deneyimine sahip olan başvuru sahipleri, çalıştıkları şirketlerdeki üst düzey bir yöneticiden alınmış en az bir referans mektupları sunmalıdır. Arkadaşlardan ya da aile üyeleri tarafından doldurulan referans formları kabul edilmeyecektir. Formların internet üzerinden sunulması gerekmektedir. Referans formlarını dolduracak kişilerin internete erişimi yoksa, referans formunun çıktısını doldurup, doğrudan ÖzÜ GSB Kayıt Kabul Ofisi'ne postalayabilir veya mühürlü bir zarf içerisinde, mührün üzerini imzalayarak, diğer başvuru belgeleriyle birlikte teslim etmeniz için size verebilir.

Özgeçmiş

Başvuru belgeleriniz arasında sunmanız gereken özgeçmişiniz, aldığınız eğitimi (öğrenim gördüğünüz tarihler ve aldığınız diplomalar ile birlikte), bugüne kadar edindiğiniz iş deneyimlerinizi (unvanlarınızı, çalıştığınız tarihleri, yarı zamanlı veya tam zamanlı olup olmadığını) ve bilgisayar becerilerinizi bütün ayrıntılarıyla içermelidir. Özgeçmişiniz bir sayfayı aşmamalıdır.

TOEFL

Ana dili İngilizce olanlar ya da lisans derecesini resmi dili İngilizce olan bir ülkede, öğretim dili İngilizce olan bir üniversitede tamamlamış olanlar hariç olmak üzere, bütün başvuru sahiplerinin ETS (Educational Testing Service, Princeton, ABD) tarafından gerçekleştirilen TOEFL (Test of English as a Foreign Language- Yabancı Dil olarak İngilizce Sınavı) sınav sonucunu sunması gerekmektedir. Başvuru sahibi (İngilizce’nin resmi dil olmadığı) yabancı bir ülkede öğretim dili İngilizce olan bir üniversiteden mezun olmuşsa, başvuru sahibinin İngilizce düzeyi, Özyeğin Üniversitesi İşletme Enstitüsü’nün onayına tabidir. Bu değerlendirme sonrasında başvuru sahiplerinden TOEFL’a (veya eşdeğer bir sınava girmesi) istenebilir.

ÖzÜ GSB’nin TOEFL kurum kodu 5991’dir. TOEFL sınavına girmesi gereken başvuru sahipleri, başvuruda bulunmadan önce sınav sonuçlarını almış olmalıdır. Başvuruların değerlendirmeye alınabilmesi için, başvuru sahiplerinin test sonuçlarını tarayıcıdan geçirip, başvurularıyla birlikte internet üzerinden sunması ve başvuru formlarında hem toplam sınav sonuçlarını hem de sınavın her bir bölümünden aldıkları sonuçları belirtmesi gerekmektedir (veya internete ya da bir tarayıcıya erişimi bulunmayan başvuru sahiplerinin sınav sonuçlarının bir kopyasını ÖzÜ GSB’nin Kayıt Kabul Birimi’ne postalaması gerekmektedir).

TOEFL sonuçlarının geçerlilik süresi (başvuru tarihinden itibaren) iki senedir. Başvurunuzun değerlendirmeye alınabilmesi için TOEFL’ın IBT (Internet tabanlı test) versiyonunda toplamda en az 66 puan almış olmanız gerekmektedir.

Daha ayrıntılı bilgi için: www.toefl.org

Alternatif İngilizce Sınavları

  Sınav Adı

Asgari Puan

Geçerlilik Süresi (Başvuru Tarihinden İtibaren)

TOEFL - IBT

En az 66

2 yıl

ÖzÜ İngilizce Yeterlilik Sınavı (TRACE)

En az 50

2 yıl

YDS

En az 55

5 yıl

 

 

Ek Bilgiler (İsteğe Bağlı)

Kabul komitesinin başvurunuzu değerlendirmesine yardımcı olacak, eklemek istediğiniz başka herhangi bir bilgi var mı? Bu bölümde, akademik veya profesyonel geçmişinize ilişkin, varsa, herhangi bir özel durumu da anlatabilirsiniz (en fazla 300 kelime ile).

Lütfen yanıtlarınızı, üzerine adınızı-soyadınızı belirttiğiniz ayrı bir kağıda yazıp, başvuru paketinizle birlikte postalayın. Yanıtlarınız, bilgisayarda, çift satır arası bırakılarak yazılmış olmalıdır.

 

Mülakat

İnternet üzerinden veya postayla gönderdiğiniz başvurunuz değerlendirildikten sonra, yüz yüze veya telefonda mülakata davet edilebilirsiniz. Adayların mülakata katılabilmesi için davet almış olması gerekir ve mülakatlar, İşletme Yüksek Lisans Programı Kabul Komitesi veya uluslararası iş ortağı ağımızın bir üyesi tarafından gerçekleştirilir. Yüz yüze görüşmeler, İstanbul kampüsümüzde veya diğer büyük şehirlerde ayarlanabilir. Eğer davet edilirseniz, başvuru sürecinizi tamamlamak için mutlaka mülakata katılmalısınız.

Uluslararası Adaylar için Ek Kabul Şartları

Türkiye Cumhuriyeti ya da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı değilseniz, uluslararası aday olarak değerlendirilirsiniz. Uluslararası adayların, yukarıdaki kabul şartlarına ek olarak, aşağıdaki koşulları da yerine getirmesi gerekmektedir:

 • Pasaportta kimlik bilgileri ve fotoğraf bulunan bütün sayfaların kopyaları
 • İki vesikalık fotoğraf (standart, 4.5 cm x 6 cm ebatında, yüzün net olarak seçilebildiği, arkasında ad-soyad yazılı vesikalık fotoğraf)
 • Sağlık sigortası

Kabul Politikaları

 • Yılda yalnızca bir kez başvuruda bulunulabilir.
 • Başvuru formu ile başvuru belgelerinin eksiksiz ve doğru olması, başvuru sahibinin sorumluluğudur.
 • Sunulan başvuru belgeleri, ÖzÜ GSB’nin mülkiyetine girer ve başvuru sahiplerine iade edilmez.
 • Bütün kabul kararları nihai ve gizlidir. Başvuru sahiplerine neden kabul edilmediklerine ilişkin herhangi bir geribildirimde bulunulmaz.
 • Mülakata davet edilen başvuru sahipleri, başvuru sürecini tamamlamak için mutlaka mülakata katılmalıdır.

 

cheap nfl jerseys from china wholesale nfl jerseys from china discount nfl jerseys from china cheap nfl jerseys from china wholesale nfl jerseys from china discount nfl jerseys from china cheap nfl jerseys from china wholesale nfl jerseys from china discount nfl jerseys from china cheap nba jerseys from china wholesale nba jerseys from china discount nba jerseys from china cheap nba jerseys wholesale nba jerseys discount nba jerseys cheap nba jerseys wholesale nba jerseys discount nba jerseys cheap nba jerseys wholesale nba jerseys discount nba jerseys cheap nba jerseys wholesale nba jerseys discount nba jerseys cheap nba jerseys wholesale nba jerseys discount nba jerseys cheap nba jerseys wholesale nba jerseys discount nba jerseys cheap nba jerseys wholesale nba jerseys discont nba jerseys