Özyeğin Üniversitesi, Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mahallesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul

Telefon : +90 (216) 564 90 00

Fax : +90 (216) 564 99 99

info@ozyegin.edu.tr

ÖzÜ Sosyal Sorumluluk Projeleri

ÖzÜ Sosyal Sorumluluk Projeleri

Toplumsal Duyarlılık Projeleri’nin yürüttüğü ikinci çalışma alanı ise; ÖzÜ Sosyal Sorumluluk Projeleri’dir. Bu projeler 2011 yılında başlamış ve çeşitlenmeye devam ederek bugüne ulaşmıştır. Bu bağlamda hayata geçen projelerimiz; Duyarlı Kutu, Dilek Ağacı ve Kardeş Okul’dur. Bu projelerin her biri tüm ÖzÜ mensuplarının katılımına açıktır.,

 

 

Duyarlı Kutu 

2011 Van depreminden sonra Türkiye örnek bir dayanışma göstererek Van’ın temel ihtiyaçları için seferber oldu. Destekler Van’ın hayata tutunmasını sağlasa da gözden kaçan, belki de depremden en fazla etkilenen başka bir grup vardı: çocuklar. Duyarlı ÖzÜ Ekibi olarak çocuklara yalnız olmadıklarını göstermek için Duyarlı Kutu Projesini geliştirdik ve bu proje sayesinde her sene başka çocuklara dokunuyoruz. Duyarlı Kutu, içerisine dünyaları sığdırabildiğimiz bir ayakkabı kutusudur. Projenin amacı sosyal açıdan dezavantajlı olarak tanımlayabileceğimiz çocukları gülümsetmenin yanında onlarla uzun vadeli, hayatlarına dokunabilecek iletişim kurmak. Bunu da Duyarlı Kutu’ların içerisine koyduğumuz hediyelerin yanında bir de iletişim bilgisi ve not yazarak yapıyoruz. Bu sayede çocuklar, kutuları kendilerine hazırlayan abla/abileri ile iletişim kurup arkadaş oluyorlar. Mektup arkadaşları ile büyümüş bir nesil olarak bizler bunun önemine yürekten inanarak bu projeyi hayata geçirmeye devam ediyoruz. Her sene Türkiye’nin başka illerinde, başka çocuklara ulaşıyoruz.

Dilek Ağacı

Ülkemizin sosyal açıdan dezavantajlı olan tanımlanabilecek bölgelerinde yer alan ilk ve ortaokulda okuyan çocuklara hayallerindeki hediyeleri götürmeyi amaçlayan projemizdir. Bu proje Duyarlı ÖzÜ’nün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlama geleneklerinden birisi haline geldi. 

Dilek Ağaç’ları çocukların dilekleri ile dolan dünyanın en renkli verimli ağaçlarıdır. Bu ağaçları her 23 Nisan öncesi Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü’nde kuruyor ve öğrencilerimiz, idari ve akademik kadrolarımızın dilekleri almaları için hazırlıyoruz.

Kardeş Okul

2014 yılı Duyarlı Kutu Proje’miz ile hayatımıza dâhil olan Kardeş Okul Projesiyle amaçladığımız fiziksel imkânları kısıtlı olan köy okullarını çok daha iyi fiziksel olanaklara kavuşturmak ve bu okulları öğrenci ve öğretmenleri ile beraber okulun çevresinde yaşayanlar için daha güzel ve verimli kullanılabilecek bir okul haline getirmek.

Kardeş Okul projemizin birincisini Soma’da, ikincisini ise Riza’de gerçekleştirdik. Her iki okulun da sıraları ve duvar boyaları ile bahçeleri yenilendi. Rize Aşağıdurak Atatürk İlköğretim Okulu’nda ise kütüphanesi, özel eğitim sınıfı ve yemekhanesi baştan yapıldı.

Duyarlı Koli

Kovid-19 pandemisinin ortaya çıktığı 2020 yılında Sürdürülebilirlik Platformu işbirliği ile kampüsümüzün bulunduğu Nişantepe Mahallesi'ndeki komşularımızın temel yiyecek ve temizlik malzemesi ihtiyaçlarının karşılanmasında destek olabilmek için çevrimiçi market uygulamalarını kullanarak ürünler adreslerine teslim edilmiştir. Projenin gerçekleştiği ilk seferde 200 aileye eriştik, bu başarının ardından projeyi her yıl devam ettirmeye karar verdik. 

Nişantepe Eğitime Destek Projesi

Nişantepe İlköğretim Okulu'nda okuyan öğrencilerimizin sosyal-duygusal beceri gelişimini desteklemek amacı ile Sürdürülebilirlik Platformu, Psikolojik Gelişim Birimi, Psikoloji ve Hukuk bölümlerimizden akademisyenlermiz işbirliği ile hazırladığımız programda empati, şiddetsiz iletişim ve öfke kontrolü becerilerini kuvvetlendirici 8 haftalık bir etkinlik içeriği hazırladık. Hazırlanan bu içerik gönüllü öğrencilerimiz tarafından öğrencilerle birebir eşleştirilmiş bir şekilde uygulanmaktadır.