Özyeğin Üniversitesi, Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mahallesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul

Telefon : +90 (216) 564 90 00

Fax : +90 (216) 564 99 99

info@ozyegin.edu.tr

Hakkında

Hakkında

İngilizce Hazırlık Programını başarı ile tamamlayan öğrenciler, 4 yıllık Pilotaj Lisans Programına başlayabileceklerdir. Akademik dersler ve Pilotaj Teorik Yer Dersleri, Özyeğin Üniversitesi Pilotaj Bölümü tarafından; uçuş eğitimleri ise imzalanan Eğitim İşbirliği Protokolü çerçevesinde AYJET Anadolu Yıldızları Uçuş Okulu tarafından verilecektir. Mezunlarımız, Lisans Diploması ile birlikte SHGM’den Havayolu Nakliye Pilotu Lisansı (ATP-A) almaya hak kazanacaklardır.

“Kayıt yaptıracak adayların, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından yetkilendirilen havacılık tıp merkezleri tarafından düzenlenmiş geçerli birinci sınıf sağlık sertifikası (Class-1) ve sağlık sertifikasında tek pilota sertifikalı uçaklarda sorumlu pilot olarak uçmasına engel kısıtlama bulunmadığını belirten sağlık raporu getirmeleri şarttır.

Pilot adaylarının adli sicil kayıtlarının; Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanmış güncel  Uçak Pilotu Lisans Yönetmeliği’nde (SHY-1) belirtilen pilot lisansları için müracaatlarda aranan genel şartları karşılaması gerekmektedir.”

Misyonumuz

Ulusal ve uluslararası havayolu şirketlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli beceri, yetkinlik, teorik ve pratik deneyime sahip profesyonel pilotlar yetiştirmektir.

Mezunlarımız

Özyeğin Üniversitesi Pilotaj Lisans Programı mezunları aldıkları %100 İngilizce eğitim ve uluslarası pilot lisansı sayesinde hem yurt içinde hem de yurt dışındaki iş imkânlarından faydalanabileceklerdir.

Özyeğin Üniversitesi olarak Pilotaj Lisans Programımız ile;

  • uluslararası geçerlilikte pilot lisansına sahip,
  • ICAO Level 6 seviyesinde İngilizce konuşabilen,
  • disiplinli, 
  • doğru ve hızlı karar verebilen,
  • uçuş emniyeti ve güvenliğine son derece önem veren,
  • havacılık kültürünü benimsemiş, 
  • sadece yurt içinde değil yurt dışında havayolu işletmelerinin pilot ihtiyacını karşılayabilecek,
  • akademik bilgisi güçlü, araştırmacı ruha sahip, öğretmen pilot ihtiyacını giderebilecek,
  • ekip çalışmasına yatkın, liderlik vasıfları olan,

pilotlar yetiştirmeyi hedefliyoruz.

Akademik Program

Öğrencilerimiz, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) düzenlemeleri doğrultusunda ve Avrupa Havacılık Emniyet Ajansı (EASA)’nın Modüler Havayolu Nakliye Pilotu (ATP-A) lisansı standartlarına uygun şekilde eğitileceklerdir. Öğrenciler, pilot (uçuş) eğitiminin yanı sıra, kendilerine sunulan yoğun akademik program ile sektörde farklılık yaratacak ve havayolları ile kurumsal havacılığın temellerini özümsemiş olacaktır.

Pilotaj Lisans Programı

Alanlar

Pilotaj Lisans Programından mezun olan pilotlar, üniversite eğitimi süresince aldıkları PPL ve ATPL teorik dersleri, uçuş uygulamaları, akademik dersler ve seçmeli dersler sayesinde yurt içi ve yurt dışındaki havayolu işletmelerinde, genel havacılık işletmelerinde, havacılık eğitimi veren üniversitelerde ve uçuş okullarında çalışma olanaklarına sahip olabileceklerdir.

Mezuniyet Koşulları Özeti

Pilot adaylarının, Pilotaj Lisans Programından mezun olabilmeleri için toplamda 52 ders (240 AKTS) almaları gerekmektedir.

Ders Kategorisi Ders Sayısı Kredi Sayısı
Dersler 48 222 AKTS
Seçmeli Ders (Havacılık)   3   18 AKTS
Toplam 51
240 AKTS