Özyeğin Üniversitesi, Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mahallesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul

Telefon : +90 (216) 564 90 00

Fax : +90 (216) 564 99 99

info@ozyegin.edu.tr

KoronaVirüs ve Ruh Sağlığımız

KoronaVirüs ve Ruh Sağlığımız

Koronavirüse bağlı olarak her birimiz evde daha önce hiç kalmadığımız kadar uzun süre kalıyoruz. Belirsizlikle baş ederken zorlanmamızın ve kaygılanıyor olmamızın oldukça doğal olduğu bir süreç geçirmekteyiz. Sosyal izolasyonun da etkisiyle evde uzun vakitler geçirmek ve sosyal hayatımızın sınırlanmış olması da zaman zaman kaygımızın artmasına neden olabilmektedir. Buna bağlı olarak günlük rutinimiz, uyku ve yeme düzenimiz de değişim gösterebilmektedir. Bu süreçte online derslere ve akademik başarınıza dair de aklınızda bazı soru işaretleri olabilir. Online derslere alışmak da bir adaptasyon süreci gerektirdiği için zaman zaman performans kaygısı, odaklanmakta zorlanma gibi durumları da deneyimleyebilirsiniz. 

Bu tür durumlarla fiziksel ve ruhsal olarak baş etmek için her birimizin gücü ve kaynakları olduğunu hatırlamak önemlidir. Bu süreçte deneyimlediğimiz kaygı veya olumsuz duygular, belirsizlikle kalıyor olmak kaynaklara erişimimiz yokmuş gibi hissettirebilir fakat kendimize zaman zaman bunu hatırlatmalıyız. Unutmayalım ki kaygıyla baş ediyor olmak ve bu değişikliklere uyum sağlamak da süreç içinde öğrenebileceğimiz ve zaman gerektiren bir durumdur. Kaygınızla nasıl başa çıkabileceğinizi, size iyi gelen şeyleri süreç içinde, denedikçe keşfedebilirsiniz. Bu süreçte kendinize karşı şefkatli olmak ve kendinizi eleştirmemek, kendinizi başkalarıyla karşılaştırıp kıyaslamamak yapmanız gereken en önemli şeylerin başında geliyor. Unutmayın ki hepimiz zorlu bir sürecin içinden geçiyoruz ve her birimiz farklıyız. Her birimizin farklı hayatları, farklı sorumlulukları var ve her birimiz zorlu durumlara kendimize göre tepki veriyoruz. Bunları fark etmek kendinize karşı daha anlayışlı olmanızı sağlayacaktır. 

Ancak kaygı günlük yaşamınızı sürdürmenizi engelleyecek bir hal aldıysa, Psikolojik Gelişim Birimi’nden (PGB) counseling@ozyegin.edu.tr adresine mail atarak bilgi ve randevu almayı düşünebilirsiniz. 

Ayrıca, PGB olarak alanında uzman konuklarımızı da davet ederek her hafta Zoom üzerinden Korona süreci deneyimlerimizi konuşabileceğimiz birer saatlik paylaşım toplantıları gerçekleştireceğiz. Toplantılarda “evde yaşam, kaygı, belirsizlik,  duygusal yeme, uzaktan eğitimde odaklanma,  zaman yönetimi, günlük rutinler, uyku, akademik kaygı, ilişkiler, aile içi uyum ve iletişim gibi konuları işleyeceğiz. Sizin bu konulardaki paylaşımlarınızı dinleyeceğiz ve sorularınıza cevap vereceğiz. 

Bu paylaşım toplantılarında sizleri aramızda görmek dileğiyle.