Özyeğin Üniversitesi, Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mahallesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul

Telefon : +90 (216) 564 90 00

Fax : +90 (216) 564 99 99

info@ozyegin.edu.tr

Öğrenci Kulüpleri

Öğrenci Kulüpleri

Öğrenci kulüpleri, öğrencilerimizin girişimi ile kurulur, akademik veya idari kadrodan bir danışman ile belirli prosedürler doğrultusunda Sosyal Etkinlikler Birimi’ne bağlı olarak çalışmalarını sürdürür. Tiyatro, konser, dans, seminer, konferans, söyleşi, zirve, sosyal sorumluluk çalışmaları, gezi, sportif faaliyetler gibi pek çok farklı alanda faaliyet gösteren öğrenci kulüpleri bulunmaktadır. Kulüp üyelikleri ve etkinlikleri tüm öğrencilere açıktır ve öğrenciler ilgi duydukları alanlarda birden çok kulübe üye olabilirler.

Öğrencilerimiz düzenledikleri etkinlikler sayesinde planlama, iletişim, liderlik, işbirlikli çalışma, karar alma, problem çözme, zaman ve stres yönetimi gibi yetkinlikler kazanma ve geliştirme fırsatı elde ederler. 2022-2023 Akademik Yılı’nda Sosyal Etkinlikler Birimi’ne bağlı 50 kulüp bulunmaktadır. Yıl boyu yüzyüze veya çevrimiçi 500’e yakın kulüp etkinliği gerçekleştirilmektedir.

Bilim ve Felsefe Kulübü
Bilim ve Felsefe Kulübü, öğrencilerin özgür bir ortamda bilim ve felsefe üzerine sohbet edebilecekleri buluşmalar, bilim ve felsefe hakkında bilgi edinebilecekleri etkinlikler düzenler. Bu etkinlikler sırasında öğrencilerin 21. yüzyıl yetkinlikleri arasında aranan sorgulama, merak, araştırma yetkinliklerini geliştirmeyi ve üniversiteden akademik bilginin yanı sıra sosyal ve kültürel açıdan güçlü bir birey olarak mezun olmasını hedefler. Ayrıca topluluğun en önem verdiği hedeflerinden birisi de düzenlenen tüm etkinlikleri alt topluluklarında yer alan üyelerinin ortak katkılarıyla hazırlamaktır. Podcast-YouTube video çekimleri, Instagram-Twitter ve blog-fanzin gibi çeşitli basılı, görsel-işitsel ve çevrimiçi araçları da kullanarak aktif üyelerinin içerik çıkarmalarını destekler. Bu süreçte üyelerinin “eğlenerek üretmek” ile tanışmasını, takım arkadaşlarıyla güçlü bağlar kurmasını amaçlar.
Kulüp İletişim: clubs.scienceandphilosophy@ozu.edu.tr

Bisiklet Kulübü
Bisiklet Kulübü, başta İstanbul olmak üzere Türkiye'nin çeşitli yerlerini gezerek bisiklet kültürünü yaymayı, doğayla iç içe turlar düzenlemeyi, bolca eğlenmeyi motto edinmiş; bu spora ilk defa başlayacaklara temel eğitimler vermeyi ve bisikleti sevdirmeyi hayal eden, keyfi bol bir kulüptür. Kulübümüz özellikle sıcak havalarla birlikte sahil turları, kamplı uzun rota turları gibi pek çok etkinliği takım ruhuyla yapmayı amaçlar.
Kulüp İletişim: clubs.cycling@ozu.edu.tr

Business Club
Özyeğin Business Club (OzU Business), herkesin kariyer kulübüdür. Üyeleri öncelikli olmak üzere bütün Özyeğin Üniversitesi öğrencilerine ve çevrimiçi etkinlikleri sayesinde Türkiye'nin dört bir yanındaki öğrencilere kariyere gelişimi ve ağ kurma (networking) gibi faydalar sağlar. OzU Business, bu faydaları sağlamak için zirveler, kamplar, mülakat simülasyonları, vaka çalışmaları ve daha pek çok türde etkinlik organize eder. OzU Business, Toptalent tarafından 2021 yılında Türkiye'nin En İyi Kariyer Kulübü ödülüne de layık görülmüştür.
Kulüp İletişim: clubs.business@ozu.edu.tr

Çin Kültür Kulübü
Kulübümüz; müziği, sanatı, dili, kıyafetleri, yemekleriyle Çin kültürünü etraflıca tanımaya olanak sağlar. Okulumuzda özellikle Çince dersi alan ve almayı düşünen öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği kulübümüz, dünyada etkisi büyük Çin kültürünün farklı disiplinlere etkisini araştırır. Bizzat bu kültürden gelen kişiler ile temasa geçerek etkinlikler organize ederken, Çin kültürünü yakından ve doğruca tanımayı amaçlar.
Kulüp İletişim: clubs.china.culture@ozu.edu.tr

Dinamik Dağcılık Kulübü
Dinamik Dağcılık Kulübü, dağcılık sporunu farklı yönleriyle ele alıp üyelerine dağ ortamında gerekli becerileri aktarmak, teknik eğitimleri kendi içerisinde sağlar şekilde Alpin Stili dağcı yetiştirmek amacıyla kurulmuş bir öğrenci kulübüdür. Amacı dağcılık sporunu olabildiğince erişilir kılmak olan kulübümüz, tecrübelilerin yeni üyelere teknik bilgilerini aktardığı ve rehberlik ettiği bir sürdürülebilir eğitim/eğitmen programı dahilinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Hiking, boulder salonu antrenmanları, kısa kaya tırmanışı, spor tırmanış, kış ve yaz dağcılığı bu faaliyetlerin içinde yer almaktadır. Amaçlarımız doğrultusunda dağcılık sporunun birçok alanında eğitimler almaya ve kendimizi birinci öncelik olarak mental, ikinci öncelik olarak ise faaliyetlere uygun fiziksel yeterlilik anlamında geliştirmeyi hedeflemekteyiz. Alpin dağcılık felsefesi dahilinde doğayı bulduğumuz gibi bırakmayı, dağcılığı kişisel hırs ve yarış amaçlarından uzak bir ekip sporu olarak yapmayı prensip olarak görmekteyiz ve bu çatı altında bir topluluk oluşturmayı hedefliyoruz.
Kulüp İletişim: clubs.mountainclimbing@ozu.edu.tr

Diplomasi Kulübü
ÖzÜ Diplomasi Kulübü’nün amacı, Özyeğin Üniversitesi öğrencilerini diplomasi ile tanıştırmak, öğrencilere uluslararası ilişkilerin ve bu noktada diplomasinin önemini kavratmaktır. Bu amaçlar doğrultusunda kulübümüz; uzmanlar yardımıyla güncel dış politika analizleri yapar, öğrencilerle diplomatları buluşturur, eğitim programları organize eder ve küresel siyasette gerçekleşen gelişmeler ışığında etkinlikler düzenler. Diplomasi Kulübü, üyelerine bölümün duayen isimlerini tanıtmayı ve iş ağları sağlamayı da ayrı bir amaç edinir. Etkinlik ve organizasyonlarıyla üyelerinin dünyadaki gelişmeleri yakından takip eden ve bu gelişmelerin eleştirel analizlerini yapabilen, güncel olaylara hakim bireyler haline gelmesini hedefler.
Kulüp İletişim: clubs.diplomacy@ozu.edu.tr

Doğa Sporları Kulübü
Özyeğin Üniversitesi Doğa Sporları Kulübü olarak 2012 Aralık ayından itibaren ortak bir bağlamda eğlenmek ve birbirinden farklı birçok sporu deneyimlemek amacıyla hareket ediyoruz. Kulübümüzün hedefleri arasında her geçen sene daha farklı sporlar deneyimlemek ve daha fazla katılımcıyı sporlar ile tanıştırmak en başta geliyor. Özyeğin Üniversitesi Doğa Sporları Kulübü başlıca Kamp, Hiking, Kayak & Snowboard, Wakeboard, Oryantiring, Airsoft, Atv Safari, Paintball, Yelken, Kite Surf gibi birbirinden farklı bir çok etkinliği bünyesinde bulunduruyor. Doğa Sporları Kulübü her dönem düzenlediği onlarca etkinlik ile katılımcılara birçok farklı beceri katmayı hedeflerken bu becerilerin en başında etkili iletişim geliyor. Yıl içerisinde yapılan etkinliklerden elde edilen en önemli kazanım kulübe aidiyetin artması ve her geçen sene daha da büyüyen bir Doğa Sporları Kulübü ailesinin oluşması oluyor.
Kulüp İletişim: clubs.outdoorsports@ozu.edu.tr

Erasmus Student Community
Erasmus Student Community, giden ve gelen öğrencilerin sosyal ve kültürel entegrasyonlarını desteklemeyi ve geliştirmeyi; Erasmus Programı’na dahil olan ya olmak isteyen öğrencilere çeşitli sosyal etkinlikler aracılığıyla bilgi aktarmayı ve teşvik etmeyi amaçlar.
Kulüp İletişim: clubs.esc@ozu.edu.tr

Fotoğrafçılık Kulübü
Fotoğrafçılık Kulübü; fotoğraf çekmeyi, düzenlenen gezilerle deneyimleyerek ve alanında tecrübeli konukları misafir ederek öğretebilmeyi hedefler. Kulübümüz, fotoğrafçılık alanında eğitimler düzenleyerek temel bir bilgi birikimi oluşturur. Bu bilgi birikimini şehir içi ve şehir dışı gezilerde uygulamaları için üyelerine ön ayak olur. Çeşitli atölyeler düzenleyerek hem üyelerle birlikte kaynaşmayı hem de fotoğraf alanında ürünler ve deneyim oluşturmayı amaçlar. Önemli olanın profesyonel kameralar değil, kişinin görme biçimi olduğunu vurgulayan kulübümüze üye olmak için kameranızın olmasına gerek yoktur.
Kulüp İletişim: clubs.photography@ozu.edu.tr

Girişimcilik Kulübü
Girişimcilik Kulübü 2014 yılında okulumuzda kurulmuş olup, kurulduğu yıldan itibaren her yıl okulumuza kulüpler çatısı altında bir çok yenilik kazandırmayı hedeflemiştir ve bu gayesinden hiç vazgeçmemiştir. Girişimcilik ruhunu üniversitemiz öğrencilerine kazandırmak ve çarpan etkisiyle girişimcilik ekosisteminin yayılmasını sağlamayı hedeflemektedir. Kulübün amacı, Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy yerleşkesinde bulunan Girişimcilik Merkezi ile okulumuz öğrencileri arasında köprü görevi görme ve bu merkezde yapılan çalışmalardan haberdar olunmasını sağlamaktır.
Kulüp İletişim: clubs.entrepreneurship@ozu.edu.tr

Google Developers Student Club
Google Developers Student Club, öğrencilerin yazılım alanındaki teorik bilgilerini pratiğe dökebileceği eğlenceli bir eğitim alanı oluşturmayı, kendilerini deneyebilecekleri rekabet alanı oluşturmayı, sektörün önde gelen bilgisayar ve yazılım mühendisleri ile öğrencileri bir araya getirerek onları sektöre hazırlamayı ve teknolojik gelişmelerden öğrencileri anbean haberdar etmeyi amaçlar.
Kulüp İletişim: clubs.googledevelopers@ozu.edu.tr

Güzel Sanatlar Kulübü
Güzel Sanatlar Kulübü olarak karakalemden, ebruya, seramiğe kadar sanatın birçok alanında etkinlikler düzenlemekteyiz. Amacımız kampüsümüzdeki sanat aktivitelerine kurslar, atölyeler, seminerler hatta sanat festivalleriyle katkıda bulunurken üyelerimizin de sanatla üretmenin heyecanını tatmalarını sağlamaktır. Üyelerimizin tavsiyelerine ve isteklerine her zaman açık olan kulübümüz yeni fikirlerle kendini geliştirmek için her zaman adım atmaya hazırdır. Sanatın kendimizi ifade edebileceğimiz farklı yollar keşfetmemizi sağladığını ve bize yeni perspektifler sunduğunu düşünüyoruz. Sanatın bizi bir araya getiren güzel bir amaç olduğuna inanıyoruz ve sanatsever herkesi aramıza bekliyoruz.
Kulüp İletişim: clubs.finearts@ozu.edu.tr

HSE Topluluğu
HSE (Health, Safety and Environment) Community çevresel sorumluluk ve görev bilincini geliştirmeye ve özellikle de üniversitemizi daha sürdürülebilir bir hale getirmeye kendini adayan insanların bir araya geldiği öğrenci topluluğudur. Kampüsümüzde uluslararası standartlarda kabul görmüş sağlık, güvenlik ve çevre kültürü bulunmaktadır. HSE Community, bu kültürü daha ileri götürmeyi ve daha da geliştirmeyi hedeflemektedir. Kulübümüz, TEMA ve Kızılay gibi yaygın olarak bilinen yerli ve yabancı çeşitli kuruluşlarla, çeşitli organizasyonlar gerçekleştirerek etrafında gelişen olaylara karşı daha duyarlı ve daha farkındalık sahibi olan insanları kampüsümüze kazandırmayı hedeflemektedir.
Kulüp İletişim: clubs.hsesociety@ozu.edu.tr

İdealist Hukukçular Kulübü
İdealist Hukukçular Kulübü; revizyon ve ilerlemeler ile hukuğun geliştirilmesine yardımcı olma ve modern hukuka bağlı idealist hukukçu kazandırma amacı güden bir hukuk kulübüdür. Üyelerinin hukuki açıdan akademik gelişimini desteklemek için özellikle güncel sorunlar hakkında konuşmacılar davet ederek seminerler ve etkinlikler düzenler. Aynı zamanda üyelerinin hukuki iletişim ağını güçlendirmek adına büro ziyaretleri ve davetleri gerçekleştirir. Bunların yanı sıra düzenlediği sosyal etkinliklerle samimi bir ortam oluşturarak üyeler arasındaki iletişimi kuvvetlendirir.
Kulüp İletişim: clubs.idealistic.legal.professionals@ozu.edu.tr

International Club
Hem Uluslararası, hem de Türk öğrencilere sosyalleşebilecekleri, eğlenebilecekleri ve stresten uzak bir ortamın tadını çıkarabilecekleri eğlenceli etkinlikler düzenlemekteyiz. Güleryüzlü ve ilgiliyiz; uyum, yeni ortama alışma, sosyal şok ve benzeri konularda danışmanlık veriyoruz, yeni ve eski öğrencilerimiz için Rahat bir ortam sağlamak için elimizden gelenin en iyisini yapmaktayız.
Kulüp İletişim: clubs.international@ozu.edu.tr

Kadın Çalışmaları Kulübü
Kadın Çalışmaları Kulübü olarak amacımız kadın çalışmalarının dünyada ve ülkemizde önemli bir yere sahip olması gerektiğini düşündüğümüz için bunu sağlamak adına etkinlikler ve organizasyonlar yürütmektir. Kadın Çalışmaları Kulübü olarak sene boyunca birbirinden farklı etkinlikler düzenlemekteyiz. Bu etkinliklerle üyelerimize kadının toplumdaki yeri hakkında farkındalık kazandırmayı amaçlamaktayız. Kulübümüzde alanında uzman kişilerle söyleşi yaparak, konu hakkında atölyeler yaparak, filmlere izleyerek, feminist klasikleri okuyarak bunu yürütmekteyiz. Etkinlik çeşitliliğini artırarak hem farkındalığı artırmayı hem de daha fazla insana hitap etmeyi amaçlamaktayız.”
Kulüp İletişim: clubs.women.studies@ozu.edu.tr

Mimarlık ve Tasarım Kulübü
Kulübümüz; mimarlık, iç mimarlık, endüstriyel tasarım ve iletişim tasarım bölümleri hakkında çeşitli etkinlikler düzenler ve üniversite içi olmasının yanı sıra üniversite dışından da konuklar ağırlar. Her çarşamba “ÇAÇA Talks” adında ve Cuma günleri belirli konularda yaklaşık 1 saat süren etkinlikler/söyleşiler düzenler. Söyleşilerin dışında, mimarlık ve tasarım alanında geziler düzenleyerek farklı alanları, alanında deneyimli konuklarla gezme fırsatı sağlar. Yapılan workshoplar sayesinde de üyelerimiz, mimarlık ve tasarım alanında hem eğlenip hem öğrenme fırsatını elde edinir. Kulübümüz, okulumuzda bulunan deneyimli hocalarımızın yanı sıra sektörden deneyimli insanları konuk ederek sektör hakkında fikir sahibi olmayı ve iş hayatını en yakından deneyimlemeyi hedefler. Her sene düzenlenen ”Gradtalks” adındaki mezunlar etkinliği sayesinde de işe giriş ve kariyerler hakkında okulumuzun mezunlarından birebir fikir edinme fırsatı sağlar.
Kulüp İletişim: clubs.architecture@ozu.edu.tr

Müzik Kulübü
Özyeğin Müzik Kulübü üniversitemizin müziğe meraklı topluluğu tek bir çatı altında toplamak amacı ile kurulan bir platformdur. İster bir enstrüman çalın veya meraklısı olun, ister müzikal bilginizi genişletmeyi ve kreatif, disiplinler arası düşünme becerinizi geliştirmek isteyin, bireyler ile müzik aracılığı ile iletişim kurmayı hedefleyin veya sadece müzik dinlemeyi hedefleyin; Özyeğin Müzik Kulübü bütün bunları gerçekleştirebileceğiniz bir platform sunmaktadır.
Kulüp İletişim: clubs.music@ozu.edu.tr

Okuyan ÖzÜ
Kulübümüzün amacı çeşitli alanlarda toplu okumalar yapmak ve edebi tartışma ortamı sağlamaktır. Blog ekibimiz farklı alanlarda yazılı içerik üretir ve tartışma etkinliklerimizde yazar üyelerimizle okuyucu üyelerimiz, birlikte üretilen içerik üzerine tartışır. Podcast ekibimiz, aylık okuduğumuz kitaplar üzerine eğlenceli bir sohbet ortamı sağlayarak aylık bölümler kaydederken playlist ekibimiz, kitap okurken okuyucuya eşlik edecek playlististler hazırlar. Sosyal medya ekimiz ise haftalık kitap önerileri ve anketler paylaşır. Bütün alt ekiplerin yanı sıra kulübümüz, aylık “Okuma Günleri” etkinlikleriyle kitap yazarlarını, çevirmenleri ve yayıncılarını okuyucuyla buluşturmayı hedeflemektedir.
Kulüp İletişim: clubs.ozureads@ozu.edu.tr

Ombudsmanlık Kulübü
Kamu Denetçiliği Kurumu’na bağlı olan kulübümüz, gençlerin haklarını arama yöntemlerini benimsetmeyi, bu alanda yapacağımız etkinlikler ile Türk Hukuku’nda Ombudsmanlık Kurumu’nun etkisi ve bilinci ile hak arama kültüründe hareket alanının genişliğinden faydalanmayı hedeflemektedir. Kulübümüz, yüz yüze ve online olmak üzere; alanında yetkin konuşmacıların tecrübelerini paylaşmak amacı ile konferans ve seminerler, öğrencinin sosyal zekası ve görsel zekası ile bilinçlenmesi adına kurum ziyaretleri, kulüp üyelerimizin sosyalleşmesi için çeşitli etkinlikler planlamaktadır. Kulübümüz, üyelerini bilinçli birer vatandaş, donanımlı birer hukukçu olarak yetiştirmek için kurulmuş bir topluluktur.
Kulüp İletişim: clubs.ombudsman@ozu.edu.tr

Oyun Geliştirme Kulübü
Proje bazlı eğitimlerle oyun tasarımı, animasyon, programlama ve modelleme gibi birçok alanda çalışan, kulübü ilgili herkesi aynı çatı altında toplamayı ve çok disiplinli bir ortam oluşturmayı amaçlar. Türkiye’de son yıllarda hızla gelişen oyun geliştirme endüstrisini, akademik çalışmalarla harmanlayarak Özyeğin Üniversitesi’ni de bu ekosisteme kazandırmayı hedefler.
Kulüp İletişim: clubs.ozugamedev@ozu.edu.tr

OzU Blockchain Kulübü
Blockchain Kulübü günümüzün revaçta teknolojilerinden olan blokzincir teknolojisini ve bu teknolojiyi kullanarak ortaya çıkan blokzincirin alt başlıkları olan kripto paralar, NFT, metaverse vb. konuları üyelerine ve okula yaymayı ve bu alanda kariyerini devam ettirmek isteyen üyelerimiz için gerekli gelişim ortamını sağlamayı amaç edinmiştir. Vizyonumuz bu teknolojiyi geleneksel metodların bir adım ötesine geçirerek teknolojinin ilgi çekici yanlarını deneyimlemeyle birlikte ilgililerle aktarmaktır.
Kulüp İletişim: clubs.ozublockchain@ozu.edu.tr

OzU Brew Academy
OzU Brew Academy olarak, kahveye ilgisi olan herkesi, temelleri bilgiyi ve deneyimi paylaşmak olan aynı çatının altında toplamayı amaçlıyoruz. Kahvenin gerçek potansiyelini hep beraber öğrenmeyi ve yeni bir bakış açısı geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu hedefler doğrultusunda ülkemizdeki ilk üniversite kahve kulübü olarak kahve ve demleme eğitimleri, söyleşiler, sektörden uzmanlar ile atölyeler, kahve tadımları, kahve-yemek eşleştirmeleri, kafe ve kavurma evi ziyaretleri, yazılı ve görsel içerik üretimleri yapmayı planlıyoruz. İsteriz ki; kahveyle kazandığımız deneyimleri birbirimizle paylaşalım ve o anlardan duyduğumuz keyfi çoğul kılalım.
Kulüp İletişim: clubs.ozubrewacademy@ozu.edu.tr

OzU Cuisine
OzU Cuisine Club, birçok bölüm öğrencisini çatısı altında barındıran, kültür, gastronomi ve lezzet keşiflerine ilgili üyelerini bu alanlarda sosyal ve interaktif olarak geliştiren kulüp. Bilinçli tüketiciler oluşturmayı, kişisel hayatta yaratıcılığı tetiklemeyi, sosyal sorumluluk ve sürdürülebilirliği aşılamayı hedefler.
Kulüp İletişim: clubs.ozucuisine@ozu.edu.tr

OzU Dance
OzU Dance, Özyeğin Üniversitesi’nin en köklü ve markalaşmış kulüplerinden olup, her yıl farklı ve sevilen dans türlerinde öğrencilere dans dersi imkanı sağlar. Dans kulübü olarak amacımız gerçekleştirdiğimiz çeşitli etkinliklerle dans eğitimleri sağlamak, dansa olan tutkumuzu paylaşmak ve bunları yaparken de hep birlikte eğlenmektir. Kulüp üyeleri hem dans derslerinde hem sık sık gerçekleştirilen workshoplarda hem de dans gecelerinde öğrendiklerini pekiştirme fırsatı bulur. Bununla birlikte çeşitli dans kategorilerinde yarışmalara katılmak isteyen üyelerimize, kulübümüzce hazırlık sürecinde destek verilir ve bu gruplar OzuDance adına yarışmalara katılma şansı bulurlar. Aynı zamanda kulübümüz, her yıl geleneksel olarak Mayıs ayında düzenlen OzU Dance Fest’e de ev sahipliği yapmakta olup, birçok üniversitenin dans kulübünün katıldığı bu festivalde ekipler, hazırlamış oldukları dans performanslarını izleyicilerin beğenisine sunar.
Kulüp İletişim: clubs.dance@ozu.edu.tr

OzU Debate
Münazara Kulübü esasında münazara oyununu oynamak için kurulmuş bir kulüptür; ancak yapılan aktiviteler ve içerisindeki kazanımlar bununla sınırlı değildir. Münazara oyunu belirlenen konuların iki taraflı olarak tartışılmasına dayanan interaktif bir oyundur. Bu oyunun için belirlenen konular her şeye dair olabilir. Bu sebeple Münazara Kulübü öncelikle üyelerinin genel kültürel olarak donanımlı bireyler olmasını amaçlayarak eğitimler verir. Bu eğitimlerin konuları birey-devlet, hukuk, ekonomi, sosyal hareketler gibi çok geniş alanları kapsar. Bu bilgi donanımı kazanıldıktan sonra ise sürekli çalışma maçları ile bu bilgilerin kullanılması ve argümante edilmesi sağlanır. Sene içerisinde Türkiye’de yapılan münazara turnuvalarına katılarak ve hatta münazara turnuvası da düzenlenerek üyelerin diğer üniversitelerde münazara yapan paydaşlarla buluşması sağlanır.
Kulüp İletişim: clubs.debate@ozu.edu.tr

OzU DJ Kulübü
Disk Jokey Kulübü, elektronik müzik tarzlarını tanıtmak ve bilgi vermek amacıyla kurulmuştur. Esas amacımız üyelerimize temel DJ eğitimi vermektir. Etkinlik alanlarımız; müzik organizasyonları düzenlemek, kulübe üye olan olmayan herkese atölyeler düzenlemek, okul içi etkinliklere DJ desteği sağlamak, adını duyurmuş DJ'ler ile söyleşiler ve canlı performanslar düzenlemektir.
Kulüp İletişim: clubs.ozudj@ozu.edu.tr

OzU Game HUB
Kulübümüz hem dijital platformda, hem de yüz yüze etkinlikler organize eder ve gerçekleştirir. Öğrencilerin bir araya gelmesini ve sosyalleşmesini sağlayacak çeşitli eğlenceli aktiviteler yapar. Sadece e-spor üzerinden değil, online, hikayeli ve masabaşı oyunları öğrenci arkadaşlarımıza sunmayı hedefler.
Kulüp İletişim: clubs.ozugamehub@ozu.edu.tr

OzU IEEE
Dünyanın en önde gelen mühendis topluluklarından olan IEEE, (The Institute of Engineers and Everyone Else) ÖzÜ ile gerçekleştirdiği seminerler, eğitimler ve çeşitli saha gezileri ile öğrencilerimizin geleceklerini yönlendirmelerinde ve öğrenim hayatlarını renklendirmelerinde etkili olur.
Kulüp İletişim: clubs.ieee@ozu.edu.tr

OzU LGBTIQ+
OzU LGBTIQ+ Kulübü, LGBTIQ+ bireylerin kendilerini güvende hissedecekleri; yalnız olmadıklarını fark edecekleri; saygı, sevgi ve hoşgörüye dayalı bir güvenli ortam oluşturma esasında, cinsel yönelim ve cinsel kimlik temelli ayrımcılığa; homofobik, bifobik, transfobik tutum ve uygulamalara karşı çalışmalar yürütmeyi amaçlar. Kampüs içinde ve dışında, LGBTIQ+ bireylerin sosyal, kültürel ve ekonomik hakları alanında yapılan çalışmaların yaygınlaştırılması ve yönlendirilmesi ile ilgili faaliyetlerde bulunmayı hedefler ve bu faaliyetler hakkında kamuoyu oluşturmayı hedefleyen etkinlikler organize eder.
Kulüp İletişim: clubs.lgbtiq@ozu.edu.tr

OzU Maker
OzU Maker Kulübü, günümüzde teknoloji ile “kendin yap” kültürünün birleşmesinden oluşan, dünyada hızla yayılan maker hareketinin okulumuzdaki temsilcisidir. Hedefimiz maker ruhunun Özyeğin Üniversitesi ekosisteminde varlığını sağlamak, maker kültürünü okulumuzda yaygın hale getirerek tüketmektense üretmeye yönelik bireyler yetiştirmektir. OzU Maker, 3D modelleme, kodlama, 3D printing ve tasarım gibi eğitimler veren bir eğitim kulübü olmasının yanında gelişen teknolojiler üzerine seminerler, yarışmalar ve atölyeler de düzenleyerek Özyeğin öğrencilerine maker hareketini yakından tanıtmayı ve öğrencilerin maker kültürünün bir parçası olmalarını amaçlar.
Kulüp İletişim: clubs.ozumaker@ozu.edu.tr

OzU Model UN
Özyeğin Üniversitesi Model Birleşmiş Milletler Kulübü, öğrencilerin farklı ülkelerden delege rolleri üstlendiği ve gerçek dünyadaki sorunları kendi ülkelerinin politikaları ve bakış açılarıyla çözmeye çalıştıkları Birleşmiş Milletler simülasyonları gerçekleştirir. Bunun yanı sıra, benzeri simülasyonlar düzenleyen üniversitelerin konferanslarına katılım sağlamak için kulüp üyelerinden delegasyonlar oluşturur. Kulübümüz bu amaçla çeşitli atölye çalışmaları düzenleyerek üyeleri delege ve akademi üyesi olmanın incelikleri konusunda eğitir. Tüm bu faaliyetlerle üyelerinin dünyanın sosyal ve politik gelişmelerine hâkim ve güncel bireyler olmalarını, eleştirel düşünme ve tartışma becerilerinin kuvvetlendirilmesini amaçlar.
Kulüp İletişim: clubs.ozumodelun@ozu.edu.tr

ÖzÜ Oda Tiyatrosu
ÖzÜ Oda Tiyatrosu bir repertuvar tiyatrosu ve uygulama sahnesidir. Alternatif sahneleme biçimlerine ev sahipliği yapmak amacıyla 2014 yılında tiyatro eğitmenleri Baran Güler, Gizem Yağız'ın ve öğrencilerin emekleriyle kampüsümüzdeki bir deponun sahneye dönüştürülmesiyle oluşturulmuştur, bugün içinde bulunan birçok profesyonel ekipmanıyla donanımlı bir sahnedir. Kulübümüzde eğitmen hocalarımız tarafından tiyatro ve temel oyunculuk atölyeleri gerçekleştirilir, üyelerimiz çıkacak oyunlar ve diğer gösterimlerde sahnede veya sahne arkasında yer alabilirler. Ayrıca kulübümüz yıl içinde üyelerin farklı sahnelerde tiyatro oyunları izleyebileceği etkinlikler organize eder. Kulübümüzde öğrenciler oyuncu olarak bulunmanın yanı sıra dekor, kostüm, teknik, prodüksiyon, sosyal medya, etkinlik ekibi gibi ekiplerimizde yer alarak tiyatroyu her yönüyle deneyimleme fırsatına sahip olurlar. Yani ÖzÜ Oda'da tiyatroya yönelik her faaliyet okul öğrencileri tarafından üniversite kaynaklarıyla üretilir. Bütün bu uygulamaların yanında ÖzÜ Oda Tiyatrosu; sahne bölümü olmayan bir üniversitede hacimli sahne biçiminde tasarlanmış olması, tamamen Oda Tiyatrosu öğrencilerine tahsis edilmiş olması, yönetim teşkilatlanması ve yapısının öğrencilerden oluşması ve kurumsal işleyiş tabanlı ilerlemesiyönünden ülkemizde diğer üniversitelerde henüz bulunmayan benzersiz bir yapıdadır.
Kulüp İletişim: clubs.chamber.theatre@ozu.edu.tr

ÖzÜ Patileri
Kulübümüz, kampüsümüzdeki hayvan dostlarımızın sağlıklı olmalarını, kampüs ile pozitif bir iletişim sağlamalarını ve eğer mümkünse ömürlük bir yuva bulmalarını amaçlar, tüm sokak hayvanlarına karşı farkındalık yaratmayı hedefler. Kampüsümüzdeki dostlarımızın bakımlarını ve düzenli beslenmelerini gönüllülük esasıyla ve üniversitemizin desteğiyle organize eder. Barınak oryantasyonlarıyla kampüsümüzdeki köpeklerimizin dönem içerisinde kampüste gönüllü öğrenciler eşliğinde yürüyüşe çıkmalarını sağlar, böylelikle barınakta geçirdikleri vaktin daha kaliteli olması için çabalar. Barınaktaki bazı ihtiyaçların karşılanması için gelir elde etmek adına diğer kulüplerle iş birliği içerisinde standlar, etkinlikler organize eder.
Kulüp İletişim: clubs.ozupaws@ozu.edu.tr

OzU OR
Özyeğin Üniversitesi Operations Research Kulübü olarak sosyal etkinlikleri de bünyesinde barındıran bir kariyer kulübüyüz. Her sene gündem olan konuları ve kariyer gelişimini tema aldığımız zirveler düzenleyerek iş dünyasının önde gelen isimlerini ağırlıyoruz. Vaka analizleri ve mülakat simülasyonları ile üye olan öğrencileri iş hayatına hazırlayarak tecrübe kazandırmayı hedefliyor, aynı zamanda TeaTalks etkinlikleriyle değerli şirketlerden önemli iş insanları ile buluşma imkanı yaratmaya çalışıyoruz. Bunların yanı sıra teknik geziler, sosyal aktiviteler ve bu tarz birçok etkinlik ile de sahayı görme ve akran iletişimini destekleyecek etkinlikleri gerçekleştirmeye özen gösteriyoruz.
Kulüp İletişim: clubs.ozuor@ozu.edu.tr

ÖzÜ Müzikal Tiyatro Kulübü
Kulüp çalışmaları ile gençlerin kendilerini daha rahat ve etkili bir şekilde ifade etmelerini, özgüvenlerini arttırarak kişisel gelişimlerine katkı sağlamayı, sosyal hayatlarında aktif rol almalarını, yaratıcılıklarının gelişmesini, dinleyen, sorgulayan ve düşünebilen bireyler olmalarını amaçlar. Mimik, doğaçlama, hareket, rol ve metin çalışması gibi temel oyunculuk çalışmalarının yanı sıra; hitabet, diksiyon, ritim, nefes - beden - ses kullanımı gibi çalışmalarla etkili iletişim becerilerini de geliştirmeyi hedefler.
Kulüp İletişim: clubs.musicaltheatre@ozu.edu.tr

ÖzÜ SAS
Su Altı Sporları Kulübü, su altı dünyasını tanımak, mavinin gizemlerini keşfetmek ve bu güzel deneyimi ÖzÜ öğrencileriyle paylaşmak hedefiyle kurulmuş bir kulüptür. Kulübümüz başta tüplü dalış olmak üzere, sualtı hokeyi, ragbisi gibi çeşitli sualtı sporlarını sevdirmeye ve her sene gerçekleştirdiğimiz Mavinin ÖzÜ konferansı ile sualtı dünyasını akranlarımıza tanıtmayı amaçlamaktadır. Kulübümüz dalış eğitimleri vererek, lisans kazandırdığı üyelerini yaz kış demeksizin çeşitli bölgelerde dalışlar düzenleyerek mavinin büyüleyici tonlarıyla buluşturmaya hızla devam etmektedir.
Kulüp İletişim: clubs.ozusas@ozu.edu.tr

ÖzÜ Yoga & Well-Being Kulübü
Yin yoga, hatha yoga, vinyasa yoga, kundalini yoga, ashtanga yoga ve acro yoga gibi farklı yoga türlerinin yanında taichi, çigong, beden farkındalığı, somatik, aromaterapi atölyeleri ve sohbet programlarıyla bir araya gelerek; yoga başta olmak üzere beden-ruh-zihin bütünlüğünü hedefleyen etkinliklerle fiziksel ve mental sağlığımızı desteklemeyi amaçlar.
Kulüp İletişim: clubs.yogaandwellbeing@ozu.edu.tr

Özyeğin ILSA Hukuk Kulübü
International Law Students Association'a bağlı olan kulübümüz, uluslararası alandaki hukuk sistemlerini tanıtarak, ileride yetkin bir hukukçu olmak isteyen üyelerimizin profesyonel hayata kolay adapte olabilmelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, düzenlediği büro ziyaretleri, alanında uzman kişilerin katılımı ile hazırladığı seminer ve konferansların yanı sıra yaptığı çeşitli şehir dışı kurum gezileriyle de üyelerine tam anlamıyla bir hukuk nosyonu kazandırmaktadır.
Kulüp İletişim: clubs.ilsa@ozu.edu.tr

Psikoloji Kulübü
PsychOZ 2014-2015 eğitim öğretim yılında Özyeğin Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğrencileri tarafından kurulmuş, okulumuzun psikoloji kulübüdür. Kulübün amacı öncelikle okuldaki psikoloji bölümü öğrencileri arasındaki bağı kuvvetlendirmek ve bölüm hakkında farklı farklı bilgileri edinmelerini sağlayarak akademik ve mesleki yolculuklarında yetkin kişiler olabilmelerine yardımcı olmaktır. Kulübün gerçekleştirmeyi başardığı geniş çaplı etkinliklerle sadece okulumuz öğrencileriyle sınırlı kalmamakta hem Türkiye'deki diğer psikoloji öğrencilerine, hem de dünyanın çeşitli ülkelerinden öğrencilere ulaşmaktadırlar.
Kulüp İletişim: clubs.psychology@ozu.edu.tr

Satranç Kulübü
Kulübümüz satranç hakkında her şeyi kapsamaktadır ve satranca ilgili olan herkese kapıları açık olan bir kulüptür. Kulübümüz turnuvalar düzenler, etkinlikler gerçekleştirir, eğitimler verir, satranç hakkında bilgilendirmelerde ve doğru yönlendirmelerde bulunur. Kulübümüzün amacı okulumuzda satrancı yaygınlaştırmak satrancı seven ve merakı olan insanları bir araya toplamaktır.
Kulüp İletişim: clubs.chess@ozu.edu.tr

Savunma Sanatları Kulübü
Özyeğin Üniversitesi Savunma Sanatları Kulübü olarak hedefimiz bütün ÖzÜ öğrencilerine hitap edecek bir şekilde günlük hayatımızda karşılaşabileceğimiz olası bir tehlike anında hazır olmak ve savunma sanatları sporları sayesinde sporu ve getirilerini hayatımızda her daim barındırmaktır. Bu hedefimizi 2 yöntem ile gerçekleştirmekteyiz. Birinci yöntemimiz daha önce savunma sanatları branşı ile uğraşmayan, ama ilgisi olan öğrencilerimize kendilerini savunmaları için temel eğitim, spor disiplini ve saygısı, vücut ve beyin koordinasyonu, stres atma ve en önemlisi olası bir tehlike durumunda kendilerini savuna bilecek hem fiziksel hem mental hazırlıkta olmalarını sağlamaktır. İkinci amacımız ise, daha önce belli bir tecrübesi olan veya en temelden bizim eğitimlerimizle gelişip resmi müsabakalara hem üniversitemiz, hem de kulübümüz adına katılım göstermelerini sağlayarak daha dolu, anlamlı ve unutulmayacak anı biriktirme imkanı sunmaktır.
Kulüp İletişim: clubs.defensearts@ozu.edu.tr

Sinema Kulübü
Kulübümüz film gösterimleri, okul dışındaki festival filmlerine organizasyonlar, Kısa Film Yarışması başta olmak üzere yarışmalar ve sinema sektöründen önemli isimlerle söyleşiler düzenler.
Kulüp İletişim: clubs.cinema@ozu.edu.tr

Sivil Havacılık Kulübü
Özyeğin Üniversitesi Sivil Havacılık Kulübü olarak misyonumuz, sadece Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi için değil, bütün fakültelerde okuyan öğrencileri bünyesinde bulundurmayı hedefleyen, öğrencilere havacılığı aşılamayı amaç edinen, havacılığın geçmişi, bugünü ve geleceği hakkında bilgilendiren, havacılığın öncü kulüplerinden biri olmaktır. Bu amaçla düzenlediğimiz havacılığın farklı alanlarını da kapsayan yarışmalar, geziler ve seminerler organize ederek, bireylerin havacılığa karşı duyulan ilgisinin artmasına katkıda bulunmaktadır. Özyeğin Üniversitesi’nin sağladığı imkanlar ile Sivil Havacılık Kulübü olarak havacılığın her alanını kapsayan organizasyonlar yaparak, aynı zamanda nitelikli ve yenilikçi havacılar yetişmesine katkıda bulunuyoruz. Havacılık sektörünün her alanından misafir ettiğimiz konuklar ve seminerler sayesinde öğrencilere havacılığın ne kadar geniş olduğunu ve yeniliğe açık olduğunu gösterip, bireyleri havacılığa teşvik etmekteyiz.
Kulüp İletişim: clubs.aviation@ozu.edu.tr

Sustainability HUB - Ekolojik Yaşam ve Gıda
Ekolojik Yaşam ve Gıda Kulübü olarak ilkelerimiz doğrultusunda permakültür tasarım prensiplerini, sürdürülebilir tarım pratiklerini, bütüncül yönetim anlayışını uygulamayı ve yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Amacımız üretim ve tüketim süreçleri arasındaki ilişkileri sorgulayan, biyoçeşitliliği koruyan, atıksız yaşam alışkanlıklarına sahip, nitelikli gıdanın bilincinde olan bir kültür yaratmak. Hedef ve amaçlarımız doğrultusunda permakültüre giriş eğitimleri, tadım etkinlikleri, sabun yapım atölyesi, bağbozumu, tohum takas şenliği, atıksız mutfak atölyeleri, fermantasyon atölyesi, yemek buluşmaları, küçük üreticilerin ekim ve hasatlarına katılma, seminer ve söyleşiler, belgesel gösterimleri, kitap incelemeleri gibi etkinlikler organize etmeyi planlıyoruz.
Kulüp İletişim: clubs.ecologicallifeandfood@ozu.edu.tr

Sustainability HUB - Social Awareness
Kulübümüz Sosyal Farkındalık Kulübü, sürdürülebilirlik konusunda görsel ve işitsel medya araçlarını kullanarak bilinç aşılamayı amaçlamaktadır. Kulüp uzman kişilerle iletişime geçer, yardım kampanyaları düzenler, araştırmalar yapar. En önemlisi sürdürülebilirlik konusunda harekete geçmeyi amaçlar. İyi bir gelecek için öğrencilerin bir araya gelmesini sağlar.
Kulüp İletişim: clubs.socialawareness@ozu.edu.tr

Toplumsal Çatı Kulübü
Toplumsal Çatı Kulübü’nün amacı farklı alanlarda sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirmek ve farkındalık yaratmaktır. Kulübümüzün etkinlik kategorileri yardım etkinlikleri, seminerler, sertifikalı eğitimler, uzun vadeli projeler, farkındalık zirveleri ve Türkiye’deki büyük sosyal sorumluluk kuruluşlarıyla ortak etkinlikler olarak sınıflandırılabilir. Kulüp etkinliklerimiz çeşitlilik gösterdiği için sosyal sorumluluk alanında etkin olmak isteyen her üyemiz kendi isteğine uygun sosyal sorumluluk etkinliklere katılma fırsatına sahiptir.
Kulüp İletişim: clubs.umbrella@ozu.edu.tr

Uluslararası Otelcilik ve Turizm Kulübü
Kulübümüz otel yöneticiliği ve turizm ile ilgili çevre oluşturmak, farklı organizasyonları tanımak, bilgi sahibi olurken aynı zamanda keyif almayı amaç edinmekte olup, çeşitli gezi, yemek ve konferans organizasyonları gerçekleştirir.
Kulüp İletişim: clubs.tourism@ozu.edu.tr

Vegan OzU
Vegan OzU Kulübü olarak amacımız, vegan ve navegan beslenmeye sahip olan öğrencilerle öznesi sadece hayvanlar olan bir hak felsefesinin her alanda pratiğini yaparak tüm türler arası eşitsizliği göstermek ve yok etmeye çalışmaktır. Veganizm pratiğini; hayvan hakları, insan hakları, hukuk, feminizm, ırkçılık, felsefe, sağlık, beslenme çeşitleri, biyoloji, çevre sorunları, çevrecilik ve sürdürülebilirlik başlıklarıyla birlikte ele alarak gerek manevi gerek maddi daha yaşanılabilir bir dünyanın adımlarını atmak amacıyla işliyoruz. Kulübümüz tüm hayvanlara yaşam ve sağlık hakkını vermek için uğraşırken aynı zamanda alt çalışma grupları sayesinde yenilikçi çalışmalar elde eder. Bu çalışmaların ışığında, görsel ve performans türündeki sanat etkinliklerini, yemek tadım etkinliklerini ve alanında uzman konuşmacıların etkinliklerini organize eder. Kulüp üyeleri ve etkinliklere katılan kişiler üst farkındalık, sorgulama ve yeniliğe açık olma becerileri kazanırken aynı zamanda insan ve hayvan sağlığı, beslenme çeşitleri, çevresel sorunlar hakkında bilgi sahibi olur.
Kulüp İletişim: clubs.veganozu@ozu.edu.tr

Yapı Kulübü
Kulübümüz 2017 yılında faaliyetlerine başlamıştır ve o günden bugüne de aktif olarak etkinlikler düzenlemektedir. Kulübümüzün hedef kitlesi inşaat mühendisliği, mimarlık ve iç mimarlık öğrencileridir. Kulübümüzün yaptığı etkinlikler teknik geziler, seminerler ve çeşitli workshoplardır. Kulübümüzün yönetim kurulu üyeleri düzenli olarak toplantılar yaparak dönem içerisindeki etkinlikleri planlayarak düzenli ve sık etkinliklerin olmasını sağlarlar. Kulübümüz gelecekteki inşaat sektörünün yapı taşları olan inşaat mühendislerini mimarların ve iç mimarların bir çatı altında toplayarak birlik ve beraberliği sağlamaktadır. Kulübümüzün misyonu geleceğe bilgili ve deneyimli meslektaşlar bırakmaktır.
Kulüp İletişim: clubs.construction@ozu.edu.tr