Özyeğin Üniversitesi, Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mahallesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul

Telefon : +90 (216) 564 90 00

Fax : +90 (216) 564 99 99

info@ozyegin.edu.tr

Hatice
Küçükönal

Dr. Öğretim Üyesi
Dekan Yardımcısı
Havacılık Yönetimi Bölüm Bşk.
Havacılık Yönetimi

Doktora

Havacılık Yönetimi, Sosyal Bilimler Enstitüsü- Anadolu Üniversitesi, 2001

Yüksek Lisans

Havacılık Yönetimi, Sosyal Bilimler Enstitüsü - Anadolu Üniversitesi, 1998 ve TEFL, Eğitim Bilimleri Enstitüsü -Bilkent Üniversitesi, 1989

Lisans

İngilizce Öğretmenliği, Eğitim Fakültesi Anadolu Üniversitesi, 1983Araştırma Alanları

Hava Taşımacılığı Yönetimi, Havaalanı Faaliyetleri, Havacılık Güvenliği, Havaalanı Planlaması


Biyografi

Dr. Hatice Küçükönal lisans derecesini 1983 yılında Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği, yüksek lisans derecelerini 1989 yılında Bilkent Üniversitesi TEFL (Teaching English as a Foreign Language) ve 1998 yılında Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünden Havacılık Yönetimi alanında aldı. 2001 yılında Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünden Havacılık Yönetimi alanında doktora derecesini alarak aynı yıl Yardımcı Doçent olarak atandı.

Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulunda öğretim üyeliğinin yanı sıra 2003-2008 yılları arasında müdür yardımcılığı görevini yaptı. Dr. Küçükönal’ın çalışma ve araştırmaları hava taşımacılığı yönetimi, havaalanı faaliyetleri, havacılık güvenliği, havaalanı planlaması ve yönetimi üzerine yoğunlaşmıştır. Dr. Küçükönal’ın ulusal ve uluslararası sempozyumlarda sunulan ve yayınlanan bildirileri, hakemli ve hakemsiz dergilerde yayınlanan makaleleri bulunuyor.

Türkiye’de havacılık sempozyumlarında danışma ve bilim kurulu üyesi, Tübitak ve Anadolu Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri kapsamında desteklenen ve yayınlanan iki projede araştırmacı olarak yer alan Dr. Küçükönal, akademik çalışmaların yanı sıra, Devlet Planlama Teşkilatı 8. ve 9. Kalkınma Planı Hazırlık Çalışmaları kapsamında Oluşturulan Hava Taşımacılığı Özel İhtisas Komisyonları ve Ulaştırma Bakanlığı SHGM’nce 2004 Türkiye İktisat Kongresi için hazırlanan rapor ile ilgili oluşturulan çalışma komitesinde de üye olarak görev yapmıştır.

2012 yılında YÖK ve SHGM arasında imzalanan işbirliği kapsamında oluşturulan Sivil Havacılık Komisyonu ve Eğitim Çalışma Komisyonu üyesi ve Pilot Eğitimi Alt Çalışma Komisyon Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Dr. Küçükönal, 2020 yılından itibaren AABI (Aviation Accreditation Board International)‘da Yönetim Kurulu üyesi ve 2021 yılından itibaren de AABI akreditasyon denetleme ekibinde görev yapmaktadır.