Özyeğin Üniversitesi, Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mahallesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul

Telefon : +90 (216) 564 90 00

Fax : +90 (216) 564 99 99

info@ozyegin.edu.tr

Erasmus+ Programı

Erasmus+ Programı

ERASMUS+ Programı

Erasmus+ programı, yükseköğretim kurumlarının birbirleri ve iş dünyası ile işbirliği yapmalarını teşvik etmeye yönelik bir Avrupa Birliği programıdır.

Yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile ortak projeler üretip hayata geçirmeleri; kısa süreli öğrenci ve personel değişimi gerçekleştirebilmeleri için karşılıksız mali destek sağlamaktadır. Bunun yanı sıra, yükseköğretim sistemini iş dünyasının gereksinimlerine uygun olarak geliştirmek ve üniversite mezunlarının iş dünyasında istihdam edilebilirliğini arttırmak amacıyla yükseköğretim kurumları ile çalışma çevreleri arasındaki ilişkilerin ve işbirliğinin arttırılmasını da teşvik etmektedir.

Programın amacı Avrupa'da yükseköğretimin kalitesini artırmaktır. Yükseköğretim kurumları arasında ülkelerarası işbirliğini teşvik ederek, öğrencilerin ve yükseköğretim kurumu personelinin Avrupa'da hareketliliğini sağlamaktır. Programa katılan ülkelerdeki çalışmaların ve alınan derecelerin akademik olarak tanınması ve şeffaflığın gelişmesine katkıda bulunmak amaçlarının arasındadır.

Değişim programlarından yararlanan öğrenciler ve mezunlar daha donanımlı olarak iş dünyasının beklentilerine cevap veren bireyler olacaklardır. Program ayrıca, sunduğu hareketlilik olanakları ile Avrupa halklarının birbirlerini algılamasındaki önyargıların kırılmasına da hizmet etmekteyi hedefler.

Erasmus+ programı ile ilgili detaylı bilgiyi Türkiye'de programın yürütülmesinden ve denetlenmesinden sorumlu olan Türkiye Ulusal Ajansı resmi websitesinde bulabilirsiniz.

Erasmus+ programına ait detaylı bilgileri Avrupa Komisyonu’nun resmi websitesinde bulabilirsiniz.