Özyeğin Üniversitesi, Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mahallesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul

Telefon : +90 (216) 564 90 00

Fax : +90 (216) 564 99 99

info@ozyegin.edu.tr

Flört Şiddeti

Flört Şiddeti

“Aşk kontrol etmek değildir, paylaşmaktır.”

Flört şiddeti, romantik bir ilişkideki bir partnerin diğer partner üzerinde güç kullanması ve istismar etmesidir. İstismar eden taraf her cinsten olabilir.
Sevgili ilişkisindeki istismar her zaman gözle görülür olmayabilir ve fiziksel bir temele dayanmayabilir. Temelde istismar eden partner sadece kendi ihtiyaçlarının karşılanması için kurban olan partneri tehdit ve güç yoluyla kontrol etmeye çalışır. Birçok durumda istismar eden partner istismar ettiğinin ve sevgilisine flört şiddeti uyguladığının farkında olmayabilir. Aynı şekilde flört şiddetinde kurban olan taraf, ilişkide neler olduğunun ve kendisine flört şiddeti uygulandığının bilincine varmayabilir. Bireysel sınırları netleştirmek ve sağlıklı bir ilişki ile ilgili bilinçlenmek flört şiddetini önlemenin yollarıdır.
Flört şiddeti, birkaç farklı şekilde oluşabilir. Fiziksel şiddet daha objektif ve gözle görülebilir olduğu için tespit etmek daha kolaydır. Duygusal açıdan uygulanan flört şiddetini tespit etmek daha zor olabilir. Ancak duygusal şiddetin kurban üzerindeki etkisi fiziksel şiddetten daha fazla olabilmektedir.
Flört Şiddeti Çeşitleri:
1. Fiziksel
2. Duygusal
3. Sözel
4. Cinsel
5. Maddi

Saldırgan-İstismar eden olmamak için:
Kendimiz ve tutumlarımız üzerinde farkındalık geliştirmemiz en önemli adımdır. Herkesin partnerinden beklentilerinin olması doğaldır. Ancak bu beklentilerin gerçekçi olması gerekmektedir. Partnerinizin, sizin ihtiyaçlarınızı karşılamak ve sizin beklentilerinize sizinle aynı ölçüde özen göstermek gibi bir zorunluluğu yoktur. Yaşamınızdaki sorunların sorumluluğu size aittir, partneriniz bu sorunları azaltamaz. Partnerinizin sizden farklı bir geçmişi, deneyimi ve karakteri olduğunu kendinize hatırlatın. Yaşadığınız durumlara farklı tepkiler vermesi, onun sizden farklı birisi olmasından kaynaklanır. Aşağıda flört şiddeti uygulayan kişilerin ortak özellikleri sıralanmıştır:

1. Bir konudaki teklifinize “hayır” demesine rağmen partnerinizi bu konuda zorluyorsanız.
2. Aynı duruma partnerinizin sizinle aynı tepkiyi vermesini bekliyorsanız.
3. Beklentilerinizi ve isteklerinizi karşılaması için partnerinize duygusal veya fiziksel baskı yapıyorsanız.
4. Partnerinizi beklenti ve isteklerini karşılaması için ayrılmakla tehdit ediyorsanız
5. Partnerinizi, kendi yaşam alanından ve değerlerinden uzaklaştırmaya ve soğutmaya çalışıyorsanız.

Kurban Olmamak İçin:
Her flört şiddetinde fiziksel istismar olmaz. Bu yüzden bazen istismar tam anlaşılmaz ve şiddet ilişkinin doğal bir parçası haline gelir. Kurban olmamak için “sorumluluk” , “kendilik değeri” ve “net sınırlar koymak” konusunda farkındalık geliştirilmesi gerekmektedir. Aşağıda kurban olmamak için birkaç önemli hatırlatma yapılmıştır.
1. İlk Önce Kendiniz: Her zaman önceliğiniz kendiniz olsun. Uçaklarda oksijen maskesi ile ilgili yapılan açıklamayı hatırlayın. “Oksijen maskesi ni çocuklardan önce kendinize takın”. Önce kendinize yardımcı olmadan başkalarına yardımcı olamazsınız.
2. Aşırı Fedakârlıktan Kaçının: Fedakarlık göstermek olumlu bir tutumdur. Ancak karşı tarafa gösterdiğiniz fedakarlık kendi bireysel yaşamınızda karmaşa yaratmamalıdır.
3. Hayır Demeyi İhmal Etmeyin: Partnerinizi sürekli memnun etmek gibi bir misyonunuz yok. Hislerinize güvenin, istemediğinizi hissettiğinizde HAYIR deyin.
4. İlişkiden Önceki Yaşam Alanınızı İhmal Etmeyin: Partneriniz hayatınıza girmeden önceki arkadaş ortamı ya da uğraştığınız hobilerinizi ihmal etmeyin. İlişkinizin dışındaki yaşam alanınıza devam edin.