Özyeğin Üniversitesi, Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mahallesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul

Telefon : +90 (216) 564 90 00

Fax : +90 (216) 564 99 99

info@ozyegin.edu.tr

Yeni Yaza Hazır Mıyız?

Yeni Yaza Hazır Mıyız?

Yeni Yaza Hazır Mıyız?
2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı’nın bahar döneminde alıştığımızın dışında bir süreci paylaştık. Geçtiğimiz dönem her birimiz için; akademik, sosyal, toplumsal ve ekonomik açıdan son derece farklı bir süreç oldu. Şimdiyse önümüzde uzun bir yaz dönemi var. Yaz birçoğumuz için özgürlük, tatil ve rahatlama anlamına gelirken bu süreçte daha temkinli olarak belli sınırlar içerisinde yaşayacağımız bir yaz bizi bekliyor. Acaba birçok açıdan bize yeni olan bu yaz dönemine hazır mıyız?

Yazın gelmesiyle birlikte her yaz yaptığınız belirli plan ve programları hayata geçirmek istiyor olabilirsiniz. Ailenizle ya da arkadaşlarınızla planladığınız ve aylardır sabırsızlıkla beklediğiniz tatil programlarınız olabilir. Bu yeni normalleşme süreci ile birlikte tüm bunların nasıl bir süreçte gerçekleşeceğini öngörememeniz ve nasıl bir yaz geçireceğinizi düşünüp zaman zaman kaygılanmanız çok doğaldır.

Yaz sürecinizin nasıl olacağı ile ilgili belirsiz ve gerçekle örtüşmeyen planlar yapmak yerine daha kısa vadeli gerçeklik çerçevesinde planlar yapmak hem bu belirsizlikle hem de kaygınızla başa çıkmanızda size yardımcı olabilir. Evlerimizde kaldığımız sürede kendimize uygun bir şekilde günlerimizi yapılandırıp bu rutinlere adapte olur hale gelmiştik, yaz döneminde de bunu devam ettiriyor olmak yazı daha verimli geçirebilmek için bize yardımcı olacaktır. Dinlenmenin yanında keyifli vakit geçirmek için neler yapabilirsiniz? Okul dönemlerinde ertelediğiniz, vaktiniz olmadığı için gerçekleştiremediğiniz aktiviteleri düşünün. Bu yazın bize sunduğu imkânlar içinde bunları denemek size çok iyi hissettirebilir. Size iyi gelen aktivitelere, üretmek istediklerinize, tedbirinizi alarak sevdiklerinizle zaman geçirmeye vakit ayırmak için de yaz dönemini kullanabilirsiniz.

Yetiştirmemiz gereken ödevler, projeler ve çalışmanız gereken sınavlar varken iç dünyanızla temas etmeyi de ertelemiş olabilirsiniz. Bu yaz dönemi bunlara vakit ayırmak için de bize bir imkân sunuyor. Tam da bu noktada duygularınıza alan açıp nasıl hissettiğinize bakmanız oldukça kıymetlidir. Duygularınıza alan açmanın ilk adımı olarak duygularınızı tanımak, nasıl hissettiğinizi fark etmekle başlayabilirsiniz; duygularımızın ipuçları bedenimizdedir, nefes egzersizleri, ana davet egzersizleri ile duygularınızı fark etmeye başlayabilirsiniz. Beden ve zihnin bir bütün olduğunu kendinize hatırlatarak fiziksel egzersize, açık hava yürüyüşlerine yer vermek yaz döneminde de iyi olacaktır.

Unutmayın ki her birimiz farklıyız ve bu süreci en başından beri bazılarınız daha zorlanarak, yoğun duygular yaşayarak deneyimliyor olabilirsiniz. Eğer bir desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız biz yaz süresinde de online psikolojik destek vermeye devam edeceğiz, her zaman bize counseling@ozyegin.edu.tr adresine yazarak ulaşabilirsiniz.

İşin öZü; dinlenmek, sınırlarınız izin verdikçe size keyif veren aktiviteler yapmak ve bahar döneminden beri geçirdiğiniz sürecin etkileri üzerine düşünüp duygularınıza alan açmanın tam da sırası… Hepinize iyi tatiller…