Özyeğin Üniversitesi, Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mahallesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul

Telefon : +90 (216) 564 90 00

Fax : +90 (216) 564 99 99

info@ozyegin.edu.tr

Senem
Timuroğlu

Dr. Öğretim Görevlisi

Doktora

Fransız Edebiyatı ve Karşılaştırmalı Edebiyatlar Bölümü, Paris Sorbonne IV Üniversitesi, 2017

Yüksek Lisans

Doğu Dilleri ve Kültürleri, INALCO ve Türk Edebiyatı, Bilkent Üniversitesi, 2006

Lisans

Türk Dili ve Edebiyatı, Mimar Sinan Üniversitesi, 1999

Lise

Özel Notre Dame de Sion Fransız Kız Lisesi, 1995Araştırma Alanları

Türk Edebiyatı, 19. ve 20. yy Osmanlı Kadın Edebiyatı, Transnasyonal Feminizm, Dişil Yazın, 19. ve 20. yy Fransız Kadın Gezi Edebiyatı


Biyografi

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’ni bitirdikten sonra Mimar Sinan Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Paris’te Doğu Dilleri ve Kültürleri Enstitüsü’nde ve Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı bölümünde iki yüksek lisans derecesi aldı. Paris Sorbonne IV’te “19. yüzyıl Osmanlı ve Fransız Kadın Edebiyatına Feminist ve Transnasyonal Bakışlar” adlı tezini tamamladı.

Birçok ülkeden yazarın katılımıyla farklı üniversitelerden üç editörün hazırladığı Women Telling Nations adlı kitaba "Women's Nations from Ottoman to the New Republic in Fatma Aliye and Halide Edip Adıvar's Writing" başlıklı bir bölüm ile katkıda bulunmuştur. Doktora tezi Ocak 2020'de İletişim Yayınlarından Kanatlanmış Kadınlar adıyla kitaplaşmıştır.

2009 yılından beri Özyeğin Üniversitesi’nde Türk Edebiyatı derslerinin yanı sıra toplumsal cinsiyet ve edebiyat üzerine seçmeli dersler vermektedir. Araştırma alanları arasında kadın edebiyatı tarihi, karşılaştırmalı feminist edebiyat, dişil yazı (écriture feminine) teorileri bulunmaktadır. Bir çocuk ve bir kedi annesidir.