Özyeğin Üniversitesi, Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mahallesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul

Telefon : +90 (216) 564 90 00

Fax : +90 (216) 564 99 99

info@ozyegin.edu.tr

Ağu 04, 2010

ÖzÜ Kampüsü Ormana Komşu Oldu

Özyeğin Üniversitesi’nin Çekmeköy’de inşa edilen ve Temmuz 2011’de hizmete girecek olan Çekmeköy kampüsü doğa ile iç içe olacak. İlk planlamalara ek olarak yeni satın alınan 18 dönümlük arazi ÖzÜ kampüsünün ormanla komşu olmasına olanak sağladı. Kampus arazisine yeni eklenen 18 dönümlük araziyle ilgili olarak Rektör Erhan Erkut “bizim için bu arazinin değeri yüksek çünkü ormana komşu olduk ve plan yapma alanımız çok genişledi. Kampusun ağırlık merkezi değişti, güzel bir avlu yapacak alan çıktı ortaya. Arsamız ince uzun idi, yeni eklenen arazi ile birlikte şimdi ortaya gerçekten güzel bir kampüs çıkacağına hiç şüphem kalmadı” dedi.

Fakülte binaları, araştırma laboratuarları, öğrenci yurtları, öğrenci merkezi, sosyal yaşam alanları ve spor alanlarıyla Özyeğin Üniversitesi kampüsü Boğaz geçişi için yapılması planlanan yeni köprünün de güzergahı üzerinde bulunuyor. Kampüsün ilk etapta bir fakülte binası ve öğrenci merkezi hizmete girecek. Özyeğin Üniversitesi lisans öğrencileri 2011-2012 akademik yılı itibariyle yeni kampüste öğrenim görecekler. Yeni kampüs ile Altunizade kampusu ve öğrenci konukevleri arasında servislerle kesintisiz ulaşım sağlanacak. Özyeğin Üniversitesi’nin dil hazırlık okulu, işletme yüksek lisans programları, yönetici eğitimleri ve kuluçka merkezinin faaliyetleri Altunizade kampüsünde devam edecek.

İnşaat çalışmalarının Özyeğin Üniversitesi web sitesinden de canlı olarak izlenebildiği kampüsü dünyanın önde gelen pek çok üniversitesinin kampüs ve binalarını da tasarlayan RMJM firması tarafından tasarlandı. RMJM mimarlık grubunun üniversiteler için tasarladığı diğer projeler arasında Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi, Cambridge Üniversitesi William Gates Binası, Princeton Üniversitesi Bowen Binası, Oxford Üniversitesi Kimya Araştırma Binası, University of West Scotland Ayr Kampüsü bulunuyor. Doğal malzeme kullanımının ön plana çıktığı Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy kampüsü binalarının tanımlayıcı özellikleri ışık ve şeffaflık olacak. Esnek ve modüler bir anlayışla inşa edilen kampüs, kaynak ve işletme maliyetlerinin ekonomik kullanımıyla sürdürülebilirlik konusunda bir örnek teşkil edecek.

Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy kampusu inşaat çalışmalarını canlı olarak izlemek için tıklayın.
Kampusun üç boyutlu videosunu izlemek için tıklayın.


Çevreci Kampus: Özyeğin Üniversitesi Kampusu LEED Sertifikasına Sahip İlk Türk Kampüsü Olacak

Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy kampusu çevre dostu binalara yönelik uluslararası arenada kabul gören bir sertifika sistemi olan LEED sertifikasına sahip ilk Türk kampusu olacak. 1998 yılında ortaya çıkan LEED sertifika sistemi, Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından geliştirilmiş bir çevre dostu bina sertifikasyon sistemidir. LEED sertifikasının alınabilmesi için Özyeğin Üniversitesi kampusunda bulunacak bazı özellikler şunlar olacak:
 • Bina arazisinde, inşaat esnasında ve sonrasında doğal yaşamın korunmasına azami ölçüde dikkat edilecek. Bina arazisinde bitkilendirilecek alanların oranı % 50’nin üzerinde olacak.
 • Yapılaşmanın altyapıya ve özelikle yağmur suyu şebekesine getireceği yükün en aza indirgenmesi için sert zeminlerin oranı düşük tutulacak, mümkün olduğunca geçirgen yüzeyler kullanılacak. Ayrıca çatıya ve diğer sert zeminlere düşen yağmur suyu toplanarak tekrar kullanılacak.
 • Bina ve daha sonra oluşturulacak kampus çevresinde toplu taşıma imkanları oluşturularak bireysel araç kullanımı en aza indirgenecek.
 • Bitkilendirilmiş yeşil çatı uygulamasıyla ısı adası miktarı azaltılacak.
 • Çevreye daha az zararlı hibrit ve düşük emisyonlu araçların kullanımını teşvik etmek amacıyla bu araçlara özel park yerleri ayrılacak.
 • Musluklardan toplanacak gri suyun arıtılarak sifonlarda tekrardan değerlendirilmesi ile, su tasarrufunda önemli bir adım atılacak.
 • Binadaki enerji harcayan tüm sistemler, LEED tarafından belirtilen prosedürlere uygun olarak denetlenecek.
 • Bina kapsamında kullanılan aydınlatma ve mekanik sistemlerinde enerji verimliliği ön planda tutulacak.
 • Binada her türlü sistemin enerji sarfiyatları enerji analizörleri ve akıllı bina otomasyon sistemleri vasıtasıyla gözlemlenecek.
 • Proje kapsamında soğutma sistemlerinde çevre dostu soğutucu akışkanlar tercih edilecek. 
 • İnşaat esnasında oluşacak atıkların geri dönüşümü ile ilgili kapsamlı bir atık yönetim planı hazırlanacak.
 • Projede kullanılacak bazı inşaat malzemelerinin yerel olması ve en az %20 oranında geri dönüştürülmüş içeriğe sahip olması şartı aranacak.
 • Binada inşaat esnasında iç mekanlarda kullanılacak yapı kimyasalları, insan sağlığına zararlı VOC (uçucu organik bileşik) içerikleri en az olanlardan tercih edilecek.
 • Bina kullanıcılarının sağlıkları ve yaşam konforu ön planda bulundurulacak. Isıtma ve aydınlatma sistemlerinde bireysel kontrole önem verilerek enerji tasarrufunun artırılması hedefleniyor.
 • Bina tasarımında günışığından en üst düzeyde faydalanılacak.


     

cheap nfl jerseys from china wholesale nfl jerseys from china discount nfl jerseys from china cheap nfl jerseys from china wholesale nfl jerseys from china discount nfl jerseys from china cheap nfl jerseys from china wholesale nfl jerseys from china discount nfl jerseys from china cheap nba jerseys from china wholesale nba jerseys from china discount nba jerseys from china cheap nba jerseys wholesale nba jerseys discount nba jerseys cheap nba jerseys wholesale nba jerseys discount nba jerseys cheap nba jerseys wholesale nba jerseys discount nba jerseys cheap nba jerseys wholesale nba jerseys discount nba jerseys cheap nba jerseys wholesale nba jerseys discount nba jerseys cheap nba jerseys wholesale nba jerseys discount nba jerseys cheap nba jerseys wholesale nba jerseys discont nba jerseys