Özyeğin Üniversitesi, Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mahallesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul

Telefon : +90 (216) 564 90 00

Fax : +90 (216) 564 99 99

info@ozyegin.edu.tr

Amerikan Hukuk Okulu

Amerikan Hukuk Okulu

Türkiye’deki Hukukçular İçin 

IIT, Chicago-Kent College of LawDuyurusu

LL.M Programı İstanbul, Türkiye ve takiben Chicago, Illinois, ABD'de

%75-%100 Öğrenim Bursu Garantisi

 Amerika Birleşik Devletleri’nin önde gelen hukuk fakültesi IIT, Chicago-Kent College of Law ve School of American Law Türkiye olarak birbiri ile bağlantılı aşağıdaki iki program için Türkiye’den hukukçulara %75 ve %100 eğitim bursu verilecektir.  

 

1. School of American Law Programı, İstanbul, Türkiye ve takiben

2. LL.M Programı Chicago, IL, USA  

 

 

School of American Law (SAL Programı) İstanbul’da Ocak-Mayıs 2020 (Birinci Dönem) ve Eylül-Aralık 2020 (İkinci Dönem) aylarında yapılacak 2 dönemi içerir. SAL Programı İngilizce olarak verilecek ve 2 dönem sürecek olup toplam 10 zorunlu dersten oluşur ve bu dersler Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere'den gelen Chicago-Kent Profesörleri tarafından verilir. Bu 10 zorunlu ders şu çağdaş konuları içerir: Uluslararası Ticari İş Muameleleri, E-Ticaret, Online Sözleşmeler, Antitröst Hukuku, Fikri Mülkiyet Hakları Varlık Yönetimi, Global Fikri Mülkiyet Hakları Hukuku, Marka Hukuku, Karşılaştırmalı Hukuk, Amerikan Hukuk Sistemine Giriş ve Hukuki Yazışmalar. 

 

Öğretim metodu her ay sadece bir dersi kapsayacak şekilde (her dönemde 5 ders) ve sadece hafta sonları tüm gün sabah 10:00’dan akşam 17:00’a kadardır. Toplamda her dönemde 5 hafta sonu canlı dersler olarak tamamlanacak olup; bunun yanında, SAL öğrencilerinden ders öncesi ve sonrası okumalar yapmaları ve sınav vermeleri de istenecektir. Bununla beraber; SAL Programının harmanlanmış yapısı İstanbul’da 10 hafta sonu Cumartesi ve Pazar günleri derslerin yoğun olarak canlı sınıf ortamında işlenmesinden oluşur, ayrıca İstanbul dışındaki öğrenciler için 5 dersi online olarak alma seçeneği de mevcuttur. Bu 10 zorunlu ders için, evinden ve işinden zaman ayırabilen ve sınıfta Chicago-Kent profesörleri ve iş arkadaşlarının bulunduğu bir ortamda daha çok zaman geçirmek isteyen öğrenciler, ayda bir İstanbul’a davet edilirler. İstanbul dışında yaşadığı için fiziksel olarak derslere katılamayan öğrenciler, 5 dersi online olarak alabilir ve diğer 5 dersi canlı sınıflarda alabilirler. Bu seçeneklerden, SAL Programı öğrencileri en başta hangi yapıyı tercih ettiklerini belirtmelidirler. SAL Programı öğrencilere hangi 5 dersin online verileceğini duyuracaktır. 

 

SAL Programı tamamladıktan sonra, mezunlar LL.M eğitimine Chicago-Kent Üniversitesi, Chicago, Illinois, ABD’de devam edeceklerdir. Chicago-Kent’teki Master Eğitimi bittiğinde öğrenciler “U.S., International and Transnational Law” LL.M derecesini 1 yıllık akademik takvim yerine 1 dönemde (5 ayda) kazanacaklardır. Yasal eğitim süresi Akademik Lisansüstü Derecesi için 1 yıl olup bu süre SAL Programı mezunları için 5 aydır. SAL Sertifikası olan mezunlar için Chicago'dan alınacak LL.M derecesi tam zamanlı bir dönem okuyarak kazanılır, bunun yanında arzu edenler Chicago-Kent'te bir dönem daha eğitime devam ederek gerek eğitimsel (Ph.D) gerekse profesyonel (BAR exam) hedeflerine ulaşabilirler. 

 

Programı tamamlayan mezunlar şunları alacaktır:

1. İstanbul'daki SAL Programı’ndan mezun olduktan sonra -School of American Law Bitirme Sertifikası- alacaklardır. Bu Sertifika SAL ve Chicago-Kent tarafından beraberce düzenlenecek olup, Chicago-Kent Hukuk Fakültesi Dekanı ve School of American Law (SAL) Başkanı tarafından birlikte imzalanacaktır.

2. IIT, Chicago-Kent College of Law’dan mezun olduktan sonra, IIT, Chicago-Kent College of Law – LL.M Diploması alınacaktır. 

 

SAL Programı 2012 yılında IIT, Chicago-Kent College of Law iş birliği ile kurulmuştur. Misyonu bilgiyi yaymak, global hukuku tanıtmak ve çağdaş hukuk eğitimine eşit erişimi gelişmekte olan ülkelerin hukukçularına sağlamaktır. Kuruluşundan beri SAL Programları Gürcistan, Azerbaycan, Yunanistan'da (Balkanlar’da, Akdeniz’de ve Avrupa’da 12 ülkeyi kapsayacak şekilde) ve Kazakistan'da (5 Orta Asya ülkesini de kapsayacak şekilde) sürdürülmektedir. 2012 yılından beri SAL Programı Gürcistan, Azerbaycan, Yunanistan, Kıbrıs, İtalya, Fransa, Bulgaristan, Romanya, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Sırbistan, Arnavutluk, Kazakistan ve Kırgızistan’dan olmak üzere 550'den fazla mezun vermiştir. 2018 başlarında SAL Programı İstanbul, Türkiye’de Merit Risk Yönetimi ve Danışmanlık Şirketi (MERİT RİSK) ile bir ortaklığa giderek Türkiye’den öğrencilere de kapsayıcı uluslararası eğitim deneyimi ve global yetkinlikler kazanmaları ve global arenada gelecekteki rollerini tayin edebilecekleri bir fırsatı sunmak amacıyla kurulmuştur. Mevcut durumda, 26 Türk avukat %75-%100 burs alarak Chicago’daki LL.M eğitiminin devamı için İstanbul’da SAL Türkiye’de eğitim görüyor. 


 Programımızın Avantajları:

➢ İnteraktif canlı ve/veya online derslere katılarak İstanbul’da başlayan SAL Programının harmanlanmış yapısından işinizden ayrılmadan faydalanabilmek, harmanlanmış yapı SAL Programını İstanbul’da yoğunlaştırılmış kombine 10 ders ve/veya dijital medya ile geleneksel sınıf ortamında 5 dersi tamamlama imkanı sağlamaktadır,

➢ SAL ve LL.M başvurularında TOEFL veya IELTS sınavları muafiyeti,

➢ SAL Programı mezuniyetinden hemen sonra Chicago-Kent LL.M programına başlama imkanı,

➢ LL.M “U.S., International and Transnational Law” derecesini Chicago-Kent’ten 1 akademik yıl yerine 1 dönemde kazanma,

➢ %75 ve %100 burs garantisi,

➢ SAL mezunları için, en çok rağbet gören diğer alanlarda iki dönemde LL.M derecesi kazanma fırsatı: Duruşma Avukatlığı LL.M (LL.M in Trial Advocacy), Uluslararası Fikri Mülkiyet Hakları LL.M (LL.M in International Intellectual Property Law), Finansal Hizmetler LL.M (LL.M in Financial Services) ve Yasal İnovasyon ve Teknoloji LL.M (LL.M in Legal Innovation and Technology). Bu LL.M programları Chicago-Kent’te güz döneminde başlamaktadır ve iki dönem sürmektedir. Bu programlara Chicago-Kent’te bahar döneminde başlamak mümkün değildir.

➢ Chicago-Kent’teki Master’larını tamamladıktan sonra %75 bursla doktora (Ph.D./SJD) yapmaya devam edebilirler,

➢ SAL Program & Chicago-Kent programında okurken 2 ya da daha çok taksitle ödeme kolaylığı,

➢ LL.M için Chicago-Kent kaydını takip eden 3 akademik yıl boyunca erteleme imkanı, “U.S. International and Transnational Law” LL.M derecesi almak isteyen SAL mezunları herhangi bir dönemde (güz veya bahar) bu programa başlayabilir ve bir dönemde ya da iki dönemde bitirebilir.

➢ Amerika Birleşik Devletleri’nde kampüs içi ya da kampüs dışında çalışma imkanı,

➢ Amerika Birleşik Devletleri’nde staj yapma ya da dışardan çalışma imkanı,

➢ Dünyanın en iyi konumuna sahip kampüslerinden birinde (Chicago-Kent Üniversitesi, Chicago’nun kalbinde yer almaktadır), ülkenin en iyi hukuk ve finans okullarından birinde eğitim alma imkanı sunmaktadır.

➢ Amerika Birleşik Devletleri’nde güçlü profesyonel bir iletişim ağına sahip olmak, seçkin bir grup profesyonelle sağlam bağlantılar kurma imkanına sahip olmak potansiyel işveren ve müşterilere ulaşabilmek açısından paha biçilmez bir kaynak olacaktır. 

 

Programın kariyeriniz üzerindeki etkisi

➢ Chicago-Kent LL.M Programı mezunlarımızın bir kısmı geçtiğimiz yıllarda kariyerlerine Amerika Birleşik Devletleri’nde baro sınavlarını geçerek ve 1 yıllık çalışma iznine başvurarak devam etmişlerdir,

➢ Diğerleri kendi ülkelerindeki hukuk kariyerlerine devam ederken Çağdaş Hukuku daha iyi anlamış olarak ve Avrupalı ve Amerikalı avukatlarla ve hukuk firmalarıyla ve devlet kuruluşlarıyla daha iyi çalışacak seviyede yetkinliklere kavuşmuş oldular. Birçoğu, çok kısa bir sürede terfi edildi ya da önde gelen iş alanlarına ya da üst düzey hukuk bürolarına dahil edildi,

➢ Her iki durumda da Chicago-Kent SAL programıyla elde ettikleri bilgi birikimi ve bağlantılar mezunlarımıza paha biçilmez kişisel ve profesyonel değer katmıştır. 

 

Burs imkanları ve Eğitim Ücreti

➢ SAL Program ücreti 5900 USD’dir. Program ücretini 3 taksitle ödeme imkanı bulunmaktadır, fakat peşin ödeme opsiyonunu seçenler için program ücreti 5500 USD olacaktır.

➢ Özyeğin Üniversitesi öğrencileri ve mezunları %10 indirim alacaklardır. SAL Program ücreti Özyeğin Üniversitesi öğrencileri ve mezunları için 5300 USD’dir.

➢ Chicago-Kent Hukuk Fakültesinde LL.M ücreti 44.000 USD yerine garanti edilen %75 burs ile 10.000 USD olup; LL.M Eğitimi için ödeme Chicago-Kent‘e geldikten sonra Chicago’da yapılacaktır.

➢ Chicago-Kent Hukuk Fakültesi LL.M Eğitimi için tam (%100) burs oluşturmuştur. Bursa hak kazanabilmek için öğrencinin SAL’daki nihai not ortalaması minimum 3,8 olmalıdır. Chicago-Kent dekanı ve SAL Dünya Başkanı başvuruları inceleyerek şartları haiz en başarılı öğrencileri seçeceklerdir.

➢ Chicago-Kent Hukuk Fakültesinde “U.S., International and Transnational Law” LL.M opsiyonel ikinci dönem için öğrenim ücreti 22.000 USD yerine 7.250 USD’dir Yukarda bahsedilen iki dönemlik LL.M programları için ilk dönem 10.000 USD, ikinci dönem 7.250 USD’dir. 

 

Bu programa kimler başvurmalı:

Chicago-Kent üniversitesinde LL.M yapmayı düşünenlerin Lisans derecelerini (LL.B) hukuk alanında almış olmaları ya da son sınıf hukuk fakültesi öğrencisi olmaları şartı yanında başvuru sahiplerinin Lisans veya Yüksek lisans notlarının uygunluğu veya uygun iş deneyimi olmaları aranır. 

 

İşletme hukuku alanında dersler üzerine master yapmak ile ilgilenen ve sadece SAL Sertifikası almayı hedefleyenler (BA diplomalarını almış veya üniversitelerde ya da BA derecesi diploma veren benzer yükseköğretim kurumlarında son sınıf öğrencisi olanlar) SAL Programına başvurabilirler. 

 


 Başvuru için son tarih 5 Aralık 2019’dur. Başvuru sahiplerinin aşağıda istenen belgeleri elektronik ortamda göndermeleri gerekmektedir. 

➢ İngilizce CV, 

➢ 1 adet referans mektubu İngilizceye tercüme edilmiş ve referansın iletişim bilgilerini içeren,

 

➢ Diploma sureti veya üniversitede son sınıf öğrencisi olunduğuna dair alınan öğrenci belgesi,

➢ Pasaport veya kimlik fotokopisi. 

 Bu dokümanlar şu e-mail adreslerine gönderilmelidir:  admission@chicagokentlaw.ge

  r.warner@chicagokentlaw.ge

 m.meskhi@chicagokentlaw.ge

mmeskhi@kentlaw.iit.edu

k.jeladze@chicagokentlaw.ge 

kjeladze@kentlaw.iit.edu 

mehmet.ardic@meritrisk.com.tr 

 

Çalışma İzni 

LL.M Programında 2 dönemi tamamlayıp mezun olanlar kampüs dışında çalışma hakkını haizdir. Çalışma izinleri kampüs dışındaki tüm işler için gereklidir ve bu izinler ücretli pratik eğitimler için Amerika Birleşik Devletleri göçmenlik bürosu tarafından verilir. F1 vizesi olan öğrenciler 12 aylık bir dönem için Tercihli Pratik Eğitime (Optional Practical Training, OPT) başvurabilirler. Bu vizenin süresi 2 dönem eğitimin tamamlanmasından sonra başlar. F1 vize statüsüne sahip ve eğitimini en az 9 aydan fazla zamanda tamamlamış olan öğrencilere Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) 1 yıl süre çalışmak için öğrenci vizesiyle Çalışma Yetki Kartı müsaadesi vererek, tamamlayıcı pratik eğitimi alarak eğitimlerini tamamlamalarını sağlar. 

Baro Sınavları

Baro sınavları ülke çapında şubat ve temmuz aylarında yapılır. Baro sınav şartları eyaletten eyalete farklılık gösterir. Bu nedenle öğrenciler kendi eyaletlerinin web sitesinden en doğru bilgiye ulaşabilir. Çeşitli sınavlar ve eyalet baroları ile ilgili bilgiler için şu web sitesini ziyaret ediniz National Conference of Bar Examiners

Üniversite

Illinois Institute of Technology, geniş bir program yelpazesi ile -Ph.D- derecesi veren, dünya çapında globalleşmiş hukuki piyasadaki karşılıklı ilişkileri anlamada emsalsiz bir yeri olan bir araştırma üniversitesidir. Chicago-Kent Hukuk Fakültesi ülke çapında kabul gören Illinois Eyaletinin ikinci en eski hukuk fakültesidir. Chicago-Kent Amerikan Barolar Birliği tarafından 1936 yılında kabul edilmiştir ve Amerikan Hukuk Okulları Birliğine 1951’de üye olmuştur. Bir numaralı saygın derecelendirme ajanslarından olan US News & World 2018-2019 Raporlarında aşağıdaki alanlarda şu sıralamaları almıştır: Duruşma avukatlığı beşinci sıra, Fikri Mülkiyet Hakları hukuku on üçüncü sıra, Hukuki Yazışmalar on yedinci sıra. US News & World Reports’a göre Chicago-Kent mezunları arasında mezuniyetten hemen sonraki ilk 9 ay içinde işe girme oranı %66.2 ile %90.7 arasındadır. 

 

Faydalı Linkler:

School of American Law: www.salchicagokent.com

Chicago-Kent College of Law: www.kentlaw.iit.edu

Facebook İş Sayfası: https://www.facebook.com/SALTurkey/

Bir Hukuk Fakültesini Ne İyi Yapar: Chicago-Kent'in içi: http://youtu.be/pKu1V5UTjUQ 

 

Daha fazla Bilgi için: 

 

Mehmet Ardıç, 

SAL Türkiye Kurucu Ortağı ve Yönetici Direktörü 

MERİT RİSK Risk Yöneticisi

Email: mehmet.ardic@meritrisk.com.tr

Tel: +90 546 646 8020 / +90 216 401 2002