Özyeğin Üniversitesi, Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mahallesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul

Telefon : +90 (216) 564 90 00

Fax : +90 (216) 564 99 99

info@ozyegin.edu.tr

Amerikan Hukuk Okulu

Amerikan Hukuk Okulu

Türkiye’deki hukukçular ve iş dünyasındaki profesyoneller için Chicago-Kent College of Law Duyurusu

Türkiye (okullar İstanbul ve İzmir illerindedir) ve takiben Chicago, Illinois, ABD’de LL.M Programı %75 ve %100 Öğrenim Bursu Garantisiyle (TOEFL ve IELTS sınav muafiyeti)

Amerika Birleşik Devletleri’nin önde gelen hukuk fakültesi IIT, Chicago-Kent College of Law, School of American Law Türkiye ile birlikte Türkiye’den hukukçulara, son sınıf hukuk öğrencilerine, iş dünyasındaki profesyonellere ve liderlik pozisyonlarındaki profesyonellere %75 ve %100 bursla birbiri ile bağlantılı aşağıdaki iki programı duyurur.

 1. School of American Law (SAL) Programı, Türkiye (okullar İstanbul ve İzmir illerindedir) ve takiben
 2. LL.M Programı – IIT, Chicago-Kent College of Law, Chicago, IL, ABD

İstanbul’da School of American Law Programına Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Güney Kampüsü (Çırağan Caddesi Osmanpaşa Mektebi Sokak No: 4-6 34353 Beşiktaş, İstanbul) ev sahipliği yapmaktadır. İzmir SAL programının evsahipliği de gene izmir de anlaşmalı bir üniversite ev sahipliğinde yapılmaktadır. SAL Programı (İzmir veya İstanbul’da iki dönemi içerir: Ocak 2021 – Mayıs 2021 (birinci dönem) ve Ekim 2021 – Aralık 2021 (ikinci dönem). İki dönem İngilizce olarak verilecek toplam 10 dersten oluşur ve bu dersler Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’den gelen Chicago-Kent profesörleri tarafından verilir. Bu 10 zorunlu ders şu çağdaş konuları içerir: Uluslararası Ticari İş Muameleleri, E-Ticaret, Online Sözleşmeler, Antitröst Hukuku, Fikri Mülkiyet Hakları Varlık Yönetimi, Global Fikri Mülkiyet Hakları Hukuku, Marka Hukuku, Karşılaştırmalı Hukuk, Amerikan Hukuk Sistemine Giriş, Hukuki Yazışmalar, Teminat İşlemleri Hukuku, Ticari İşletmeler, Kurumsal Finansman, Küresel Ticaret Hukuku.

Öğretim metodu her ay sadece bir veya iki dersi kapsayacak şekilde (her dönemde 5 ders) ve sadece hafta sonları 6 saatlik dersleri içerir. Toplamda her dönemde 5 hafta sonu dersler tamamlanacak olup; bunun yanında, SAL öğrencilerinden ders öncesi ve sonrası okumalar yapmaları ve sınav vermeleri de istenecektir. Seyahat kısıtlamaları ve seyahat sonrası karantina zorunlulukları nedeniyle şu anda dersler online olarak verilmektedir. Bir başka deyişle hafta sonu dersleri canlı ve dijital olarak harmanlanmış ya da tamamen dijital olarak verilmiş derslerden oluşur. Okulların yeniden açılmasına izin verilir verilmez olağan eğitim modelimize – canlı sınıf ortamına – döneceğiz ve öğrencilerimizi karşılayacak ve Chicago’dan profesörlerimizi ders vermeleri için yeniden davet edeceğiz. Türkiye dışında yaşayan SAL öğrencileri için harmanlanmış eğitim modeli her halükârda devam edecek ve 10 derslerinden 5’ini çevrimiçi olarak almalarına izin verilecektir.

SAL Programı tamamladıktan sonra, mezunlar LL.M eğitimine Chicago-Kent Üniversitesi, Chicago, Illinois, ABD’de devam edeceklerdir. Chicago-Kent’teki Master Eğitimi bittiğinde öğrenciler “U.S., International and Transnational Law” LL.M derecesini 1 yıllık akademik takvim yerine 1 dönemde (5 ayda) kazanacaklardır. Yasal eğitim süresi Akademik Lisansüstü Derecesi için 1 yıl olup bu süre SAL Programı mezunları için 5 aydır. SAL Sertifikası olan mezunlar için Chicago’dan alınacak LL.M derecesi tam zamanlı bir dönem okuyarak kazanılır, bunun yanında arzu edenler Chicago-Kent’te bir dönem daha eğitime devam ederek gerek eğitimsel (Ph.D) gerekse profesyonel (BAR exam) hedeflerine ulaşabilirler.

SAL ve LL.M Programlarını tamamlayanlar şunları elde edecektir:

 • İstanbul veya İzmir’deki SAL Programı’nı tamamladıktan sonra School of American Law Bitirme Sertifikası alacaklardır. Bu Sertifika SAL ve Chicago-Kent tarafından beraberce düzenlenecek olup, Chicago-Kent Hukuk Fakültesi Dekanı ve School of American Law (SAL) Başkanı tarafından birlikte imzalanacaktır.
 • IIT, Chicago-Kent College of Law’dan mezun olduktan sonra, IIT, Chicago-Kent College of Law – LL.M Diploması alınacaktır.

2018 başlarında SAL Programı İstanbul, Türkiye’de Merit Risk Yönetimi ve Danışmanlık Şirketi (MERİT RİSK) ile bir ortaklığa giderek Türkiye’den öğrencilere de kapsayıcı uluslararası eğitim deneyimi ve global yetkinlikler kazanmaları ve global arenada gelecekteki rollerini tayin edebilecekleri bir fırsatı sunmak amacıyla kurulmuştur. SAL Türkiye’nin 2019-2020 sınıfından 22 mezunu bulunmaktadır ve bazıları kısa süre önce Chicago-Kent College of Law’dan mezun oldu. Mevcut durumda 14 Türk avukat %75-%100 burs alarak Chicago’daki LL.M eğitiminin devamı için İstanbul’da SAL Türkiye’de eğitim görüyor.

Programımızın Avantajları:

 • İnteraktif canlı ve/veya online derslere katılarak İstanbul veya İzmir’de başlayan SAL Programının harmanlanmış yapısından işinizden ayrılmadan faydalanabilmek, harmanlanmış yapı SAL Programını İstanbul veya İzmir’de yoğunlaştırılmış kombine 10 ders ve/veya dijital medya ile geleneksel sınıf ortamında 5 dersi tamamlama imkânı sağlamaktadır,
 • SAL ve LL.M başvurularında TOEFL veya IELTS sınavları muafiyeti,
 • SAL Programı mezuniyetinden hemen sonra Chicago-Kent LL.M programına başlama imkânı,
 • LL.M “U.S., International and Transnational Law” derecesini Chicago-Kent’ten 1 akademik yıl yerine 1 dönemde kazanma,
 • Garantili %75 ve %100 burs,
 • Hukukçu olan SAL mezunları için, en çok rağbet gören diğer alanlarda iki dönemde LL.M derecesi kazanma fırsatı: Duruşma Avukatlığı LL.M (LL.M in Trial Advocacy), Uluslararası Fikri Mülkiyet Hakları LL.M (LL.M in International Intellectual Property Law), Finansal Hizmetler LL.M (LL.M in Financial Services) ve Yasal İnovasyon ve Teknoloji LL.M (LL.M in Legal Innovation and Technology). Bu LL.M programları Chicago-Kent’te güz döneminde başlamaktadır ve iki dönem sürmektedir. Bu programlara Chicago-Kent’te bahar döneminde başlanamamaktadır. Hukukçu olmayan SAL mezunları yalnızca U.S., International and Transnational Law alanında LL.M derecesi alabilirler.
 • Chicago-Kent’teki Master’larını tamamladıktan sonra garantili %50-%75 bursla doktora (Ph.D./SJD) yapmaya devam edebilirler,
 • SAL Programı & Chicago-Kent programında okurken 3 ya da daha çok taksitle ödeme kolaylığı,
 • LL.M için Chicago-Kent kaydını takip eden 3 akademik yıl boyunca erteleme imkânı, “U.S. International and Transnational Law” LL.M derecesi almak isteyen SAL mezunları herhangi bir dönemde (güz veya bahar) bu programa başlayabilir ve bir dönemde ya da iki dönemde bitirebilir.
 • Amerika Birleşik Devletleri’nde kampüs içi ya da kampüs dışında çalışma imkânı,
 • Amerika Birleşik Devletleri’nde staj yapma ya da dışardan çalışma imkânı,
 • Dünyanın en iyi konumuna sahip kampüslerinden birinde (Chicago-Kent Üniversitesi, Chicago’nun kalbinde yer almaktadır), ülkenin en iyi hukuk ve finans okullarından birinde eğitim alma imkânı,
 • Amerika Birleşik Devletleri’nde güçlü profesyonel bir iletişim ağına sahip olmak, seçkin bir grup profesyonelle sağlam bağlantılar kurma imkanına sahip olmak potansiyel işveren ve müşterilere ulaşabilmek açısından paha biçilmez bir kaynak olacaktır.

Programın kariyeriniz üzerindeki etkisi

 • Chicago-Kent LL.M Programı mezunlarımızın bir kısmı geçtiğimiz yıllarda kariyerlerine Amerika Birleşik Devletleri’nde baro sınavlarını geçerek ve 1 yıllık çalışma iznine başvurarak devam etmişlerdir,
 • Chicago-Kent LL.M Programı mezunlarımızın bir kısmı geçtiğimiz yıllarda kariyerlerine Amerika Birleşik Devletleri’nde baro sınavlarını geçerek ve 1 yıllık çalışma iznine başvurarak devam etmişlerdir,
 • Her iki durumda da Chicago-Kent SAL programıyla elde ettikleri bilgi birikimi ve bağlantılar mezunlarımıza paha biçilmez kişisel ve profesyonel değer katmıştır.

Burs İmkanları & Öğrenim Ücreti

 • SAL Program ücreti 5 900 USD’dir. Program ücretini 3 veya daha fazla taksitle ödeme imkânı bulunmaktadır.
 • Chicago-Kent Hukuk Fakültesinde LL.M ücreti 44 000 USD yerine garanti edilen %75 burs ile 10 000 USD olup; LL.M Eğitimi için ödeme Chicago-Kent‘e geldikten sonra Chicago’da yapılacaktır.
 • Chicago-Kent Hukuk Fakültesi LL.M Eğitimi için tam (%100) burs oluşturmuştur. Bursa hak kazanabilmek için öğrencinin SAL’daki nihai not ortalaması minimum 3.8 olmalıdır. Chicago-Kent dekanı ve SAL Dünya Başkanı başvuruları inceleyerek şartları haiz en başarılı öğrencileri seçeceklerdir.
 • Chicago-Kent Hukuk Fakültesinde opsiyonel ikinci dönem için öğrenim ücreti (hem opsiyonel ikinci dönem hem de yukarda bahsedilen iki dönemlik programlar için) 7 250 USD’dir.

Programa kimler başvurmalı?

 • Hukuk lisans derecesi (LL. B) sahipleri veya son sınıf hukuk fakültesi öğrencileri
 • Yöneticilik pozisyonunda 3 yıldan fazla profesyonel deneyimi olan işletme lisans derecesi sahipleri veya profesyonel gelişim potansiyeli ortaya koymuş liderlik pozisyonunda kariyerinin ortasındaki profesyoneller. Adayların hem programa katılma ihtiyacı hem de programdan yararlanma potansiyeli olmalıdır.
 • İşletme hukuku alanında dersler üzerine master yapmak ile ilgilenen ve sadece SAL Sertifikası almayı hedefleyenler (BA diplomalarını almış veya üniversitelerde ya da BA derecesi diploma veren benzer yükseköğretim kurumlarında son sınıf öğrencisi olanlar) SAL Programına başvurabilirler.

10 Aralık 2020’ye kadar yapılan başvurularda 300 USD’lik bir indirim yapılacak ve eğitim ücreti 5600 USD olarak sabitlenecektir. Son başvuru tarihi 22 Aralık 2020’dir.

Başvuru sahiplerinin aşağıda istenen belgeleri elektronik ortamda göndermeleri gerekmektedir:

 • İngilizce CV,
 • CV’nizde belirttiğiniz referansınızın isim, soy isim ve e-posta bilgileri.
 • Diploma sureti veya üniversitede son sınıf öğrencisi olunduğuna dair alınan öğrenci belgesi,
 • Pasaport veya kimlik fotokopisi.

Bu dokümanlar şu e-mail adreslerine gönderilmelidir: admission@chicagokentlaw.ge, r.warner@chicagokentlaw.ge, k.jeladze@chicagokentlaw.ge , m.meskhi@chicagokentlaw.ge, sal.turkey@meritrisk.com.tr

İstihdam Konuları

LL.M Programında 2 dönemi tamamlayıp mezun olanlar kampüs dışında çalışma hakkını haizdir. Çalışma izinleri kampüs dışındaki tüm işler için gereklidir ve bu izinler ücretli pratik eğitimler için Amerika Birleşik Devletleri göçmenlik bürosu tarafından verilir. F1 vizesi olan öğrenciler 12 aylık bir dönem için Tercihli Pratik Eğitime (Optional Practical Training, OPT) başvurabilirler. Bu vizenin süresi 2 dönem eğitimin tamamlanmasından sonra başlar. F1 vize statüsüne sahip ve eğitimini en az 9 aydan fazla zamanda tamamlamış olan öğrencilere Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) 1 yıl süre çalışmak için öğrenci vizesiyle Çalışma Yetki Kartı müsaadesi vererek, tamamlayıcı pratik eğitimi alarak eğitimlerini tamamlamalarını sağlar.

Baro Sınavları

Baro sınavları ülke çapında şubat ve temmuz aylarında yapılır. Baro sınav şartları eyaletten eyalete farklılık gösterir. Bu nedenle öğrenciler kendi eyaletlerinin web sitesinden en doğru bilgiye ulaşabilir. Çeşitli sınavlar ve eyalet baroları ile ilgili bilgiler için şu web sitesini ziyaret ediniz: National Conference of Bar Examiners.

Üniversite

Illinois Institute of Technology, geniş bir program yelpazesi ile -Ph.D- derecesi veren, dünya çapında globalleşmiş hukuki piyasadaki karşılıklı ilişkileri anlamada emsalsiz bir yeri olan bir araştırma üniversitesidir. Chicago-Kent Hukuk Fakültesi ülke çapında kabul gören Illinois Eyaletinin ikinci en eski hukuk fakültesidir. Chicago-Kent Amerikan Barolar Birliği tarafından 1936 yılında kabul edilmiştir ve Amerikan Hukuk Okulları Birliğine 1951’de üye olmuştur. Bir numaralı saygın derecelendirme ajanslarından olan US News & World Reports’tan aşağıdaki alanlarda şu sıralamaları almıştır: Duruşma avukatlığı beşinci sıra, Fikri Mülkiyet Hakları hukuku on üçüncü sıra, Hukuki Yazışmalar on yedinci sıra. US News & World Reports’a göre Chicago-Kent mezunları arasında mezuniyetten hemen sonraki ilk 9 ay içinde işe girme oranı %66.2 ile %90.7 arasındadır.

Faydalı Linkler

School of American Law: www.salchicagokent.com
Chicago-Kent College of Law: www.kentlaw.iit.edu
Business Facebook Page: School of American Law Turkey, Chicago-Kent College of Law
What Makes a Law School Great: Inside Chicago-Kent: http://youtu.be/pKu1V5UTjUQ

Daha fazla bilgi için iletişime geçin

SAL Türkiye Ofisi

Sema Seçkin Akın, SAL Türkiye Program Koordinatörü
Email: sal.turkey@meritrisk.com.tr
Tel: +90 533 729 99 90

Dr. Ayşe Botan Berker
SAL Türkiye Kurucu Ortağı
Merit Risk, Risk Yöneticisi

Ketevan Jeladze, Founder Director, SAL Balkans, Caucasus, Central Asia, Europe, Turkey
Email: kjeladze@kentlaw.iit.edu
LinkedIn: Ketevan Jeladze
Tel: +995 577 97 40 01 (Regular, Viber, WhatsApp)

Maia Meskhi, Founder Director, SAL Balkans, Caucasus, Central Asia, Europe, Turkey
Email: mmeskhi@kentlaw.iit.edu
LinkedIn: Maia Meskhi
Tel: +995 577 77 40 30 (Regular, Viber, WhatsApp)