Özyeğin Üniversitesi, Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mahallesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul

Telefon : +90 (216) 564 90 00

Fax : +90 (216) 564 99 99

info@ozyegin.edu.tr

Amerikan Hukuk Okulu

Amerikan Hukuk Okulu

Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Chicago-Kent College of Law LL.M Programı (Istanbul, Türkiye & Chicago, Illinois, ABD) -%75-%100 Öğrenim Bursu Garantili - Eğitim Ücretinde İndirim

Amerika Birleşik Devletleri’nin önde gelen hukuk fakültesi IIT, Chicago-Kent College of Law ve School of American Law (SAL Programı) olarak birbiri ile bağlantılı aşağıdaki iki program için Türkiye’den hukukçulara %100 ve %75 eğitim bursu verecektir. 

 

1. School of American Law Programı Istanbul, Türkiye ve takiben

2. Bir sömestr LL.M Programı Chicago, IL, USA.

 

School of American Law (SAL Programı) İstanbul’da Eylül-Aralık  (Birinci Sömestr) ve Ocak-Mayıs (İkinci Sömestr) aylarında yapılacak 2 Sömestr'i içerir.

 

SAL Programı İngilizce olarak verilecek ve 2 sömestr sürecek olup toplam 10 zorunlu dersten oluşur ve bu dersler Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere'den(UK) gelen Chicago-Kent Profesörleri tarafından verilir. Bu 10 zorunlu ders şu çağdaş konuları içerir: Uluslararası Ticari İş Muameleleri,  E-Ticaret, Online Sözleşmeleri, Antitröst Hukuku, Fikri Mülkiyet Hakları Varlık Yönetimi, Fikri Mülkiyet Hakları Hukuku, Global Fikri Mülkiyet Hakları Hukuku, Marka Hukuku, Karşılaştırmalı Hukuk, Amerikan Hukuk Sistemine Giriş ve Hukuki Yazışmalar.

 

Öğretim metodu her ay sadece bir dersi kapsayacak şekilde(Her Sömestr'de 5 ders) ve  sadece hafta sonları tüm gün sabah 10:00’dan akşam 17:00’e kadardır. Toplamda, 5  hafta sonu her sömestrde canlı dersler olarak tamamlanacak olup; bunun yanında, SAL öğrencilerden ders öncesi ve sonrası okumalar yapmaları ve sınav vermeleri  da istenecektir. Bununla beraber, SAL Programının harmanlanmış yapısı İstanbul’da sadece 5 haftasonu Cumartesi ve Pazar günleri derslerin yoğun olarak canlı sınıf ortamında işlenmesinden ve 5 ders ise online sınıflar olarak işlenmesinden oluşur. Bu 10 zorunlu ders için, evinden ve işinden zaman ayırabilen ve sınıfta Chicago-Kent profesörleri ve iş arkadaşlarının bulunduğu bir ortamda daha çok zaman geçirmek isteyen öğrenciler, ayda bir İstanbul’a davet edilirler. İstanbul dışında yaşadığı için fiziksel olarak derslere katılamayan öğrenciler, 5 dersi online  olarak alabilir ve diğer 5 dersi canlı sınıflarda alabilirler. Bu seçeneklerden, SAL Programı öğrencileri en baştan hangi yapıyı tercih ettiklerini belirtmelidirler. SAL Programı öğrencilere hangi 5 dersin online verileceğini duyuracaktır.

 

SAL Programı tamamladıktan sonra, mezunlar LL.M eğitimine Kent in Chicago, Chicago,  Illionis, ABD’de devam edeceklerdir. Chicago-Kent’teki Master Eğitimi bittiğinde öğrenciler “U.S., International and Transnational Law” LL.M derecesini 1 yıllık akademik takvim yerine 1 sömestrde (5 ayda) kazanacaklardır.Bu  Akademik Lisansüstü derecesi süresidir olan  yasal eğitim  olup SAL Mezunları için 5 aydır.SAL Sertifkası olan Mezunlar için Chicago'dan alınacak L.LM derecesi tam zamanlı bir Sömestr okuyarak kazanılır,bunun yanında arzu edenler Chicago-Kent'te bir sömetr daha eğitime devam ederek gerek eğitimsel ( Ph.D) gerekse profesyönel (BAR exam) hedeflerine ulaşabilirler.

 

Programı tamamlayan mezunlar şunları alacaktır:

1. İstanbul'daki SAL Programından mezun olduktan sonra -  School of American Lawu Bitirme Sertifikası- alacaklardır..Bu Sertifika SAL ve Chicago-Kent tarafından beraberce düzenlenecek olup, Chicago-Kent Hukuk Fakültesi Dekanı ve School of American Law (SAL) Başkanı taraflarından birlikte imzalanacaktır.

 

 2. IIT’den mezun olduktan sonra, Chicago-Kent College of Law – LL.M Diploması IIT’den, Chicago-Kent College of Law’dan alınacaktır.

 

SAL Programı 2012 yılında IIT, Chicago-Kent College of Law işbirliği ile kurulmuştur. Misyonu bilgiyi yaymak, global hukuku tanıtmak ve çağdaş hukuk eğitimine eşit erişimi gelişmekte olan ülkelerin hukukçularına sağlamaktır. Kuruluşundan  beri SAL Programları Gürcistan,Azerbaycan, Yunanistan'da (Balkanlar’da,Akdeniz'de ve Avrupa'da  12 ülkeyi kapsayacak şekilde ve Kazakistan'da (5 Orta Asya ülkesini de kapsayacak şekilde) sürdürülmektedir. 2012 yılından beri SAL Programı  Gürcistan,Azerbeycan,Yunanistan,Kıbrıs,İtalya,Fransa,Bulgaristan,Romanya,Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Sırbistan, Arnavutluk, Kazakistan ve Kırgızistan’dan olmak üzere 550'den fazla mezun vermiştir. 2018 başlarında  SAL  Programı İstanbul, Türkiye’de Merit Risk Yönetim ve Danışmanlık Şirketi ile bir ortakliğa giderek Turkiye'den öğrencilere de .  kapsayıcı uluslararası eğitim deneyimi ve global yetkinlikler kazanmaları  ve global arenada gelecekteki rollerini tayin edebilecekleri bir fırsatı sunmak amacıyla kurulmuştur.

 

Programımızın Avantajları:

 

-        Interaktif canlı veya online derslere katılarak İstanbul’da başlayan SAL Programının harmanlanmış yapısından        işinizden ayrılmadan faydalanabilmek, Harmanlanmış yapı SAL Programını İstanbul’da yoğunlaştırılmış kombine 5 ders ve dijital medya ile geleneksel sınıf ortamında 5 dersi tamamlama imkanı sağlamaktadır,

 

 • SAL&LL.M başvurularında TOEFL veya IELTS sınavları muafiyeti,

 

 • SAL Programı mezuniyetinden hemen sonra Chicago-Kent LL.M programına başlama imkanı,

 

 • LL.M “U.S., International and Transnational Law” derecesini Chicago-Kent’ten 1 akademik yıl yerine 1 sömestrde

kazanmak,

 • %100 ve %75 burs garantisi,

 

 • Chicago-Kent’te bir sömestr tamamladıktan sonra isteyen öğrenciler 1 sömestr daha okumayı seçebilirler ve %75 bursla LL.M derecesini en çok rağbet gören diğer alanlarda kazanabilirler, bunlar: Duruşma Avukatlığı LL.M, Uluslararası Fikri Mülkiyet Hakları LL.M ve Finansal Hizmetler LL.M,

 

 • Chicago-Kent’teki Master’larını tamamladıktan sonra %75 bursla doktora (Ph.D./SJD) yapmaya devam edebilirler,

 

 • SAL Program & Chicago-Kent programında okurken 2 ya da daha çok taksitle ödeme kolaylığı,

 

 • LL.M için Chicago-Kent kaydını takibeden 3 akademik yıl boyunca erteleme imkanı,

 

 • Amerika Birleşik Devletler’inde kampüs içi ya da kampüs dışında çalışma imkanı,

 

 • Amerika Birleşik Devletleri’nde staj yapma ya da dışardan çalışma imkanı,

 

 • Dünyanın en iyi konumuna sahip kampüslerinden birinde ülkenin en iyi hukuk ve finans okullarından birinde eğitim alma imkanı sunmaktadır-Chicago-Kent Chicago’nun kalbinde yer almaktadır,

 

 • Amerika Birleşik Devletleri’nde güçlü profesyonel bir iletişim ağına sahip olmak, seçkin bir grup profesyonelle sağlam bağlantılar kurma imkanına sahip olmak potansiyel işveren ve müşterilere ulaşabilmek açısından paha biçilmez bir kaynak olacaktır
 • Programın kariyeriniz üzerindeki etkisi

 

-Chicago-Kent LL.M Programı mezunlarımızın bir kısmı geçtiğimiz yıllarda kariyerlerine Amerika Birleşik Devletleri’nde baro sınavlarını geçerek ve 1 yıllık çalışma iznine başvurarak devam etmişlerdir,

 

-Diğerleri kendi ülkelerindeki hukuk kariyerlerine devam ederken Çağdaş  Hukuku daha iyi anlamış olarak ve Avrupalı ve Amerikalı avukatlarla ve hukuk firmalarıyla ve devlet kuruluşlarıyla daha iyi çalışacak seviyede yetkinliklere kavuşmuş oldular. Bir çoğu, çok kısa bir sürede terfi edildi ya da önde gelen iş alanlarına ya da üst düzey hukuk bürolarına dahil edildi,

 

-Her iki durumda da Chicago-Kent SAL programıyla elde ettikleri bilgi birikimi ve bağlantılar mezunlarımıza paha biçilmez kişisel ve profesyonel değer katmıştır.

 

Burs imkanları ve Eğitim Ücreti

 -SAL Programı ücreti  6.800 USD’dir.Erken son başvuru tarihi olan 31 Mayıs 2019 'dan önce başvurularını yapacak başvuru sahipleri için % 5'lik bir indirimle 6.400 USD olacak daha düşük  program ücreti uygulanacaktır.  Ücret 3 taksitte ödenebilir.

-Chicago-Kent Hukuk Fakültesinde LL.M ücreti 44.000 USD yerine garanti edilen %75 burs ile 10.000 USD olup; LL.M Eğitimi için ödeme Chicago-Kent‘e geldikten sonra Chicago’da yapılacaktır.

-Chicago-Kent Hukuk Fakültesi LL.M Eğitimi için tam (%100) burs oluşturmuştur.. Bursa hak kazanabilmek için öğrencinin SAL’daki nihai GPA’sı minimum 3,8 olmalıdır. Chicago-Kent dekanı ve SAL Dünya Başkanı başvuruları inceleyerek şartları haiz en başarılı öğrencileri seçeceklerdir.

-Chicago-Kent Hukuk Fakültesinde seçenek olarak ekstra 1 dönem daha okumak isteyen öğrenciler için öğrenim ücreti 22.000 USD yerine 7.250 USD’dir.

 

Bu Programa kimler başvurmalı:

Chicago-Kent üniversitesinde LL.M yapmayı düşünenlerin  Lisans  derecelerini (LL.B) hukuk alanında almış olmaları ya da son sınıf hukuk fakültesi öğrencisi olmaları şartı yanında başvuru sahiplerinin Lisans veya Yüksek lisans notlarının uygunluğu veya uygun iş deneyimi olmaları aranır.

 

İşletme hukuku alanında dersler üzerine master yapmak ile ilgilenen  ve sadece SAL Sertifikası almayı hedefleyenler (BA diplomalarını almış ya da üniversitelerde ya da BA derecesi diploma veren benzer yükseköğretim kurumlarında son sınıf öğrencisi olanlar) SAL Programına başvurabilirler.

 

Erken Başvuru için son tarih 31.Mayıs.2019'dur.Bu son başvuru tarihi SAL  da halen boş yer varsa(normal başvuru sahipleri için) 30 Haziran 2019'a kadar uzatilabilir.Başvuru sahiplerinin aşağıda istenen belgeleri elektronik ortamda göndermeleri gerekmektedir.  

-İngilizce CV, 

-1 adet referans mektubu İngilizceye tercüme edilmiş ve referansın iletişim bilgilerini içeren,

-Diploma sureti veya üniversitede son sınıf öğrencisi olunduğuna dair alınan öğrenci belgesi,

-Pasaport veya kimlik fotokopisi.

 Bu dokümanlar aşağıdaki e-mail adreslerine gönderilmelidir:

admission@chicagokentlaw.ge r.warner@chicagokentlaw.gem.meskhi@chicagokentlaw.gemmeskhi@kentlaw.iit.eduk.jeladze@chicagokentlaw.gekjeladze@kentlaw.iit.edu, tugce.gunduz@meritrisk.com.tr

 Çalışma İzni 

LL.M Programında 2 sömestri tamamlayıp mezun olanlar kampüs dışında çalışma hakkını haizdir. Çalışma izinleri kampüs dışındaki tüm işler için gereklidir ve Amerika Birleşik Devletleri göçmenlik bürosu tarafından ücretli pratik eğitimle verilir. F1 vize statüsündeki öğrenciler 12 aylık bir dönemlik Tercihen Pratik Eğitime (Optional Practical Training, OPT) başvurabilir. Bu 2 sömestr eğitimin tamamlanmasından sonra başlar. F1 vize statüsüne sahip ve eğitimini en az 9 aydan fazla zamanda tamamlamış olan öğrencilere Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) tarafından 1 yıl Çalışma İzni Kartı ile ve gerekli pratik eğitimi tamamladıktan sonra bu izini alabilirler.

 Baro Sınavları

Baro sınavları ülke çapında şubat ve temmuz aylarında yapılır. Baro sınav şartları eyaletten eyalete farklılık gösterir. Bu nedenle öğrenciler kendi eyaletlerin web sitesinden en doğru bilgiye ulaşabilir. Çeşitli sınavlar ve eyalet baroları ile ilgili bilgiler için şu web sitesini ziyaret ediniz National Conference of Bar Examiners.

 

Üniversite

Illinois Institute of Technology, geniş bir program yelpazesi ile -Ph.D- derecesi veren, dünya çapında globalleşmiş hukuki piyasadaki karşılıklı ilşkileri anlamada emsalsiz bir yeri olan bir araştırma üniversitesidir.

Chicago-Kent Hukuk fakültesi ülke çapında kabul gören Illinois Eyaletinin ikinci en eski hukuk fakültesidir. Chicago-Kent Amerikan Barolar Birliği tarafından 1936 yılında kabul edilmiştir ve Amerikan Hukuk Okulları Birliğine 1951’de üye olmuştur. Bir numaralı saygın derecelendirme ajanslarından olan US News & World 2018-2019 Raporlarında aşağıdaki alanlarda şu sıralamaları almıştır: Duruşma avukatlığı dördüncü sıra, Fikri Mülkiyet Hakları hukuku dokuzuncu sıra, Hukuki Yazışmalar on yedinci sıra. US News & World Reports’a göre Chicago-Kent mezunları arasında mezuniyetten hemen sonraki ilk 9 ay içinde işe girme oranı %66.2 ile %90.7 arasındadır.

 

Faydalı Linkler:

School of American Law: www.salchicagokent.com

Chicago-Kent College of Law: www.kentlaw.iit.edu

Facebook İş Sayfası: https://www.facebook.com/SALTurkey/

Bir Hukuk Fakültesini Ne İyi Yapar:Chicago-Kent'in içi: http://youtu.be/pKu1V5UTjUQ

 

Daha fazla Bilgi için:

        -     Tugce Gunduz,SAL Program Koordinatörü,Merit Risk Yönetimi ve Danışmanlık Hizmetleri Ltd.  

               Email; tugce.gunduz@meritrisk.com.tr,  Tel.+90 546 646 8020

 • Ketevan Jeladze, kurucu ortak ve Bölge Direktörü, SAL, Kafkaslar, Türkiye, Akdeniz, Balkanlar, Orta Asya

Email: k.jeladze@chicagokentlaw.ge, kjeladze@kentlaw.iit.edu

LinkedIn: Ketevan Jeladze

 • Maia Meskhi, kurucu ortak ve Yönetici Direktör, SAL, Kafkaslar, Türkiye, Akdeniz, Balkanlar, Orta Asya

Email: m.meskhi@chicagokentlaw.ge, mmeskhi@kentlaw.iit.edu

 

LinkedIn: Maia Meskhi