Özyeğin Üniversitesi, Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mahallesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul

Telefon : +90 (216) 564 90 00

Fax : +90 (216) 564 99 99

info@ozyegin.edu.tr

Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

 

1-Derslere devam zorunluluğu var mı?

Derslere, %70 oranında devam zorunluluğu bulunmaktadır.

2-Başvuru yapabilmek için lisans ve yüksek lisans derecemin Hukuk alanında olması gerekiyor mu?

Lisans derecenizin Hukuk alanında olması gerekiyor. Ancak herhangi bir alandan yüksek lisans derecesine sahip olabilirsiniz.

3-Nasıl başvuru yapabilirim?

Online başvuru sistemi üzerinden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

4-Henüz mezun olmadığım için son dönem transkriptim başvuru sırasında elimde olmayacak. Bu bir sorun teşkil eder mi?

Elinizde mevcut olan transkriptinizi yükleyebilirsiniz.  Mezun olduktan sonraki not dökümünüzü de, kayıt sırasında ibraz edebilirsiniz.

5-Son sınıf olduğum diplomam başvuru sırasında elimde olmayacak. Bu bir sorun teşkil eder mi?

Mezuniyetiniz gerçekleşti ise geçici mezuniyet belgesini; henüz mezun olmadıysanız Üniversitenizden alacağınız, mezun olmanızın beklendiği dönemi/tarihi gösteren belgeyi başvuru esnasında yükleyebilirsiniz. Ancak mülakat tarihine kadar mezun olduğunuzu gösterir belgenin iletilmesi gerekmektedir.

6-Referans mektubunu başvuru sistemine nasıl yüklemeliyim?

Başvuru sisteminde bulunan referans mektubu alanına referans olacak kişilerin bilgilerini eksiksiz girmeniz durumunda sistem üzerinden referans olacak kişilerin e-posta adreslerine bir referans formu gidecektir. Referans olan kişinin bu formu doldurması ile referans mektubu sisteme yüklenecektir.

7-Referans mektuplarını elden teslim edebilir miyim?

Referans formlarını dolduracak kişilerin internete erişimi yoksa veya herhangi bir sebepten sistem üzerinden referans formunu doldurmaları mümkün değilse, referans mektuplarını doğrudan postalayabilir veya mühürlü bir zarf içerisinde mührün üzerini imzalayarak, Hukuk Lisansüstü Programları İdari Yetkilisi Sevda İşci'ye teslim edilmek üzere öğrenciye teslim edebilir:

Adres: Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü
Nişantepe Mah. Orman Sok. No: 34 – 36, 34794
Alemdağ – Çekmeköy / İstanbul

8-Başvuru koşullarında belirtilen herhangi bir belge eksik olursa şartlı kabul mümkün müdür?

Başvuru sırasında gerekli belgelerden herhangi birinin eksik olması durumunda başvuru değerlendirme dışı bırakılacaktır. Adayların başvuru tarihleri içerisinde gerekli tüm belgeleri yüklemeleri gerekmektedir.

9-İngilizce dil belgem ve bilim sınav (ALES vb.) sonucum olmadan başvuru yapabilir miyim?

Başvuru yapacağınız programın şartlarını eksiksiz tamamlamanız gerekmektedir.

10-İlan edilen başvuru tarihleri dışında başvuru yapabilir miyim?

İlan edilen başvuru tarihleri dışında başvuru kabul edilmemektedir.

11-Mülakatlar ne zaman yapılacaktır?

Mülakat tarihlerine buradan ulaşabilirsiniz.

12-Mülakatlar çevrimiçi yapılabilir mi?

Yurt dışında bulunan adaylar için çevrimiçi görüşme ayarlanmaktadır. Ancak aday ile mülakatların yüz yüze yapılması ilk tercihimizdir.

13-Burs imkânından yararlanabilir miyim?

Kontenjanın %15’i oranında %100 burs verilmektedir. Bununla birlikte İstanbul Barosu avukatları/stajyer avukatları; hâkim ve savcılar, diğer üniversitelerin kadrolu öğretim elemanları ve Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni ilk üç sırada bitiren mezunlarımıza %25 oranında, FiBA Çalışanları ve çocuklarına 25% oranında öğrenim ücreti muafiyeti sağlanır. Ayrıca Özyeğin Üniversitesi mezunlarına %25 oranında ek öğrenim ücreti muafiyeti sağlanır. Belirtilen burslara hak kazanabilmek için, ilgili kurumdan aldığınız resmi belgeyi en geç mülakat tarihlerine kadar Enstitü’ye iletmeniz gerekmektedir. Burslar hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

14-Öğrenim ücreti kaç yarıyılı kapsamaktadır?

Sekiz yarıyılı kapsamaktadır. Belirtilen yarıyılların sonu itibariyle mezun olmaya hak kazanamayan doktora öğrencilerinin, ilgili akademik yılın öğretim ücretinin sekize bölünmesi ile bulunan yarıyıl ücretini ödemekle yükümlüdürler. Ücret bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

15- Doktora Programlarının azami eğitim süresi kaç yarıyıldır?

Program süresi, her yarıyıl için kayıt yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın sekiz yarıyıl olup azami tamamlama süresi on iki yarıyıldır. Bu süre içerisinde mezun olamayan öğrencinin Üniversite ile ilişiği ilgili EYK kararıyla kesilir.

16-Bahar yarıyılında başvuru kabul ediyor musunuz?

Bahar yarıyılı başvuru kabul edilip edilmeyeceği ile edilmesi durumunda başvuru tarihleri Ekim ayı içerisinde “Başvuru Takvimi ve Online Başvuru” sayfasından duyurulacaktır.

17-Akademik takvime nereden ulaşabilirim?

Öğrenci Hizmetleri’nin web sayfasından ulaşabilirsiniz.

18-Doktora programlarının ders saatleri çalışan adaylar için uygun mu?

Ders Programı, çalışanlara uygun olarak hafta içi 15:00-17:00  /  17:00-19:00 / 19:00-21:00 saatleri aralığında ikişer saatlik dersler şeklinde Altunizade Yerleşkesinde yüz yüze verilmek üzere planlanmaktadır.