Özyeğin Üniversitesi, Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mahallesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul

Telefon : +90 (216) 564 90 00

Fax : +90 (216) 564 99 99

info@ozyegin.edu.tr

Hakkında

Hakkında

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Lisans Programı, mutfak sanatları ve yiyecek hizmetlerinde profesyonel bir kariyer edinmek isteyen öğrenciler için tasarlanmıştır. Restoran Yönetimi ile bütünleşen ve dört yıllık olan bu program, Türkiye’de bir ilktir.  Mutfak sanatları üzerine temel dersler ile sağlam bir altyapı oluşturan program, ileri gastronomi tekniklerini içeren dersler ile zenginleşmekte ve ardından öğrencileri restoran yönetimi ile tanıştırmaktadır. Dört yıllık akademik eğitimleri sürecinde, öğrencilerimiz dünya mutfaklarının tüm sırlarını öğrenip, edinmiş oldukları teorik bilgilerini çeşitli uygulama derslerinde pratiğe dönüştürerek deneyim kazanma fırsatı bulacaklardır.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Programı, Le Cordon Bleu International ile münhasır bir ortaklığa sahip olup, Le Cordon Bleu International’ın mutfak sanatlarındaki engin deneyimleri ve köklü eğitiminden faydalanmaktadır. Öğrencilerimiz, mutfak sanatları derslerini, bizzat Le Cordon Bleu’nün eğitmen şeflerinden almakta, ve Le Cordon Bleu’nün eğitim materyallerini kullanarak Le Cordon Bleu tekniklerini öğrenmektedirler.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Lisans Programı’mız, öğrencileri dört yıllık eğitimleri sürecinde, mutfak gösterileri, seminerler, ve yaz stajları ile iş hayatına hazırlamayı amaçlar. Öğrencilerimizin, ikinci ve üçüncü akademik yıllarının yaz dönemlerinde 75’er iş günü çalışarak, toplam 1200 saatlik zorunlu stajlarını tamamlamaları gerekir. Stajlar, yurt dışı veya yurt içindeki yiyecek ve içecek üretimi yapan işletmelerde, tanınmış restoranlarda, dört veya beş yıldızlı otellerde, birinci sınıf tatil köylerinde, havayollarında, ya da turistik yolcu gemilerinde gerçekleşir.

Aynı zamanda, öğrencilerine girişimciliği de aşılayan program, bir yiyecek-içecek işletmesinin nasıl planlanacağı, kurulacağı, geliştirileceği ve işletileceği üzerinde durur. Öğrenciler mutfak sanatları alanında, gastronomi uygulamalarının temelleri, ekmek üretimi ve pastacılık, “à la carte” yiyecek üretimi, soğuk büfe gibi dersleri alırken; işletme alanında, restoran işletmeciliği, insan kaynakları yönetimi, hizmet pazarlaması, muhasebe, finans, sayısal karar verme teknikleri ve liderlik gibi dersler de alacaklardır. Öğrencilerimiz ayrıca sektör tarafından tercih edilen ve tavsiye edilen yazılım programlarını öğrenerek, uygulama fırsatı bulacaklardır.

Uygulamalı mutfak dersleri, ülkemizde bir ilk olarak, tam donanımlı restoran mutfağı, gastro-ditoryum, ana mutfak, çok amaçlı mutfak ve pastaneden oluşan beş farklı alanda  gerçekleşir. Öğrencilerimiz, farklı dünya mutfaklarından yemekler hazırlar ve hazırladıkları yemekleri Bistro, Fine Dining ve PDR seçeneklerinden oluşan 110 kişilik uygulamalı restoranımızda ve 80 kişilik banket odasında misafirlerin beğenilerine sunarlar.

Hem kuramsal hem uygulamalı bir eğitim sunmayı hedefleyen Gastronomi ve Mutfak Sanatları Programı, bu amaçla öğrencilerine geniş bir yelpazeye yayılan zorunlu ve seçmeli dersler ile yapılandırılmış; öğrencilerin pratik becerilerini geliştirmeye yönelik vaka çalışmaları, sektörel yazılımlar, interaktif simülasyon programı, proje ve stajlar ile zenginleştirilmiş, güçlü ve multi-medya temelli bir eğitim verir.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Programı, engin akademik deneyime sahip uluslararası öğretim kadrosu ile gurur duyar.  Seçkin öğretim üyeleri sayesinde, program, kendi işlerini kurabilecek veya uluslararası otel zincirlerinde, seçkin restoranlarda veya profesyonel yiyecek üretim tesislerinde şef olarak çalışabilecek ya da üst düzey yönetici olarak görev alabilecek bilgi ve becerilere sahip mezunlar yetiştirmeyi hedefler.