Özyeğin Üniversitesi, Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mahallesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul

Telefon : +90 (216) 564 90 00

Fax : +90 (216) 564 99 99

info@ozyegin.edu.tr

Hakkında

Hakkında

Havacılık Yönetimi Programı, yönetim alan dersleri, havacılık alan dersleri ve temel derslerden oluşan geniş bir müfredata sahiptir. Bu sayede öğrenciler hem yönetim hem de havacılık nosyonuna sahip olabileceklerdir. Bununla birlikte öğrenciler  tercih ettikleri seçmeli dersler sayesinde ilgi duydukları farklı disiplinlerde de eğitim alma şansını yakalayabileceklerdir. Ayrıca, lisans eğitimi boyunca başarılı olan öğrencilere uluslararası geçerliliğe sahip üniversitelerde okuma ve yurt dışı staj yapma imkânlarının sunulması da planlanmaktadır.

Bunların yanısıra düzenlenecek seminerler ile de öğrencilerin havacılık sektöründe başarılara imza atmış yöneticilerle bir araya gelmeleri sağlanacaktır.

Fakültemizde öğretim dili İngilizcedir. Derslerin tamamının İngilizce verilmesi; kariyerini Türkiye’de şekillendirmek isteyenlere bu yönde fark yaratmakta, aynı zamanda uluslararası düzeyde de çalışabilme avantajı sunmaktadır.

Misyonumuz

Bölümümüzün misyonu; öğrencilerimize havacılık sektörünün farklı alanlarını yönetebilmek için gerekli olan temeli ve becerileri sağlayarak havacılıkta en kaliteli eğitimi vermektir.

Eğitim Hedefleri

Amacımız, sürdürülebilirlik, ileri bilgi teknolojileri, inovasyon alanlarında donanımlı, etik değerlere sahip, ekip çalışmasına yatkın lider havacılık profesyonelleri yetiştirmektir.

Mezunlarımız

 • Havacılık sisteminin yapısını ve diğer sektörler ile ilişkilerini analiz edebilen,
 • Havacılık sektörü ile ilgili ulusal/uluslararası düzenlemelere ve uygulamalara hakim,
 • Yönetici pozisyonunun gerektirdiği yönetim/işletme bilgisinin yanı sıra havacılık altyapısı ile tam donanımlı,
 • Liderlik, yaratıcılık, iletişim, grup çalışması ve problem çözme becerileri gelişmiş,
 • İlgili sektör kuruluşları ile öğrenimi esnasında sürekli etkileşim halinde bulunarak, iş dünyasını yakından tanıma olanağına sahip,
 • Bilgi teknolojilerini en iyi düzeyde kullanabilen,
 • Yaşam boyu öğrenmeye açık ve kendilerini sürekli yenileyen bireylerdir.

Akademik Program

        Havacılık Yönetimi Programı

 

Havacılık Yönetimi Programı, yönetim ve havacılık konularında sağlam bir temel oluşturarak, havaalanı planlaması, tasarımı ve yönetimi, havayolu ve hava taşımacılığı yönetimi konularına odaklanan, mezunlarını havacılık yönetimi kariyerine hazırlamak üzere düzenlenmiş kapsamlı ve yoğun bir ders programına sahiptir.

Programda ilk iki yıl temel yönetim derslerine ağırlık verilirken, ögrencilere havacılık nosyonunu tanıtmaya yönelik Hava Taşımacılığı, Havaalanı & Faaliyetleri ve Uçuş Prensipleri  gibi teknik konuları içeren derslere de yer verilmiştir.

Üçüncü ve dördüncü yıllarında ise öğrenciler uzmanlık alanlarına yönelik Havaalanı Planlaması ve Tasarımı, Kurumsal Finans, Havayolu/ Havaalanı Pazarlaması, İnsan Kaynakları Yönetimi gibi zorunlu yönetim ve havacılık derslerini alacaklardır.

Bu program; öğrencilerimize havacılık yönetimi kariyerinin gerektirdiği yönetim ve havacılık konularında kapsamlı bir eğitim sağlayarak, öğrendiklerini zorunlu staj programları ile iş yaşamına uygulayabilme becerisi göstermelerine imkân vermektedir.

Zorunlu derslerin dışında programda, öğrencilerin ilgi alanlarına yönelik alan seçmeli ve serbest seçmeli dersler bulunmaktadır.

  

Sektör ile birlikte verilen uygulamalı dersler

  

Hitit Bilgisayar Hizmetleri A.Ş.

 • Hava Ulaştırma Ekonomisi
 • Havayolu Pazarlaması
 • Havayolu Filo Planlaması ve Uçuş Ağı Yönetimi
 • Havayolu Rezervasyon ve Yönetim Sistemleri

TAV Akademi & İSG 

 • Havaalanı Yönetimi ve Pazarlaması

Çelebi Havacılık Holding A.Ş.

 • Yer Hizmetleri Yönetimi
 • Havacılıkta Modern İnsan Kaynakları Yönetimi

 

Alanlar

 

Havacılık Yönetimi Programı, içerdiği temel yönetim derslerinin yanı sıra havayolu yönetimi, havaalanı yönetimi ve hava taşımacılığı yönetimi konularına odaklanmış olup mezunlarının havacılık sektöründe yurt içinde ve yurt dışında yönetici olarak istihdam edilmelerine olanak sağlayacak bir şekilde düzenlenmiştir.

Programın yönetim odaklı oluşu ve içerdiği operasyonel eğitimler sayesinde, Havacılık Yönetimi programı mezunları, kendi alanlarının dışına da çıkabilecek ve havacılık sektörü dışındaki diğer şirketlerde de yönetici olarak çalışabilme avantajına sahip olacaklardır.

 

Mezuniyet Koşulları Özeti

Toplam 47 ders ve 240 kredi ile 30 günlük zorunlu stajdan oluşan Havacılık Yönetimi Lisans Programı'nın mezuniyet koşulları aşağıdaki tabloda özetlenmiştir.

Ders Kategorisi Ders Sayısı Kredi Sayısı
Program Zorunlu Dersleri 38 190
Seçmeli (Havacılık) 4 22
Seçmeli (Havacılık Dışı) 2 12
Seçmeli (Serbest) 2 12
Staj 1 4
Toplam 47 240