Özyeğin Üniversitesi, Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mahallesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul

Telefon : +90 (216) 564 90 00

Fax : +90 (216) 564 99 99

info@ozyegin.edu.tr

Akreditasyon ve Kalite Güvencesi

Akreditasyon ve Kalite Güvencesi

Akreditasyon ve Kalite Güvencesi süreci, İşletme Fakültesi ve İşletme Enstitüsü (ikisi birlikte İşletme Okulu olarak anılır) tarafından sunulan bütün diploma programlarını ve derslerini kapsar. İşletme Okulu, AACSB tarafından onaylıdır ve tüm dersler ve programlar Avrupa Bologna Sürecine uygundur.

AACSB Süreci

21 Şubat 2023'te AACSB Yönetim Kurulu, İşletme Fakültesinin AACSB tarafından akredite edilmesi tavsiyesini onayladı.

10 Şubat 2023'te AACSB'nin İlk Akreditasyon Komitesi, İşletme Fakültesinin AACSB tarafından akredite edilmesini tavsiye etti.

23 - 26 Ekim 2022 tarihleri arasında Akran Değerlendirme Ekibini ilk akreditasyon ziyareti için üniversitemizde ağırladık.

21 Haziran 2022'de nihai Öz Değerlendirme Raporumuzu AACSB'ye sunduk.

20 Temmuz 2021'de ilk akreditasyon için resmi başvuruda bulunduk. Bir Değerlendirme Ekibi oluşturuldu ve AACSB tarafından bir ziyaret tarihi belirlendi.

8 Mart 2021'de, AACSB'ye ilk Öz-Değerlendirme Raporunun üçüncü güncellemesini gönderdik. Rapor, 21 Nisan 2021 tarihinde AACSB Akreditasyon Komitesi tarafından gözden geçirilmiş ve kabul edilmiştir.

27 Mart 2020'de, AACSB'ye ilk Öz Değerlendirme Raporuna ilişkin ikinci bir güncelleme sunduk. Rapor, 29 Nisan 2020 tarihinde AACSB Akreditasyon Komitesi tarafından gözden geçirilmiş ve kabul edilmiştir.

20 Mart 2019 tarihinde, AACSB'ye "Öz Değerlendirme Raporu" için ilk güncellemeyi sunduk.Rapor, 17 Nisan 2019 tarihinde AACSB Akreditasyon Komitesi tarafından gözden geçirilmiş ve kabul edilmiştir.

13 Mart 2018 tarihinde ilk Öz Değerlendirme Raporu'muzu AACSB'ye sunduk. Bu raporda, AACSB'nin 15 standardının her biri için mevcut durumumuzu değerlendirdik. Stratejimizi esas alarak, akreditasyon standartlarını yerine getirmek ve standartları sağladıktan sonra ise sürekli iyileştirme için somut planlar hazırladık. Rapor, 25 Nisan 2018'de AACSB Akreditasyon Komitesi tarafından gözden geçirildi ve kabul edildi.

Özyeğin Üniversitesi İşletme Fakültesi, 4 Mart 2016 tarihinde, AACSB akreditasyon sürecine başlayabilmek için AACSB International’ın İlk Akreditasyon Komitesi tarafından verilen gerekli uygunluk onayını almaya hak kazandı.

Özyeğin Üniversitesi İşletme Okulu, 2015 yılında, akreditasyon sürecini başlatabilmek için, kapsamlı bir uygunluk raporu hazırladı. Raporda, İşletme Okulu’nun ve Üniversite’nin etik, mesleki dayanışma ve kurumsal sosyal sorumluk alanlarındaki değerleri ve faaliyetleri kapsamlı bir biçimde anlatıldı. Raporda aynı zamanda, akreditasyonun arzulanan kapsamına ilişkin genel bilgilere, Üniversite'nin organizasyon yapısı, kaynakları ve süreçleri hakkında kapsamlı bilgilere, ve Türkiye’deki eğitim sistemi ve Üniversite'nin geçmişine dair bilgilere de yer verildi.

Uygunluk onayı sonrasında, Üniversitemiz, akreditasyon sürecimizde danışmanlığımızı üstlenen ve Lorraine Üniversitesi Nance, Fransa'da bulunan ICN International Business School'da Akreditasyondan Sorumlu Dekan Yardımcısı olarak görev yapan Prof. Sarah Vaughan'ı ağırladı.

AACSB Üyeliği

Özyeğin Ünivesitesi İşletme Okulu, Ocak 2015’ten beri, AACSB International’ın (The Association to Advance Collegiate Schools of Business -İleri İşletme Fakülteleri Birliği) üyesidir (www.aacsb.edu/about). AACSB International, işletme alanında yüksek eğitimin ilerlemesini kendine misyon edinmiş bir birlik olup, üyeleri arasında eğitim kurumları, işletmeler, kâr amacı gütmeyen kurumlar ve devlet kurumları yer almaktadır. Bununla birlikte birlik üyeliği, akreditasyon anlamına gelmemektedir.

Bologna Süreci

İşletme Okulu, Avrupa Bologna Süreci’ne tam uyumludur. Bütün lisans, yüksek lisans ve doktora programları, açık ve net olarak belirlenmiş program hedeflerine ve diploma koşullarına sahiptir. Bütün dersler, üniversiteler arasında uluslararası öğrenci değişimi yapılabilmesi ve verilen derslerin tanınabilmesini sağlayan standart ders içeriklerine sahiptir. İşletme Okulu, bütün programlarında ve derslerinde, Avrupa Kredi Transfer Sistemini’ni (AKTS) kullanır.

 

 

İletişim Bilgileri

İşletme Okulu’nun Akreditasyon ve Kalite Güvencesi süreci hakkında daha ayrıntılı bilgi için aşağıdaki kişiler ile iletişime geçebilirsiniz:

Dr. Erik den Hartigh, İşletme Okulu Akreditasyon & Kalite Güvencesi Koordinatörü
E-Posta: erik.denhartigh@ozyegin.edu.tr

Beyhan Özçınar, İşletme Okulu Akreditasyon & Kalite Güvencesi Yetkilisi
E-Posta: beyhan.ozcinar@ozyegin.edu.tr, Tel: +90 216 564 9265

Özyeğin Üniversitesi’nin Akreditasyon ve Kalite Güvencesi süreci hakkında daha ayrıntılı bilgi için Akreditasyon ve Kalite Güvencesi Ofisi ile iletişime geçebilirsiniz.