Özyeğin Üniversitesi, Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mahallesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul

Telefon : +90 (216) 564 90 00

Fax : +90 (216) 564 99 99

info@ozyegin.edu.tr

Ödeme Yöntemleri

Ödeme Yöntemleri

Üniversite yerleşme sonuçları açıklanıp, yerleşen öğrenci bilgileri Üniversitemizle paylaşıldıktan sonra ödeme yapılması için sistem tanımları yapılacaktır. Sonrasında ödemeler, aşağıda belirlenen ödeme yöntemlerine göre yapılabilecektir. Öğrenim ücreti ödemeleri için aşağıdaki yöntemlerden bir tanesi seçilebilir:

  • Üniversitemizin Kart ile Ödeme sayfası üzerinden kredi kartı / banka kartı aracılığıyla peşin veya taksitli olarak ödeme yapılabilir.
  • Fibabanka şubelerinden nakit ve peşin olarak ödeme yapılabilir.
  • Fibabanka Kredili Mevduat Hesabı ile taksitli olarak ödeme yapılabilir.
  • Fibabanka mevduat hesabınız var ise internet bankacılığı veya telefon bankacılığı aracılığıyla ödeme yapılabilir.

Üniversiteye doğrudan havale veya EFT ile öğrenim ücreti ödemesi yapılamamaktadır. Ücretlerin ödenmesi için hesap numarası verilmemektedir. Belirtilen ödeme yöntemlerine ilişkin detaylar aşağıda sunulmuştur.

Öğrencilerin dönem kayıtlarının yenilenebilmesi için öncelikle her dönem başında, ilan edilen süreler içinde, ödemekle yükümlü oldukları dönem öğrenim ücretini ödemiş olmaları şarttır. Öğrenim ücreti ödendikten sonra ders kaydı yapılabilir. Mezuniyet aşamasında olması nedeniyle kredi başına ücret ödeme durumunda bulunan öğrenciler aşağıda yer alan "Mezuniyet için en fazla 18 kredilik yükümlülüğü kalmış kredi başına ücret ödeyecek öğrenciler" başlığındaki bilgiye göre kayıtlarını yapabilirler.

Öğrenim Görülen Program / Düzey

  2021-2022 Güz Ödeme Tarihleri

İngilizce Hazırlık Programı

  23 – 27 Ağustos 2021

Lisans Programları / Yaz Okulu Kaydı Olmayan Öğrenciler      

  23 – 27 Ağustos 2021

Lisans Programları / Yaz Okulu Kaydı Olan Öğrenciler

  6 – 10 Eylül 2021

Lisansüstü Programlar

  6 – 10 Eylül 2021

Mezuniyetine En Fazla 18 Kredi Kalan Kredi Başına Ücret Ödeyecek Öğrenciler    

  7 - 8 Ekim 2021

ABD doları bazında belirlenen ücretler, TL ile ödenebileceği gibi ABD doları ile de ödenebilir. ABD doları bazında belirlenen ücretlerin TL ödemelerinde; Güz dönemi için Ağustos, Bahar dönemi için Ocak, Yaz dönemi için Mayıs ayının ilk 5 iş günü için T.C. Merkez Bankasının belirlediği döviz satış kurlarının en küçük ve en büyük olanı dışındaki kurların aritmetik ortalaması alınarak hesaplanan TL karşılıkları geçerlidir.
 
  

Ödemelerle ilgili Önemli Hatırlatmalar
Son Ödeme Tarihini Geçirenler
Faturalar
İadeler

Ödeme Yöntemleri

Ödemeler, aşağıda belirlenen ödeme yöntemlerine göre yapılabilecektir. Öğrenim ücreti ödemeleri için aşağıdaki yöntemlerden bir tanesi seçilebilir:

1. Üniversitemizin Kart ile Ödeme sayfası üzerinden kredi kartı / banka kartı aracılığıyla peşin veya taksitli olarak ödeme yapılabilir.
2. Fibabanka şubelerinden nakit ve peşin olarak ödeme yapılabilir.
3. Fibabanka Kredili Mevduat Hesabı ile taksitli olarak ödeme yapılabilir.
4. Fibabanka mevduat hesabınız var ise internet bankacılığı veya telefon bankacılığı aracılığıyla ödeme yapılabilir.

Üniversiteye doğrudan havale veya EFT ile öğrenim ücreti ödemesi yapılamamaktadır. Ücretlerin ödenmesi için hesap numarası verilmemektedir. Belirtilen ödeme yöntemlerine ilişkin detaylar aşağıda sunulmuştur.

1.  Kredi Kartı / Banka Kartı ile Ödeme

Öğrenim, yurt, yurt yıllık kayıt, kütüphane ve bilgi-belge ücretleri kredi kartı ve banka kartı ile ödenebilmektedir. Kredi kartı ile taksitli ödeme seçeneği, yalnızca öğrenim ücreti ve yurt ücretleri için geçerlidir. Taksitli ödemelerde herhangi bir vade farkı uygulanmaz. Taksitli ödemelerde, ilk taksitten sonraki taksit tutarları, bir önceki taksitin ödendiği tarihten bir ay sonra kredi kartı hesap ekstresine yansır.

Bu şekilde ödeme yapmak için, Üniversitemizin Kart ile Ödeme web sayfası üzerinden, kayıt olacak öğrencinin öğrenci numarası ve T.C. Kimlik numarasını girmeniz gerekecektir.

Bilgileri girdikten sonra açılacak sayfadan, peşin veya taksitli ödeme seçeneğini seçerek işleminizi yapabilirsiniz. Kredi kartı ile ödeme yapabilmeniz için kartınızda aşağıdaki kriterlerin bulunması gerekir:

• Sanal pos işlem izninin olması
• 3D Secure işlem izninin açık olması
• İnternet üzerinden yapılan işlemlere ait limitin yeterli olması
• Yabancı kredi kartı ve banka kartları için ayrıca yurt dışında işlem yapmaya açık olması

Üniversite, dönemlik ücretlere anlaşmalı banka kredi kartları için 2 ve 4 taksit olanağı sunmaktadır.

• CardFinans Bireysel Kredi Kartları ile yapılacak 2 taksitli işlemlerde +2 taksit olanağı sunulacaktır. CardFinans Nakit kartlar, Enpara kartları ve ParaPuan kullanılarak yapılan işlemler 2 taksit olanağına dahil değildir.
• HSBC Advantage Bireysel Kredi Kartları ile yapılacak 2 taksitli işlemlerde +2 taksit olanağı sunulacaktır. HSBC Ticari Kartlar ve Advantage NakitPuan kullanılarak yapılan işlemler 2 taksit olanağına dahil değildir.
• Ziraat Bankası Bankkart Kredi Kartları ile yapılacak işlemlerde 2 taksit olanağı sunulacaktır. Ticari Kartlar ve BankkartLira kullanılarak yapılan işlemler 2 taksit olanağına dahil değildir.
• Bonus programı üyesi bankaların Bonus özellikli Kredi Kartları ile yapılacak işlemlerde 4 taksit olanağı sunulacaktır. Ticari Kredi Kartları ve BonusPuan kullanılarak yapılan işlemler 4 taksit olanağına dahil değildir.
• Vakıfbank ve Yapı Kredi Bankası World Card Bireysel Kredi Kartları ile yapılacak işlemlerde 2 taksitli işlemlerde +2 taksit olanağı sunulacaktır. Vakıfbank ve Yapı Kredi Bankası Ticari Kartları ve WorldPuan kullanılarak yapılan işlemler kampanyaya dahil değildir.

2. Fibabanka Şubelerinden Nakit ve Peşin Ödeme

Öğrenim, yurt, yurt yıllık kayıt, kütüphane ve bilgi-belge ücretleri peşin olarak Fibabanka şubelerinden ödenebilmektedir. Bu şekilde ödeme yapmak için, belirlenen kayıt tarihleri içinde herhangi bir Fibabanka şubesine giderek yetkili kişiye, Özyeğin Üniversitesi öğrenim ücreti ödemesi yapılacağını söyleyip, ödemesi yapılacak öğrencinin öğrenci numarasını ve öğrencinin adını soyadını bildirmesi gerekir. Banka sisteminde görüntülenecek tutar, banka yetkilisi tarafından nakit olarak tahsil edilir. 

İllere göre Fibabanka Şube Listesine buradan ulaşabilirsiniz.

3.  Kredili Mevduat Hesabı (KMH) ile Taksitli Ödeme 

Kredili mevduat hesabı (KMH) ile taksitli ödeme seçeneği, sadece güz ve bahar dönemi öğrenim ücreti ödemeleri için geçerlidir. Yaz okulunda KMH ile ödeme yöntemi bulunmamaktadır.

KMH ile ödemelerde dönemlik ücretlere 4 taksit olanağı sunulur. KMH kullanılarak ödeme yapılabilmesi için taksitlendirilen tutarın ilk taksitinin peşin olarak yatırılması gerekmektedir. Ödemeler 1 peşin + 3 taksit şeklinde yapılabilir.

Bu ödeme yöntemi ile ödeme yapmak isteyenler kişilerin herhangi bir Fibabanka şubesine başvurarak yetkili kişiye, Özyeğin Üniversitesi öğrenim ücretini taksitli ödeme isteğini öğrencinin adını, soyadını ve öğrenci numarasını vererek bildirmesi ve gerekli belgeleri sunması gerekir. Banka başvurusunda kişinin doldurması / hazırlaması gereken belgeler şunlardır:

• Bankacılık Hizmetleri Çerçeve Sözleşmesi
• Kredili Mevduat Hesabı Ek Sözleşme
• T.C. Nüfus cüzdanı fotokopisi

Banka, hazırlanan belgeleri teslim alıp onayladığı takdirde, ödeme yapacak kişi adına Fibabanka’da bir kredili mevduat hesabı (KMH) açılır. Bu hesaba sistemde öğrenci adına görüntülenen dönem öğrenim ücreti kadar tutarda limit tahsis eder. Söz konusu KMH nakit için açık olmayıp sadece Üniversite ödemeleri için kullanılabilir.

Ödeme yapacak kişi, taksit tutarlarını taksit ödeme son tarihine kadar KMH’na yatırması gerekir. Taksit tutarlarının söz konusu tarihe kadar yatırılmaması durumunda banka, öğrenci adına ödeme yaparak hesap sahibini kredilendirir. KMH sahiplerinin hesap bakiyelerini kontrol etmeleri ve varsa nakit borçlarını en geç dönem son taksit tarihini takip eden faiz tahakkuk gününün içinde bulunduğu ay sonuna kadar tamamen kapatmaları veya bankanın belirleyeceği tutarın altına indirmeleri gerekir. Aksi halde kişi, izleyen dönemler için banka tarafından Kredili Mevduat Taksitli Ödeme yöntemi dışında bırakılabilir.

KMH ile ödeme yapan öğrencilerin banka ile KMH anlaşmaları otomatik yenilenmemektedir. Bu ödeme yöntemini tercih eden öğrencilerin, akademik takvimde belirtilen ücret ödeme dönemi içerisinde  Fibabanka ile iletişime geçerek KMH ile ödeme yöntemini aktive ettirmeleri gerekmektedir.

Fibabanka Özyeğin Üniversitesi Şubesi Telefonu: 0 216 525 50 00
Telefon Bankacılığı: 444 88 88

4.  Fibabanka İnternet / Telefon / Mobil Bankacılığı ile ödeme

Fibabanka’da bir mevduat hesabınız olması halinde, öğrenim, yurt, yurt yıllık kayıt, kütüphane ve bilgi-belge ücretlerini Fibabanka’nın telefon veya internet bankacılığı ile peşin olarak ödeyebilirsiniz.

• Fibabanka  İnternet Bankacılığı'ndan peşin ödeme: Fibabanka müşterileri, Fibabanka İnternet Bankacılığı'ndan giriş yaparak, Ödemeler menüsünde yer alan  “Okul Ödemeleri” seçeneğinden, öğrenci numarasını girerek tüm borç bilgilerini görüntüleyebilir ve hesabından peşin ödeme yapabilir.

• Fibabanka Telefon Bankacılığı'ndan peşin ödeme: Fibabanka müşterileri, Fibabanka’da bulunan mevduat hesabı ile, 444 88 88 Fibabanka Telefon Bankacılığını arayarak peşin ödeme yapabilir.

• Fibabanka Mobil Bankacılığı'ndan peşin ödeme: Fibabanka müşterileri, Fibabanka Mobil Bankacılığı'ndan giriş yaparak, Ödemeler menüsünde yer alan  “Okul Ödemeleri” seçeneğinden, öğrenci numarasını girerek tüm borç bilgilerini görüntüleyebilir ve hesabından peşin ödeme yapabilir. 

Sayfa başı

Ödemelerle ilgili Önemli Hatırlatmalar
1.KMH ile ödeme yapacak öğrenciler 

KMH sahiplerinin hesap bakiyelerini kontrol etmeleri ve varsa nakit borçlarını en geç dönem son taksit tarihini takip eden faiz tahakkuk gününün içinde bulunduğu ay sonuna kadar tamamen kapatmaları veya bankanın belirleyeceği tutarın altına indirmeleri gerekir. Aksi halde kişi, izleyen dönemler için banka tarafından KMH ile Taksitli Ödeme yöntemi dışında bırakılabilir. Yapılan ödemeler bir (1) dönemi kapsamaktadır.

2.Öğrenim ücretini zamanında ödemeyen öğrenciler

2021 - 2022 güz dönemi öğrenim ücreti ödemelerini belirtilen tarihler arasında tamamlamayan öğrenciler, ders kaydı engeline takılmamak ve ders kaydı yapabilmek için sınıflarına göre belirtilen ders kayıt tarihinden önce gecikmeli olarak ödemelerini tamamlayabilirler. 2021 - 2022 güz döneminde lisans programına başlayacak 1. yarıyıl öğrencilerinin ders kayıtları önyükleme ile Öğrenci Hizmetleri tarafından yapılır, bu öğrencilerden ödemelerini tamamlamamış olanların dersleri, ders ekleme-bırakma dönemi başlamadan önce düşürülür. Ders kayıtları süresi içinde kayıtlarını yenilemeyen öğrenciler akademik takvimde belirtilen ders ekleme-bırakma süresi içinde gecikmeli olarak kayıtlarını yenileyebilir. Gecikmeli olarak kayıt yenileyecek olan öğrencilerin öğrenim ücretlerini ve gecikme ücretini ödemeleri gerekir. Gecikmeli ödeme tarihi süresi sonunda kadar ödeme yapılmaması durumunda kayıtsız öğrenci statüsüne düşürüleceğinizi ve öğrencilik haklarından yararlanamayacağınızı bildiririz. Öğrenim programında yer alan bütün dersleri başardığı halde staj çalışmasını tamamlamayan öğrenciler, her yarıyıl başında akademik takvimde belirtilen tarihlerde öğrenim ücretini ödeyerek ve staj dersine kayıt yaptırmak ve kaydını yenilemek zorundadır.

3.Mezuniyeti için en fazla 18 kredilik yükümlülüğü kalmış kredi başına ücret ödeyecek öğrenciler

Mezuniyeti için staj hariç en fazla 18 AKTS kredilik yükümlülüğü kalmış lisans öğrencileri, kredi başına ücret öderler. Kredi başına öğrenim ücreti, öğrencinin kayıtlı olduğu programın yıllık öğrenim ücretinin altmışta biridir (dönemlik ücretin otuzda biri). Öğrencilere varsa giriş bursları oranında indirim yapılır. Bu durumda olan öğrencilerin tespiti Öğrenci Hizmetleri tarafından yapılır. Kredi başına ücret ödeme durumunda olan öğrenciler önce ders kayıtlarını yaparlar ve sonrasında alınan kredi miktarına göre öğrenim ücretlerini öderler.

Kredi başına ücret ödeyecek öğrencilerin öğrenim ücretinin ders kayıtları esnasında ödenmemiş olması ders seçimine engel değildir. Bu öğrencilerin borçlandırmaları ders ekleme-bırakma dönemi sonrasında almış oldukları krediye göre yapılır. 18 AKTS kredisinden fazla ders seçilmesi durumunda öğrencilere dönem ücreti yansıtılır. Bu durumdaki öğrencilerin e-postalarına ÖH tarafından bilgilendirme yapılacaktır. 2021 - 2022 güz döneminde bu kapsamda olan öğrencilerin öğrenim ücretleri ödemeleri, 7 - 8 Ekim 2021 tarihlerinde yapılacaktır. Mezuniyetine 18 kredi ve altında yükümlülüğü kaldığını halde tarafına dönem ücreti yansıtılan öğrenciler Öğrenci Hizmetlerinde lisans program sorumluları ile iletişime geçebilirler.

4.Aile ve ÖzÜ / FİBA İndirimi hakkında hatırlatma

Aile indiriminin aile üyelerinin (iki kardeş, anne çocuğu veya baba ve çocuğu) beraber okuduğu süre için geçerli olup her iki aile üyesinin kayıtlı olması, giriş yaptığı ilgili yıl için belirlenen ve ilan edilen burs süresi kadar uygulanır. Kayıt yenileme yapılan dönem için aile üyelerinden birinin mezun olması veya üniversiteden ayrılmış olması durumunda yararlanılan indirimin iptal edileceği ve %5 farkın borç olarak yansıtılacağını hatırlatırız.

ÖzÜ / FİBA indirimi ise çalışanın Özyeğin Üniversitesi ve FİBA Grubunda tam zamanlı çalıştığı dönemlerde geçerlidir. Öğrencilerin, her dönem başında ücret ödeme tarihlerinden önce çalışma durumuna ait ilgili kurumdan alacakları belgeyi Öğrenci Hizmetlerine sunmaları gerekir. Durumunu belgeleyen öğrencilere bu indirim giriş yaptığı ilgili yıl için belirlenen ve ilan edilen burs süresi kadar uygulanır.

2021 - 2022 güz dönemi için; öğrenciler ilan edilecek tarihlere kadar güncel belgesini e-posta ile student.services@ozu.edu.tr adresine iletmelidir.

Sayfa başı

Son Ödeme Tarihini Geçirenler 

Kayıt için ödemekle yükümlü olunan öğrenim ücretlerinin ilan edilen kayıt tarihleri içerisinde ödenmesi esastır. Üniversiteye yeni kayıtlarda geç veya eksik ödeme kabul edilmez. Eksik ödeme yaptığı tespit edilen kişilerin kayıtları yapılmaz, yapılmış olsa bile iptal edilir.

Gecikme ücreti, TL bazında aylık %2 olarak uygulanır. Bu oran, tatil günlerini de içerecek şekilde geciken ödeme tutarına günlük olarak işler. Gecikme ücreti, son ödeme tarihini geçen öğrenim ücreti, teknoloji ücreti ve yurt ücreti ödemelerinin tümü için uygulanır. Son ödeme tarihine kadar öğrenim ücreti ödemelerini tamamlayamayan öğrencilere, ders ekleme-bırakma süresi sonuna kadar geç ödeme olanağı tanınır. Bu durumda öğrencinin gecikme ücreti ile birlikte dönem öğrenim ücretini peşin veya taksitli olarak ödemesi gerekir.

Uygulanacak gecikme oranı Üniversite tarafından her akademik yıl için yeniden belirlenebilir. Gecikme ücreti, geciken ödeme tutarına eklenir ve geciken ödeme tutarıyla birlikte tahsil edilir.

Faturalar

Ödemelere ait faturalar öğrenci adına ve eğitim dönemine bölünerek dört eşit tutarda düzenlenir. Öğrencinin fatura talep etmek için maliisler@ozyegin.edu.tr adresine öğrenci numarası ve ad-soyad belirtilerek ozu.edu.tr uzantılı e-posta adresinden talebini göndermesi gerekir. Sonrasında faturalar hazırlanarak Mali İşler Tahsilat bölümünden öğrenciye iletilecektir.

İadeler

İlgili yönetmelikler ve uygulamalar doğrultusunda ücret iadesi gerektiren durumlarda (kayıt dondurma, vb.) iadeler ancak öğrencinin üniversiteye karşı herhangi bir borcunun olmaması ve kendisine kullanım için üniversite tarafından sağlanan mal ve teçhizatı hasarsız olarak iade etmiş olması koşuluyla yapılır. İadeler ödeme yöntemine uygun olarak iade edilir.

Sayfa başı