Özyeğin Üniversitesi, Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mahallesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul

Telefon : +90 (216) 564 90 00

Fax : +90 (216) 564 99 99

info@ozyegin.edu.tr

Ödeme Yöntemleri

Ödeme Yöntemleri

Öğrencilerin dönem kayıtlarının yenilenebilmesi için öncelikle her dönem başında, ilan edilen süreler içinde, ödemekle yükümlü oldukları dönem öğrenim ücreti ve varsa teknoloji ücretini ödemiş olmaları şarttır. Öğrenim ve teknoloji ücreti ödendikten sonra ders kaydı yapılabilir, mezuniyet aşamasında olması nedeniyle kredi başına ücret ödeme durumunda bulunan öğrenciler aşağıda yer alan "Mezuniyet için en fazla 18 kredilik yükümlülüğü kalmış kredi başına ücret ödeyecek öğrenciler" bilgiye göre kayıtlarını yapabilirler.

ABD doları bazında belirlenen ücretler, TL ile ödenebileceği gibi ABD doları ile de ödenebilir. ABD doları bazında belirlenen ücretlerin TL ödemelerinde; Güz dönemi için Ağustos, Bahar dönemi için Ocak, Yaz dönemi için Mayıs ayının ilk 5 iş günü için T.C. Merkez Bankasının belirlediği döviz satış kurlarının en küçük ve en büyük olanı dışındaki kurların aritmetik ortalaması alınarak hesaplanan TL karşılıkları geçerlidir.

Öğrenim Görülen Program / Düzey 2020-2021 Yaz Okulu Ödeme Tarihleri
İngilizce Hazırlık Programı 10 - 11 Haziran 2021
Lisans Programları 13 - 14 Temmuz 2021
Lisansüstü Programlar (MBA, EMBA, FERM hariç) 13 - 14 Temmuz 2021
MBA, EMBA ve FERM Programları 14 - 16 Haziran 2021

Ödeme Yöntemleri

Ödemelerle ilgili Önemli Hatırlatmalar
Son Ödeme Tarihini Geçirenler
Faturalar
İadeler

Ödeme Yöntemleri

Ödemeler, aşağıda belirlenen ödeme yöntemlerine göre yapılabilecektir. Öğrenim ücreti ödemeleri için aşağıdaki yöntemlerden bir tanesi seçilebilir:

1. Üniversitemizin Kart ile Ödeme sayfası üzerinden kredi kartı / banka kartı aracılığıyla peşin veya taksitli olarak ödeme yapılabilir.
2. Fibabanka şubelerinden nakit ve peşin olarak ödeme yapılabilir.
3. Fibabanka Kredili Mevduat Hesabı ile taksitli olarak ödeme yapılabilir.
4. Fibabanka mevduat hesabınız var ise internet bankacılığı, telefon bankacılığı ve mobil bankacılık aracılığıyla ödeme yapılabilir.

Üniversiteye doğrudan havale veya EFT ile öğrenim ücreti ödemesi yapılamamaktadır. Ücretlerin ödenmesi için hesap numarası verilmemektedir. Belirtilen ödeme yöntemlerine ilişkin detaylar aşağıda sunulmuştur.

1.  Kredi Kartı / Banka Kartı ile Ödeme

Öğrenim, yurt, yurt yıllık kayıt, kütüphane ve bilgi-belge ücretleri kredi kartı ve banka kartı ile ödenebilmektedir. Kredi kartı ile taksitli ödeme seçeneği, yalnızca öğrenim ücreti ve yurt ücretleri için geçerlidir. Taksitli ödemelerde herhangi bir vade farkı uygulanmaz. Taksitli ödemelerde, ilk taksitten sonraki taksit tutarları, bir önceki taksitin ödendiği tarihten bir ay sonra kredi kartı hesap ekstresine yansır.

Bu şekilde ödeme yapmak için, Üniversitemizin Kart ile Ödeme web sayfası üzerinden, kayıt olacak öğrencinin öğrenci numarası ve T.C. Kimlik numarasını girmeniz gerekecektir.

Bilgileri girdikten sonra açılacak sayfadan, peşin veya taksitli ödeme seçeneğini seçerek işleminizi yapabilirsiniz. Kredi kartı ile ödeme yapabilmeniz için kartınızda aşağıdaki kriterlerin bulunması gerekir:

• Sanal pos işlem izninin olması
• 3D Secure işlem izninin açık olması
• İnternet üzerinden yapılan işlemlere ait limitin yeterli olması
• Yabancı kredi kartı ve banka kartları için ayrıca yurt dışında işlem yapmaya açık olması

Üniversite, dönemlik ücretlere anlaşmalı banka kredi kartları için 2 ve 4 taksit olanağı sunmaktadır.

• CardFinans Bireysel Kredi Kartları ile yapılacak 2 taksitli işlemlerde +2 taksit olanağı sunulacaktır. CardFinans Nakit kartlar, Enpara kartları ve ParaPuan kullanılarak yapılan işlemler 2 taksit olanağına dahil değildir.
• HSBC Advantage Bireysel Kredi Kartları ile yapılacak 2 taksitli işlemlerde +2 taksit olanağı sunulacaktır. HSBC Ticari Kartlar ve Advantage NakitPuan kullanılarak yapılan işlemler 2 taksit olanağına dahil değildir.
• Ziraat Bankası Bankkart Kredi Kartları ile yapılacak işlemlerde 2 taksit olanağı sunulacaktır. Ticari Kartlar ve BankkartLira kullanılarak yapılan işlemler 2 taksit olanağına dahil değildir.
• Bonus programı üyesi bankaların Bonus özellikli Kredi Kartları ile yapılacak işlemlerde 4 taksit olanağı sunulacaktır. Ticari Kredi Kartları ve BonusPuan kullanılarak yapılan işlemler 4 taksit olanağına dahil değildir.
• Vakıfbank ve Yapı Kredi Bankası World Card Bireysel Kredi Kartları ile yapılacak işlemlerde 2 taksitli işlemlerde +2 taksit olanağı sunulacaktır. Vakıfbank ve Yapı Kredi Bankası Ticari Kartları ve WorldPuan kullanılarak yapılan işlemler kampanyaya dahil değildir.

2. Fibabanka Şubelerinden Nakit ve Peşin Ödeme

Öğrenim, yurt, yurt yıllık kayıt, kütüphane ve bilgi-belge ücretleri peşin olarak Fibabanka şubelerinden ödenebilmektedir. Bu şekilde ödeme yapmak için, belirlenen kayıt tarihleri içinde herhangi bir Fibabanka şubesine giderek yetkili kişiye, Özyeğin Üniversitesi öğrenim ücreti ödemesi yapılacağını söyleyip, ödemesi yapılacak öğrencinin öğrenci numarasını ve öğrencinin adını soyadını bildirmesi gerekir. Banka sisteminde görüntülenecek tutar, banka yetkilisi tarafından nakit olarak tahsil edilir. 

İllere göre Fibabanka Şube Listesine buradan ulaşabilirsiniz.

3.  Kredili Mevduat Hesabı (KMH) ile Taksitli Ödeme 

Yaz okulunda KMH ile ödeme yöntemi bulunmamaktadır. 

4.  Fibabanka İnternet / Telefon / Mobil Bankacılığı ile ödeme

Fibabanka’da bir mevduat hesabınız olması halinde, öğrenim, yurt, yurt yıllık kayıt, kütüphane ve bilgi-belge ücretlerini Fibabanka’nın telefon veya internet bankacılığı ile peşin olarak ödeyebilirsiniz.

• Fibabanka  İnternet Bankacılığı'ndan peşin ödeme: Fibabanka müşterileri, Fibabanka İnternet Bankacılığı'ndan giriş yaparak, Ödemeler menüsünde yer alan  “Okul Ödemeleri” seçeneğinden, öğrenci numarasını girerek tüm borç bilgilerini görüntüleyebilir ve hesabından peşin ödeme yapabilir.

• Fibabanka Telefon Bankacılığı'ndan peşin ödeme: Fibabanka müşterileri, Fibabanka’da bulunan mevduat hesabı ile, 444 88 88 Fibabanka Telefon Bankacılığını arayarak peşin ödeme yapabilir.

• Fibabanka Mobil Bankacılığı'ndan peşin ödeme: Fibabanka müşterileri, Fibabanka Mobil Bankacılığı'ndan giriş yaparak, Ödemeler menüsünde yer alan  “Okul Ödemeleri” seçeneğinden, öğrenci numarasını girerek tüm borç bilgilerini görüntüleyebilir ve hesabından peşin ödeme yapabilir. 

Sayfa başı

Ödemelerle ilgili Önemli Hatırlatmalar
1.KMH ile ödeme yapacak öğrenciler 

Yaz okulunda KMH ile ödeme yöntemi bulunmamaktadır.

2.Öğrenim ücretini zamanında ödemeyen öğrenciler

Yaz okulu isteğe bağlıdır. 

İngilizce Hazırlık programında yaz okuluna katılım başvurusunda bulunan öğrencilerin, ilan edilen tarihlerde yaz okulu öğrenim ücreti ödemelerini tamamlamaları gerekir. Ödemelerini tamamlayan öğrencilerin ilgili düzeylere ders kaydı yapılır. Gecikmeli ödeme olanağı bulunmamaktadır. Giriş bursları yaz okulunda da geçerlidir.

Program ücreti uygulanan lisansüstü programlarda öğrenciler, program ücreti kapsamında belirlenen ücretleri ödemekle yükümlüdürler. Ödemelerini tamamlayan öğrenciler, ders kayıt sistemine erişemeyecektir. Gecikmeli ödeme yapacak öğrencilerin öğrenim ücretlerini ve gecikme ücretini ödemeleri gerekir. Giriş bursları yaz okulunda da geçerlidir.

Yıllık öğrenim ücreti uygulanan lisans ve lisansüstü programlarda, öğrenciler önce ders kayıtlarını yaparlar ve sonrasında alınan kredi miktarına göre öğrenim ücretlerini öderler. Bu öğrencilerin borçlandırmaları ders ekleme-bırakma dönemi sonrasında almış oldukları krediye göre yapılır. Ödemelerini ilan edilen tarihlerde yapmayan öğrencilerin ders kayıtları iptal edilir. Gecikmeli ödeme olanağı bulunmamaktadır. Giriş bursları yaz okulunda da geçerlidir.

3.Aile ve ÖzÜ / FİBA İndirimi hakkında hatırlatma

Aile indiriminin aile üyelerinin (iki kardeş, anne çocuğu veya baba ve çocuğu) beraber okuduğu süre için geçerli olup her iki aile üyesinin kayıtlı olması, giriş yaptığı ilgili yıl için belirlenen ve ilan edilen burs süresi kadar uygulanır. Kayıt yenileme yapılan dönem için aile üyelerinden birinin mezun olması veya üniversiteden ayrılmış olması durumunda yararlanılan indirimin iptal edileceği ve %5 farkın borç olarak yansıtılacağını hatırlatırız.

ÖzÜ / FİBA indirimi ise çalışanın Özyeğin Üniversitesi ve FİBA Grubunda tam zamanlı çalıştığı dönemlerde geçerlidir. Öğrencilerin, her dönem başında ücret ödeme tarihlerinden önce çalışma durumuna ait ilgili kurumdan alacakları belgeyi Öğrenci Hizmetlerine sunmaları gerekir. Durumunu belgeleyen öğrencilere bu indirim giriş yaptığı ilgili yıl için belirlenen ve ilan edilen burs süresi kadar uygulanır.

Sayfa başı

Son Ödeme Tarihini Geçirenler 

Kayıt için ödemekle yükümlü olunan öğrenim ücretlerinin ilan edilen kayıt tarihleri içerisinde ödenmesi esastır. Üniversiteye yeni kayıtlarda geç veya eksik ödeme kabul edilmez. Eksik ödeme yaptığı tespit edilen kişilerin kayıtları yapılmaz, yapılmış olsa bile iptal edilir.

Gecikme ücreti, TL bazında aylık %2 olarak uygulanır. Bu oran, tatil günlerini de içerecek şekilde geciken ödeme tutarına günlük olarak işler. Gecikme ücreti, son ödeme tarihini geçen öğrenim ücreti, teknoloji ücreti ve yurt ücreti ödemelerinin tümü için uygulanır. Son ödeme tarihine kadar öğrenim ücreti ödemelerini tamamlayamayan öğrencilere, ders ekleme-bırakma süresi sonuna kadar geç ödeme olanağı tanınır. Bu durumda öğrencinin gecikme ücreti ile birlikte dönem öğrenim ücretini peşin veya taksitli olarak ödemesi gerekir.

Uygulanacak gecikme oranı Üniversite tarafından her akademik yıl için yeniden belirlenebilir. Gecikme ücreti, geciken ödeme tutarına eklenir ve geciken ödeme tutarıyla birlikte tahsil edilir.

Faturalar

Ödemelere ait faturalar öğrenci adına ve eğitim dönemine bölünerek dört eşit tutarda düzenlenir. Öğrencinin fatura talep etmek için maliisler@ozyegin.edu.tr adresine öğrenci numarası ve ad-soyad belirtilerek ozu.edu.tr uzantılı e-posta adresinden talebini göndermesi gerekir. Sonrasında faturalar hazırlanarak Mali İşler Tahsilat bölümünden öğrenciye iletilecektir.

İadeler

İlgili yönetmelikler ve uygulamalar doğrultusunda ücret iadesi gerektiren durumlarda (kayıt dondurma, vb.) iadeler ancak öğrencinin üniversiteye karşı herhangi bir borcunun olmaması ve kendisine kullanım için üniversite tarafından sağlanan mal ve teçhizatı hasarsız olarak iade etmiş olması koşuluyla yapılır. İadeler ödeme yöntemine uygun olarak iade edilir.

Sayfa başı