Özyeğin Üniversitesi, Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mahallesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul

Telefon : +90 (216) 564 90 00

Fax : +90 (216) 564 99 99

info@ozyegin.edu.tr

Ödeme Yöntemleri

Ödeme Yöntemleri

  
Öğrencilerin dönem kayıtlarının yenilenebilmesi için öncelikle her dönem başında, ilan edilen süreler içinde, ödemekle yükümlü oldukları dönem öğrenim ücreti ve teknoloji ücretini ödemiş olmaları şarttır. Öğrenim ve teknoloji ücreti ödendikten sonra ders kaydı yapılabilir, mezuniyet aşamasında olması nedeniyle kredi başına ücret ödeme durumunda bulunan öğrenciler aşağıda yer alan "Mezuniyet için en fazla 18 kredilik yükümlülüğü kalmış kredi başına ücret ödeyecek öğrenciler" bilgiye göre kayıtlarını yapabilirler. Adlarına ödeme yapacak kişileri bilgilendirmek öğrencinin sorumluluğundadır.

  • Öğrenim ücreti ve teknoloji ücreti, Akademik Takvim'de duyurulan tarihlerde ödenir.
  • Konukevi/yurt ücretleri, her dönem başında öğrencilere duyurulan tarihlerde ödenir.
  • Taksitli ödemelerde, ilk taksitten sonraki taksit tutarları, bir önceki taksitin ödendiği tarihten bir ay sonra kredi kartı hesap ekstresine yansır.
Öğrenim Görülen Program/Düzey     
2019-2020 Bahar Dönemi Ödeme Tarihleri
İngilizce Hazırlık programı
20 - 24 Ocak 2020
Lisans programları
27 - 31 Ocak 2020
Lisansta mezuniyet için en fazla 18 kredilik yükümlülüğü kalmış öğrencilerin ödemeleri
21 - 25 Şubat 2020
Lisansüstü programlar
27 - 31 Ocak 2020
 

Ödeme Yöntemleri

Ödemeler nakit olarak Fibabanka'nın şubelerinden; Fibabanka mevduat hesabınız var ise internet bankacılığından veya telefon bankacılığı aracılığıyla; ve banka/kredi kartı ile Üniversitemizin Kart ile Ödeme sayfası üzerinden tahsil edilir. Üniversiteye doğrudan ücret ödemesi yapılamamaktadır. 

 • TL bazında belirlenen ücretlerin ödemeleri TL ile yapılır. 
 • ABD doları bazında belirlenen ücretler, TL ile ödenebileceği gibi ABD doları ile de ödenebilir. ABD doları bazında belirlenen ücretlerin TL ödemelerinde; Güz dönemi için Ağustos, Bahar dönemi için Ocak, Yaz dönemi için Mayıs ayının ilk 5 iş günü için T.C. Merkez Bankasının belirlediği döviz satış kurlarının en küçük ve en büyük olanı dışındaki kurların aritmetik ortalaması alınarak hesaplanan TL karşılıkları geçerlidir.
Üniversitemizde öğrenim ücretleri ve yurt ücretleri peşin veya taksitli olarak ödenebilir. Yurt Yıllık Kayıt ücreti, Yurt depozito ücreti, Kütüphane ücretleri ve bilgi-belge ücretleri ve ise yalnızca ile peşin olarak ödenebilir. Peşin ve taksitli ödeme yöntemlerinin detayları aşağıda belirtilmiştir.

 

Peşin Ödeme

Öğrenim, yurt, yurt yıllık kayıt, kütüphane ve bilgi-belge ücretleri peşin olarak ödenebilmektedir. Peşin ödeme seçenekleri, TL bazında belirlenen ücretlerin ödemelerinde ve ABD doları ile belirlenen ücretlerin TL ile ödemelerinde geçerlidir. ABD doları ile belirlenen ücretleri ABD doları ile ödemek isteyen öğrencilerin Uluslararası Ofis ile iletişime geçmesi gerekir. Peşin ödeme yapmak isteyen adaylar, akademik takvimde belirtilen ücret ödeme tarihleri içinde aşağıdaki peşin ödeme yöntemlerinden birini tercih ederek ödeme yapabilirler.
 • Fibabanka Şubesi’nden Peşin Ödeme: Ödeme yapacak kişi, son ödeme tarihine kadar, herhangi bir Fibabanka şubesine giderek yetkili kişiye, Özyeğin Üniversitesi öğrenim ücreti ödemesi yapacağını, öğrenci numarası ile birlikte öğrencinin adını ve soyadını vererek bildirir. Banka sisteminde görüntülenecek tutar, banka yetkilisi tarafından nakit olarak tahsil edilir. 
 • Fibabanka İnternet Bankacılığı'ndan peşin ödeme: Fibabanka müşterileri, Fibabanka İnternet Bankacılığı'ndan giriş yaparak, Ödemeler menüsünde yer alan  “Okul Ödemeleri” seçeneğinden, öğrenci numarasını girerek tüm borç bilgilerini görüntüleyebilir ve hesabından peşin ödeme yapabilir. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.
 • Fibabanka Telefon Bankacılığı'ndan peşin ödeme: Fibabanka müşterileri, Fibabanka’da bulunan mevduat hesabı ile, 444 88 88 Fibabanka Telefon Bankacılığı'nı arayarak peşin ödeme yapabilir. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.
 • Banka (ATM/Debit Kart) veya Kredi Kartı ile Peşin Ödeme: Ödemeler, herhangi bir banka (ATM/Debit Kart) veya kredi kartı ile Üniversitemiz web sayfasında Öğrenci Hizmetleri / Ücret ve Ödemeler / Kart ile Ödeme sayfasından yapılır. Banka (ATM/Debit Kart) veya kredi kartı ile ödeme yapabilmeniz için kartınızda aşağıdaki kriterlerin bulunması gerekir:
  • Sanal pos işlem izninin olması
  • 3D Secure işlem izninin açık olması 
  • İnternet üzerinden yapılan işlemlere ait limitin yeterli olması
  • Yabancı kredi kartı ve banka kartları için ayrıca yurt dışında işlem yapmaya açık olması
Banka kartı veya kredi kartı ile ödeme yapmak için tıklayınız
 

Sayfa başı

Taksitli Ödeme

1.Kredi Kartı ile Taksitli Ödeme
Taksitli ödeme seçeneği, öğrenim ücreti ve yurt ücretleri için geçerlidir. ABD doları ile ödemelerde taksitli ödeme seçeneği bulunmamaktadır. Taksitli ödemelerde herhangi bir vade farkı uygulanmaz. Taksitli ödeme yapmak isteyen adaylar, akademik takvimde belirtilen ücret ödeme tarihleri içinde aşağıdaki kredi kartlarından birini tercih ederek ödeme yapabilirler. Kredi kartı ile ödeme yapabilmeniz için kartınızda aşağıdaki kriterlerin bulunması gerekir:
 
 • Sanal pos işlem izninin olması 
 • 3D Secure işlem izninin açık olması 
 • İnternet üzerinden yapılan işlemlere ait limitin yeterli olması
 • Yabancı kredi kartı ve banka kartları için ayrıca yurt dışında işlem yapmaya açık olması
Üniversite, dönemlik ücretlere anlaşmalı banka kredi kartları için 2 ve 4 taksit olanağı sunmaktadır.
 
 • CardFinans Bireysel Kredi Kartları ve Cardfinans Fix ile yapılacak işlemlerde 2 taksit olanağı sunulacaktır. CardFinans Nakit kartlar, Enpara kartları ve ParaPuan kullanılarak yapılan işlemler 2 taksit olanağına dahil değildir.
 • HSBC Advantage Bireysel Kredi Kartları ile yapılacak taksitli işlemlerde 2 taksit olanağı sunulacaktır. HSBC Ticari Kartlar ve Advantage NakitPuan kullanılarak yapılan işlemler 2 taksit olanağına dahil değildir.
 • Ziraat Bankası Bankkart Kredi Kartları ile yapılacak işlemlerde 2 taksit olanağı sunulacaktır. Ticari Kartlar ve BankkartLira kullanılarak yapılan işlemler 2 taksit olanağına dahil değildir.
 • Bonus programı üyesi bankaların Bonus özellikli Kredi Kartları ile yapılacak işlemlerde 4 taksit olanağı sunulacaktır. Ticari Kredi Kartları ve BonusPuan kullanılarak yapılan işlemler 4 taksit olanağına dahil değildir.
 • Vakıfbank ve Yapı Kredi Bankası World Card Bireysel Kredi Kartları ile yapılacak işlemlerde 2 taksitli işlemlerde +2 taksit fırsatı sunulacaktır. Vakıfbank ve Yapı Kredi Bankası Ticari Kartları ve WorldPuan kullanılarak yapılan işlemler kampanyaya dahil değildir.

Banka kartı veya kredi kartı ile ödeme yapmak için tıklayınız.

Sayfa başı

2.Fibabanka Kredili Mevduat Hesabı (KMH) ile Taksitli Ödeme: 
Kredili mevduat hesabı ile taksitli ödeme seçeneği, sadece öğrenim ücreti için geçerlidir. KMH ile dönemlik ücretlere 4 taksit olanağı sunar. Bu ödeme yöntemi ile ödeme yapmak isteyenler için Fibabanka Özyeğin Üniversitesi Şubesi, nezdinde bir hesap açılır. Hesap sahibinin Fibabanka Özyeğin Üniversitesi Şubesi’ne şahsen başvurarak yetkili kişiye, Özyeğin Üniversitesi öğrenim ücretini taksitli ödeme isteğini öğrencinin adını, soyadını ve öğrenci numarasını vererek bildirmesi ve gerekli belgeleri sunması gerekir. 

Banka başvurusunda kişinin doldurması / hazırlaması gereken belgeler şunlardır:

 • Bankacılık Hizmetleri Çerçeve Sözleşmesi
 • Kredili Mevduat Hesabı Ek Sözleşme 
 • T.C. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İkametgah belgesi veya son aya ait fatura (elektrik, su, doğalgaz veya telefon) 
 • Gelir beyan edici belgeler:
 • Ücretli çalışanlar için: bordro veya kaşeli ve imzalı şirket yazısı (şirket yazısı alınıyorsa şirketin imza sirküleri)
 • Serbest çalışanlar için: sahibi ya da ortağı olunan firmaya ilişkin vergi levhası fotokopisi, ticaret sicil gazetesi, imza sirküleri, son 3 yıla ait vergi dairesi ya da yeminli mali müşavirlik onaylı bilanço ve gelir tablosu, cari yıl mizanı, Esnaf ve Sanatkârlar Odası’na kayıt veya Faaliyet Belgesi.
Banka tarafından istenebilecek ek belgeler;
Banka tarafından ek olarak istenildiği durumda varsa, kira geliri olanlar için kira kontratı, tapu fotokopileri, vb. gibi varlık belgeleri 
Banka, hazırlanan belgeleri teslim alıp onayladığı takdirde, ödeme yapacak kişi adına KMH açar. Bu hesaba sistemde öğrenci adına görüntülenen dönem öğrenim ücreti kadar tutarda limit tahsis eder. Söz konusu KMH nakit için açık olmayıp sadece üniversite ödemeleri için kullanılabilir. Ödeme yapacak kişi, taksit tutarlarını, taksit ödeme son tarihine kadar KMH’na yatırır. Taksit tutarlarının söz konusu tarihe kadar yatırılmaması durumunda banka, öğrenci adına ödeme yaparak hesap sahibini kredilendirir. KMH sahiplerinin hesap bakiyelerini kontrol etmeleri ve varsa nakit borçlarını en geç dönem son taksit tarihini takip eden faiz tahakkuk gününün içinde bulunduğu ay sonuna kadar tamamen kapatmaları veya bankanın belirleyeceği tutarın altına indirmeleri gerekir. Aksi halde kişi, izleyen dönemler için banka tarafından Kredili Mevduat Taksitli Ödeme yöntemi dışında bırakılabilir. KMH kullanılarak ödeme yapılabilmesi için taksitlendirilen tutarın ilk taksitinin peşin olarak yatırılması gerekmektedir. Ödemeler 1 peşin +3 taksit şeklinde yapılabilir.
Daha önceki dönemlerde KMH ile ödeme yapan öğrencilerin banka ile KMH anlaşmaları otomatik yenilenmemektedir. Bu ödeme yöntemini tercih eden öğrencilerin, akademik takvimde belirtilen ücret ödeme dönemi içerisinde önce Öğrenci Hizmetleri Burs ve Ücret İşlemleri Birimine ödemelerini KMH ile yapacaklarını bildirmeleri; sonrasında Fibabanka ile iletişime geçerek KMH ile ödeme yöntemini aktive ettirmeleri gerekmektedir.
Fibabanka Özyeğin Üniversitesi Şubesi, 

Telefon: 0 216 525 50 00 

Sayfa başı

Ödemelerle ilgili Önemli Hatırlatmalar

1. KMH ile ödeme yapacak öğrenciler
KMH sahiplerinin hesap bakiyelerini kontrol etmeleri ve varsa nakit borçlarını en geç dönem son taksit tarihini takip eden faiz tahakkuk gününün içinde bulunduğu ay sonuna kadar tamamen kapatmaları veya bankanın belirleyeceği tutarın altına indirmeleri gerekir. Aksi halde kişi, izleyen dönemler için banka tarafından KMH ile Taksitli Ödeme yöntemi dışında bırakılabilir. Yapılan ödemeler bir (1) dönemi kapsamaktadır. 
 
Daha önceki dönemlerde KMH ile ödeme yapan öğrencilerin banka ile KMH anlaşmaları otomatik yenilenmemektedir. Bu ödeme yöntemini tercih eden öğrencilerin, akademik takvimde belirtilen ücret ödeme dönemi içerisinde önce Fibabanka ile iletişime geçerek KMH ile ödeme yöntemini aktive ettirmeleri; sonrasında Öğrenci Hizmetleri Burs ve Ücret İşlemleri Birimine ödemelerini KMH ile yapacaklarını bildirerek ödeme planını yeniletmeleri gerekmektedir.

 

2. Öğrenim ücretini zamanında ödemeyen öğrenciler
2019 - 2020 bahar dönemi öğrenim ücreti ödemelerini belirtilen tarihler arasında tamamlamayan öğrenciler, ders kaydı engeline takılmamak ve ders kaydı yapabilmek için sınıflarına göre belirtilen ders kayıt tarihinden önce gecikmeli olarak ödemelerini tamamlayabilirler. 2019-2020 bahar döneminde lisans programına başlayacak 1. yarıyıl öğrencilerinin ders kayıtları önyükleme ile Öğrenci Hizmetleri tarafından yapılır, bu öğrencilerden ödemelerini tamamlamamış olanların dersleri, ders ekleme-bırakma dönemi başlamadan önce düşürülür. Ders kayıtları süresi içinde kayıtlarını yenilemeyen öğrenciler akademik takvimde belirtilen ders ekleme-bırakma süresi içinde gecikmeli olarak kayıtlarını yenileyebilir. Gecikmeli olarak kayıt yenileyecek olan öğrencilerin öğrenim ücretlerini ve gecikme ücretini ödemeleri gerekir. Gecikmeli ödeme tarihi süresi sonunda kadar ödeme yapılmaması durumunda kayıtsız öğrenci statüsüne düşürüleceğinizi ve öğrencilik haklarından yararlanamayacağınızı bildiririz. Öğrenim programında yer alan bütün dersleri başardığı halde staj çalışmasını tamamlamayan öğrenciler, her yarıyıl başında akademik takvimde belirtilen tarihlerde öğrenim ücretini ödeyerek ve staj dersine kayıt yaptırmak ve kaydını yenilemek zorundadır.
 
3. Mezuniyeti için en fazla 18 kredilik yükümlülüğü kalmış kredi başına ücret ödeyecek öğrenciler
Mezuniyeti için staj hariç en fazla 18 AKTS kredilik yükümlülüğü kalmış lisans öğrencileri, kredi başına ücret öderler. Kredi başına öğrenim ücreti, öğrencinin kayıtlı olduğu programın yıllık öğrenim ücretinin altmışta biridir (dönemlik ücretin otuzda biri). Öğrencilere varsa giriş bursları oranında indirim yapılır. Bu durumda olan öğrencilerin tespiti Öğrenci Hizmetleri tarafından yapılır. Kredi başına ücret ödeme durumunda olan öğrenciler önce ders kayıtlarını yaparlar ve sonrasında alınan kredi miktarına göre öğrenim ücretlerini öderler.
Kredi başına ücret ödeyecek öğrencilerin öğrenim ücretinin ders kayıtları esnasında ödenmemiş olması ders seçimine engel değildir. Bu öğrencilerin borçlandırmaları ders ekleme-bırakma dönemi sonrasında almış oldukları krediye göre yapılır. 18 AKTS kredisinden fazla ders seçilmesi durumunda öğrencilere dönem ücreti yansıtılır. Bu durumdaki öğrencilerin e-postalarına ÖH tarafından bilgilendirme yapılacaktır. 2019-2020 bahar döneminde bu kapsamda olan öğrencilerin öğrenim ücretleri ödemeleri, 21-25 Şubat 2020 tarihleri arasında yapılacaktır. Mezuniyetine 18 kredi ve altında yükümlülüğü kaldığını halde tarafına dönem ücreti yansıtılan öğrenciler Öğrenci Hizmetlerinde lisans program sorumluları ile iletişime geçebilirler.
 
4. Aile ve ÖzÜ / FİBA İndirimi Hakkında Hatırlatma
Aile indiriminin aile üyelerinin (iki kardeş, anne çocuğu veya baba ve çocuğu) beraber okuduğu süre için geçerli olup her iki aile üyesinin kayıtlı olması, giriş yaptığı ilgili yıl için belirlenen ve ilan edilen burs süresi kadar uygulanır. Kayıt yenileme yapılan dönem için aile üyelerinden birinin mezun olması veya üniversiteden ayrılmış olması durumunda yararlanılan indirimin iptal edileceği ve %5 farkın borç olarak yansıtılacağını hatırlatırız.
ÖzÜ / FİBA indiriminin ise çalışanın Özyeğin Üniversitesi ve FİBA Grubunda tam zamanlı çalıştığı dönemlerde geçerlidir. Öğrencilerin, her dönem başında ücret ödeme tarihlerinden önce çalışma durumuna ait ilgili kurumdan alacakları belgeyi Öğrenci Hizmetlerine sunmaları gerekir. 2019-20 Bahar döneminde Hazırlık düzeyindeki öğrenciler en geç 17 Ocak 2020 Cuma saat 16:00'ya kadar, Lisans düzeyindeki öğrenciler en geç 24 Ocak 2020 Cuma saat 16.00’ya kadar belgesini sunmalıdır. Durumu belgeleyen öğrencilere bu indirim giriş yaptığı ilgili yıl için belirlenen ve ilan edilen burs süresi kadar uygulanır.

 

5.Teknoloji Ücretlerini Ödemeyen Öğrenciler 

Üniversite tarafından bilgisayar tahsisi yapılan öğrencilerden, geçmiş dönemlere ait teknoloji ücretini ödemeyen öğrenciler, ders kayıt sistemine giriş yapamayacaktır. Bu öğrencilerin 2019-2020 bahar dönemi ders kayıtları öncesinde teknoloji ücreti ödemelerini tamamlaması gerektiğini hatırlatırız. 2019-2020 bahar dönemi itibariyle bilgisayarını iade etmek isteyen öğrenciler, Solution Center üzerinden IT ile iletişime geçebilirler.

Sayfa başı

Geç Ödeme

Gecikme ücreti, TL bazında aylık %2 olarak uygulanır. Bu oran, tatil günlerini de içerecek şekilde geciken ödeme tutarına günlük olarak işler. Gecikme ücreti, son ödeme tarihini geçen öğrenim ücreti, teknoloji ücreti ve yurt ücreti ödemelerinin tümü için uygulanır. Son ödeme tarihine kadar öğrenim ücreti ödemelerini tamamlayamayan öğrencilere, ders ekleme-bırakma süresi sonuna kadar geç ödeme olanağı tanınır. Bu durumda öğrencinin gecikme ücreti ile birlikte dönem öğrenim ücretini peşin veya taksitli olarak ödemesi gerekir. 

Uygulanacak gecikme oranı Üniversite tarafından her akademik yıl için yeniden belirlenebilir. Gecikme ücreti, geciken ödeme tutarına eklenir ve geciken ödeme tutarıyla birlikte tahsil edilir. 

Sayfa başı

Faturalar

Ödemelere ait faturalar öğrenci adına ve eğitim dönemine bölünerek dört eşit tutarda düzenlenir. Öğrencinin fatura talep etmek için maliisler@ozyegin.edu.tr e-mail adresine öğrenci numarası ve ad/soyad belirtilerek e-mail göndermesi sonrası faturalar hazırlanarak Mali İşler Tahsilat bölümünden öğrenciye elden teslim edilir.

Sayfa başı

İadeler
İlgili yönetmelikler ve uygulamalar doğrultusunda ücret iadesi gerektiren durumlarda (kayıt dondurma, üniversiteden ayrılma, vb.), iadeler ancak öğrencinin üniversiteye karşı herhangi bir borcunun olmaması ve kendisine kullanım için üniversite tarafından sağlanan mal ve teçhizatı hasarsız olarak iade etmiş olması koşuluyla yapılır. İadeler ödeme yöntemine ve döviz cinsine uygun olarak iade edilir.
 

Sayfa başı