Özyeğin Üniversitesi, Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mahallesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul

Telefon : +90 (216) 564 90 00

Fax : +90 (216) 564 99 99

info@ozyegin.edu.tr

Lisans Programlarına YKS Kapsamında Yerleşen Öğrencilerin Üniversiteye Kayıtları

Lisans Programlarına YKS Kapsamında Yerleşen Öğrencilerin Üniversiteye Kayıtları

Üniversitemize yerleşen öğrencilerimizi tebrik ediyoruz. Üniversiteye kayıt işlemlerinizi tamamlamak için aşağıdaki açıklamaları dikkatlice okumanızı ve belirtilen tarihlere dikkat ederek işlemlerinizi tamamlamanızı önemle tavsiye ederiz.

2019 - 2020 akademik yılında Üniversitemize YKS kapsamında yerleşen öğrencilerin bilgileri paylaşıldıktan sonra sayfamızda güncelleme yapılacaktır.

2018 - 2019 akademik yılında Özyeğin Üniversitesi’ne YKS ek kontenjan yerleştirmeleri sonucunda kayıt hakkı kazanan öğrenciler, belirtilen tarihler arasında Üniversiteye şahsen gelerek kayıtlarını yapabilirler. Belirtilen tarihlerde kayıtlarını yapmayanlar Üniversiteye kayıt hakkını kaybederler. Kayıt için gerekli şartları taşımadığı sonradan anlaşılan veya bu şartları sonradan kaybeden öğrencilerin kayıtları yapılmış olsa dahi iptal edilir. Her iki yönteme göre kayıt yaptırma adımları aşağıda açıklanmaktadır.  

1. Yerleşme Sonuçları Açıklandıktan Sonra
2. Öğrenci Kayıt Bilgi Formları
3. Kayıt Yöntemleri
4. İngilizce Dil Yeterliği
5. Ücretler, Ödemeler ve Burslar
6. Yurtlar
7. İletişim

1. Yerleşme Sonuçları Açıklandıktan Sonra

Üniversitemize kayıt olmaya hak kazanan öğrencilerimiz, öncelikle, Duyuru Modülü üzerinden yayınlanacak olan, "Öğrenci Numarası" ile, öğrenim hayatları boyunca Üniversitedeki tüm online sistemlere erişim için kullanacakları "kullanıcı adı" ve "ÖZÜ e-posta adresi"ni kontrol etmeleri gerekir. Sonrasında, kayıt işlemlerini kolaylaştırmak ve Üniversitedeki ilk günlerinde ihtiyaç duyabileceği bilgileri edinebilmeleri için aşağıdaki “kayıt paketi”nden faydalanabilirler. 

Kayıt Paketinin İçeriği

Sayfa Başı

2. Öğrenci Kayıt Bilgi Formu

Kayıt işlemlerinin başlatılması için ilk olarak Öğrenci Kayıt Bilgi Formunu eksiksiz ve doğru olarak doldurmanız gerekmektedir. Form, yerleştirme sonuçları Üniversitemize açıklandıktan sonra öğrencilerimizin doldurmaları için açılacaktır. 

Forma kayda davet mektubunda tarafınıza iletilen kullanıcı adı ile veya T.C. kimlik numarası ile giriş yapılabilir. Öğrenci Kayıt Bilgi Formu http://www.ozyegin.edu.tr/kayit linkinde yer alan yönlendirmeler doğrultusunda doldurulmalıdır.

Öğrenci Kayıt Bilgi Formunun İçeriği:

 • İletişim Bilgileri 
 • Üniversite Bilgileri (Varsa, geçmiş Üniversite bilgileri)
 • Askerlik Bilgileri (T.C. uyruklu erkek öğrenciler için)
 • Aile Bilgileri
 • Sağlık Bilgileri
 • Engellilik Bilgileri
 • Üniversite Seçim Bilgileri

Sayfa Başı

3. Kayıt İşlemleri

 • 2018 YKS Ek Kontenjan yerleştirmeleri kapsamında Üniversiteye kayıt olacak tüm öğrenciler, 1-5 Ekim 2018 tarihlerinde 9.00-16.00 saatleri arasında Özyeğin Üniversite Çekmeköy Kampüsü Öğrenci Merkezi binası -3. katta yer alan Öğrenci Hizmetleri ofisine gelerek kayıt işlemlerini yaptırabilirler. Öğrencilerin şahsen kayıt sırasında nüfus cüzdanı asıllarının yanında olması gerekir.

Kayıt işleminin yapılabilmesi için, Öğrenci Kayıt Bilgi Formunun doldurulması ve öğrenim ücretinin ödenmesi gerekir. Ayrıca, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Havacılık Yönetimi ve Pilotaj Lisans programlarına kayıt olacak öğrencilerin kayıt esnasında aşağıda belirtilen belgeleri sunmaları gerekir. 18 yaş ve üzeri olup Üniversiteye kayıt için şahsen kendileri gelemeyecek öğrenciler yerine noter tasdikli vekaletnamesi bulunan vekilleri gelip kayıt yaptırabilirler. Posta yoluyla gönderilen kayıt belgeleri kabul edilmeyecektir.
 
Havacılık Yönetimi Lisans Programına kayıt yaptıracak öğrencilerin sunması gereken belgeler:
 • Sağlık Sertifikası: Mesleği ve/veya meslekte verilen görevi icra etmesine engel oluşturacak bir sağlık sorunu bulunmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden alınmış sağlık raporu.(işitme kaybı/eksikliği, görme kaybı eksikliği vs.). (Rapor, özel hastaneden veya devlet hastanesinden temin edilebilir.)
 • Adli Sicil Kaydı veya Adli Sicil Arşiv Kaydı Belgesi: T.C. uyruklu öğrencilerin, Cumhuriyet Başsavcılıklarından son 1 ay içinde alınmış havalimanı giriş kaili almasına engel oluşturacak herhangi bir Adli Sicil Kaydı ve Adli Sicil Arşiv kaydı bulunmadığını gösterir 1 adet arşiv kayıtlı adli sicil belgesi aslı ile bir kopyası. (E-devlet sistemi üzerinden Adlî Sicil Kaydı Sorgulama Formu aracılığıyla belgeyi temin edebilirsiniz. Belgeyi arşiv kayıtlı oluşturabilmek için, Kurum Türü alanında "Resmi" seçeneğini; Belgenin Neden Verileceği alanında ise "Diğer"i seçebilirsiniz.)
Pilotaj Lisans Programına kayıt yaptıracak öğrencilerin sunması gereken belgeler: 
 • Lise Diploması Kopyası: Lise diplomasının aslı ve bir kopyası. Aslı kayıt sırasında iade edilecektir.
 • 12 adet Fotoğraf: Son 1 ay içerisinde çekilmiş 12 adet vesikalık fotoğraf
 • ICAO Ek-1 Sınıf 1 Hükümlerine uygun sağlık raporu: Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce yetkilendirilmiş sağlık kurumlarından ICAO Ek-1 Sınıf 1 hükümlerine uygun sağlık raporunun aslı ile bir kopyası. Yetkili havacılık tıp merkezlerinin listesine SHGM resmi web sayfasından ulaşabilirsiniz.
 • Adli Sicil Kaydı veya Adli Sicil Arşiv Kaydı Belgesi: T.C. uyruklu öğrencilerin, Cumhuriyet Başsavcılıklarından son 1 ay içinde alınmış 2 adet arşiv kayıtlı adli sicil belgesi aslı ile bir kopyası. (E-devlet sistemi üzerinden Adlî Sicil Kaydı Sorgulama Formu aracılığıyla belgeyi temin edebilirsiniz. Belgeyi arşiv kayıtlı oluşturabilmek için, Kurum Türü alanında "Resmi" seçeneğini; Belgenin Neden Verileceği alanında ise "Diğer"i seçebilirsiniz.)
 
4. İngilizce Dil Yeterliği
 
Öğrenim Dili İngilizce Olan Programlarda İngilizce Dil Yeterliği

Öğrenim dili İngilizce olan lisans programlarına kayıtlı tüm öğrencilerin, İngilizce dil yeterliliklerini sağlamaları gerekir. Bu programlara yeni kayıt yaptıran öğrencilerin dil yeterliği, Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından Üniversiteye ilk kayıtlarını yaptırdıkları akademik yılın başında düzenlenen 1. Aşama - İngilizce Düzey Belirleme Sınavı (PLACEMENT) ve 2. Aşama - İngilizce Yeterlik Sınavı (TRACE) ile ölçülür. Sınavlardan başarılı olan öğrenciler, İngilizce Hazırlık Programından muaf olur ve lisans programında öğrenimlerine başlarlar. Sınavlardan yeterli puanı alamayan öğrencilerimiz ise, aldıkları puana göre İngilizce Hazırlık Programına yerleştirilirler. 

Üniversite tarafından kabul edilen ve geçerlik süresi içinde ulusal veya uluslararası sınav belgesi olan öğrenciler, belgelerini 1-5 Ekim 2018 tarihleri arasında Üniversite kayıtlarını tamamladıktan sonra Yabancı Diller Yüksekokulu’na sunarak İngilizce Hazırlık Programından muafiyet talebinde bulunabilirler. Kabul edilen sınavlar hakkında detaylı bilgi, Dil Yeterlik Koşulu sayfasından alınabilir. Belgesi uygun olmayan öğrencilerin mutlaka Üniversite tarafından düzenlenen dil yeterlik sınavlarına girmeleri gerekir.

 
Öğrenim Dili Türkçe Olan Programlarında İngilizce Dil Yeterliği

Öğrenim dili Türkçe olan Hukuk ve Mimarlık lisans diploma programlarında İngilizce Hazırlık Programı isteğe bağlıdır, isteğe bağlı olarak hazırlık okumak isteyen öğrenciler, taleplerini Üniversite kayıtları sırasında Öğrenci Hizmetlerine iletmelidirler. Öğrencilerin seviye ve düzeylerinin belirlenebilmesi için Üniversite tarafından düzenlenen sınavlara girmeleri veya Üniversite tarafından kabul edilen ve geçerlik süresi içinde ulusal veya uluslararası sınav belgesi sunmaları gerekir.

Türkçe programa kayıt olan öğrencilerin, isteğe bağlı İngilizce Hazırlık Programına devam etmek istemeseler bile, Üniversite tarafından yapılan dil yeterlik sınavlarına girmeleri önemle tavsiye edilir. Bu sınav sonuçlarına veya iletilen ulusal/uluslararası sınav belgelerine göre öğrenciler, programlarının seçmeli dersleri arasında yer alan öğrenim dili İngilizce olan dersleri alabilirler.

Kabul edilen sınavlar hakkında detaylı bilgi Dil Yeterlik Koşulu sayfasından alınabilir.

 

İngilizce Seviye Tespit ve Yeterlik Sınavları

Sınav örneklerini “İngilizce Hazırlık Programı” sayfamızda bulabilirsiniz.

1. Aşama: Düzey Belirleme Sınavı (PLACEMENT)
Kapsamı Lisans programlarına yeni kabul edilen öğrenciler
İçeriği Dinlediğini anlama, okuduğunu anlama, dil bilgisi, kelime bilgisi ve yazma becerisi ölçümü
Tarihi-Saati 1 Ekim 2018 Pazartesi, saat 09.00
Yeri Sınav giriş yeri, Online İşlemler - Duyuru Modülü üzerinden duyurulacaktır.
Başarı Koşulu 100 üzerinden 60
Notlandırma "S": Başarılı, "U": Başarısız
Sonuçların Açıklanması 1 Ekim 2018 Pazartesi, saat 11.30'da Online İşlemler - Duyuru Modülü üzerinden duyurulacaktır.
2. Aşama: İngilizce Yeterlik Sınavı (TRACE)
Kapsamı PLACEMENT sınavında başarılı olan lisans öğrencileri
İçeriği Dinlediğini anlama, okuduğunu anlama ve yazma becerilerinin ölçümü
Tarihi-Saati 1 Ekim 2018 Pazartesi, saat 12.00
Yeri PLACEMENT sınav sonuçları ile birlikte Online İşlemler - Duyuru Modülü üzerinden duyurulacaktır.
Başarı Koşulu 100 üzerinden 65
Notlandırma "S": Başarılı, "U": Başarısız
Sonuçların Açıklanması 3 Ekim 2018 Çarşamba günü Online İşlemler - Duyuru Modülü üzerinden duyurulacaktır.
 Sınavlara Girecek Öğrencilerin Dikkatine!
 • Sınav öncesinde, Özyeğin Üniversitesi web sayfasında yer alan sınav örneklerini incelemenizi tavsiye ederiz. 
 • Yanınızda kurşun kalem, tükenmez kalem, kalemtıraş ve silgi bulundurunuz. 
 • Herhangi bir haberleşme veya elektronik kayıt cihazı veya yiyecek sınıflara alınmayacaktır.
 • Fotoğraflı resmi bir kimliğinizi (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport gibi) mutlaka yanınızda bulundurunuz. Yanlarında kimlik olmayan veya geç kalan öğrencilerin sınavlara alınamayacağını önemle hatırlatırız.
 • Sınav başlangıcından en az yarım saat önce sınavın yapılacağı sınıfın önünde hazır bulununuz.
 • Sınavların yapılacağı katlara güvenlik açısından öğrenciler ve görevliler dışında kimse alınmayacaktır.
 • Sınavların hiçbir aşaması için her ne sebepten olursa olsun, mazeret sınavı düzenlenmez. Sınava girmeyen öğrenciler, sınavdan başarısız olmuş sayılırlar.
Sonuçların Açıklanması

Sonuçlarınızı, belirtilen tarihlerde Öğrenci Bilgi Sistemi (SIS)’ne kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yaparak öğrenebilirsiniz.
 • Öğrenci Bilgi Sistemi (SIS): http://sis.ozyegin.edu.tr  
 • Kullanıcı Adı ve Şifre: Kullanıcı adınız, kayda davet mektubunda tarafınıza bildirilmiştir. Şifreniz ise kayıt işlemlerinizi tamamladıktan sonra oluşturulacaktır. Şifre oluşturma işlemleri için “OzU.Net Hesabı” sayfasını incelemenizi öneririz.
Sınav Sonuçlarına Göre Değerlendirme 

PLACEMENT ve TRACE sınavlarına giren öğrenciler, aldıkları puanlara göre aşağıdaki şekilde değerlendirileceklerdir:

 

Sayfa Başı

5. Ücretler, Ödemeler ve Burslar

Kayıt işlemlerinin tamamlanabilmesi için, öğrencilerin kayda gelmeden ödemekle yükümlü oldukları ücretlerin tamamını ödemeleri gerekir.
2018-2019 akademik yılı öğrenim ücretleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.
2018-2019 akademik yılı yurt ücretleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.
Ödeme yöntemleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.
Öğrencilere sağlanan burs ve mali destek olanakları hakkında bilgi almak için tıklayınız.

 

6. Yurtlar

Yurtlar ve yurt başvuruları hakkında bilgi almak için Yurtlar sayfamızı inceleyebilir ve Yurt Müdürlüğü ile görüşebilirsiniz.

7. İletişim ve Ulaşım

Çağrı Merkezimiz 9.00 - 16.00 saatleri arası hizmet vermektedir. Üniversiteye kayıtlar hakkında detaylı bilgi için, çağrı merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

☎: 444 4 OZU (698) / 0 216 564 9000
@: student.services@ozu.edu.tr

Kampüsümüze kendi aracıyla gelmek isteyen öğrencilerimiz yol tarifleri sayfamızı inceleyebilir; Üniversite servisleri ile gelmek isteyen öğrencilerimiz ise servis (shuttle) saatlerimizi buradan görüntüleyebilirler.

Sayfa Başı