Özyeğin Üniversitesi, Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mahallesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul

Telefon : +90 (216) 564 90 00

Fax : +90 (216) 564 99 99

info@ozyegin.edu.tr

Ödemeler

Ödemeler

Öğrencilerin dönem kayıtlarının yenilenebilmesi için öncelikle her dönem başında, ilan edilen süreler içinde, ödemekle yükümlü oldukları dönem öğrenim ücreti ve teknoloji ücretini ödenmiş olmaları şarttır.

 

Ödeme Yöntemleri

Ödemeler nakit olarak Fibabanka'nın şubelerinden; Fibabanka mevduat hesabınız var ise internet bankacılığından veya telefon bankacılığı aracılığıyla; ve banka/kredi kartı ile Üniversitemizin Kart ile Ödeme sayfası üzerinden tahsil edilir. Üniversiteye doğrudan ücret ödemesi yapılamamaktadır. 

 • TL bazında belirlenen ücretlerin ödemeleri TL ile yapılır. 
 • ABD doları bazında belirlenen ücretler, TL ile ödenebileceği gibi ABD doları ile de ödenebilir. ABD doları bazında belirlenen ücretlerin TL ödemelerinde; Güz dönemi için Ağustos, Bahar dönemi için Ocak, Yaz dönemi için Mayıs ayının ilk 5 iş günü için T.C. Merkez Bankasının belirlediği döviz satış kurlarının en küçük ve en büyük olanı dışındaki kurların aritmetik ortalaması alınarak hesaplanan TL karşılıkları geçerlidir.

Üniversitemizde öğrenim ücretleri ve yurt ücretleri peşin veya taksitli olarak ödenebilir. Yurt Yıllık Kayıt ücreti, Yurt depozito ücreti, Kütüphane ücretleri ve bilgi-belge ücretleri ve ise yalnızca ile peşin olarak ödenebilir. Peşin ve taksitli ödeme yöntemlerinin detayları aşağıda belirtilmiştir.

Peşin Ödeme

Öğrenim, yurt, yurt yıllık kayıt, kütüphane ve bilgi-belge ücretleri peşin olarak ödenebilmektedir. Peşin ödeme seçenekleri, TL bazında belirlenen ücretlerin ödemelerinde ve ABD doları ile belirlenen ücretlerin TL ile ödemelerinde geçerlidir. ABD doları ile belirlenen ücretleri ABD doları ile ödemek isteyen öğrencilerin Uluslararası Ofis ile iletişime geçmesi gerekir. Yurt içinden yapılan peşin ödemeler, Üniversitenin ABD doları hesabına havale veya EFT ile yurt dışından yapılan peşin ödemeler transfer yöntemiyle yapılabilir. 

Peşin ödeme yapmak isteyen adaylar, akademik takvimde belirtilen ücret ödeme tarihleri içinde aşağıdaki peşin ödeme yöntemlerinden birini tercih ederek ödeme yapabilirler.

 • Fibabanka Şubesi’nden Peşin Ödeme 

Ödeme yapacak kişi, son ödeme tarihine kadar, herhangi bir Fibabanka şubesine giderek yetkili kişiye, Özyeğin Üniversitesi öğrenim ücreti ödemesi yapacağını, öğrenci numarası ile birlikte öğrencinin adını ve soyadını vererek bildirir. Banka sisteminde görüntülenecek tutar, banka yetkilisi tarafından nakit olarak tahsil edilir.

 • Fibabanka İnternet Bankacılığı'ndan peşin ödeme 

Fibabanka müşterileri, Fibabanka İnternet Bankacılığı'ndan giriş yaparak, Ödemeler menüsünde yer alan  “Okul Ödemeleri” seçeneğinden, öğrenci numarasını girerek tüm borç bilgilerini görüntüleyebilir ve hesabından peşin ödeme yapabilir.

 • Fibabanka Telefon Bankacılığı'ndan peşin ödeme 

Fibabanka müşterileri, Fibabanka’da bulunan mevduat hesabı ile, 444 88 88 Fibabanka Telefon Bankacılığı'nı arayarak peşin ödeme yapabilir.

 • Banka (ATM/Debit Kart) veya Kredi Kartı ile Peşin Ödeme 

Ödemeler, herhangi bir banka (ATM/Debit Kart) veya kredi kartı ile Üniversitemiz web sayfasında Öğrenci Hizmetleri / Ücret ve Ödemeler / Kart ile Ödeme sayfasından yapılır. Banka (ATM/Debit Kart) veya kredi kartı ile ödeme yapabilmeniz için kartınızda aşağıdaki kriterlerin bulunması gerekir:

 • Sanal pos işlem izninin olması
 • 3D Secure işlem izninin açık olması 
 • İnternet üzerinden yapılan işlemlere ait limitin yeterli olması
 • Yabancı kredi kartı ve banka kartları için ayrıca yurt dışında işlem yapmaya açık olması

Kart ile ödeme yapmak için tıklayınız.

Taksitli Ödeme

 1 - Kredi Kartı ile Taksitli Ödeme

Taksitli ödeme seçeneği, öğrenim ücreti ve yurt ücretleri için geçerlidir. ABD doları ile ödemelerde taksitli ödeme seçeneği bulunmamaktadır. Taksitli ödemelerde herhangi bir vade farkı uygulanmaz. Taksitli ödeme yapmak isteyen adaylar, akademik takvimde belirtilen ücret ödeme tarihleri içinde aşağıdaki kredi kartlarından birini tercih ederek ödeme yapabilirler. Kredi kartı ile ödeme yapabilmeniz için kartınızda aşağıdaki kriterlerin bulunması gerekir:

 • Sanal pos işlem izninin olması 
 • 3D Secure işlem izninin açık olması 
 • İnternet üzerinden yapılan işlemlere ait limitin yeterli olması

Üniversite, dönemlik ücretlere anlaşmalı banka kredi kartları için 2 taksit olanağı sunmaktadır.

 • CardFinans Bireysel Kredi Kartları ve Cardfinans Fix ile yapılacak işlemlerde 2 taksit fırsatı sunulacaktır. CardFinans Nakit kartlar, enpara kartları ve ParaPuan kullanılarak yapılan işlemler taksit kampanyalarına dahil değildir.

Üniversitenin sunduğu 2 taksit olanağına ek +2 taksit olanağı sunan “Eğitim Sektörüne Artı Taksit” kampanyaları, anlaşmalı bankalar tarafından sunulan bir olanaktır, bankalar bu kampanyaları diledikleri zaman sonlandırabilir. Kampanya dahilinde + taksit olanağı sunan güncel banka bilgileri aşağıda yer almaktadır.

 • HSBC Advantage Bireysel Kredi Kartları ile yapılacak 2 taksitli işlemlerde +2 taksit fırsatı sunulacaktır. Kampanyaya tüm HSBC Advantage Kredi Kartları ve HSBC Concept Kart dahildir. HSBC Ticari Kartlar ve Advantage NakitPuan kullanılarak yapılan işlemler kampanyaya dahil değildir.
 • Vakıfbank ve Yapı Kredi Bankası World Card Bireysel Kredi Kartları ile yapılacak 2 taksitli işlemlerde +2 taksit fırsatı sunulacaktır. Vakıfbank ve Yapı Kredi Bankası Ticari Kartları ve WorldPuan kullanılarak yapılan işlemler kampanyaya dahil değildir. 
 • Bonus programı üyesi bankaların Bonus özellikli Kredi Kartları ile yapılacak 2 taksitli işlemlerde +2 taksit fırsatı sunulacaktır. Bonus özellikli olan ve aşağıdaki BIN numaralarına (kredi kartının ilk altı hanesi) sahip kredi kartları ve BonusPuan kullanılarak yapılan işlemler kampanyaya dahil değildir.

498520, 558379 (Burganbank)
510118 (Denizbank)
480296, 526973, 547765 (ING Bank)
411159, 547311  (Şekerbank)
428220, 428221, 526955, 534261, 541865 (Garanti Bankası)
528293 (Türkiye Finans Katılım)

Kart ile ödeme yapmak için tıklayınız.

2 - Fibabanka Kredili Mevduat Hesabı (KMH) ile Taksitli Ödeme 

Kredili mevduat hesabı ile taksitli ödeme seçeneği, sadece öğrenim ücreti için geçerlidir. KMH ile dönemlik ücretlere 4 taksit olanağı sunar. 

Bu ödeme yöntemi ile ödeme yapmak isteyenler için Fibabanka Özyeğin Üniversitesi Şubesi nezdinde bir hesap açılır. Hesap sahibinin Fibabanka Özyeğin Üniversitesi Şubesi’ne şahsen başvurarak yetkili kişiye, Özyeğin Üniversitesi öğrenim ücretini taksitli ödeme isteğini öğrencinin adını, soyadını ve öğrenci numarasını vererek bildirmesi ve gerekli belgeleri sunması gerekir.

Banka başvurusunda kişinin doldurması / hazırlaması gereken belgeler şunlardır:

 • Bankacılık Hizmetleri Çerçeve Sözleşmesi
 • Kredili Mevduat Hesabı Ek Sözleşme 
 • T.C. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İkametgah belgesi veya son aya ait fatura (elektrik, su, doğalgaz veya telefon) 
 • Gelir beyan edici belgeler:
  • Ücretli çalışanlar için: bordro veya kaşeli ve imzalı şirket yazısı (şirket yazısı alınıyorsa şirketin imza sirküleri)
  • Serbest çalışanlar için: sahibi ya da ortağı olunan firmaya ilişkin vergi levhası fotokopisi, ticaret sicil gazetesi, imza sirküleri, son 3 yıla ait vergi dairesi ya da yeminli mali müşavirlik onaylı bilanço ve gelir tablosu, cari yıl mizanı, Esnaf ve Sanatkârlar Odası’na kayıt veya Faaliyet Belgesi.
 • Banka tarafından ek olarak istenildiği durumda varsa, kira geliri olanlar için kira kontratı, tapu fotokopileri, vb. gibi varlık belgeleri. 
 • Banka tarafından istenebilecek ek belgeler

Banka, hazırlanan belgeleri teslim alıp onayladığı takdirde, ödeme yapacak kişi adına KMH açar. Bu hesaba sistemde öğrenci adına görüntülenen dönem öğrenim ücreti kadar tutarda limit tahsis eder. Söz konusu KMH nakit için açık olmayıp sadece üniversite ödemeleri için kullanılabilir.

Ödeme yapacak kişi, taksit tutarlarını, taksit ödeme son tarihine kadar KMH’na yatırır. Taksit tutarlarının söz konusu tarihe kadar yatırılmaması durumunda banka, öğrenci adına ödeme yaparak hesap sahibini kredilendirir.

KMH sahiplerinin hesap bakiyelerini kontrol etmeleri ve varsa nakit borçlarını en geç dönem son taksit tarihini takip eden faiz tahakkuk gününün içinde bulunduğu ay sonuna kadar tamamen kapatmaları veya bankanın belirleyeceği tutarın altına indirmeleri gerekir. Aksi halde kişi, izleyen dönemler için banka tarafından Kredili Mevduat Taksitli Ödeme yöntemi dışında bırakılabilir.

KMH kullanılarak ödeme yapılabilmesi için taksitlendirilen tutarın ilk taksitinin peşin olarak yatırılması gerekmektedir. Ödemeler 1 peşin +3 taksit şeklinde yapılabilir.

Fibabanka Özyeğin Üniversitesi Şubesi

Telefon: 0 216 525 50 00

Ödeme Tutarları ve Tarihleri

Öğrenim ücreti ve teknoloji ücreti, Akademik Takvim'de duyurulan tarihlerde ödenir. Konukevi/yurt ücretleri, her dönem başında öğrencilere duyurulan tarihlerde ödenir.

Öğrenciler, her dönem başında o döneme ait öğrenim ve teknoloji ücretini ödedikten sonra, ders kayıtlarını yapabilirler.

Ödenmesi gereken ücretler ve ödeme tarihleri ile ilgli bilgiler, her dönem başında öğrencilerin Özyeğin Üniversitesi e-posta adreslerine gönderilen duyurularda yer alır. Adlarına ödeme yapacak kişileri bilgilendirmek öğrencinin sorumluluğundadır.

Taksitli ödemelerde, ilk taksitten sonraki taksit tutarları, bir önceki taksitin ödendiği tarihten bir ay sonra kredi kartı hesap ekstresine yansır.

Öğrenim Ücreti Ödeme Tutarları ve Tarihleri ile ilgili tablolara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. Tablolarda yer alan ücret ve ödeme tutarlarına KDV dahildir.

2018-2019 Akademik Yılı Ücret Ödeme Tabloları
Lisans ve İngilizce Hazırlık Programı Öğrencileri Ödeme Tabloları Güz Ödeme Tarihleri Bahar Ödeme Tarihleri

Yaz Ödeme Tarihleri

2018-2019 akademik yılında ÖSYM kontenjanından veya Üniversite dışından yatay geçiş ile kabul edilen yeni öğrencileriçin uygulanacak KDV dahil yıllık öğrenim ücretleri Ödeme Tablosu 3-7 Eylül 2018

28 Ocak - 1 Şubat 2019 

(İngilizce Hazırlık için 21 - 25 Ocak 2019)

5 - 8 Temmuz 2019  (İngilizce Hazırlık için 12- 13 Haziran 2019)
2018-2019 akademik yılında yurt dışı öğrenci kontenjanından kabul edilen yeni öğrencileriçin uygulanacak KDV dahil yıllık öğrenim ücretleri Ödeme Tablosu
2017-2018 akademik yılında ÖSYM kontenjanından veya Üniversite dışından yatay geçiş ile kabul edilen öğrenciler için uygulanacak KDV dahil yıllık öğrenim ücretleri Ödeme Tablosu 27 - 31 Ağustos 2018
2017-2018 akademik yılında yurt dışı öğrenci kontenjanından kabul edilen öğrenciler için uygulanacak KDV dahil yıllık öğrenim ücretleri. Ödeme Tablosu
2016-2017 akademik yılında DGS veya ÖSYM Kontenjanından veya Üniversite dışından yatay geçiş ile kabul edilen öğrenciler için uygulanacak KDV dahil yıllık öğrenim ücretleri Ödeme Tablosu
2016-2017 akademik yılında yurt dışı öğrenci kontenjanından kabul edilen öğrenciler için uygulanacak KDV dahil yıllık öğrenim ücretleri. Ödeme Tablosu
2015-2016 akademik yılında DGS veya ÖSYM Kontenjanından veya Üniversite dışından yatay geçiş ile kabul edilen öğrenciler Ödeme Tablosu
2015-2016 akademik yılında yurt dışı öğrenci kontenjanından kabul edilen öğrenciler için uygulanacak KDV dahil yıllık öğrenim ücretleri Ödeme Tablosu
2014-2015 akademik yılında DGS veya ÖSYM Kontenjanından veya Üniversite dışından yatay geçiş ile kabul edilen öğrenciler için uygulanacak KDV dahil yıllık öğrenim ücretleri Ödeme Tablosu
2014-2015 akademik yılında yurt dışı öğrenci kontenjanından kabul edilen öğrenciler için uygulanacak KDV dahil yıllık öğrenim ücretleri Ödeme Tablosu
2013-2014 akademik yılında DGS veya OSYM Kontenjanından veya Üniversite dışından yatay geçiş ile kabul edilen yeni öğrenciler Ödeme Tablosu
2013-2014 akademik yılında yurt dışı öğrenci kontenjanından kabul edilen öğrenciler Ödeme Tablosu
2012-13 akademik yılı ve önce kabul edilen mevcut tüm öğrenciler ile 2012-2013 akademik yılından önce yurt dışından öğrenci kontenjanından kabul edilen mevcut öğrenciler Ödeme Tablosu
2012-2013 akademik yılında yurt dışı öğrenci kontenjanından kabul edilen öğrenciler Ödeme Tablosu
     
Lisansüstü Program Öğrencileri Ödeme Tabloları  Güz Ödeme Tarihleri Bahar Ödeme Tarihleri

Yaz Ödeme Tarihleri

İşletme Yüksek Lisans (MBA) Öğrencileri Ödeme Tablosu 3 - 7 Eylül  2018 28 Ocak-1 Şubat 2019  27 - 31 Mayıs 2019 
Yöneticiler için İşletme Yüksek Lisans (EMBA) Ödeme Tablosu
Finans Mühendisliği Yüksek Lisans Öğrencileri Ödeme Tablosu
Mühendislik Y. Lisans ve Doktora,  İşletme Doktora (*) Ödeme Tablosu 5 - 8 Temmuz 2019 
Kamu Hukuku ve Özel Hukuk Yüksek Lisans ve Doktora Programları Ödeme Tablosu  -
Mimarlık Yüksek Lisans/ Tasarım, Teknoloji ve Toplum Yüksek Lisans ve Doktora Ödeme Tablosu 5 - 8 Temmuz 2019 
Psikoloji Tezli/Tezsiz Yüksek Lisans Ödeme Tablosu 5 - 8 Temmuz 2019 

Geç Ödeme

Gecikme ücreti, son ödeme tarihini geçen öğrenim ücreti, teknoloji ücreti ve yurt ücreti ödemelerinin tümü için uygulanır. Son ödeme tarihine kadar öğrenim ücreti ödemelerini tamamlayamayan öğrencilere, ders ekleme-bırakma süresi sonuna kadar geç ödeme olanağı tanınır. Bu durumda öğrencinin gecikme ücreti ile birlikte dönem öğrenim ücretini peşin veya taksitli olarak ödemesi gerekir.

Gecikme oranı, TL bazında aylık %2’dir; bu oran tatil günlerini de içerecek şekilde geciken ödeme tutarına günlük olarak işler.

Uygulanacak gecikme oranı Üniversite tarafından her akademik yıl için yeniden belirlenebilir. Gecikme ücreti, geciken ödeme tutarına eklenir ve geciken ödeme tutarıyla birlikte tahsil edilir. 

Faturalar

Ödemelere ait faturalar öğrenci adına ve eğitim dönemine bölünerek dört eşit tutarda düzenlenir. Öğrencinin fatura talep etmek için maliisler@ozyegin.edu.tr e-mail adresine öğrenci numarası ve ad/soyad belirtilerek e-mail göndermesi sonrası faturalar hazırlanarak Mali İşler Tahsilat bölümünden öğrenciye elden teslim edilir. 

İadeler

İlgili yönetmelikler ve uygulamalar doğrultusunda ücret iadesi gerektiren durumlarda (kayıt dondurma, üniversiteden ayrılma, vb.), iadeler ancak öğrencinin üniversiteye karşı herhangi bir borcunun olmaması ve kendisine kullanım için üniversite tarafından sağlanan mal ve teçhizatı hasarsız olarak iade etmiş olması koşuluyla yapılır. İadeler ödeme yöntemine ve döviz cinsine uygun olarak iade edilir.