Özyeğin Üniversitesi, Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mahallesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul

Telefon : +90 (216) 564 90 00

Fax : +90 (216) 564 99 99

info@ozyegin.edu.tr

3 Lisans Mezunu

3 Lisans Mezunu

Endüstri Mühendisliği

Lisans eğitimini Özyeğin Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde tamamlayan mezunlarımızın güncel başarı hikayelerini bu sayfadan sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Gözde Avşer

Gözde Avşer, Hollanda'nın en büyük bankalarından Rabobank'ta veri bilimci olarak çalışıyor. Makine öğrenmesi algoritmaları kullanarak, bankanın hem bireysel hem de kurumsal müşterilerine daha iyi hizmet vermesini sağlarken, kârlılığını da arttıracak analitik çözümler üretiyor.

Özyeğin Üniversitesi'nde 3. sınıf öğrencisiyken San Diego, California'da banka şubelerinde iş gücü optimizasyonu üzerine yaptığı staj ile akademik bilgilerini gerçek bir sorun üzerinde uygulama fırsatı buldu. Son senesinde veri analitiğine yönelik seçmeli dersler almaya devam etti ve 2015 yılında Endüstri mühendisliği bölümünden birinci olarak mezun oldu. Finans sektöründe veri analisti olarak 2 sene çalıştıktan sonra, Tilburg Üniversitesi'nde İş Analitiği ve Yön Eylem araştırmaları yüksek lisansını tamamladı. Nielsen firmasında pazarlama bütçesi optimizasyonu sağlayan yazılımı geliştirerek Brezilya, Japonya, Kanada gibi pek çok ülkedeki firmalara uyarladı. 2020 yılından beri Rabobank'ta finans sektöründe veri bilimi üzerine projelerini sürdürüyor. Çeşitli makine öğrenmesi algoritmalarıyla müşteri kaybı tahminlemesi, kurumsal bankacılık müşterilerine en uygun çapraz satış ürününün belirlenmesi gibi projelerde çalışıyor.

Modellerin geliştirilmesine ek olarak, ölçeklenebilir şekilde hayata geçirilmesi için gerekli operasyonlarda da görev alıyor. Projelerin yanısıra, banka içerisinde kodlama yeteneklerini geliştirmek isteyen veri bilimciler için içerikler ve çalışmalar hazırlıyor.

Berke Söylemezoğlu

Berke Söylemezoğlu, P&G'de marka müdürü olarak çalışmaktadır. Öğrencilik döneminde üniversitenin sağladığı sosyal aktivitelere büyük önem veren Berke, ÖzÜ macerasının ilk 3 senesinde Oda Tiyatrosu ile 5 tiyatro oyununda rol aldı, festivallere katıldı. Ardından arkadaşlarıyla birlikte kurduğu ÖzÜ Operations Research Kulübü’nde başkanlık görevini yürüttü. Kulüp, 2 sene içerisinde Özyeğin’in en aktif ve kalabalık kulübü haline geldi.

Yaz dönemlerinde 2 ay Litvanya, 2 ay Finlandiya’da gönüllülük programlarına katılan Berke, ekip liderliği yaptı. Bu sayede farklı ülke ve kültürlerden insanlarla beraber çalışma şansını yakaladı. Ayrıca Özyeğin Üniversitesi’nin yeni girişli öğrencilerin okula daha rahat alışması için kurguladığı Peer Advisor programında da Peer Advisor olarak görev aldı. Mezun olduktan sonra da podcast’ler kaydederek ve üniversite öğrencilerine mentorluk sağlayarak deneyimlerimi aktarmaya devam etti.

Özyeğin Üniversitesi’nin sektörel eğitimi ana odak noktalarından birisi olarak benimsemesi sayesinde, henüz 1. Sınıf öğrencisiyken FİBA Grup bünyesindeki Fiba Banka ve GAP şirketlerinde kredisiz staj yapma fırsatı elde eden Berke, ardından sırasıyla Philip Morris, Bayer, Coca Cola İçecek şirketlerinde yaptığı stajlar sayesinde iş deneyimleri edindi. Endüstri mühendisliği bölümünün bitirme tezi dersi kapsamında Unilever ile yaşadıkları gerçek bir sorun üzerinde çalışma ve bu soruna akademisyenlerimizin de desteğiyle çözüm bulma şansı yakaladı.

2020 Bahar döneminde, önce Deloitte Danışmanlık şirketinde Business Analyst olarak başlayıp, sonrasında P&G’ye geçerek Marka Müdürü olarak çalışmaya başlayan Berke, hâlen bu pozisyonda çalışmalarını sürdürüyor.

Okan Dursun

Okan Dursun, 2022’de Birleşmiş Milletler tarafından seçilen, insanlar ve gezegen için daha adil bir gelecek sağlama çabalarının takdir edildiği 17 yeni Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları genç lideri arasında yer aldı. Yeni genç liderler, bu yılın başlarında yapılan ve 190'dan fazla ülkeden 5.400'den fazla başvuruyla sonuçlanan açık bir başvuru çağrısının ardından seçildi.

2016'da lansmanından bu yana, girişim dünya çapında milyonlarca gence ulaştı. 17 genç líder arasında bir astronot, bir şair ve bir Paralimpik madalya sahibi var. Diğerleri sanatçılardan iklim girişimcilerine ve eğitim yenilikçilerine kadar uzanıyor. Genç liderler arasında Türkiye’den Twin isimli uluslararası eğitim teknolojileri girişiminin kurucularından Okan Dursun da yer alıyor.

Okan Dursun, gençleri yarının fark yaratanları olarak yetiştirmek için bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) öğrenimini SKA eğitimleriyle birleştiren dünyanın ilk eğitim-teknoloji şirketi Twin’in kurucu üyesi. Twin Bilim, Twin STEM Kitleri ve Twin mobil uygulaması ile 70'den fazla ülkede bir milyondan fazla gence ulaştı. Twin, Dünya Ekonomik Forumu tarafından “Teknoloji Öncüsü” olarak kabul edildi, BETT Awards 2020 ve Avrupa Oyuncak Endüstrisi'nden Silver Play for Change Ödülü'nü kazandı.

Okan, üniversitede öğrenciyken YGA (Young Guru Academy) isimli STK ile yolculuğuna başladı. Gönüllülük yoluyla mülteciler, yetimler, görme engelliler ve diğerleri için etki odaklı projeler geliştirmek üzere 50.000 başvuru arasından 50 genç yetenekten biri olarak seçildi. Dünya çapında eğitimdeki eşitsizliği ortadan kaldırma konusunda tutkulu olan Okan, aynı zamanda Dünya Bilim Hareketi adlı bir sosyal sorumluluk projesine de öncülük ediyor.