Özyeğin Üniversitesi, Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mahallesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul

Telefon : +90 (216) 564 90 00

Fax : +90 (216) 564 99 99

info@ozyegin.edu.tr

Akademik Direktörler

Akademik Direktörler

İsmail Arı
Dr. İsmail ARI
Bilgi, Teknoloji Transferi ve Girişimcilik Direktörü

Özyegin Üniversitesi Bilgi, Teknoloji Transferi ve Girişimcilik Direktörü olan Dr. İsmail Arı, 2013-2018 yılları arasında TÜBİTAK Başkan Yardımcısı (TEYDEB Grubu) ve Teknopark İstanbul Genel Müdür Yardımcısı görevlerinde bulunmuştur. Bu görevlerden önce Özyeğin Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde Yardımcı Doçent ve Hewlett Packard’ın Silikon Vadisi’ndeki Ar-Ge laboratuarlarında (2004-2009) uzman araştırmacı olarak görev yapmıştır. Doktorasını 2004 yılında University of California, Santa Cruz Bilgisayar Mühendisliği bölümünden almış olup, araştırma konuları arasında büyük veri, bulut bilişim ve ağlı depolama sistemleri bulunmaktadır. Bu konularda yayınlanmış uluslararası patentleri ve makaleleri mevcuttur. Aldığı ödüller arasında IBM Top Faculty Contributor Ödülü, Avrupa Birliği Marie Curie IRG (International Reintegration Grant), TÜBİTAK Ulusal Genç Araştırmacı Kariyer Ödülü, Rektörlük Özel Ödülü bulunmaktadır. Dr. Arı Üniversite-Sanayi işbirliği kapsamında çok sayıda endüstriyel projede yürütücü, danışman ve hakem olarak da yer almıştır. Dr. Arı IEEE, ACM kuruluşlarının üyesidir ve IBM Bulut Akademisi’nin kurucuları arasındadır.

Mehmet Arık
Prof. Dr. Mehmet ARIK
Enerji Verimli Elektronik ve Aydınlatma Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi (EVATEG) Direktörü

Dr. Mehmet Arık, lisans derecesini İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümünden aldı. Yüksek lisans çalışmalarını Miami Üniversitesi'nde tamamladı. Doktora çalışmaları sırasında yüksek ısı akılı elektronik sistemler ve mikroelektromekanik (MEMS) sistemler üzerinde uzmanlaşan Arık, 2001 yılında Minnesota Üniversitesi'nden doktora derecesini almaya hak kazandı. 2000-2011 yılları arasında General Eletrik New York'taki Küresel Araştırma Merkezinde çalışan Arık, burada kıdemli araştırmacı ve program yöneticisi olarak elektroniklerin ısıl yönetimi üzerine çeşitli çalışmalar gerçekleştirdi.

Dr. Arık 2011 yılında tam zamanlı öğretim üyesi olarak Özyeğin Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü'ne katıldı. Dr. Arık'ın araştırma ilgi alanları arasında enerji, medikal, elektronik, savunma ve katı hal aydınlatma teknolojileri yer almaktadır. Arık aynı zamanda EVATEG Merkezi'nin de (Enerji Verimli Elektronik ve Aydınlatma Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi) kurucusudur. Bugün EVATEG merkezi, akademik, endüstriyel ve kamu olmak üzere 80'in üzerinde küresel ortağa sahiptir. Konferans ve dergilerde 180'i aşkın araştırma makalesi yayınlayan Arık'ın 135'in üzerinde patent ve patent başvurusu bulunmaktadır.

ASME üyesi olan Arık, IEEE Components and Packaging Technologies, ve ASME Journal of Electronics Packaging dergilerinde de yardımcı editör olarak hizmet vermektedir. Dr. Arık aynı zamanda Journal of Solid State Lighting ve ASRO Journal of Applied Mechanics dergilerinin yayın kurulu üyesi ve Center for International Heat and Mass Transfer ‘inde bilimsel komite üyesidir. Dr. Arık, Nisan 2018 yılından beri Türkiye'nin en büyük teknoloji ve savunma şirketi Aselsan'da yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır.

Prof. Dr. Pınar Mengüç
Prof. Dr. Pınar MENGÜÇ
Enerji, Çevre ve Ekonomi Merkezi (EÇEM) Direktörü

Prof. Dr. M. Pınar Mengüç, Makina Mühendisliği lisansını ve yüksek lisansını ODTÜ'de, doktorasını ise 1985'te Purdue Üniversitesi'nde Makina Mühendisliğinde tamamladı. Aynı yıl Kentucky Üniversitesi’nde yardımcı doçent olarak göreve başladı, 1988'de doçent ve 1993'te profesör oldu. 2006'da Ekvator'daki Escuela Superior Politécnica del Litoral'den (ESPOL) şeref profesörlüğü unvanını aldı. 1991'de İtalya'da Universita degli Studi "Federico II"de, ve 1998-1999 arasında da Boston'daki Massachusetts Hastanesi/Harvard Üniversitesi'nde ziyaretçi profesör olarak görev yaptı. Kentucky Üniversitesi’nde Nanoteknoloji Şemsiye Programı’nın (UPoN) koordinatörlüğünü ve Nanoboyut Mühendisliği Sertifika Programı (NECP) direktörlüğünü yürüttü; 2008 sonunda da University of Kentucky Engineering Alumni Association profesörlüğüne getirildi.

Prof. Dr. Mengüç’ün beş patenti, iki patent başvurusu, 120’den fazla uluslararası hakemli dergi makalesi, 170’dan fazla konferans bildirisi, 100’den fazla uluslararası davetli/keynote konuşması ve iki ortak yazarlı kitabı bulunmaktadır. Prof. Dr. Mengüç, bugüne kadar 50'den fazla yüksek lisans, doktora ve doktora sonrası araştırmacı ile çalışmıştır. Makina Mühendisliği lisans programı kurucu profesörü olarak 2009 yılı başında Özyeğin Üniversitesi'ne katılan Prof. Dr. Mengüç, aynı zamanda Enerji, Çevre ve Ekonomi Merkezi (EÇEM/CEEE) kurucu direktörüdür, ve EÇEM bünyesinde 2017 itibari ile üç büyük Avrupa Birliği projesi yönetmektedir.

Prof. Dr. Mengüç, Amerikan Makina Mühendisleri Odası (ASME) şeref üyeliğine (fellow) 1999’da, International Center for Heat and Mass Transfer (ICHMT) şeref üyeliğine (fellow) 2002’da seçilmiştir. 2010-2016 yılları arasında Avrupa Birliği Çerçeve Programları Enerji Komisyonu'na Türkiye Delegesi olarak TUBITAK Tarafından görevlendirilmiştir. Özyeğin Üniversitesi 2014 Bilgi Transfer Ödülü ve 2015 En İyi Araştırmacı Ödülünü kazanan Prof. Dr. Mengüç, 2016’da da Türkiye Bilim Akademisi’ne (BA) seçilmiştir.

Prof. Murat Uysal
Prof. Dr. Murat UYSAL
Optik Kablosuz Haberleşme Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi (OKATEM) Direktörü

Murat Uysal lisans derecesini 1995 yılında ve yüksek lisans derecesini 1998 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünde tamamladı. Doktora derecesini 2001 yılında Texas A&M Üniversitesi (College Station, ABD) Elektrik Mühendisliği bölümünden aldı. 2002 yılında Kanada'daki Waterloo Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği bölümüne Yardımcı Doçent olarak katıldı, 2007 yılında Doçentliğe terfi etti. Dr. Uysal, halen Özyeğin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nde Profesör olarak çalışmakta ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı görevini yürütmektedir. Dr. Uysal'ın araştırma konuları kablosuz haberleşme sistemlerinin tasarımı ve analizi ağırlık taşımak üzere haberleşme kuramı ve sinyal işleme alanlarındadır. Bu konularda 190'dan fazla uluslararası dergi ve konferans yayını ve bu yayınlara aldığı 2800’den fazla atıf bulunmaktadır.

Dr. Uysal, IEEE Kıdemli (Senior) üyesidir. Halen IEEE Transactions on Communications, IEEE Transactions on Vehicular Technology, Wiley Wireless Communications and Mobile Computing (WCMC) Journal ve Wiley Transactions on Emerging Telecommunications dergilerinde editör olarak hizmet vermektedir. Ayrıca IEEE Transactions on Wireless Communications (2003-2011) ve IEEE Communications Letters (2004-2012) dergilerinde editörlük yapmıştır. Dr. Uysal, aralarında Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü, Kanada Doğa Bilimleri ve Mühendislik Araştırma Kurumu (NSERC) Discovery Accelerator Teşvik Ödülü ve Waterloo Üniversitesi Araştırma Mükemmeliyet Ödülü’nün de aralarında bulunduğu çeşitli ödüllere sahiptir.

Yener Ünver
Prof. Dr. Yener ÜNVER
Alman Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi Direktörü

Prof. Dr. Yener Ünver lisans derecesini 1986 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden, yüksek lisans derecesini 1990 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku Bölümüne aldıktan sonra, doktora derecesini İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku Bölümünden 1996 yılında almıştır. 1989-1992 yıllarında İstanbul Üniversitesi Adalet Yüksekokulunda ceza hukuku genel hükümler ve ceza muhakemesi hukuku derslerini vermiştir. Doktoradan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde 2001 yılına kadar yardımcı doçent olarak ceza hukuku genel hükümler, ceza hukuku özel hükümler ve ceza muhakemesi hukuku, kitle iletişim hukuku, ve milletlerarası ceza hukuku dalarında lisans dersleri vermiştir. 2002 yılında doçentlik ünvanını almış, 2008 yılında ise profesörlük ünvanını almıştır. Prof. Dr. Yener Ünver doçentliğinden itibaren 2002-2007 yıllarında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde ceza hukuk genel hükümler, ceza hukuku özel hükümler, ceza muhakemesi hukuku, kitle iletişim hukuku ve milletlerarası ceza hukuku, 2004-2206 yıllarında İstanbul Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksekolunda spor hukuku, 2002-2006 yılları arasında Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesinde ceza hukuku genel hükümler, ceza hukuku özel hükümler ve ceza muhakemesi hukuku, 2005-2007 ve 2008-2011 yılları arasında İstanbul Ticaret Üniversitesi Hukuk Fakültesinde ceza hukuku özel hükümler ve ceza muhakemesi hukuku ve 2006-2011 yılları arasında ise Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesinde ceza muhakemesi hukuku, kitle haberleşme hukuku, kriminoloji, karşılaştırmalı ceza hukuku ve tıp hukukunda lisans, yüksek lisans ve doktora dersleri vermiştir. Prof. Dr. Yener Ünver'in uzmanlık alanı ceza hukuku genel hükümler, ceza muhakemesi hukuku, ceza özel hukuku ve tıp hukuku alanlarında yoğunlaşmış ve Prof. Dr. Ünver özellikle 2005 yılından itibaren yoğun karşılaştırmalı ceza hukuku alanında faaliyet göstermiştir. Haziran 2012 tarihine kadar Türk Ceza Hukuku Derneği başkan yardımcılığı yapmıştır.