Özyeğin Üniversitesi, Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mahallesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul

Telefon : +90 (216) 564 90 00

Fax : +90 (216) 564 99 99

info@ozyegin.edu.tr

Lisans Programlarına YKS Ek Yerleştirme Sonucunda Yerleşen Öğrencilerin Üniversiteye Kayıtları

Lisans Programlarına YKS Ek Yerleştirme Sonucunda Yerleşen Öğrencilerin Üniversiteye Kayıtları

Üniversitemize yerleşen öğrencilerimizi tebrik ediyoruz. Üniversiteye kayıt işlemlerinizi tamamlamak için aşağıdaki açıklamaları dikkatlice okumanızı ve belirtilen tarihlere dikkat ederek işlemlerinizi tamamlamanızı önemle tavsiye ederiz.

2019 - 2020 akademik yılında Üniversitemize YKS Ek yerleştirme kapsamında yerleşen öğrencilerin bilgileri paylaşıldıktan sonra sayfamızda güncelleme yapılacaktır.

2019-2020 akademik yılında Özyeğin Üniversitesi’ne YKS ek kontenjan yerleştirmeleri sonucunda kayıt hakkı kazanan öğrenciler, belirtilen tarihler arasında e-devlet kapısı üzerinden “e-kayıt” yöntemi ile veya Üniversiteye şahsen gelerek kayıtlarını yapabilirler. Bu yöntemlerden biri ile belirtilen tarihlerde kayıtlarını yapmayanlar Üniversiteye kayıt hakkını kaybederler. Kayıt için gerekli şartları taşımadığı sonradan anlaşılan veya bu şartları sonradan kaybeden öğrencilerin kayıtları yapılmış olsa dahi iptal edilir. Her iki yönteme göre kayıt yaptırma adımları aşağıda açıklanmaktadır.

1. Yerleşme Sonuçları Açıklandıktan Sonra
2. Öğrenci Kayıt Bilgi Formları
3. Kayıt Yöntemleri
4. İngilizce Dil Yeterliği
5. Ücretler, Ödemeler ve Burslar
6. Yurtlar
7. İletişim

1. Yerleşme Sonuçları Açıklandıktan Sonra

Üniversitemize kayıt olmaya hak kazanan öğrencilerimiz, öncelikle, Duyuru Modülü üzerinden yayınlanacak olan, "Öğrenci Numarası" ile, öğrenim hayatları boyunca Üniversitedeki tüm online sistemlere erişim için kullanacakları "kullanıcı adı" ve "ÖZÜ e-posta adresi"ni kontrol etmeleri gerekir. Sonrasında, kayıt işlemlerini kolaylaştırmak ve Üniversitedeki ilk günlerinde ihtiyaç duyabileceği bilgileri edinebilmeleri için aşağıdaki “kayıt paketi”nden faydalanabilirler. 

Kayıt Paketinin İçeriği

2. Öğrenci Kayıt Bilgi Formu

Kayıt işlemlerinin başlatılması için ilk olarak Öğrenci Kayıt Bilgi Formunu eksiksiz ve doğru olarak doldurmanız gerekmektedir. Form, yerleştirme sonuçları Üniversitemize açıklandıktan sonra öğrencilerimizin doldurmaları için açılacaktır. 

Forma kayda davet mektubunda tarafınıza iletilen kullanıcı adı ile veya T.C. kimlik numarası ile giriş yapılabilir. Öğrenci Kayıt Bilgi Formu http://www.ozyegin.edu.tr/kayit linkinde yer alan yönlendirmeler doğrultusunda doldurulmalıdır.

Öğrenci Kayıt Bilgi Formunun İçeriği:

 • İletişim Bilgileri 
 • Üniversite Bilgileri (Varsa, geçmiş Üniversite bilgileri)
 • Askerlik Bilgileri (T.C. uyruklu erkek öğrenciler için)
 • Aile Bilgileri
 • Sağlık Bilgileri
 • Engellilik Bilgileri
 • Üniversite Seçim Bilgileri
 

3. Kayıt Yöntemleri

E-Devlet Kapısı Üzerinden Elektronik Kayıt (E-Kayıt)

YKS ek kontenjan yerleştirmeleri sonuçları kapsamında aşağıda belirtilen programlara kayıt hakkı kazanan öğrenciler, 23 - 25 Eylül 2019 tarihleri arasında e-devlet kapısı üzerinden e-kayıt işlemlerini tamamlamaları gerekir.

 • Hukuk Fakültesi: Hukuk
 • İşletme Fakültesi: Uluslararası Finans, Yönetim Bilişim Sistemleri, Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret, Ekonomi, İşletme, Girişimcilik
 • Mimarlık ve Tasarım Fakültesi: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı, İletişim Tasarımı, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Mimarlık (Türkçe), Mimarlık (İngilizce)
 • Mühendislik Fakültesi: Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Makina Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği
 • Sosyal Bilimler Fakültesi: Uluslararası İlişkiler, Psikoloji
 • Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu: Otel Yöneticiliği, Gastronomi ve Mutfak Sanatları

E-kayıt işlemlerini tamamlayan öğrencilerin Üniversiteye gelmesine ve herhangi bir evrak teslimi yapmasına gerek yoktur. Üniversite kaydınızı teyit etmek üzere, e-devlet sistemi üzerinden kayıt olduğunuzu gösteren barkodlu belgeyi görüntüleyebilirsiniz.

Herhangi bir sebeple e-Devlet Kapısı üzerinden e-kayıt işlemini tamamlayamayan öğrenciler, 23 - 27 Eylül 2019 tarihlerinde 9.00-16.00 saatleri arasında Üniversitemiz Çekmeköy Kampüsü’ne gelerek,  “şahsen kayıt yöntemi” ile Üniversite kayıtlarını tamamlayabilirler. Öğrencilerin şahsen kayıt sırasında nüfus cüzdanı asıllarının yanında olması gerekir.

Önemli Notlar: 

1. Öğrenci Kayıt Bilgi Formunu doldurma ve öğrenim ücreti ödeme işleminden herhangi birini gerçekleştirmeden e-kayıt yapmak isteyen öğrencilere e-devlet sistemi üzerinde “ücretin ödenmediğine dair” hata mesajı çıkacaktır. Öğrenim ücretini ödeyen öğrencilerin Öğrenci Kayıt Bilgi Formunu doldurduktan sonra e-kayıt işlemini tamamlamaları gerekir.

2. E-devlet kapısı üzerinden aşağıdaki konularda hata aldığı için kayıtlarını tamamlayamayan öğrencilerimizin, belirtilen belgelerle birlikte 23 - 27 Eylül 2019 tarihlerinde 9.00-16.00 saatleri arasında nüfus cüzdanı asılları ile birlikte Üniversiteye şahsen kayda gelmeleri gerekir.

 • Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi Sisteminden Lise mezunu olduğuna dair bilgi alınamaması: Bu hatayı alan öğrenciler şahsen liseden tek ders veya bütünleme sınavı kaldığına dair belge alarak kayda gelmeleri gerekir. 
 • MSB Askere Alma Daire Başkanlığı Sisteminden “Askerlik İşlemleri Yönünden Sakıncası Yoktur” bilgisi alınamaması: Bu hatayı alan öğrenciler, Askerlik Şubelerinden “Askerlik İşlemleri Yönünden Sakıncası Yoktur” yazısı alarak kayda gelmeleri gerekir. 
 • Yükseköğretim Bilgi sisteminde aktif bir öğrenci kaydı bulunması: Bu hatayı alan öğrenciler, kayıtlı oldukları Üniversiteden ilişiklerini kesip, işlemini tamamladığına dair belge alarak kayda gelmeleri gerekir. Kayıt öncesinde ayrıca ilgili üniversitenin YÖKSİS bildirimini tamamlaması gerekir.
3. Üniversite tarafından belirlenen ek öğrenim ücreti muafiyeti burslarından veya indirimlerinden yararlanma koşulunu sağlayan öğrencilerin, ilgili bilgi ve belgeleri Öğrenci Hizmetleri Ofisine sunmaları gerekir. İlgili burs ve indirimler hakkındBurs ve Finansal Destek sayfasından bilgi alabilirsiniz.

4. Öğrenim dili İngilizce olan programlara kayıt olan öğrencilerin İngilizce dil yeterliği için belirtilen tarihlerde sınavlara girmeleri veya Üniversite tarafından kabul edilen sınav belgelerini sunmaları gerekir. Kabul edilen sınavlara ilgili Dil Yeterlik Koşulu sayfasından bilgi alabilirsiniz.

Üniversitede Şahsen Kayıt Yaptırılması:

 • Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi: Havacılık Yönetimi, Pilotaj programlarına kayıt hakkı kazanan öğrenciler,
 • Yukarıdaki önemli notlar alanında belirtilen sebeplerle e-kayıt yöntemi ile kaydını yapamayan öğrenciler, 

23 - 27 Eylül 2019 tarihlerinde 9.00-16.00 saatleri arasında Özyeğin Üniversite Çekmeköy Kampüsü’nde bulunan Öğrenci Merkezi’ne gelerek kayıt işlemlerini yaptırabilirler. Öğrencilerin şahsen kayıt sırasında nüfus cüzdanı asıllarının yanında olması gerekir.

Kayıt işleminin yapılabilmesi için, Öğrenci Kayıt Bilgi Formunun doldurulması ve öğrenim ücretinin ödenmesi gerekir. Ayrıca, Havacılık Yönetimi ve Pilotaj Lisans programlarına kayıt olacak öğrencilerin kayıt esnasında aşağıda belirtilen belgeleri sunmaları gerekir. 18 yaş ve üzeri olup Üniversiteye kayıt için şahsen kendileri gelemeyecek öğrenciler yerine noter tasdikli vekaletnamesi bulunan vekilleri gelip kayıt yaptırabilirler. Posta yoluyla gönderilen kayıt belgeleri kabul edilmeyecektir.
Havacılık Yönetimi Lisans Programına kayıt yaptıracak öğrencilerin sunması gereken belgeler:
 • Sağlık Sertifikası: Mesleği ve/veya meslekte verilen görevi icra etmesine engel oluşturacak bir sağlık sorunu bulunmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden son 6 ay içinde alınmış sağlık raporu. (İşitme kaybı/eksikliği, görme kaybı eksikliği, Dahiliye, Nöroloji, Genel Cerrahi, Psikiyatri v.b.). (Rapor, özel hastaneden veya devlet hastanesinden temin edilebilir.)
 • Arşiv Kayıtlı Adli Sicil Belgesi: T.C. uyruklu öğrencilerin, Cumhuriyet Başsavcılıklarından son 1 ay içinde alınmış havalimanı giriş kartı almasına engel oluşturacak herhangi bir Adli Sicil Kaydı ve Adli Sicil Arşiv kaydı bulunmadığını gösterir 1 adet arşiv kayıtlı adli sicil belgesi aslı. (E-devlet sistemi üzerinden Adlî Sicil Kaydı Sorgulama Formu aracılığıyla belgeyi temin edebilirsiniz. Belgeyi arşiv kayıtlı oluşturabilmek için, Kurum Türü alanında "Resmi" seçeneğini; Belgenin Neden Verileceği alanında ise "Diğeri seçebilirsiniz.)
Pilotaj Lisans Programına kayıt yaptıracak öğrencilerin sunması gereken belgeler: 
 • Lise Diploması Kopyası: Lise diplomasının aslı ve bir kopyası. Aslı kayıt sırasında iade edilecektir.
 • 12 adet Fotoğraf: Son 1 ay içerisinde çekilmiş 12 adet vesikalık fotoğraf
 • ICAO Ek-1 Sınıf 1 Hükümlerine uygun sağlık raporu: Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce yetkilendirilmiş sağlık kurumlarından ICAO Ek-1 Sınıf 1 hükümlerine uygu1’inci sınıf sağlık sertifikasının aslı ile bir kopyası. Yetkili havacılık tıp merkezlerinin listesine SHGM resmi web sayfasından  ulaşabilirsinizYetkili havacılık tıp merkezinden alınan sağlık raporunun sertifikaya dönüştürülme zorunluluğu bulunmaktadır ve öğrencilerin sorumluluğundadır. Sağlık raporunun sertifikaya dönüştürülmesi ile ilgili işlemlere SHGM resmi web sayfasından veya aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. Kayıt gününe kadar sağlık raporlarını bürokratik işlemlerin uzaması nedeniyle sertifikaya dönüştüremeyen öğrencilerin kayıt işlemleri sağlık raporunun aslı ve bir kopyası ile yapılabilecektir. (01 Ekim 2019 tarihine kadar 1’inci sınıf sağlık sertifikalarının aslını ve bir kopyasını  teslim etmeleri koşuluyla). 1’inci sınıf sağlık sertifikaları kopyası ile karşılaştırıldıktan sizlere iade edilecek ve öğrenciliğiniz süresince her yıl yenilenme ve kopyasının Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi’ne teslim edilme sorumluluğu sizlerde olacaktır.  
 
 • Adli Sicil Arşiv Kaydı Belgesi: T.C. uyruklu öğrencilerin, Cumhuriyet Başsavcılıklarından son 1 ay içinde alınmış 2 adet arşiv kayıtlı adli sicil belgesi aslı ile bir kopyası. (E-devlet sistemi üzerinden Adlî Sicil Kaydı Sorgulama Formu aracılığıyla belgeyi temin edebilirsiniz. Belgeyi arşiv kayıtlı oluşturabilmek için, Kurum Türü alanında "Resmi" seçeneğini; Belgenin Neden Verileceği alanında ise "Diğer"i seçebilirsiniz.)

 • Yerleşim yeri (İkametgah) belgesi: Yerleşim yeri bildirir belge aslı ile bir kopyası (E-devlet sistemine erişimi olan öğrencilerin, bu sistem üzerinden alacağı belgeler kabul edilir.)

 

4. İngilizce Dil Yeterliği

Öğrenim Dili İngilizce Olan Programlarda İngilizce Dil Yeterliği

Öğrenim dili İngilizce olan lisans programlarına kayıtlı tüm öğrencilerin, İngilizce dil yeterliliklerini sağlamaları gerekir. Bu programlara yeni kayıt yaptıran öğrencilerin dil yeterliği, Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından Üniversiteye ilk kayıtlarını yaptırdıkları akademik yılın başında düzenlenen 1. Aşama - İngilizce Düzey Belirleme Sınavı (PLACEMENT) ve 2. Aşama - İngilizce Yeterlik Sınavı (TRACE) ile ölçülür. Sınavlardan başarılı olan öğrenciler, İngilizce Hazırlık Programından muaf olur ve lisans programında öğrenimlerine başlarlar. Sınavlardan yeterli puanı alamayan öğrencilerimiz ise, aldıkları puana göre İngilizce Hazırlık Programına yerleştirilirler. 

Üniversite tarafından kabul edilen ve geçerlik süresi içinde ulusal veya uluslararası sınav belgesi olan öğrenciler, belgelerini 23 - 27 Eylül 2019 tarihleri arasında Üniversite kayıtlarını tamamladıktan sonra Yabancı Diller Yüksekokulu’na sunarak İngilizce Hazırlık Programından muafiyet talebinde bulunabilirler. Kabul edilen sınavlar hakkında detaylı bilgi, Dil Yeterlik Koşulu sayfasından alınabilir. Belgesi uygun olmayan öğrencilerin mutlaka Üniversite tarafından düzenlenen dil yeterlik sınavlarına girmeleri gerekir.

Öğrenim Dili Türkçe Olan Programlarında İngilizce Dil Yeterliği

Öğrenim dili Türkçe olan Hukuk ve Mimarlık lisans diploma programlarında İngilizce Hazırlık Programı isteğe bağlıdır, isteğe bağlı olarak hazırlık okumak isteyen öğrenciler, taleplerini Üniversite kayıtları sırasında Öğrenci Hizmetlerine iletmelidirler. Öğrencilerin seviye ve düzeylerinin belirlenebilmesi için Üniversite tarafından düzenlenen sınavlara girmeleri veya Üniversite tarafından kabul edilen ve geçerlik süresi içinde ulusal veya uluslararası sınav belgesi sunmaları gerekir.

Türkçe programa kayıt olan öğrencilerin, isteğe bağlı İngilizce Hazırlık Programına devam etmek istemeseler bile, Üniversite tarafından yapılan dil yeterlik sınavlarına girmeleri önemle tavsiye edilir. Bu sınav sonuçlarına veya iletilen ulusal/uluslararası sınav belgelerine göre öğrenciler, programlarının seçmeli dersleri arasında yer alan öğrenim dili İngilizce olan dersleri alabilirler.

Kabul edilen sınavlar hakkında detaylı bilgi Dil Yeterlik Koşulu sayfasından alınabilir.
 
İngilizce Seviye Tespit ve Yeterlik Sınavları

Sınav örneklerini “İngilizce Hazırlık Programı” sayfamızda bulabilirsiniz.

İngilizce Seviye Tespit ve Yeterlik Sınav tarihleri daha sonra güncellenecektir.

1. Aşama: Düzey Belirleme Sınavı (PLACEMENT)
Kapsamı Lisans programlarına yeni kabul edilen öğrenciler
İçeriği Dinlediğini anlama, okuduğunu anlama, dil bilgisi, kelime bilgisi ve yazma becerisi ölçümü
Tarihi-Saati  
Yeri Sınav giriş yeri, Online İşlemler - Duyuru Modülü üzerinden duyurulacaktır.
Başarı Koşulu 100 üzerinden 60
Notlandırma "S": Başarılı, "U": Başarısız
Sonuçların Açıklanması  Online İşlemler - Duyuru Modülü üzerinden duyurulacaktır.
2. Aşama: İngilizce Yeterlik Sınavı (TRACE)
Kapsamı PLACEMENT sınavında başarılı olan lisans öğrencileri
İçeriği Dinlediğini anlama, okuduğunu anlama ve yazma becerilerinin ölçümü
Tarihi-Saati  
Yeri PLACEMENT sınav sonuçları ile birlikte Online İşlemler - Duyuru Modülü üzerinden duyurulacaktır.
Başarı Koşulu 100 üzerinden 65
Notlandırma "S": Başarılı, "U": Başarısız
Sonuçların Açıklanması  Online İşlemler - Duyuru Modülü üzerinden duyurulacaktır.
 Sınavlara Girecek Öğrencilerin Dikkatine!
 • Sınav öncesinde, Özyeğin Üniversitesi web sayfasında yer alan sınav örneklerini incelemenizi tavsiye ederiz. 
 • Yanınızda kurşun kalem, tükenmez kalem, kalemtıraş ve silgi bulundurunuz. 
 • Herhangi bir haberleşme veya elektronik kayıt cihazı veya yiyecek sınıflara alınmayacaktır.
 • Fotoğraflı resmi bir kimliğinizi (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport gibi) mutlaka yanınızda bulundurunuz. Yanlarında kimlik olmayan veya geç kalan öğrencilerin sınavlara alınamayacağını önemle hatırlatırız.
 • Sınav başlangıcından en az yarım saat önce sınavın yapılacağı sınıfın önünde hazır bulununuz.
 • Sınavların yapılacağı katlara güvenlik açısından öğrenciler ve görevliler dışında kimse alınmayacaktır.
 • Sınavların hiçbir aşaması için her ne sebepten olursa olsun, mazeret sınavı düzenlenmez. Sınava girmeyen öğrenciler, sınavdan başarısız olmuş sayılırlar.
Sonuçların Açıklanması
Sonuçlarınızı, belirtilen tarihlerde Öğrenci Bilgi Sistemi (SIS)'ne kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yaparak öğrenebilirsiniz.
 • Öğrenci Bilgi Sistemi (SIS): http://sis.ozyegin.edu.tr  
 • Kullanıcı Adı ve Şifre: Kullanıcı adınız, kayda davet mektubunda tarafınıza bildirilmiştir. Şifreniz ise kayıt işlemlerinizi tamamladıktan sonra oluşturulacaktır. Şifre oluşturma işlemleri için “OzU.Net Hesabı” sayfasını incelemenizi öneririz.
Sınav Sonuçlarına Göre Değerlendirme 

PLACEMENT ve TRACE sınavlarına giren öğrenciler, aldıkları puanlara göre aşağıdaki şekilde değerlendirileceklerdir:

 

Sayfa Başı

5. Ücretler, Ödemeler ve Burslar

Kayıt işlemlerinin tamamlanabilmesi için, öğrencilerin kayda gelmeden ödemekle yükümlü oldukları ücretlerin tamamını ödemeleri gerekir.

2019 - 2020 akademik yılı öğrenim ücretleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.

2019 - 2020 akademik yılı yurt ücretleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Ödeme yöntemleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Öğrencilere sağlanan burs ve mali destek olanakları hakkında bilgi almak için tıklayınız.

6. Yurtlar

Yurtlar ve yurt başvuruları hakkında bilgi almak için Yurtlar sayfamızı inceleyebilir ve Yurt Müdürlüğü ile görüşebilirsiniz.

7. İletişim ve Ulaşım

Çağrı Merkezimiz 9.00 - 16.00 saatleri arası hizmet vermektedir. Üniversiteye kayıtlar hakkında detaylı bilgi için, çağrı merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

☎: 444 4 OZU (698) / 0 216 564 9000
@: student.services@ozu.edu.tr

Kampüsümüze kendi aracıyla gelmek isteyen öğrencilerimiz yol tarifleri sayfamızı inceleyebilir; Üniversite servisleri ile gelmek isteyen öğrencilerimiz ise servis (shuttle) saatlerimizi buradan görüntüleyebilirler.

Sayfa Başı