Özyeğin Üniversitesi, Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mahallesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul

Telefon : +90 (216) 564 90 00

Fax : +90 (216) 564 99 99

info@ozyegin.edu.tr

Covid-19 Sürecinde Psikolojik Sağlamlığımızı Korumak

Covid-19 Sürecinde Psikolojik Sağlamlığımızı Korumak

COVID-19 kontrol edemediğimiz bir tehdit olduğu için endişeli hissediyor olmamız son derece doğaldır. Bu dönemde belirsizliğe bağlı olarak panik, korku, umutsuzluk, çaresizlik, değersizlik gibi duygular deneyimleyebilir; stres, huzursuzluk gibi olağan tepkiler verebilirsiniz. 

Bu deneyim ve tepkilerle başa çıkabilmek adına neler yapabilirsiniz?

-Duygularınızı, nasıl hissettiğinizi sevdiklerinizle paylaşın; aileniz ve arkadaşlarınızla görüntülü konuşarak sosyal bağlarınızı sürdürmeye özen gösterin. 

-Bedeninizi hareket ettirerek fiziksel olarak aktif olun. Esneme ya da basit vücut egzersizleri yapabilirsiniz. 

-Kaygılı hissettiğinizde derin nefes alın ve gevşeme egzersizleri yapın. 

-Günlük rutinlerinizin dışına çıkmayın, alışkanlıklarınıza mümkün olduğunca devam ederek beslenme ve uykunuza özen gösterin. Zamanınızı yapılandırıyor olmak adına esnek planlar yapmaya özen gösterin.

-Haberleri izlemek, sosyal medyayı takip ediyor olmak ile ilgili kendinizi sınırlandırın. Sizi daha fazla kaygılandırabileceğini unutmayın. Güvenilir kaynaklardan günde iki kez kontrol etmek bu süreçte bilgi almanız adına yeterli olacaktır.

-Size iyi geleceğini düşündüğünüz etkinliklere zaman ayırın (örneğin; çiçeklerle ilgilenmek, resim yapmak, hobilerinize zaman ayırmak, online eğitimler almak, arkadaşlarınızla çevrimiçi platformlarda buluşmak gibi).

-İzolasyon/karantina sürecinin her birimiz için sıkıntı verici bir süreç olabileceğini unutmayın ve yaşadığınız sorunu kişiselleştirmemeye çalışın. 

Eğer profesyonel bir desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız online terapi hizmeti almak için counseling@ozyegin.edu.tr adresinden randevu alabilirsiniz.