Özyeğin Üniversitesi, Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mahallesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul

Telefon : +90 (216) 564 90 00

Fax : +90 (216) 564 99 99

info@ozyegin.edu.tr

Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

1. Öğrenci numaramı, kullanıcı adımı ve sınav giriş yerimi nereden öğrenebilirim?

YKS Ek yerleştirme ile Üniversiteye yerleştirilen öğrencilerimize ÖSYM ile paylaştıkları kişisel e-posta adreslerine gönderilen Kayda Davet Mektubunda öğrenci numarası, kullanıcı adı ve sınav giriş yeri bilgileri belirtilmiştir. 

2. Nasıl kayıt yaptıracağız? Kayıtlar ne zaman olacak? Kaçta gelelim?

YKS Ek yerleştirme ile Üniversiteye yerleştirilen öğrencilerin öncelikle Öğrenci Kayıt Bilgi Formunu doldurması, sonrasında varsa öğrenim ücreti ödemesini tamamlaması gerekmektedir. Bu adımlar tamamlandıktan sonra:

 • Havacılık Yönetimi veya Pilotaj haricindeki programlara yerleşen öğrencilerin kayıtları, e-Devlet kapısı üzerinden e-kayıt yöntemi ile 23 - 25 Eylül 2019 tarihleri arasında alınacaktır. Öğrencilerin belge teslimatı, kayıt işlemi veya kayıt teyidi için Üniversiteye gelmesine gerek yoktur; ancak, öğrenciler dilerlerse şahsen kayıt yöntemi ile kayıt olmak üzere  23 - 27 Eylül 2019 tarihlerinde 09.00-16.00 saatleri arasında Çekmeköy Kampüsü Öğrenci Merkezine gelerek de kayıtlarını tamamlayabilirler.
 • Havacılık Yönetimi veya Pilotaj programına yerleşen adayların kayıt için gerekli belgeleri ile birlikte 23 - 27 Ağustos 2019 tarihlerinde 09.00-16.00 saatleri arasında Çekmeköy Kampüsü Öğrenci Merkezine gelerek kayıt işlemini tamamlaması gerekir.  
 • İngilizce Hazırlık Programı düzey belirleme ve muafiyet sınavları 2 Ekim 2019 tarihinde yapılacaktır.

3. Kayıt tarihleri içinde kaydımı tamamlamam mümkün değil. Daha önce veya sonra kayda gelsek, kayıt işlemlerimiz yapılamaz mı?

Havacılık Yönetimi ve Pilotaj programı haricindeki programlara kayıt için Üniversiteye gelmek zorunlu değildir; kayıtlarınızı e-devlet kapısı üzerinden e-kayıt yöntemi ile kayıt tarihleri ( 23 - 25 Eylül 2019) içinde tamamlayabilirsiniz.

E-kayıt yöntemi ile kaydını tamamlayamayan adaylar ile Havacılık Yönetimi ve Pilotaj programına yerleşen adayların,  23 - 27 Eylül 2019 tarihleri arasında Üniversiteye şahsen gelerek kayıt işlemini tamamlaması gerekir.

Bu tarihler içinde kayıtlarını tamamlamayan adaylar, Üniversiteye kayıt haklarını kaybedecektir. Üniversite kayıt tarihleri ÖSYM tarafından ilan edilmekte olup, Üniversitemiz tarafından değişiklik yapılması mümkün değildir.

4. Şahsen kayda kendim gelemeyeceğim. Bir başkası benim yerime kayıt yaptırabilir mi?

Öğrencilerin kayıt işlemlerini şahsen yapmaları gerekir. Kayıt alanına yalnızca öğrenciler alınmaktadır. Kayıt yaptıracak öğrencinin kayda gelememesi durumunda öğrenci 18 yaşından küçük ise, anne veya babası kayıt işlemlerini gerçekleştirebilir. Herhangi başka bir akraba vb. bir kişi, vekaletnamesi olmadığı takdirde bu işlemi yapamaz. 18 yaş ve üzerindeki öğrencilerin kayıt işlemlerini bir başkasının yapabilmesi için, o kişiye noter tasdikli vekaletname vermesi gerekmektedir. Öğrenci yerine kayda gelen kişilerin yanlarında nüfus cüzdanlarını bulundurmaları gerekmektedir.

5. Kayda gelirken hangi belgeleri getirmeliyim?

Kaydını tamamlamak üzere Üniversiteye gelen öğrencilerin, kayıt için nüfus cüzdanlarını ibraz etmeleri zorunludur. Bunun haricinde, aşağıda durumları belirtilen öğrencilerin, ilgili belgeleri sunmaları gerekir:

 • Lisede tek ders veya bütünleme sınavı kaldığı için lise mezuniyeti tamamlanmamış öğrenciler: Kayıtlı oldukları liseden durumlarını gösterir belge
 • Askerlik işlemleri için askerlik şubesine yönlendirilmiş T.C. uyruklu erkek öğrenciler: Askerlik Şubelerinden Üniversiteye kayıt olmak için engel olmadığına dair belge;
 • Başka üniversitede / yükseköğretim kurumunda kaydı olan öğrenciler: Kayıtlı oldukları kurumdan ilişiklerini kestiklerini gösteren belge (ilgili Üniversitenin ayrıca YÖKSİS'e ilişik kesme işlemini yansıtması gerekir)
 • Havacılık Yönetimi ve Pilotaj lisans programlarına yerleştirilmiş öğrenciler: Kayıt için gerekli olan sağlık raporları ve/ya adli sicil kayıt belgeleri

Bunlar haricinde herhangi bir kayıt belgesinin sunulmasına gerek yoktur.

6. Eksik belgem var. Eksik belge ile kayıt yapamaz mısınız? Eksik olan belgemi sonrasında teslim edeceğim.

Eksik belge ile kayıt almamız mümkün değildir. Kayıt sırasında tüm belgelerin kayıt görevlilerine teslim edilmesi gerekmektedir.

7. Havacılık Yönetimi programının sağlık raporları için: Hastane devlet / özel fark eder mi? İstanbul’da olmak zorunda mı?

Raporun alınacağı hastanenin devlet / özel olması fark etmez; tam teşekküllü olması yeterlidir. Herhangi bir devlet hastanesi, Üniversite hastanesi veya özel hastaneden belirtilen kriterlerde rapor alınabilir. Hastane İstanbul olmak zorunda değildir.

8. Pilotaj ve Havacılık Yönetimi programlarının adli sicil belgelerini e-devletten alabilir miyim?

Evet. E-devlet sistemi üzerinden Adlî Sicil Kaydı Sorgulama Formu aracılığıyla belgeyi temin edebilirsiniz. Belgeyi arşiv kayıtlı oluşturabilmek için, Kurum Türü alanında "Resmi" seçeneğini; Belgenin Neden Verileceği alanında ise "Diğer"i seçebilirsiniz.

9. Ücretler ne kadar? Ne kadar ödeme yapmalıyım? Ödemeyi kayıttan sonra yapabilir miyim?

Üniversite kaydının tamamlanması için, öğrenim ücreti ödemesinin yapılmış olması gerekmektedir. 
Ücretlerle ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. 

10. Ödeme yöntemleri nedir? Ödeme yapmak için okula gelmek zorunda mıyım?

Ödemeler peşin veya taksitli olarak yapılabilir.

Nakit ve peşin olarak yapılacak ödemeler, öğrenci numarası söylenerek Fibabanka şubelerinden yapılabilmektedir. 
Kredi kartı ile peşin veya taksitli ödemeler, öğrencinin T.C. Kimlik numarası ve öğrenci numarası ile e-ödeme sayfasından yapılabilmektedir.

Ödemeler ve taksit imkanı bulunan kredi kartları hakkında detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

11. Kayda geldiğimde hemen öğrenci belgesi alabilir miyim?

Üniversite kaydınızı tamamladıktan bir gün sonra e-devlet üzerinden veya Öğrenci Bilgi Sistemi (SIS) üzerinden talepte bulunarak öğrenci belgesi alabilirsiniz.

12. İndirimli İstanbulKart almak için ne yapmam gerekiyor?

Öğrencilerimiz, İETT’ye bireysel başvuru yaparak kartlarını alabilirler. 

13. Ben Türkçe programa yerleştirildim ama bana sınav yeri yazılmış. Sınava girmek zorunlu mudur?

Türkçe Mimarlık ve Hukuk programlarında ise İngilizce Hazırlık programı isteğe bağlıdır. Sınav yeri ataması tüm öğrencilerimize her ihtimale karşı yapılmıştır ve sınava girmeniz önerilmektedir. İsterseniz sınava girmeyebilirsiniz, ancak dil yeterliğini sağlamadığınız takdirde

 • Türkçe haricinde sunulan seçmeli derslere kayıt yaptırmanız mümkün olmayacaktır
 • Lisans programınızda zorunlu dersleriniz arasında yer alan ENG 103-104 derslerinden muafiyet imkanınız olmayacaktır.

14. İngilizce Hazırlık tüm programlarınızda zorunlu mudur?

Türkçe Mimarlık ve Hukuk programları haricinde Özyeğin Üniversitesi’nde tüm lisans programlarında İngilizce Hazırlık programı zorunludur. Türkçe Mimarlık ve Hukuk programlarında ise İngilizce Hazırlık programı isteğe bağlıdır. İsterseniz sınava girmeyebilirsiniz, ancak dil yeterliğini sağlamadığınız takdirde Türkçe haricinde sunulan seçmeli derslere kayıt yaptırmanız mümkün olmayacaktır.

15. Üniversitenizin İngilizce sınavlarında başarılı olmak için kaç puan almalıyız?

 • 1. aşama – PLACEMENT sınavından 100 üzerinden en az 60 alındığı takdirde öğrenciler başarılı olmuş sayılacaktır. Başarılı öğrencilerin notu “S”; başarısız öğrencilerin notu ise “U” olarak duyurulacaktır.
 • 1. aşamadan başarılı olan öğrencilerin 2. aşama – TRACE sınavına girme hakkı olur. Bu sınavdan 100 üzerinden en az 65 alındığı takdirde öğrenciler başarılı olmuş sayılacaktır. Başarılı öğrencilerin notu “S”; başarısız öğrencilerin notu ise “U” olarak duyurulacaktır.
 • 1. veya 2. aşamadan başarısız olan öğrenciler, İngilizce Hazırlık programında düzeylerine göre bir sınıfa yerleştirileceklerdir.

16. İngilizce sınav sonuçlarımı nereden görüntüleyeceğim? Sınav sonucumu söyleyebilir misiniz?

Kullanıcı adı ve parolanızla SIS’e giriş yaparak veya Online İşlemler sayfasındaki Duyuru Modülünü kullanarak sınav sonuçlarınızı görüntüleyebilirsiniz. Sınav sonuçlarını maalesef telefondan bildiremiyoruz.

17. İngilizce Hazırlık Sınıfından muaf olmak için Üniversitenin kabul ettiği dış sınavlar nelerdir?

Kabul edilen sınavları buradan görüntüleyebilirsiniz.

18.İngilizce sınav örnekleri var mı?

İngilizce sınav örneklerine buradan ulaşabilirsiniz.

19. Yurt başvurularımı nasıl yapabilirim? Kayıt için geldiğimde yurdu gezebilir miyim?

Yurtlar ve yurt başvuruları ile ilgili olarak buradan bilgi alabilirsiniz. Kayda geldiğinizde yurtları ziyaret edebilir ve ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

20. Kayıt için İstanbul dışından geliyorum. Kayıt ve İngilizce sınavları için yurtlarınızda konaklayabilir miyim?

Kayıt döneminde İstanbul dışından gelmesi muhtemel öğrenciler ve veliler için  konaklama imkanımız mevcuttur. Konaklamak isteyen öğrenciler, yurt@ozyegin.edu.tr adresine mail göndererek kişi sayısı ve kalınacak gece sayısını belirterek oda talebinde bulunabilirler.

21. Okula nasıl gelebiliriz?

Üniversiteye ulaşım hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Aklınıza takılan her türlü soru için bizlerle iletişime geçebilirsiniz:

:  444 4 OZU (698) / 0 216 564 9000
@: student.services@ozu.edu.tr