Özyeğin Üniversitesi, Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mahallesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul

Telefon : +90 (216) 564 90 00

Fax : +90 (216) 564 99 99

info@ozyegin.edu.tr

Gülay
Özkan

Gülay
Özkan

Öğretim Görevlisi

Biyografi

Gülay Özkan, girişimcilik ekosisteminde 12 yıllık bir deneyime sahiptir. Bu süre içerisinde, kuluçka merkezlerinde, teknoloji parklarında ve üniversitelerde bini aşkın girişimci ile tanışmış ve çok sayıda yeni girişimi değerlendirmiştir. Gülay, 2000 yılında Ericsson tarafından açılan Türkiye’nin ilk teknoloji kuluçka merkezinin arkasındaki kilit isimlerden biri olmuş ve burada Çin’den Güney Amerika’ya dek uzanan geniş bir coğrafyada dünyanın lider telekom operatörleriyle birlikte çalışma fırsatı bulmuştur. Gülay ve ekibi, Türkiye’deki mobil katma değerli hizmetler (VAS) pazarının gelişmesinde de katkıda bulunmuştur.  2007 yılında Gülay, yükselen piyasalardaki teknoloji endüstrilerinde tasarım tabanlı yeniliklere ve yeni girişimlere odaklanmış bir danışmanlık şirketi olan GEDS Business’ı kurmuştur. 

Gülay, Türkiye’nin önde gelen proje yönetimi STK’sı PMI TR’ın da kurucu başkanıdır.  Lisans ve yüksek lisans derecelerini elektrik mühendisliği alanında sırasıyla İTÜ’de ve ABD’de UNL-Lincoln’de tamamlayan Gülay, daha sonra İstanbul’da Studio Players’ta tiyatro eğitimi almıştır. Gülay, aralarında NATO, UNL, Ecole Nationale desPonts et Chaussées, ile İngiltere, ABD, Fransa ve İspanya’daki IE İşletme Okulu’nun da bulunduğu pek çok kuruluş tarafından tarafından çeşitli ödüllere layık bulunmuştur. 

Gülay, yenilikçilik ve girişimcilik konulu uluslararası konferanslara sık sık konuşmacı olarak davet edilmektedir. Makaleleri bugüne dek ABD’de The Atlantic Media’s Quartz’da, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da Wamda’da, Türkiye’de Ekonomist’te ve başka pek çok ülkedeki yayın organlarında İngilizce, Japonca, Arapça ve Türkçe dillerinde yayınlanmaktadır.
Gülay, halen KAGİDER üyesidir ve AB’nin Küresel Kadın Direktörler Projesi’nde (Global Board Women Ready)   Türkiye’yi temsil etmektedir.