Özyeğin Üniversitesi, Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mahallesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul

Telefon : +90 (216) 564 90 00

Fax : +90 (216) 564 99 99

info@ozyegin.edu.tr

Nilüfer
Kafescioğlu

Nilüfer
Kafescioğlu

Doçent Dr.

Doktora

Evlilik ve Aile Terapisi, Purdue University

Yüksek Lisans

Klinik Psikoloji, University of Indianapolis

Lisans

Psikoloji, Ege Üniversitesi

Lise

Özel İzmir Amerikan LisesiAraştırma Alanları

Aile işlevselliği, çift ilişkisi ve bağlanma, çift ilişkisinde iletişim ve etkileşim döngüleri, çocuklarla aile terapisi, ailelerle erken müdahale


Biyografi

Psikoloji lisans derecesini 1997 yılında Ege Üniversitesi'nden almıştır. 2002 yılında Klinik Psikoloji yüksek lisansını University of Indianapolis'te tamamadıktan sonra 2008 yılında Evlilik ve Aile Terapisi alanında doktora derecesini Purdue Üniversitesi'nden almıştır. Aynı zamanda Purdue Üniversitesi'nde alt alan olarak kadın araştırmaları bölümünü tamamlamıştır.

Araştırmalarında, çocukların ve yetişkinlerin duygu ve davranış sorunları geliştirmelerinde aile işlevselliğinin rolüne ve bunlara etki edecek uygulamalar geliştirmeye odaklanmıştır. Çiftlerle yürüttüğü çalışmalarda bağlanma kuramı perspektifinden; kronik hastalıklarla başetmede çift ilişkisinin rolünü incelemiştir ve çift ilişkisinde yaşanan problemlerle eşlerin iletişim döngüleri arasındaki ilişkiye odaklanmıştır. Çocuklarla yürüttüğü çalışmalar duygu ve davranış problemleri açısından risk altında olan çocukların aile işlevselliğine etki edecek uygulamaları kapsamaktadır.