Özyeğin Üniversitesi, Çekmeköy Kampüsü Nişantepe Mahallesi Orman Sokak 34794 Çekmeköy İstanbul

Telefon : +90 (216) 564 90 00

Fax : +90 (216) 564 99 99

info@ozyegin.edu.tr

Mehmet Behçet
PİKER

Mehmet Behçet
PİKER

Dr. Öğr. Üyesi
Ekonomi


Doktora

İstanbul Üniversitesi

Yüksek Lisans

İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi

Lisans

Istanbul Üniversitesi, Siyasal Bilgiler FakültesiAraştırma Alanları

Ekonomi


Biyografi

Istanbul doğumlu Dr. Mehmet B. Piker, Istanbul Erkek Lisesinden mezun olduktan sonra, Boğaziçi Üniversitesi Pazarlama ve Yöneticilik Bölümünü bitirdi. 1983 yılında Istanbul Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu.

Dr. Piker’in 1985 yılında masterını İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden aldı. London School of Economics’te Jean Monnet bursiyeri olarak doktora tezi, Automobile Industry in the EC and Türkiye, üzerinde çalışma yaptıktan sonra 1991 yılında İstanbul Üniversitesi’nden doktorasını aldı.

Profesyonel hayatında Dr. Piker Sabancı Holding’de, 24 yıl Stratejik Planlama ve Hukuk Dairesi de dahil olmak üzere çeşitli görevlerde çalıştı. Başkan yardımcılığı, Hacı Ömer Sabancı Holding Ankara Koordinatörlüğü yaptı ve şirketlerde Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu. Türkiye'de özel sektörde ilk Avrupa Birliği Bölümünü kurdu. Gümrük Birliği sürecinde devlet tarafından kurulan Özel İhtisas Komisyon'larinda görev yaptı. Dr. Piker Avrupa Birliği, “Business Europe”ta delege olarak Türk İş Dünyasını temsil etti ve birçok sanayi sektörünün AB karşısında rekabet durumunu analiz eden çalışmalarda bulundu. 2005 ile 2008 yılları arası, Dr. Piker’in sahibi olduğu, Rekab, Rekabet ve Avrupa Birliği İlişkileri A.Ş., sanayi ve hizmet sektörlerinde, Rekabet Kurumu soruşturmalarında şirketlerin savunmanlığını üstlendi.

 

Yayınlar:

 

Brexit: Türkiye İçin Fırsat mı, Tehlike mi? Taslak, BeklenenBasım Tarihi, Kasım 2017

 

Rekabet Hukuku El Kitabı, Nurkut İnan ve Mehmet B. Piker, Ankara: Bankacılık Enstitüsü Yayınları, 2007